Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Mercury3 napisał:

Jeśli nie zamierzam kupować GPU z TDP większym niż 300W, czy zasilacz 650-750W powinien wystarczyć?

Także zapytam, czy karty niereferencyjne pobierają mniej lub więcej energii, niż karty referencyjne, czy to zależy od modelu?

Ja mam 750W i daje radę przy 3080Ti. Ale jak chcesz być futureproof brałbym teraz 850W w górę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Mercury3 napisał:

Jeśli nie zamierzam kupować GPU z TDP większym niż 300W, czy zasilacz 650-750W powinien wystarczyć?

Także zapytam, czy karty niereferencyjne pobierają mniej lub więcej energii, niż karty referencyjne, czy to zależy od modelu?

Zasilacz ten ma 10 lat gwarancji. Za 5lat może się okazać, że nie będzie karty w średnim segmencie co nie pobiera tych 400w.

Niereferencyjne karty przewaznei mają podniesione limity mocy.

Zakładając jednak maks 300w to wystarczy o 650w. Ale zasilacz lepiej pracuje nie obciążony pod korek, ma lepszą sprawność i jest cichszy:

efficiency.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Zakładając jednak maks 300w to wystarczy o 650w. Ale zasilacz lepiej pracuje nie obciążony pod korek, ma lepszą sprawność i jest cichszy:

Znaczy, 650W do GPU 300W + CPU 105W będzie na styk czy z zapasem? Zapomniałem wspomnieć, że zamierzam podkręcać tylko pamięć RAM, nie będę używać AiO, RGB itp. 

Zauważyłem, że RTX 3070 Ti z poborem 310-320W ma zalecany 750W zasilacz. 

Z góry, dzięki za pomoc. Wiem, że trochę bez sensu pytać się o coś, co jeszcze nie wyszło, ale potrzebuję PC (na razie ze starym GPU) na teraz i przeważnie chodzi mi o kwestie energetyczne. 

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie kupuj zasilacza na "styk". Kup porządną 850 albo więcej i będzie ci długo służył.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Tym bardziej, ze teraz coraz wiecej modeli ma gware 10 lat, mozna kupic raz i miec spokoj na dluuuugi czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko jeśli będzie utrzymany trend że UV się opłaca, to spokojnie można jechać na słabszym zasilaczu.

Ja nie mam problemów ze swoim np. bo 3080 skręcony na 0,8V nie bierze wcale jakoś kosmicznie dużo prądu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
6 minut temu, Kaiketsu napisał:

Tylko jeśli będzie utrzymany trend że UV się opłaca, to spokojnie można jechać na słabszym zasilaczu.

Ja nie mam problemów ze swoim np. bo 3080 skręcony na 0,8V nie bierze wcale jakoś kosmicznie dużo prądu.

O UV sie nie wypowiadam, bo juz pisalem o tym kiedys ze nie jest to prawda, ze da sie tak poprostu uciac waty i wszystko git. Trend jest mocny i nie da sie temu zaprzeczyc, RTX 2000->3000->4000 czy AM4->AM5. Kazda generacja obecnie ma wiekszy pobor niz poprzednia, a dobry zasilacz przezyje kilka generacji kart graficznych i spokojnie dozyje do AM6.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Styknie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mój axi 860w kupiony 9 lat temu przeżył gtx 680/770/780/gtx 970/gtx 980/gtx 980ti/1080ti a teraz zasila rtx 3080 więc warto pójść w mocny I markowy sprzęt.

Edytowane przez m@rcinpl
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4090 obstawiam 1650-1800$ ;)

Ale kto wie co sobie w tym nvidiowym excelu wymodzili 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, sideband napisał:

4090 obstawiam 1650-1800$ ;)

Ale kto wie co sobie w tym nvidiowym excelu wymodzili 🤣

Pewnie  bedzie blizej 2000$

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

800W ?!? jak to czytać, to nie może być TDP, RTX 3090Ti miał "tylko" 450W...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w końcu 2x więcej mocy 🤣

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pobór mocy można przemilczeć wiadomo, że nie będzie 800W. Bardziej interesujące jest czy na pierwszy rzut 4090ti i 4090.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeśli karty z serii 4xxx będą miały rzeczywiście tak olbrzymie zapotrzebowanie na prąd to jeszcze tak będzie, że nie tylko nie spowodują spadków serii 3xxx ale wzrosty... Bo ilość 3xxxx będzie malała jak nvidia się wycofa z ich produkcji, a zostaną tylko 4xxx I jak pójdzie fama ile one prądu kosztują to wiele ludzi się trzy razy zastanowi zanim je kupi bo ceny prądu, przypominam, są wciąż sztucznie zaniżone przez dopłaty rządowe. Ceny rynkowe powinny być 2, 3 razy wyższe... Po wyborach czyli w następnym roku ceny z pewnością zostaną uwolnione... A jak te karty będą żarły 800W lub 1000W to ja szczerze mówiąc raczej nie wymienią swojego 3080Ti... bo wtedy byłaby katastrofa jeśli chodzi o rachunki za prąd.

Wpis bardziej do tematu: "przyszłość GPU" ale i tu się nadaje. Oczywiście zobaczymy czy rzeczywiście będą prawie 2x większe pobory mocy tych nowych kart. I powstaje jeszcze pytanie czy te zasilacze co obecnie mamy: 850 czy 750W starczą jeśli sama karta ma żreć 800W. Bo jeśli nie.. To kolejny wydatek...

Off topicowo - już mi przyszedł nowy cennik i mam 50% więcej za ciepłą wodę i ogrzewanie.... 😉

Edytowane przez hubio
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, hubio napisał:

bo wtedy byłaby katastrofa jeśli chodzi o rachunki za prąd.

Serio stać kogoś na kartę za 6-8-10k, a nie ma na prąd? To kupuje za ostatni grosz, albo na raty bo na koncie brak? XD

Problemem jest CIEPŁO. Nawet moja RTX 2060 potrafi po długiej sesji podgrzać pokój (4-6h non stop robi swoje w małym pokoju).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Albo weźmie następny kredyt,tym razem na prąd :E Jak są ludzie,co zakup na GPU potrafią brać kredyt z banku ;)
Teraz tak sobie myślę,gdy to piszę... Gdzie kurde noga jest Litwicki? 8:E

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Napisano (edytowane)

Ja bym tam brał 4090 z pocałowaniem raczki, ale faktycznie trzeba przemyslec chlodzenie. Najlepiej jakby byly modele AIO z wymiennym chlodzeniem ktore mozna rozszerzac/modyfikowac tak jak to ma w ofercie Alphacool https://www.angela.pl/p16220,alphacool-eiswolf-2-aio-360mm-rtx-3080-3090-gaming-eagle-with-backplate.html tylko zeby to bylo bez utraty gwarancji.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Aha, chyba że tak... :E

Moje GPU według Afterburner bierze 150W, do tego 50-60W z CPU i już latem czuję dyskomfort, grzeje zauważalnie. Jak wsadzę GPU 300W to mam odpuścić granie latem? xD 

I nie, klima nie rozwiąże problemu bo to nie moje mieszkanie, a przenośna i tak by była w salonie (balkon). 

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, kadajo napisał:

800W ?!? jak to czytać, to nie może być TDP, RTX 3090Ti miał "tylko" 450W...

To jest pelny rdzen wiec perwnie 4090ti lub jakis TITAN.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
17 minut temu, galakty napisał:

Serio stać kogoś na kartę za 6-8-10k, a nie ma na prąd?

Prawdziwy GRACZ nie będzie jeść a będzie grać... XD 🤣

Cytat

To kupuje za ostatni grosz, albo na raty bo na koncie brak? XD

A teraz poważnie:  to nie jest kwestia tego czy stać czy nie. A na raty też nie kupiłem dlatego, że nie miałem na to gotówki na koncie :) tylko raty (nawet oprocentowane, ale ja brałem albo na zerówki albo na małe RSSO) są dzisiaj OPŁACALNIEJSZE  przy tej inflacji...

Więc wyciągnąłeś jakieś dziwne wnioski...

A co do prądu to w przyszłym roku mogą być takie, że te 6-8K to będzie polowa ceny tej karty rocznie.... 😂

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli piekarnika i pralki nie włączysz wcale, lepiej nie patrz ile to prądu bierze... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kto kupuje sprzęt za gotówkę jak dają raty 0 przy inflacji 20%?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi