Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu RTX 4080 Super, jakieś rekomendacje który egzemplarz najlepiej brać? Zakładając, że jest coś dostępnego, pewnie będę kupował w x-kom albo proline, bo chcę żeby mi jeszcze złożyli ten komputer. W x-kom widzę że są dostępne Gainwardy super phoenix i super panther, tudzież model od Inno3D i Zotac Trinity. W proline na razie nic, ale tam pokazują modele od Gigabyte, Inno3D i MSI. Cokolwiek z tego jest warte zakupu, czy lepiej czekać aż rzucą coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Jakoś nie mam przekonania do częstego włączania i wyłączania wentylatorów (żywotność). ... także też to wyłączyłem.

@sideband

Pewnie, wolność Tomku w swoim domku :) Mi praca trybu 0 fan zawsze odpowiadała w kartach które miałem :thumb:

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
38 minut temu, kola01 napisał:

Ale jedyne co się zużywa w wentylatorach to ich łożyska w trakcie ich działania. Znaczenie ma tu czas ich działania oraz ich prędkość obrotowa.

Jeśli masz inne informacje to daj znać, choć nie mogę sobie wyobrazić jakie jeszcze, zwłaszcza bardziej znaczące czynniki, mogą tu mieć znaczenie. 

Wentylatory mają skończoną ilość cykli start-stop. Każdy start (od zera), to "udar" dla silnika/wentylatora. Natomiast co do zużycia łożysk, to ich trwałość w np. be quiet Silent Wings jest szacowana na 300 000 godzin (34 lata pracy 24 godziny na dobę). Noctua ponad 150 000 godzin (ponad 17 lat 24h/dobę) - można?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jako ciekawostkę wklejam wynik testu w Quake 2 RTX dla karty RX 7900 GRE Challenger.

https://www.pepper.pl/comments/permalink/17666105

Trzeba przyznać że zacnie to wyszło ASRockowi :thumb:

Edycja:

Inno3D ze swoim Twin X2 wypada wyjątkowo blado, karta z podobnym TGP (4070 TiS) a tutaj mamy 2x mniej RPM na wentach :E

Można zrobić w przystępnej cenie dobre chłodzenie z dwoma wentami dla karty o takiej mocy? Można.

Edytowane przez Reverse17
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Wentylatory mają skończoną ilość cykli start-stop. Każdy start (od zera), to "udar" dla silnika/wentylatora. Natomiast co do zużycia łożysk, to ich trwałość w np. be quiet Silent Wings jest szacowana na 300 000 godzin (34 lata pracy 24 godziny na dobę). Noctua ponad 150 000 godzin (ponad 17 lat 24h/dobę) - można?

Udar silnika? znam budowę silników elektrycznych (także tych w wentylatorach) i jak się zastanowię, to w momencie rozruchu, jedyny "udar", jaki mi przychodzi do głowy, to zwiększony pobór prądu na samym początku rozruchu (jak wirnik jeszcze stoi). W takich wentylatorach komputerowych stan ten trwa jakiś ułamek sekundy, w dodatku uzwojenia w stojanie silnika są zaprojektowane na dużo wyższe prądy i mogą takie cykle startu przechodzić miliony razy bez jakiegokolwiek ubytku dla ich działania (chwilowy większy prąd nie zużywa przecież uzwojenia).

A te czasy pracy wentylatorów, nawet te podawane przez BeQuiet czy Noctuę to można sobie w buty włożyć. Nie przeczę, że są to dobre wentylatory (sam używam) ale jeśli nawet faktycznie mają tak długą żywotność, to jeszcze nie oznacza, że ich kultura pracy od nowości do ich "śmierci" będzie taka sama. Co mi po kręcącym się wentylatorze, jak zaczyna ono coraz bardziej hałasować, brzęczeć , wyć itp. A za to odpowiedna właśnie jakość i zużycie łożyska. 

Zdecydowanie więc wolę, jak wentylatory karty stoją. Nie tylko z powodu zmniejszenia ich zużycia ale przede wszystkim ze względu na ciszę. 

Edytowane przez kola01
  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpię, że ktokolwiek zużyje lub zajedzie w ten sposób jakikolwiek wentylator na karcie, zanim ją wymieni.

• Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na karciochach które kopały dłużej potrafiły się wyrabiać wentyle i zaczynały brzdękać :E Te wentyle na GPU to większości badziewia z przetworzonych plastikowych kubków, łożyska to też nic specjalnego :E Ogólnie jest loteria co do ich jakości, raz się trafi lepsza partia raz gorsza.

U mnie w gigusiu już jestem przekonany, że z biegiem czasu ponad rok całkiem intensywnego użytkowania GPU, wentyle, a dokładnie łożyska robią się głośniejsze niż to było na początku przy nówce sztuce czy jeszcze kilka miesięcy temu.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Manieon napisał:

Przymierzam się do zakupu RTX 4080 Super, jakieś rekomendacje który egzemplarz najlepiej brać? Zakładając, że jest coś dostępnego, pewnie będę kupował w x-kom albo proline, bo chcę żeby mi jeszcze złożyli ten komputer. W x-kom widzę że są dostępne Gainwardy super phoenix i super panther, tudzież model od Inno3D i Zotac Trinity. W proline na razie nic, ale tam pokazują modele od Gigabyte, Inno3D i MSI. Cokolwiek z tego jest warte zakupu, czy lepiej czekać aż rzucą coś innego?

Chłopaki się rozpisali o wentylatorach, więc odpowiem Ci na zadane pytanie. Karty, które wymieniłeś bym sobie darował, czyli Gainward, ponieważ mają jakieś felerne wentylatory które chodzą jak traktor. To samo Palit. Zotac - zależy od sztuki ale też ich wentylatory niespecjalnie chodzą w tych seriach kart (RTX4xxx). Polecam model od Gigabyte Gaming OC Co do INNO 3D nie wiem, ale jeszcze polecali tutaj karty od PNY. Osobiscie z tych wszystkich brałbym Gigabajta Gaming OC lub MSI SuprimX.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@lukadd

zawsze można zamontować Noctue na trytki, problem solved ;)

• Like 1
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, kola01 napisał:

dużo wyższe prądy i mogą takie cykle startu przechodzić miliony razy bez jakiegokolwiek ubytku dla ich działania

W te miliony wątpię bardziej, niż w 300 000 godzin Silent Wings ;)

1 godzinę temu, kola01 napisał:

Zdecydowanie więc wolę, jak wentylatory karty stoją. Nie tylko z powodu zmniejszenia ich zużycia ale przede wszystkim ze względu na ciszę.

U mnie nie słychać różnicy między stojącym a pracującym wentylatorem.

Co do hałasu na skutek zużycia - w pracy mamy taki komp, gdzie wentylator pracuje od 2007r, przez 5 dni w tygodniu po te ~8 godzin i nadal na niskim RPM praktycznie nie ma problemu z łożyskami (na wyższym RPM już coś słychać) ... ale to jakiś zwykły wentylator, a nie Noctua/Silent Wings.

Dodam, że jak karta jest w Idle to wentylatory kręcą się na najniższym dostępnym RPM, więc żywotność będzie większa niż na maksymalnym.

Poza wentylatorami jest też temperatura samej karty (np. kondensatorów i całej reszty) - jest niższa kiedy się to kręci, niż kiedy stoi.

Godzinę temu, lukadd napisał:

Te wentyle na GPU to większości badziewia z przetworzonych plastikowych kubków, łożyska to też nic specjalnego :E Ogólnie jest loteria co do ich jakości, raz się trafi lepsza partia raz gorsza.

No nie wiem, czy w topowych wersjach (ASUS ROG STRIX, AORUS Master/Elite) ładuje się takie wentyle, jak w najgorszych szrotach. Także kupujesz tandetną kartę, z tandetnymi wentylatorami, to pożyją wielokrotnie krócej niż z TOP serii.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Są robione z trochę lepszych kubeczków, więc trochę mniejsze ryzyko :E Ale dalej jest tutaj mega daleko do jakości i spasowania dobrej klasy wentyli.

Mega popularny STRIX 3080, 3090 też podobne problemy.

Wpisz sobie w google Strix 3080 fan rattling / wobble / vibration issue etc.

Masa ludzi miała problemy różnego rodzaju i z spasowaniem i dziwnymi dźwiękami wydawanymi przez wentyle, część od nowości, część po czasie.

Kilka przykładów opinie i komentarze wielu innych posiadaczy w tematach:
https://youtu.be/lcV3BfxpiOk?t=207  65% i 80%

https://rog-forum.asus.com/t5/previous-forum/strix-rtx-3090-fan-vibration-issues/td-p/884215

https://www.reddit.com/r/ASUSROG/comments/xah4rg/rog_strix_3080_10gb_fan_wobble/

https://rog-forum.asus.com/t5/previous-forum/strix-rtx-3080-fan-vibration-issues-and-scratches-on-led-bar/td-p/812349

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego Asus Noctua takie drogie :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda tylko , że u Asusa dopłata do tego to 3000 PLN a 2x Noctua na rynku ze 300 kosztuje :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Reverse17 napisał:

@sideband

Pewnie, wolność Tomku w swoim domku :) Mi praca trybu 0 fan zawsze odpowiadała w kartach które miałem :thumb:

Tutaj właśnie jest problem, że obecnie producenci ustawiają start na ~1000obr lub wyżej + wentylatory rzadziej się wł/wył i masz skoki rzędu 20stopni na karcie. A można ustawić tak, że wentylatory będą włączały się częściej nawet tylko lekko zakręcą się na chwilę i nawet nie usłyszysz włączenia. Do tego będzie ciasno trzymać temperaturę, a jako, że wentylatory w kartach są na łożyskach kulkowych to im taka praca nie szkodzi. Maxwelle mają 10lat i wentylatory mają się dobrze pomimo takiej pracy.

5 godzin temu, lukadd napisał:

Są robione z trochę lepszych kubeczków, więc trochę mniejsze ryzyko :E Ale dalej jest tutaj mega daleko do jakości i spasowania dobrej klasy wentyli.

Nawet mocarna Noctua potrafi generować konkretne wibracje na niektórych obrotach. Także problem jest w obudowie karty i odizolowania wentylatorów by drgania nie były przenoszone na kartę, a później na obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł Ostrówka podesłał Liptonowi zmodowanego przez siebie RTX'a 3070 do 16GB vRAM, oto co wyszło z tego:

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rtx 4080 super Ino3d świetnie sobie radzi w dobrze wentylowanej obudowie. Przy 100% obciążenia grafy, maksymalnie 69C.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sama temperatura to połowa opowieści. Te świetne 69C to przy jakich obrotach wentylatora 1300 czy 2000rpm?

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

I jaka dokładnie wersja tego Inno3D? Bo z tego co widzę jest 6 ;) Sam X3 posiada dwie wersje chłodzenia, nowa slim non-oc oraz odmiana OC odziedziczona po zwykłym 4080 non-s.

>>>KLIK<<<

PS: raportowane ~99% obciążenia może być przy ~290W TGP jak i przy ~320W TGP, nie trudno się domyślić że przy tym drugim chłodzenie będzie miało więcej pracy :)

PS II: @Slipknot1986 Jak chcesz sprawdzić chłodzenie w ciężkim boju i masz chwilkę wolnego czasu to polecam demko Quake 2 RTX ze steam, ~10-15 minut rozgrywki na najwyższych ustawieniach powie nam jak się spisuje Twoja sztuka, następnie zamieść zrzut ekranu z sensorów GPU-Z (ustawione wartości MAX), przykład:

4eVm55s.png

mile widziany odczyt RPM wentylatorów obudowy oraz temperatura otoczenia:P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Inno3D GeForce RTX 4080 SUPER X3 16GB GDDR6X DLSS 3... przy 100% obciążenia temp. od 62c. do 69c. wiatraki działają na 38% do 46% są niesłyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiatraki to moga byc na polu :rotfl:

• Haha 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Slipknot1986Aha, czyli dalej nic nam to nie mówi.. Podajemy prędkość obrotową wentylatorów w RPM, nie same %, oraz 100% obciążenia przy jakim TDP/TGP? ~320W jak u mnie na zrzucie powyżej? Czy może jakiś CP 2077 czy inna gra w której ta karta częściej zużywa ~280-290W mocy..

Chcesz ją sprawdzić jak należy to ściągnij GPU-Z + demko Quake 2 RTX i zrób to porządnie, bo podawane przez Ciebie parametry niewiele nam obrazują na tę chwilę;)

Edycja: Albo daj chociaż odczyt z GPU-Z w czym tam grasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie podawaj prędkości wentylatorów w % bo to nikomu nic nie mówi, zawsze się podaje rpm.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kolejny co poprawnie nie potrafi napisac oraz obrotow nie podaje :cassetete:

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Podawanie % to żadna informacja. na jednej karcie 45% to 1500rpm a np na mojej karcie wentylatory startują od ~54-57% a jest to ok 720rpm

Ważne ze dla Ciebie karta ma dobrą kulturę pracy nawet jeśli jest to 1500rmp. Jeśli nie masz z nią problemów to tylko przyklasnąć i grac

Edytowane przez koniu22
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok, to ja zaspokoję ciekawość swoją oraz postronnych: >>>KLIK<<<

Moment 25:08

Okolice ~1800RPM przy ~300W.

Nie jest cicho ale nie jest też jakoś tragicznie.. Po UV powinno być dobrze ALE to już kwestia mocno indywidualna.

Zgaduje że ~1300-1400RPM jest do osiągnięcia przy dobrej wentylacji i UV do okolic ~250-260W :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi