Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Not yet :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli co z tego wynika? Że ADA jest duszona przez zbyt wolną pamięć? Ciekawe ile by 4090 wykręciła na szybszej pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niekoniecznie, to RTX 4080 czy raczej AD103 jest duszony.

Pytanie ile by zyskał pełny układ ADA gdyby taka karta powstała (RTX 4090 Ti albo Titan A).

Każdy RTX z 4 serii to w jakimś sensie kastrat. Ale jak bardzo widać to dopiero od RTX 4080 w dół.

Przy RTX 5xxx to dopiero będzie laserowa precyzja przycinania układów i zakładania kagańców.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szybka sprawa. 

Za 2-3 tyg wpada do mnie jeden z pierwszych dostarczanych egz. Pimax Crystal Light (okrojona wersja Pimax Crystal). 

Posiadam obecnie 3080 12 GB i sądzę, że dla takich okularów to będzie absolutne minimum. W związku z tym pytanie: przymierzałbym się w niedługim czasie (kilka miesięcy) do wymiany karty na 4090 (4080 i poniżej raczej nie wchodzi w grę). Zdecydować się na 4090? Widzę, że są już modele w okolicy 78xx zł za Asusa czy Gigusia. Czy jednak czekać bardziej na 5xx? Na 99% nie zakupię 5090 i na 99% 5080 nie będzie posiadać tyle vram i przepustowości dla pamięci co 4090 - więc też średnio mi się to widzi. Znając życie będzie też droższa (podatek od nowości + dostępność itp). 

Ktoś może przedstawić mi sensowne argumenty za czekaniem na serię 5xx? ;)

ps. obecny proc: 5800X3D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, PynioPL napisał:

przymierzałbym się w niedługim czasie (kilka miesięcy)

Zapytaj za te kilka miesięcy. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, PynioPL napisał:

W związku z tym pytanie: przymierzałbym się w niedługim czasie (kilka miesięcy) do wymiany karty na 4090 (4080 i poniżej raczej nie wchodzi w grę). Zdecydować się na 4090? Widzę, że są już modele w okolicy 78xx zł za Asusa czy Gigusia. Czy jednak czekać bardziej na 5xx? Na 99% nie zakupię 5090 i na 99% 5080 nie będzie posiadać tyle vram i przepustowości dla pamięci co 4090 - więc też średnio mi się to widzi. Znając życie będzie też droższa (podatek od nowości + dostępność itp). 

Ktoś może przedstawić mi sensowne argumenty za czekaniem na serię 5xx? ;)

ps. obecny proc: 5800X3D

Poczekaj te parę miesięcy. Po/przed premierą RTX5090 kupisz tanio używkę RTX4090.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupowanie teraz top kart z serii 40xx jak dla mnie jest mało sensowne. Oczywiście jeżeli potrzebujesz teraz to kup, ale ekonomiczne jak następna generacja jest za winklem to średnio. Jak kupować top to na premierę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generator z 30fps to będzie piękne doświadczenie 🤣 Jeszcze dali do tego gniota…

PhysX? Wciąż niektórzy twierdzą, ze to umarło i tak samo RT upadnie 🤭

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, kadajo napisał:

Sprawdziłem żebyś ty nie musiał. To są tylko "Security updates", żadnej nowej funkcjonalności. Zresztą to i tak trup.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja w ogóle tego nie zaznaczam przy instalacji, stare gry z tego korzystały a wszystkie nowe, które używają PhysX do obliczania fizyki, mają biblioteki w katalogu z grą, np. Cyberrpunk 2077, Alan Wake 2.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli PhysX to nie trup tylko nie korzysta już z akceleracji sprzętowej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Gry od dawna mają własne biblioteki to nie ma nic wspólnego czy Physx leci na CPU czy GPU. Na nowszych wersjach Physx i tak obliczenia są wspomagane przez CPU dzięki czemu wyraźnie poprawiono wydajność.

Jeszcze za czasów kiedy Physx był zamknięty i miał tylko wsparcie pod CUDA już można było implementować Physx API bezpośrednio w grze i paczka Physx była zbędna. Są też gry, które śmigały tylko na CPU(większość gier) i nie mają bezpośredniej implementacji w sobie wymagają paczki Physx.

Przykładowo Mirror Edge początkowo miał bezpośrednio wsparcie Physx w samej grze dlatego nie wymagał paczki Physx do odpalenia gry, ale nie było możliwości włączenia Physx na GPU, ale to były początki Physx. Nowsze wersje dostępne obecnie nie odpalą bez paczki Physx ;)

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe w sumie bo w tych starszych grach były fajne efekty cząsteczkowe a teraz już tego nie widać pomimo że nadal używają PhysX.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Metro to i owo masz z Physx ;)

Implementacja Physx wymaga trochę pracy dlatego większość develeperów ma w nosie Physx najlepiej jakby samo się zrobiło ;)

W nowszych wersjach UE to Chaos stał się domyślnym silnikiem do fizyki, a nie Physx jak było przez lata.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pamiętam że ludzie do gierek typu Mafia 2 to dokupywali specjalnie drugie słabsze GPU do liczenia physix. Dobre było to, że można było mieć GTX 285 do gry a fizykę liczyć na starszej karcie przykładowo 8800 GTX.

Żałuję że physix na gpu umarło, mało które gry obecnie dorównują efektami tym sprzed 15 lat :E 

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, kadajo napisał:

Czyli PhysX to nie trup tylko nie korzysta już z akceleracji sprzętowej?

Ten silnik jest jednym z najpopularniejszych do fizyki w grach od lat. 

Czasem (np Wiedzmin, Cyber) mają Logo tego gdzieś w napisach początkowych i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak tu parę osób pisze ze martwy a ja chyba na te loga nie zwracałem w sumie uwagi. Mi się PhysX zawsze kojarzy z tym :

Dym bardzo fajnie wyglądał w Arkham Knight:

Gra ma prawie 10 lat a nadal graficznie sztosik.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sporo efektów UPADŁO i przestano implementować z powodu marnej wydajności AMD. Wtedy jeszcze karty AMD mocno konkurowały na rynku (ilościowo z NV) ale włączenie np HW w wiedźminie dawało olbrzymi spadek wydajności kart AMD. 

FFXV miało sporo efektów GPU (ogień, trawa i coś tam jeszcze), sam W3 używa destrukcji otoczenia, CP2077 tak samo.

są CHYBA główne 3 silniki fizyki używane w grach - Chaos (czy jakoś tak), Havok i PhysX. 

Fani AMD dosyć często pisali/piszą nadal że PhysX umarł ( i się z tego cieszą) - tym czasem sami nie wiedzą, że odpalają swoją ulubioną grę a tam po cichu PhysX sobie hula.    

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, RTX4090 napisał:

Sporo efektów UPADŁO i przestano implementować z powodu marnej wydajności AMD

Mnie z zapomnianych efektownie specjalnych najbardziej boli porzucenie Hairworks. Gdyby w kolejnych wersjach zrobili także hairworkowe włosy ludzi to grafika wskoczyłaby poziom wyżej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, cichy45 napisał:

Pamiętam że ludzie do gierek typu Mafia 2 to dokupywali specjalnie drugie słabsze GPU do liczenia physix. Dobre było to, że można było mieć GTX 285 do gry a fizykę liczyć na starszej karcie przykładowo 8800 GTX.

Żałuję że physix na gpu umarło, mało które gry obecnie dorównują efektami tym sprzed 15 lat :E 

Sam mafię 2 przechodziłem na gtx470 + 8800gt do physx... Z tego co pamiętam gtx470 nie radził sobie w pojedynkę po włączeniu tego w 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi