Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Dżony Bi napisał:

Hotspoty wszystkich 90-tek przetestowanych w Techpowerup.

https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-rtx-4090-gaming-x-trio/35.html

W mojej 90-tce delta to max. 9 (nawet niecale) stopnia pod pelnym obciazeniem. Wbrew pozorom delta to bardzo wazny parametr, bo swiadczy o poprawnosci styku GPU z chlodnica. Wysoka delta z czasem robi sie jeszcze wyzsza. Twoja delta jest ok, ale pisales wczesniej, ze tam masz ponad 15 stopni, a to juz jest po prostu sredni wynik.

Jak pisalem wyzej. Po powrocie z serwisu 3080 Ti Suprim X mialem delte 7 stopni :)

Jako ciekawostke dopisze, ze raczej zmienili mi tylko paste na gpu, a termopadow nie ruszali, bo temperature na pamieciach jak na Ampere mialem dobra, bo 82-83 w 4K, a po powrocie z serwisu 84-85, wiec podczas demontazu i ponownym montazu gdzies 2 stopnie na pamieciach ucieklo, ale tylko sie domyslam, bo nie dostalem raportu z naprawy.

Twoja chodzi z OC czy w stock? Bo moja 3015 rdzeń i 12290 ram, i gram w 4k, więc ciągle powyżej 400W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jurand ze Spychowa napisał:

to jeden z uroków tych waszych cudownych tanich niereferentów ze świetnymi układami

Gigabyte wcale taki tani nie jest, to średnia półka. Jak tam cewki w tufie ? Nucisz już coś do nich? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Twoja chodzi z OC czy w stock? Bo moja 3015 rdzeń i 12290 ram, i gram w 4k, więc ciągle powyżej 400W.

Mowie o maksymalnym obciazeniu w 4K. Moja karta pokazala naksymalnie 460-465W w Metro Exodus EE na stockowym PL. Nie po to kupilem karte za 8K, zeby grac w 2K i moze jeszcze w sapera. Nawet w najbardziej ekstremalnym scenariuszu moj hotspot nie wedruje wiecej jak 9 stopni nad temperature gpu. Na lekkie gierki kupilem sobie Steam Decka ostatnio.

Edytowane przez Dżony Bi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, WORMS napisał:

W dalszym ciągu biję się z myślami co wcześniej kupić: blok GPU, czy zasilacz z jednym przewodem, obydwu elementów nie ma od ręki, wiec pewnie poczekam.
Co do zasilacza dochodzi jeszcze kwestia który kupić, czekać na be quiet! DARK POWER 13 PCIe 5.0 1000W 80 Plus Titanium, czy może od razu :FSP/Fortron Hydro G PRO PCIe5.0 1000W 80 Plus Gold.

Na pewno odpuściłbym Dark Powera 13, bo słyszalny z dobrego metra chroboczący wentylator. Ten sam problem był z Dark Powerami 12. Coś takiego to padaka, a zwłaszcza za takie pieniądze. Z drugiej strony jeśli twój komp w idle nie jest jakiś szczególnie cichy, to może ten zasilacz zniknie w tłumie. Ten FSP jest bardzo fajną opcją i zwłaszcza za swoje pieniądze.

2 minuty temu, karsone napisał:

Gigabyte wcale taki tani nie jest, to średnia półka. Jak tam cewki w tufie ? Nucisz już coś do nich? :lol2:

Mówiłem ogółem i wyraźnie napisałem o tanich niereferentach. Czyli o tych waszych najtańszych rewelacjach, które ponoć takie super, bo chłodzenie wydajne. Co do cewek, dlaczego zakładasz, że na mojej karcie piszczą? Myślisz, że na każdym egzemplarzu piszczą tak samo? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, metrotest napisał:

Dlaczego karty do grania nie tanieją i pozostaną drogie Youtube, w skrócie ten segment nie jest istotny dla Kurtki, karty są sprzedawane głównie do rozwoju AI a firma bardziej rozwija software, który będzie nadrabiał słabsze hardware.

Można zgodzić się z tym, że NVidia zmienia swój focus na rynek AI, ale imo nie ma to nic wspólnego z cenami kart graficznych dla graczy. Przynajmniej nie powinno mieć. To jest osobny dział firmy, który przynosi swoje zyski i powinien być rozwijany za te pieniądze.
Jak spojrzysz w sprawozdania finansowe to dział Data Center jest stabilniejszy i co kwartał przynosi wysokie zyski natomiast dział Gaming w ostatnich latach jest niestabilny i tylko w najlepszych okresach przychód jest taki sam.
Oczywiście teraz wszyscy są najarani AI, ale to nie oznacza że taki rynek AR/VR nie będzie duży - szacunki wzrostu też są ogromne. Wiadomo, że rynek AI będzie większy ale wciąż mówimy o setkach miliardów dolarów.
NVidia nie porzuci takiego rynku a on jest związany z konsumenckimi kartami graficznymi. Póki co sami nawet uważają, ze rynek AI nie jest tak duży.
image.png.3f67d6d6b01bcd1ce62579ee773e9690.png

NVidia zrobiła skok na kasę a teraz rynek to weryfikuje. Być może ze względu na słabą sprzedaż w pandemii i zalegające produkty z serii 3000. IMO przyszła generacja będzie w tej samej cenie albo wróci do stopniowych podwyżek.

DLSS 3 to kwestie marketingowe, rozwiązanie i tak by powstało chociażby ze względu na wydajność kart w RT. Poza tym teraz chwalą się Path Tracingiem. Czy to Portal nie dostał Path tracingu i nawet na 4090 w 4k jest pokaz slajdów?
Ściślejsze pozycjonowanie kart w danym segmencie to takie wejście w model cenowy Apple gdzie za byle co trzeba dopłacać dużo więcej niż cena rynkowa tych komponentów.

Jeżeli oglądaliście wystąpienie na GTC to można z niego wywnioskować, że NVidia oprócz produkowania sprzętu chce tworzyć też całe platformy dla tych rozwiązań: DGX cloud, Omniverse itd.  Wcześniej z softwaru robili sterowniki i SDK a teraz stworzyli zupełnie nowe działy programistów, których musieli zatrudnić.
Jeżeli chcemy doszukiwać się gdzieś przyczyn wzrostu cen to tutaj, ale nie wiemy też o ile NVidia podniosła ceny za profesjonalne karty do AI. Tak jak pisałem dział Data Center powinien utrzymywać się sam. Być może Omniverse jest połączone z Gaming i to napędza koszty.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Mówiłem ogółem i wyraźnie napisałem o tanich niereferentach. Czyli o tych waszych najtańszych rewelacjach, które ponoć takie super, bo chłodzenie wydajne. Co do cewek, dlaczego zakładasz, że na mojej karcie piszczą? Myślisz, że na każdym egzemplarzu piszczą tak samo? :lol2:

A co Ty kuźwa tego TUFa tak chwalisz i krytykujesz reszte. Tu kazdy, kto troche w tym siedzi wie na co stac kazda karte. Dla przykladu ja kupilem swojego Trio za niecale 8K i absolutnie nie mam zamiaru doplacac 1.5k, zeby spuszczac sie do kliku stopni mniej na pamieciach. Gram komfortowo i za dwa lata wskakuje 5090. Tyle w temacie.

Edytowane przez Dżony Bi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Na pewno odpuściłbym Dark Powera 13, bo słyszalny z dobrego metra chroboczący wentylator. Ten sam problem był z Dark Powerami 12. Coś takiego to padaka, a zwłaszcza za takie pieniądze. Z drugiej strony jeśli twój komp w idle nie jest jakiś szczególnie cichy, to może ten zasilacz zniknie w tłumie. Ten FSP jest bardzo fajną opcją i zwłaszcza za swoje pieniądze.

Mówiłem ogółem i wyraźnie napisałem o tanich niereferentach. Czyli o tych waszych najtańszych rewelacjach, które ponoć takie super, bo chłodzenie wydajne. Co do cewek, dlaczego zakładasz, że na mojej karcie piszczą? Myślisz, że na każdym egzemplarzu piszczą tak samo? :lol2:

Może i faktycznie nie ma sensu i trzeba brać to co jest, gwarancję dają długą, zastanowię się nad tym FSP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Gigusia to w Adzie znacznie się poprawił. W poprzednich generacjach nawet bym nie pomyślał, aby kupić Gigusia, były gorące nawet przy bardzo wysokich RPM, miały ciulowe termopady i pamięci się grzały itd.

W Adzie jest inna bajka. Oprócz agresywnej krzywej stock, po jej ustawieniu te karciochy są chłodne i lecą na niskim rpm. I do tego niskie ryzyko głośnych cewek.

A wadliwie zmontowane pojedyncze sztuki to u każdego producenta się trafiają.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Dżony Bi napisał:

Mowie o maksymalnym obciazeniu w 4K. Moja karta pokazala naksymalnie 460-465W w Metro Exodus EE na stockowym PL. Nie po to kupilem karte za 8K, zeby grac w 2K i moze jeszcze w sapera. Nawet w najbardziej ekstremalnym scenariuszu moj hotspot nie wedruje wiecej jak 9 stopni nad temperature gpu. Na lekkie gierki kupilem sobie Steam Decka ostatnio.

Ale nie odpowiedziałeś na pytanie czy OC czy nie. Jak mam go bez OC, to mam  blisko 10 stopni mniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PiPoLiNiO napisał:

Ale nie odpowiedziałeś na pytanie czy OC czy nie. Jak mam go bez OC, to mam  blisko 10 stopni mniej :)

Ty dalej nie rozumiesz o czym mowa. Ja mowie o delcie. Roznicy temperatur miedzy temperatura GPU, a hotspotem. Ciesz sie, ze masz nizsza temperature hotspot bez OC, bo to normalne. Gorzej jakby temperatura hotspot rosla wraz z mniejszym obciazeniem. U mnie nawet po OC delta wynosi ponizej 10 stopni. Tak trudno to Tobie zrozumiec?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam patrze z gory na kazdego kto nie ma MSI Suprim, nie rozumiem jak mozna sie pakowac w takie hobby i tylko jakies polsrodki plastikowe karty z bazaru kupowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, WORMS napisał:

Może i faktycznie nie ma sensu i trzeba brać to co jest, gwarancję dają długą, zastanowię się nad tym FSP.

Z takich zwykle dostępnych, za taką samą kasę (1000W/1000PLN) i porównywalny do tego Fortrona jest Thermaltake Toughpower GF3.

3 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

W Pure Powerze też chrobotał. W Power Zone też chrobotał. W Corsairze CM550 też mi chrobotał. W starym Straight'cie nie chrobotał. W starym System Powerze nie chrobotał. W bardzo starym Pure Powerze też nie chrobotał. To nie jest wina zasilacza, a wentylatora i jego producenta, którym może być cokolwiek, od Delty, Sunona, ADDA, Power Logic po Hong Shenga czy innego Shang Tsunga. Loteria.

W przypadku Dark Powerów podejrzewałbym te "rewolucyjne" bezramkowe mocowanie wentylatora. W związku z tym podejrzeniem obróciłem te zasilacze do góry nogami i wtedy bardzo mocno się wyciszały. Co do innych zasilaczy bq!, też mam wrażenie, że w takim Straight Power 11 czy Pure Power 11 te wentylatory są cichutkie i cichsze niż w tych nieszczęsnych Dark Powerach. Co prawda nie miałem ich w prywatnym kompie, a montowałem je w cudzych i w pracy, gdzie zwykle aż tak cicho jak w domu nie jest , ale jakoś nie zwróciły mojej uwagi, a zawsze nową poznawaną zasiłkę nasłuchuję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.03.2023 o 20:10, Jurand ze Spychowa napisał:

Dalej utwierdzaj się w przekonaniu, że to super karta

Moge teraz odbic pileczke i zapytac Ciebie, a gdzie ja napisalem, ze to super karta.

Zaplacilem za Trio niecale 8K i uwazam to za dobry VfM.

Edytowane przez Dżony Bi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Ja tam patrze z gory na kazdego kto nie ma MSI Suprim, nie rozumiem jak mozna sie pakowac w takie hobby i tylko jakies polsrodki plastikowe karty z bazaru kupowac.

Ja nie rozumiem jak w ogóle można pakować się w takie hobby kupując 4080. Tylko 4090Ti na full WC z pozłacanymi chłodnicami za 30k 8:E

A tak co do suprimów to przy 4090 strasznie wielkie ryzyko głośnych cewek. Ludzie po kilka sztuk potrafili przerzucać i nie trafili cichej.

  • Haha 2
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, KaBaSZo napisał:

Można zgodzić się z tym, że NVidia zmienia swój focus na rynek AI, ale imo nie ma to nic wspólnego z cenami kart graficznych dla graczy. Przynajmniej nie powinno mieć. To jest osobny dział firmy, który przynosi swoje zyski i powinien być rozwijany za te pieniądze.

Ma dużo wspólnego. Produkcja chipów w TSMC nie jest z gumy. Jeśli jest coraz większe branie w dziale biznesowym, to siłą rzeczy dział gamingowy będzie otrzymywać mniej chipów. Niedobór chipów z kolei przekłada się na wyższe ceny. Według mnie, to ma miejsce obecnie. Za czasów serii 20 i starszych wchodziło się do sklepu i graf było do koloru do wyboru (i były o połowę tańsze!). A teraz żeby kupić konkretną grafę trzeba polować na wrzutkę do sklepu. Albo jaranie się, że FE można teraz kupić od ręki? Przypomnijcie jak było wcześniej ;) Było tanio i od ręki. Teraz jest drogo, to... tym bardziej powinno być od ręki, a nie jest ;) 

Edytowane przez MaxaM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Dżony Bi napisał:

Moge teraz odbic pileczke i zapytac Ciebie, gdzie ja napisalem, ze to super karta.

Zaplacilem za Trio niecale 8K i uwazam to za dobry VfM.

Nie wyciągaj mojego posta sprzed kilku dni z kontekstu, bo to głupie. Wtedy pisałem o tym, że Gaming Trio to karta wykonana pomiędzy gównianie, a przeciętnie, a Ty mi, że tak wcale nie jest. Przekonywanie mnie do tego należało uznać za twoje utwierdzanie się w tym przekonaniu.

@EvilKillaruna Zaczepiasz mnie ciągąc offtopowy temat, to na to odpowiadam. Nie strasz i nie spinaj moderatorskiej dupy - kolega w związku ze swoją kartą graficzną zszedł na zasilacze, dostał ode mnie odpowiedź, a zaraz znowu będzie o kartach Nvidia 4XXX.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie sprawdziłem temperatury w moim Gigabyte Gaming OC 4090 przed chwilą w Metro Exodus w 4K.

Po UV 64 stopnie rdzeń. Hot Spot 75 stopni.

Na stocku 68 stopni rdzeń a HS 79 stopni

To chyba spoko co?

Teraz pytanko czy ta beta Diablo 4 też wam zżera prawie cały ram na 4090? U mnie bierze prawie 23 giga vramu :hmm:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, lukadd napisał:

Ja nie rozumiem jak w ogóle można pakować się w takie hobby kupując 4080. Tylko 4090Ti na full WC z pozłacanymi chłodnicami za 30k 8:E

A tak co do suprimów to przy 4090 strasznie wielkie ryzyko głośnych cewek. Ludzie po kilka sztuk potrafili przerzucać i nie trafili cichej.

Ja używam tylko kart prototypowych bezpośrednio od Nv, Jensen zawsze do mnie dzowni kiedy się spodziewać paczek, oczywiście nie mogę się konkretami pochwalić nigdzie wiec udaje ze mam jakiegoś bieda TUF'a :E

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mistol napisał:

Teraz pytanko czy ta beta Diablo 4 też wam zżera prawie cały ram na 4090? U mnie bierze prawie 23 giga vramu :hmm:

Alokacja coś Ci mówi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, lukadd napisał:

Ja nie rozumiem jak w ogóle można pakować się w takie hobby kupując 4080. Tylko 4090Ti na full WC z pozłacanymi chłodnicami za 30k 8:E

A tak co do suprimów to przy 4090 strasznie wielkie ryzyko głośnych cewek. Ludzie po kilka sztuk potrafili przerzucać i nie trafili cichej.

Ty Judaszu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Mistol napisał:

Teraz pytanko czy ta beta Diablo 4 też wam zżera prawie cały ram na 4090? U mnie bierze prawie 23 giga vramu :hmm:

Na każdej karcie alokacja VRAM w tej grze to 100%, w praktyce pykałem na RX 580 4 GB przy maksymalnych ustawieniach w 1080p i nie było żadnych problemów :E

Edytowane przez tomcug
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, karsone napisał:

Alokacja coś Ci mówi ?

No tak ale aż tyle? to pierwszy raz mi zjada tyle vram. Nie czytałem o grze za wiele na temat wymagań

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, lukadd napisał:

Tylko 4090Ti na full WC z pozłacanymi chłodnicami za 30k 8:E

O tak tak, szczególnie bez pozłacanych chłodnic to jest prawdziwa maszyna PC Master Race :lol2:

1 minutę temu, Mistol napisał:

No tak ale aż tyle? to pierwszy raz mi zjada vram

Taka gra, po prostu. Wymagań toto dużych nie ma, ale technicznie typowy śmietnik 2022-23.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...