Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że niektórym to by się przydał uV nie karty graficznej a szklanej kuli bo się jeszcze przegrzeje od tych "wróżb" :szczerbaty:

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież RTX'y 4xxx już dawno przestały być produkowane na rzecz układów AI... :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie do posiadaczy RTX 40x0
Czy macie zaznaczoną tą opcję w panelu sterowania NVIDIA?
XaE1ZZbl.jpg

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, bez ściemniania. Istnieją 40XX bez piszczących cewek? Bo czytałem tu o takich, ale zaczynam w to wątpić. Kiedyś miałem 2070S i pisk. Pół roku miałem Gainward 4090 pisk, kuzyn kupił Gainward 4080 pisk, dziś kupiłem Asus TUF 4090 i pisk. Ja mam takiego pecha czy niektórzy tu są głusi i tego nie słyszą? Czytałem też że u ASUS potrafia sie uciszyć po czasie, ale też nie chce mi się w to wierzyć...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy istnieją to nie wiem, ale co do uciszenia po czasie, mogę powiedzieć na przykładzie gtx970 asus strix(wiem wiem 10 letnia karta) ale z początku piszczały, to chyba od tej serii się problem zaczął, wtedy jeszcze grałem w każdej wolnej chwili, i tak po około dwóch tygodniach przestały. Ludzie nie są głusi tylko ktoś może mieć kompa pod biurkiem, koło tv, w innym pokoju... a nie stojący na biurku koło monitora jak to w latach 90 było trendem :) sam uznałem, później że po uj mi stoi na biurku jak można go pod nie dać :) no chyba że musi stać i pokazywać jak świeci ledami, to inny stan umysłu którego już nie jestem w stanie ogarnąć :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO

kupiłeś Asusa, który wiedzie prym w piszczących cewkach i jesteś zdziwiony? Ja bym się zdziwił gdyby nie piszczał.

Gigabyte: jestem skłonny uwierzyć, że trafiają się "ciche", ale karta ma "sto" innych problemów. Testowałem Arousa 4090 i tam cewki były najmniejszym problemem, ale tez bylo je slychac.

PNY, Inno3D, Palit ze skromną sekcją zasilania, dla mnie paździerze, ktorych bym nie kupił, ponoć trafiają się "ciche".

Mój Liquid X, którego używam bez UV, bo nawet przy obciążeniu 400W+ temp. nie przekracza 60 stopni i 1100 rpm, a przeważnie kręci się w okolicy 55-56C@1000rpm, AIO na CPU nie przebija się, PSU ciche, a na 2x fan case przykręciłem obroty, zeby tez sie nie przebijaly. Generalnie jak odpalam gre to jest mala roznica w glosnosci miedzy pulpitem, a obciazeniem. Case mam na wysokosci glowy gdzies metr ode mnie i zeby w tych warunkach uslyszec cewki to musze sciszyc glosniki i skupic sie. Gram w 4K bez locka na fps, gry kręcą się w okolicy 100fps. Kilka miesiecy mialem 4090 Trio i tam cewki byly glosniejsze.

W ostatniej chwili anulowalem zamowienie na Strixa i nie zaluje. Jezeli zmieniles Gainwarda ze wzgledu na cewki to wpadles w spirale.

Edit: ponoć brzmienie/tonacja cewek może zależeć od zasilacza, ale sam tego nigdy nie sprawdzilem.

Edytowane przez Dżony Bi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, .PaVLo. napisał:

Mam pytanie do posiadaczy RTX 40x0
Czy macie zaznaczoną tą opcję w panelu sterowania NVIDIA?

Ja nawet nie mam tej opcji w panelu :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ecc jest w 4090 do grania się tego nie używa.

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Panowie, bez ściemniania. Istnieją 40XX bez piszczących cewek?

W sumie to nie przypominam sobie piszczenia cewek na ROG STRIX 4060Ti (nawet bez limitu fps na menu gry). Z drugiej strony gdyby jakieś ciche świerszczenie było, to mógłbym tego nie słyszeć (wytłumiona, nieperforowana obudowa pod biurkiem). Tak czy inaczej prędzej świerszczyły na menu przy kilkuset fps GTX 1650KalmX i RX 460 XFX.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Panowie, bez ściemniania. Istnieją 40XX bez piszczących cewek? Bo czytałem tu o takich, ale zaczynam w to wątpić. Kiedyś miałem 2070S i pisk. Pół roku miałem Gainward 4090 pisk, kuzyn kupił Gainward 4080 pisk, dziś kupiłem Asus TUF 4090 i pisk. Ja mam takiego pecha czy niektórzy tu są głusi i tego nie słyszą? Czytałem też że u ASUS potrafia sie uciszyć po czasie, ale też nie chce mi się w to wierzyć...

Mam blokadę na 60fps, ale ostatnio w Cyberku, było i 120fps i cewki może delikatnie "syczą", ale pisku żadnego nie ma i nigdy nie miałem z Asus TUF (3080/3080Ti). Kiedyś czytałem, że źródłem problemów były zasilacze konkretnych marek, ale ja przerobiłem kilka BeQuiet, z teraz mam Corsair RM850x i cisza 🤔.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Syczą, piszczą. Co to za różnica? Coś zakłóca ciszę która powinna być. Miałem bequiet 11 SP 1000W teraz 12 SP 1200W i to nie robi różnicy żadnej. Więc raczej zasilacza bym w to nie mieszał. 

Jest tu ktoś ogarnięty w temacie na tyle, że mógłby wytłumaczyć jasnym językiem skąd się bierze ten dźwięk cewek i dlaczego producenci nie są w stanie tego wyeliminować od lat? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Voodoo 2 napisał:

400$ różnicy jest pomiędzy 4090 a 4080 zeby sie wbić, wiec po co mieli by oferowac ją w cenie 4080? 

7900XTX mocno spadł z kosmicznej ceny na start, a wprowadzając nowego 4080ti mają wymówkę by zbić cenę normalnej wersji udając, że nie ma to związku z działaniami AMD :E Plus odzyskują półkę 1200-1300$ dla siebie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Syczą, piszczą. Co to za różnica? Coś zakłóca ciszę która powinna być. Miałem bequiet 11 SP 1000W teraz 12 SP 1200W i to nie robi różnicy żadnej. Więc raczej zasilacza bym w to nie mieszał. 

Jest tu ktoś ogarnięty w temacie na tyle, że mógłby wytłumaczyć jasnym językiem skąd się bierze ten dźwięk cewek i dlaczego producenci nie są w stanie tego wyeliminować od lat? 

Było już wielokrotnie to tłumaczone, masz też tego pełno na Google, taka jest natura prądu i nic z tym nie zrobisz. Im więcej karta żre tym głośniejsze będą cewki i nie nie ma cichej pod tym względem karty i zapewne nigdy nie będzie. Różnice są natomiast w tym jak ten dźwięk jest przez ludzi odbierany i w jego natężeniu. Wiec jak ktoś ci pisze ze jego karta jest cicha to jest kilka możliwości:

A. Wentylatory w jego obudowie lub samej karty zagłuszają prace cewek.
B. Jest niewyczulony na dźwięk który akurat wydają cewki na jego karcie.
C. Ma słaby słuch i nie zwraca na to uwagi.

Mówiąc prościej im cichszy masz komputer i lepszy słuch, tym bardziej będziesz to wszytko słyszał.
Mój PC jest praktycznie bezgłośny i słyszę prace cewek na płycie głównej i zasilaczu jak się zbliżę do niego. Wiec łatwo się domyślić jak bardzo słychać hałas cewek karty przy tym wszystkim jak zacznie pracować.

Jak pisałem, taka jest natura bestii i nic z tym nie zrobisz.

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kadajo no u mnie nie słychać wentyli. Dlatego każdy pisk i syk płyty czy karty, słyszę od razu. Jak żyć. Albo cisza XSX, albo moc 4090... Chyba jedynkę to jest wyborem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zrobisz UV to te syczenie trochę zejdzie, nie wierz też w magiczne "uspokojenie się" cewek po czasie, to czysta psychologia.
Po czasie nasze ucho czy raczej mózg przyzwyczaja się do dźwięku i zaczyna jakby go "ignorować", traktować jako naturalne tło w danym momencie. Stąd niektórym się wydaje ze cewki cichną z czasem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trafiają się karty z cichszymi cewkami. Jest tutaj spora loteria jeśli chodzi o natężenie i poziom ich grania, też raczej częściej cichsze się trafiają karty z słabszymi sekcjami.

Mój strix 3080 ma zauważalnie głośniejsze cewki od mojego windforce 4090. 4090 jest w zasadzie lekko słyszalny dopiero jak się otworzy okno w budzie, gdzie przy mojej sztuce 3080 spokojnie można słyszeć cewki przy zamkiętym oknie. Ale UV tu bardzo znacznie pomagało. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi się wydaje na podstawie kart jakie miałem że jednak jest to loteria. Miałem rtx 3080 10gb SuprimX ależ to była piszczała i grzałka w jednym na zimowe dni , następnie rtx 3090TI też suprima i to była wzorowa karta pod katem ciszy i temperatur nawet bez uv, teraz mam rtx 4090 Palita Game rock OC i jest podobnie wzorowo jak w przypadku rtx 3090ti Suprim.

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Nie powiem ze w mojej nic nie slychac ale, zeby cokolwiek wychwycic to trzeba zdjac bok obudowy, przylozyc glowe do karty i puscic duzo fps, a nawet wtedy to jest ledwo wydobywajacy sie dzwiek. W innym przypadku z zamknieta szyba i komputerem obok monitora na biurku nie da sie nic uslyszec. Poprzednia karta 6900XT Devil to krotko mowiac wyla tak, ze bylo ja slychac w kazdej sytuacji. Przed 4080 mialem Palita 4070ti i ta karta byla glosniejsza od obecnej 4080 ale nie w stopniu uciazliwym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, kadajo napisał:

Jak zrobisz UV to te syczenie trochę zejdzie, nie wierz też w magiczne "uspokojenie się" cewek po czasie, to czysta psychologia.
Po czasie nasze ucho czy raczej mózg przyzwyczaja się do dźwięku i zaczyna jakby go "ignorować", traktować jako naturalne tło w danym momencie. Stąd niektórym się wydaje ze cewki cichną z czasem.

Żadna psychologia tylko jak od razy zrobi UV zamiast dać karcie w palnik przez kilkanaście dni to na pewno cewki nie "ucichną". Tylko trzeba znowu powtórzyć na jedną to zadziała na drugą już nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I teraz pytanie czy jest sens kombinować z kolejną sztuką, czy też przelecę 10 różnych i w każdej będzie podobnie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Panowie, bez ściemniania. Istnieją 40XX bez piszczących cewek? 

W serii 4xxx poluj raczej na coś od Gigabyte, polecam np. Areo acz kolwiek Gaming OC , które miałem wcześniej również było ciche. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO

Różnice potrafią być znaczne. A jaka twoja sztuka jest to nie wiem. Najgorsze sztuki jakie słyszałem to są takie, ze nie dość że piszczą to jeszcze przy tym zmieniają częstotliwości tego piszczenia wraz z pojawianiem się momentów takiego świergotania :E Najlepsze są takie, że przy zamkiętej budzie w zasadzie nie wychodzi ci to piszczenie. A pośrednie takie, że lekko coś tam bzyczy i w zasadzie bez wsłuchwania się ujdzie w otoczeniu.

Tutaj też dochodzi kwestia tolerancji, każdy ma inną. Więc jak sam nie przeżucisz odpowiedniej ilości gpu o różnych charakterystykach pracy cewek to do końca nie będziesz wiedział na jaki poziom możesz liczyć w loterii.

A i dobrze wygrzać gpu też ci nie zaszkodzi, ale tak na maxa 4k i zdjęte limity przez wiele h i kilka dni.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

I teraz pytanie czy jest sens kombinować z kolejną sztuką, czy też przelecę 10 różnych i w każdej będzie podobnie...

Wrzuć nagranie dźwięku tych cewek,  jestem ciekaw z czym się borykasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi