Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli generalnie możemy porównać premierę Superków do wizyty u pani lekkich obyczajów. 

Od dwóch miesięcy nakręcanie się czego to nie będzie, a jak już nadchodzi czas akcji (tj. otwarcie testów wydajności) to 3 minuty i po sprawie, podnieta opada. 

• Haha 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, Element Wojny napisał:

Ja szczerze nie rozumiem po co ta cała seria Super, rynek jest obecnie zawalony kartami których nikt nie kupuje, po co dokładać kolejne modele?

Jak chcą zwiększyć sprzedać, to niech obniżą ceny do sensownego poziomu i tyle. 

Po prostu liczą/liczyli na to, że uda mi się zwiększyć sprzedaż bez obniżania cen, a dodając kapkę wydajności :E No i przy okazji, aby lepiej konkurować z modelami 7900XT i XTX.

Edytowane przez lukadd
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, kadajo napisał:

Jeśli to wszystko się okaże prawda, a 70 miała największy przyrost to Nvidia się zdziwi, albo my jak ludzie i tak pobiegną po te karty bo 70TiS 16GB bo 80 kosztuje 5 kola :E

Oby ta pierwsza wersja :D

Mam wrażenie, że te 12GB 4070S też nie pomagają, a kto miał kupić 4000 to już kupił. Jest taka nagonka wszędzie na ten VRAM, że masakra, dosłownie na każdym forum, nie ważne w jakim języku, pod każdym newsem odnośnie kart w komentarzach, pod każda ofertą na peperze itd. Dosłownie pisanie na każdym kroku, że 12GB w 2023/2024 roku nie nadaje się już do 1440p, zapychanie pamięci do oporu, a jak już to nie za tyle dolarów. Nie żebym bronił nvidi, bo pluje na nich za to, że taki 4070TiS nie jest normalną 4070, lub to, że próbowali nazwać 4070Ti jako 4080 12GB :E Albo RTX 3080 10GB na premierę i później 3060Ti 12GB, już nie mówiąc o 4070/4070Ti 12GB i 4060Ti 16 GB której potrzebny ten VRAM jak prostytutce majtki. Też uważam, że te karty w tej cenie powinny tyle mieć, ale trochę poszło to przesadnie w drugą stronę. Nie dziwię się, bo wielu ludzi kupuje karty na dłużej niż z generacji na generację, ale za często pojawia się pisanie głupot, że 12GB nie nadaje już  do grania, a co dopiero będzie w przyszłości.

Przyjęło się, że 16 GB w 2023 już nie mówiąc o 2024 roku to jest minumum i koniec, każdy to powtarza, gdzie nie kliknę. Nawet nie ogarniają alokacji od rzeczywistego zapotrzebowania, wklejając sreeny z gier, gdzie jakiś tytuł "żre" 18GB na karcie która ma 20GB. Nie ważne, że działa tak samo płynnie na karcie 8GB, czy 16GB i na jednej i drugiej zje prawie tyle VRAMu ile zobaczy, mając tyle samo klatek i chodząc tak samo płynnie. Dobry przykład to ostatni Avatar i RTX 4060Ti 8GB vs 16GB, gra chodzi identycznie, ale potrafi alokować nawet pod 20GB jeśli karta tyle ma. Później wszędzie screeny, potrzecie ile współczesne gry potrzebują pamięci.

Ciekawy jestem jak się będzie ta 4070TiS sprzedawała, ale mam nadzieję, że tak samo ciulowo jak 4070S ;)

Edytowane przez skunRace
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, SebastianFM napisał:

@kadajo, wiesz co mi przyszło do głowy. Niektórzy pisali, że RTX 4070 Ti to kastrat. Ja się z tym nie zgadzam. W sumie to karta na pełnym chipie. Przepustowość pamięci niższa, żeby karta pobierała mniej prądu, i zrekompensowana dużym cache L2. A może teraz się okaże, że RTX 4070 Ti Super to nieudany kastrat, porównując wydajność z RTX 4080? 😁

W końcu moja karta nie będzie jedynym kastratem :-)

Edytowane przez tomn2o
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 minut temu, skunRace napisał:

.Ciekawy jestem jak się będzie ta 4070TiS sprzedawała, ale mam nadzieję, że tak samo ciulowo jak 4070S ;)

To zależy głównie od ceny i pierwszych testów, ale może być trochę lepiej niż ze zwykłą Superką. Mnie najbardziej interesuje 4080S, jaką rzeczywiście będzie miał przewagę nad 4080, bo ceny znamy już z Proshop-u

Edytowane przez @lek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@skunRace

To tylko pokazuje ze większość ludzi nie ma pojęcia i tylko powtarza to co usłyszała/przeczytała u ludzi którzy ich zdaniem pojęcie mają :D

12 minut temu, skunRace napisał:

Dobry przykład to ostatni Avatar i RTX 4060Ti 8GB vs 16GB, gra chodzi identycznie, ale potrafi alokować nawet pod 20GB jeśli karta tyle ma. Później wszędzie screeny, potrzecie ile współczesne gry potrzebują pamięci.

Właśnie. Nie jest ważna tyle alokacja tylko to jak gra działa. Jeśli działa tak samo na karcie 8GB jak i 16GB to tylko pokazuje że jest dobrze zoptymalizowana a same karty działają prawidłowo. :)
Ludziki nie kumają że źle zoptymalizowana gra będzie mogła się zesrać nawet na kartach z 20GB pamięci :E

A to jest takie proste, jeśli RTX 4080 ma na tyle dużą wydajność ze można sobie pozwolić na grę w 4k (tym bardziej 90) no to przyda się na niej więcej pamięci.
Jeśli 70 sobie nie radzą w 4K to nie ma co w nie pchać tego ramu na sile, oczywiście fajnie jakby mialy ale byłby by przez to droższe, bardziej pradozerne jak i więcej się grzały a by się okazało ze wcale tego nie potrzebują chyb ze ktoś lubi grac w 30 fps czy coś w tym stylu.
Zobaczymy jak Radeon się zestarzeje, bo coś czuje, ze ten RAM ich nie uratuje za parę lat klenie i umrze jak RT rozwinie się jeszcze bardziej. I tyle z tej bardziej przyszłościowej karty.
Dzis nie ma sensu patrzeć dalej niż 3 lata do przodu jeśli chodzi o GPU. Kiedyś może to było 5 lat, może.

• Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 minut temu, @lek napisał:

To zależy głównie od ceny i pierwszych testów, ale może być trochę lepiej niż ze zwykłą Superką. Mnie najbardziej interesuje 4080S, jaką rzeczywiście będzie miał przewagę nad 4080, bo ceny znamy już z Proshop-u

Może być lepiej ze względu na ten VRAM, ale raczej na pewno nie będzie tak jak niektórzy oczekują, że wydajnościowo 4070TiS zbliży się do 4080, jak to jest z 4070S względem 4070Ti. Wszystko wskazuje na to, że potwierdzi się to co było wiadomo od dwóch miesięcy, 4070S będzie bardzo blisko 4070Ti, 4070TiS będzie trochę wydajniejsza od zwykłej 4070Ti, ale na plus większa szyna i więcej pamięci, a najgorzej wypadnie pod względem wydajności 4080S w stosunku do 4080, będzie minimalnie lepsza w niższej cenie.

15 minut temu, kadajo napisał:

To tylko pokazuje ze większość ludzi nie ma pojęcia i tylko powtarza to co usłyszała/przeczytała u ludzi którzy ich zdaniem pojęcie mają :D

Właśnie. Nie jest ważna tyle alokacja tylko to jak gra działa. Jeśli działa tak samo na karcie 8GB jak i 16GB to tylko pokazuje że jest dobrze zoptymalizowana a same karty działają prawidłowo. :)
Ludziki nie kumają że źle zoptymalizowana gra będzie mogła się zesrać nawet na kartach z 20GB pamięci :E

A to jest takie proste, jeśli RTX 4080 ma na tyle dużą wydajność ze można sobie pozwolić na grę w 4k (tym bardziej 90) no to przyda się na niej więcej pamięci.
Jeśli 70 sobie nie radzą w 4K to nie ma co w nie pchać tego ramu na sile, oczywiście fajnie jakby mialy ale byłby by przez to droższe, bardziej pradozerne jak i więcej się grzały a by się okazało ze wcale tego nie potrzebują chyb ze ktoś lubi grac w 30 fps czy coś w tym stylu.
Zobaczymy jak Radeon się zestarzeje, bo coś czuje, ze ten RAM ich nie uratuje za parę lat klenie i umrze jak RT rozwinie się jeszcze bardziej. I tyle z tej bardziej przyszłościowej karty.
Dzis nie ma sensu patrzeć dalej niż 3 lata do przodu jeśli chodzi o GPU. Kiedyś może to było 5 lat, może.

Ja to wiem, Ty to wiesz, ale poszło to w takim kierunku, że zaraz się okaże, że te 12GB to nawet do 1080p jest na styk i to na dzień dzisiejszy :E Ja pamiętam jak było mówione, tylko nie na taką skalę jak dzisiaj, gdy kupowałem w 2019 roku 2070S i tylko 8GB, wyszło jak wyszło i nie brakło nawet w bardzo wymagających grach. Pewnie to się też wzięło z takich gier jak Resident Evil, gdzie trzeba ciąć tekstury i każdy panikuje, że zaraz będzie musiał grać na średnich, a wiadomo jakość tekstur rzecz bardzo ważna. Kończy się tak, że zjeżdżając minimalnie z teksturami w takim Residencie, można grać nawet na 6GB a różnicy nie zauważysz, fajnie jest to opisane tutaj:

"Co w takim razie można zrobić? Cóż, zostaje tylko przycięcie detali, gdzie przy ustawieniach wysokich (wbudowany profil kładący nacisk na jakość obrazu) wreszcie jest dobrze. Skorzystanie z tego presetu ustawia tekstury na paczkę 2 GB i to optimum, jako że większe skutkują znaczną redukcją FPS. Co do generowanej grafiki, osobiście między teksturami 2 GB i wyższymi różnicy nie byłem w stanie zaobserwować."

https://ithardware.pl/testyirecenzje/rx_5600_xt_vs_rtx_2060_test_kart_graficznych-29310-15.html

Edytowane przez skunRace
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ktoś ma fobie RAM to niech zobaczy, jak naprawdę mogą wyglądać problemy, a i tak "da sie grac" i można się zdziwić :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4070 Ti super ma za zadanie być wydajniejsza od 7900XT w rastrze :E

relative-performance_2560-1440.png

relative-performance_3840-2160.png

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, kadajo napisał:

Mimo wszystko uważam że jest dokładnie odwrotnie, szczególnie jeśli nie mamy 'raka ultra'.

Jak wyszedł GF3 z Pixel Shaderami, a potem GF4 ti, to żaden entuzjasta by nie popatrzył na GF2/GF4mx (inna sprawa, że w biednej wtedy Polsce uchodziło to za 'solidną średnią półkę'). Chwilę potem Radeony 9000 z DX9 i powtórka z rozrywki, nVidia przyparta do muru popełnia najgorszą serię GPU w historii GF FX, byle szybko.

Kolejna generacja GF6 zmiata wydajnością i ficzerami z rynku wszytko, co dotąd na nim było, ale już 2 lata później jest przestarzałe, po wyjściu GF 8800. Średniopółkowy (i bezprecedensowo źle odebrany za nadmierne wykastrowanie) 8600gt jest na poziomie topu GF7.

O Fermi mi się nie chce pisać, meh.

Więc fast foward do premiery GTX 900 czyli jesieni 2014, momentu w którym  obsolete  staje się GTX 700, karty z maja 2013 - czyli mająca półtora roku. A seria 600, która niby wryła się w świadomość jako będąca z nami dłużej, w rzeczywistości debiutowała tylko o rok wcześniej. Jak kupiłeś jakąś w dniu premiery, to 5 lat po jej kupnie była wiosna 2017 - debiut GTXa 1080 Ti, dla przypieczętowania rocznego już bytowania na rynku serii 10.

A dziś? 5 lat temu mogłeś kupić 2080 Super - kartę, na której do dziś można grać. A jeszcze pół roku wcześniej (za horrendalną kwotę, ale jednak) 2080 Ti. Która ma tylko 1 GB pamięci mniej, niż karta za 4000 w 2023, albo 3000 zł w 2024. I cieszymy się, że ta druga tak tanio. Yhym, cudownie.

RTX 3080 z kolei ma 3,5 roku. I cieszymy się, że wreszcie w 2024 wyszła karta, która ma bezdyskusyjnie wyższą wydajność przy niższym MSRP :E

No faktycznie, postęp tak zap....la, że trzeba ciągle zmieniać te GPU ;)

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodziło mi o to aby być na topie :)

Dzięki DLSS i innym wynalazkom teoretycznie GPU teraz właśnie będą się wolniej starzeć, tym bardziej nie ma co się przejmować JEŚLI nie chce się być na topie, i tak będziesz musiał ciąć detale więc co za różnica :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
45 minut temu, @lek napisał:

Przewagę możesz sobie już wyliczyć bez testów 😎Różnica cuda 5% czyli nie więcej niż 5% przewagi. 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te różnice procentowe w szybkości są po prostu szokujące. 5%!  Zobaczcie na te kolejki pod sklepami!

meet-the-people-who-camped-out-at-best-buy-for-nvidias-rtx-3_duz9.1920.jpg

• Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, SebastianFM napisał:

@Phoenix., to jest tylko moje przypuszczenie jednak nie mam pomysłu co to mogłoby być innego.

Porównanie rozmiaru cache L2.
RTX 4070 ma 36 MB a RTX 4070 Super ma 48 MB.
RTX 4070 Ti ma 48 MB a RTX 4080 ma 64 MB.
Czemu RTX 4070 Ti Super nie ma 56 MB lub 64 MB?

Przeważnie jeżeli karta ma przyciętą ilość jednostek to ma wyższą wydajność niż wynika to z % zmniejszenia ilości jednostek. Przykład to RTX 4070, o 23% mniej jednostek od RTX 4070 Ti a wydajność niższa o 20%.

RTX 4070 Ti w wysokich rozdzielczościach ma o kilka % niższą wydajność niż wynikałoby to z ilości jednostek, porównując z RTX 4080. Wynika to głównie z niższej przepustowości pamięci chociaż wychodzi na to, że ilość cache L2 też może mieć na to jakiś wpływ.

RTX 4070 Ti Super jest na tym samym chipie co RTX 4080 i RTX 4080 Super, obciętym o 18%. Jeżeli będzie miał niższą wydajność niż te 18% to z czego innego mogłoby to wynikać?

L2 jest podzielone na 4 partycje w AD103. Na każdy 64bit kontroler pamięci jest 16MB.

Nawet nie chodzi o sam rozmiar takie cięcie może powodować, że podsystem pamięci może działać gorzej.

• Thanks 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli mówiąc wprost RTX 4070 Ti Super to jest ten prawdziwy kastrat :E 😂

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na chwilę obecną nie mam żadnych planów odnośnie zmiany mojego 4070 FE na cokolwiek innego. Karta sprawuje się świetnie, kultura pracy jest niezła, gram w 1440p i jestem zadowolony z performance. Poczekam co tam wymyślą w związku z 50XX, ale oczywiście czynnikiem decydującym będzie tutaj cena. 

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Element Wojny napisał:

Karta sprawuje się świetnie, kultura pracy jest niezła, gram w 1440p i jestem zadowolony z performance

Sam po dopłacie 150 zł wymieniłem 3080 10 GB na 4070-tkę. W tej samej grze, gdzie Ampere ciągnął 250 W po UV, to aktualna generacja bierze 130 W bez undervoltingu. 

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Sam po dopłacie 150 zł wymieniłem 3080 10 GB na 4070-tkę. W tej samej grze, gdzie Ampere ciągnął 250 W po UV, to aktualna generacja bierze 130 W bez undervoltingu. 

Za tyle to sam bym pewnie wymienił dla obniżenia poboru energii i 2 GB RAM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, piet napisał:

Być może zainteresuje mnie referent 4080 Super. Zamawiał ktoś ostatnio niekoniecznie supera z ich strony? Dalej wysyłają z Holandii czy może już z Polski?

mi referenta 4070 przysłał.....x-kom :) kupowane na stronie NV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak x-kom ich obsługuje, ktoś tu kupował 4090 FE i też przyszło z x-a.

Normalna praktyka w biznesie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@skunRace Do vram trzeba dorzucić jeszcze Hot Spot, bo to ostatnio też "gorący" temat :E

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

12 GB dla gracza starczy, a PCMR prawdy Ci nie powie.

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, skunRace napisał:

Dosłownie pisanie na każdym kroku, że 12GB w 2023/2024 roku nie nadaje się już do 1440p,

Moim zdaniem dopiero po pojawieniu się większej ilości kart RTX 5xxx (czyli raczej 2025r) 12GB będzie doskwierać (a nie sprawiać, że nie będzie się dało grać nawet w 2560x1440) ... i to tylko przy najszybszych kartach z takim VRAM, jak RTX 4070Ti 12GB (bo na wolniejszych, to obniżymy detale z powodu szybkości GPU jak RTX 4070, a o jakimś RTX 3060 12GB nie wspominając).

52 minuty temu, maras2574 napisał:

trzeba dorzucić jeszcze Hot Spot, bo to ostatnio też "gorący" temat :E

Moim zdaniem tylko na hot-spot jest sens patrzyć, bo to te gorące punkty pierwsze się zdegradują/uszkodzą, a nie chłodniejsza część rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi