Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No i właśnie po to masz DLSS 3 i jego interpolator;) Żeby RTX 4xxx wygadał na bardziej mocarnego niż jest w rzeczywistości.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, severall napisał:

Ja nie wiem po co one są takie duże .... przecież moc jest identyczna jak 3090Ti, mam przynajmniej nadzieję że nowa seria będzie działać ciszej i chłodniej.

Zapas na OC, w końcu teoretyczny sufit to okolice 600W a możliwe, że taki Suprim czy Strix będą fabrycznie latać powyżej 500W. 

Może też w plotkach, że RTX4090 będzie 600W kartą było ziarno prawdy, jeśli kilka miesięcy temu nVidia wysłała partnerom wymagania dla chłodzenia wyższe niż dla 3090Ti. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Erwtokritos napisał:

Widzę że nie jestem sam. :E
Znajomi kupili samochody BMW nie BMW a ja kąkuter. :szczerbaty:

Ty lepszymi w forzie pojeździsz.

• Like 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak bo prestiż ludzki świadczy o tym czy ktoś posiada RTX 4090 w kompie czy BMW w garażu. Ludzie, to są tylko dobra doczesne, do grobu tego nie zabierzecie, ta karta będzie za 2 lata już starym pierdzielem, tak samo auto straci sporo na wartości i pojawi się nowy model, karmieni jesteśmy automatycznie z roku na rok co raz to nowszymi rzeczami by łechtać naszą chęć posiadania. Materializm obecnie jest wszechogarniający, jeden przed drugiego, aby tylko co raz więcej pieniędzy, a tymczasem zwykłe międzyludzkie zachowanie zanika - jeden na drugiego patrzy wilkiem albo traktuje jak powietrze, każdy pilnuje swojej dupy i ogólnie większość społeczeństwa z mordami w smartfonach na ulicach, siedzisz w autobusie i zagadasz do kogoś to patrzą na Ciebie jak na dziwoląga.

Ech, chyba już stary jestem ale co raz częściej widuję takie zachowania i to już nie ważne czy w internecie czy na żywo.

• Like 2
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Upvote 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Kynareth napisał:

Według TechPowerUp, RTX 3090 Ti jest o 22% szybszy od 3080: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3080.c3621 , tam zawsze różnice są mniejsze niż w 3DMarku.

Ale w 3DMark benchmarku wychodzi, że 3090Ti było szybsze o  20% w FireStrike i 14% w TimeSpy, czyli odwrotnie niż piszesz. W Techpowerup wyszła większa różnica.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, caleb59 napisał:

Ech, chyba już stary jestem ale co raz częściej widuję takie zachowania i to już nie ważne czy w internecie czy na żywo.

To już jest zdecydowanie większy off-top niż moje pisanie o zbyt wysokich cenach i zbyt niskich osiągach.

2 minuty temu, msky7300 napisał:

Ale w 3DMark benchmarku wychodzi, że 3090Ti było szybsze o  20% w FireStrike i 14% w TimeSpy, czyli odwrotnie niż piszesz. W Techpowerup wyszła większa różnica.

To nie wiem, nie orientuję się jak to obecnie wygląda ale pamiętam, że w przeszłości (5-10 lat temu), jak sprawdzałem 3DMark i TechPowerUp, to zwykle to drugie pokazywało mniejsze różnice. Tak np. w 3DMark to 980 Ti było 11x szybsze od Radeona 4870, a w TPU tylko 5,81x, co jest dosyć kiepskim wynikiem jak na 7 lat i 2x wyższe MSRP i nie wiedziałem której stronie wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jaki tam offtop - odniosłem się do między innymi RTX 4090 i chęci posiadania za wszelką cenę, najlepiej od razu na premierę jakby to miało jakiś sens. Nie od dziś wiadomo, że nie kupuje się pierwszej rewizji sprzętowej to raz, dwa cena jest mocno dyskusyjna ale niektórych stać - problem w tym, że ludzie zaganiają się w pułapkę bez wyjścia i stają się niewolnikami nowości - czy to auto, czy sprzęt elektroniczny, często ponad swoje możliwości finansowe na zasadzie "a co tam, wezmę na kredyt i jakoś się spłaci", inni by pochwalić się kolegom. Tak samo jest z resztą rzeczy, które często kupujemy ale jakby się nad tym zastanowić czy one są nam rzeczywiście potrzebne do szczęścia?

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Armage169 napisał:

Ty lepszymi w forzie pojeździsz.

Wkleję siebie obok F458 italia w photoshopie :E

@caleb59
Jak ktoś ma hajs i chce RTX4090 to czemu nie ? Może to głupie wydawanie kasy, ale każdy sobie panem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Kynareth napisał:

Przecież 13900K nie ma w grach takiej przewagi nad 6700K jak w Cinebench R23, w którym go totalnie miażdży. Może deweloperzy gier kiepski piszą kod, nie wiem.

Gry maja to do siebie, że głównie działają na jednym wątku, a tu wzrosty mamy słabsze jakieś 70-80%, wielowątkowo to już 400-500%.

Nawet najlepszy kod będzie w jakichś tam sposób ograniczony do jednego wątku. Bo wiele rzeczy w grach dziej się liniowo i nie da się tego zrównoleglić - więcej wątków w pewnym momencie też nie dają wzrostu liniowego - prawo amdhala.

Poza tym że programiści często mają mało  czasu na optymalizację kodu - ma działać jako tako i wyglądać

Edytowane przez wrobel_krk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, caleb59 napisał:

No tak bo prestiż ludzki świadczy o tym czy ktoś posiada RTX 4090 w kompie czy BMW w garażu. Ludzie, to są tylko dobra doczesne, do grobu tego nie zabierzecie, ta karta będzie za 2 lata już starym pierdzielem, tak samo auto straci sporo na wartości i pojawi się nowy model, karmieni jesteśmy automatycznie z roku na rok co raz to nowszymi rzeczami by łechtać naszą chęć posiadania. Materializm obecnie jest wszechogarniający, jeden przed drugiego, aby tylko co raz więcej pieniędzy, a tymczasem zwykłe międzyludzkie zachowanie zanika - jeden na drugiego patrzy wilkiem albo traktuje jak powietrze, każdy pilnuje swojej dupy i ogólnie większość społeczeństwa z mordami w smartfonach na ulicach, siedzisz w autobusie i zagadasz do kogoś to patrzą na Ciebie jak na dziwoląga.

ZomboMeme 06102022140949__01_11zon.jpg

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, wrobel_krk napisał:

Gry maja to do siebie, że głównie działają na jednym wątku, a tu wzrosty mamy słabsze jakieś 70-80%, wielowątkowo to już 400-500%.

Nawet najlepszy kod będzie w jakichś tam sposób ograniczony do jednego wątku. Bo wiele rzeczy w grach dziej się liniowo i nie da się tego zrównoleglić - więcej wątków w pewnym momencie też nie dają wzrostu liniowego - prawo amdhala.

Poza tym że programiści mała czasu cżesto mają n aoptymalizację kodu - ma działać jako tako i wyglądać

To nie jest prawda, na pewno nie głównie. Oczywiście mogą być i takie ale to nie jest żadna reguła. Myślę, że na pewno więcej się znajdzie przykładów gier, które są w stanie zrobić użytek z więcej niż 8 rdzeni. 

Osobną kwestią jest to, że nie wszystkie gry wymagają aż takiej wydajności albo wydajność karty graficznej jest ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, wrobel_krk napisał:

Gry maja to do siebie, że głównie działają na jednym wątku,

Gdyby tak było, to nie byłoby sensu żonglować cepami 2/4, 4/8, 8/16 - a jedynie żyłować zegar - a jednak takie przesiadki zmieniając tylko samą ilość jajek - nie ruszając NICZEGO innego w configu, potrafią dać grubego kopa, więc... nie zgodzę się absolutnie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Erwtokritos napisał:

Widzę że nie jestem sam. :E
Znajomi kupili samochody BMW nie BMW a ja kąkuter. :szczerbaty:

Tu wszyscy pisali że z 4090 każdy w pakiecie ma ferrari XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Minciu napisał:

Tu wszyscy pisali że z 4090 każdy w pakiecie ma ferrari XD

Teraz niestety, będzie to kwestia albo wyboru, albo wymiany jednego na drugie.
Nie ma miękkiej gry przy poziomie 4090. 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, aureumchaos napisał:

Mysle, ze będą kolejki po te karty i tak i tak... 

Ale nie w PL 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, caleb59 napisał:

A jaki tam offtop - odniosłem się do między innymi RTX 4090 i chęci posiadania za wszelką cenę, najlepiej od razu na premierę jakby to miało jakiś sens. Nie od dziś wiadomo, że nie kupuje się pierwszej rewizji sprzętowej to raz, dwa cena jest mocno dyskusyjna ale niektórych stać - problem w tym, że ludzie zaganiają się w pułapkę bez wyjścia i stają się niewolnikami nowości - czy to auto, czy sprzęt elektroniczny, często ponad swoje możliwości finansowe na zasadzie "a co tam, wezmę na kredyt i jakoś się spłaci", inni by pochwalić się kolegom. Tak samo jest z resztą rzeczy, które często kupujemy ale jakby się nad tym zastanowić czy one są nam rzeczywiście potrzebne do szczęścia?

Problemem nie są ceny 4090 :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

12 października rtx'y 4xxx będą już dostępne w sklepach PL?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, C#17 napisał:

12 października rtx'y 4xxx będą już dostępne w sklepach PL?

jak już to tylko 4090

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, caleb59 napisał:

Gdy w 2008 w naprawdę rozsądnej cenie kupowałem Radeona 4870, myślałem "1,4 teraflopsa po podkręceniu i 1 GB VRAM - bardzo fajnie, jeszcze tak z 1000 razy szybsza karta, 200 razy więcej pamięci i wirtualna rzeczywistość zacznie mieć sens.". W 2016 kupiłem GTX 1060 z 5 teraflops po podkręceniu i 6 GB VRAM za jedynie ~1200 zł. Tydzień temu kupiłem RTX 3060 Ti z 18 teraflops po podkręceniu (~13x więcej niż 4870) i 8 GB VRAM za 2600 zł. Nie czuję jakbym jakoś szczególnie ulegał presji konsumpcjonizmu. Po prostu raz na 6 lat (3 generacje) trzeba kartę wymienić, by gry dobrze działały. Niektórzy z forumowiczów wymieniają karty co roku. Ja też bym może tak robił, gdyby każdego roku w tej samej cenie były 60% szybsze. Ale nie są, niestety. Chcę zbliżyć się nieco do moich marzeń z okresu nastoletniego. Jeśli chodzi o stosunek fps w stałej rozdzielczości do ceny w złotówkach, to od 2008 nie ma żadnej poprawy. W 2008 za 900-1000 zł miałeś 38 fps w 2560x1600 na Ultra. Jak to dzisiaj wygląda, to wszyscy tu wiedzą. I nie wygląda to lepiej, nawet z uwzględnieniem inflacji. 😕

17397.png

Sapphire ATI Radeon HD 4870 1GB Toxic | bit-tech.net

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kynareth napisał:

"W teście 3DMark Time Spy Extreme, GeForce RTX 4080 16 GB oferuje 13 977 punktów Graphics Score, więc o jakieś 30% więcej niż GeForce RTX 3090 Ti."

Niby dobrze ale przypominam, że GTX 680 miał w 3D Marku ~2x wyższe wyniki niż GTX 580. Jak to się przekładało na gry to wszyscy wiemy. Zwykle jest tak, że w benchmarkach różnice są większe niż w grach. Z CPU też tak jest. Przecież 13900K nie ma w grach takiej przewagi nad 6700K jak w Cinebench R23, w którym go totalnie miażdży. Może deweloperzy gier piszą kiepski kod, nie wiem.

Według TechPowerUp, RTX 3090 Ti jest o 22% szybszy od 3080: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3080.c3621 , tam zawsze różnice są mniejsze niż w 3DMarku.

2fbbb8c97983f84bc311a38d9d7e44616fda057f

• Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, gret napisał:

Problemem nie są ceny 4090 :(

Problemem owszem są ceny 4090 i 4080. Nie wiem ja wy ale ja gdybym mógł co roku zmieniać kartę na 60% szybszą w tej samej cenie, to byłbym znacznie szczęśliwszy i jestem tego pewien.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, Smogsmok napisał:

2fbbb8c97983f84bc311a38d9d7e44616fda057f

Wiadomo przy jakiej rozdziałce takie wyniki? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Wiadomo przy jakiej rozdziałce takie wyniki? 

4K

RTX 4080 16GB ( ten prawdziwy RTX 4080) jest zaledwie 16% szybszy w RT vs RTX 3090Ti 

QhrZPJ.jpg

• Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi