Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, sideband napisał:

Porównaj koszty wafli 8nm(10nm) vs 5nm TSMC koszty wzrosły ponad 3x ;) 

To może jednak NV zrobiła i robi złoty interes na Ampere? :szczerbaty:

Wafel drożeje w miarę zmniejszania litografii, ale z jednego wafla jest za to więcej chipów.

 

Zrzut-ekranu-2022-12-08-155739.jpg

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wafel Samsunga 5000$ 

Czip do 3080/90 = 628mm2 ( 85 na wafel) 

5000$/85= 59$~

 

Wafel TSMC 16000$

Czip do 4080 = 379mm2 ( 147 na wafel)

16000/147 = 109$

 

Wychodzi jakieś 50$ więcej dla RTX 4080 w porównaniu do RTX 3080 

Nvidia prawdopodobnie płaciła za sprawne układy u samsunga bo 8nm miało słaby uzysk. TSMC 5nm ma 0,07 defekta na cm2 ( doskonały uzysk, lepszy niż 7nm).

 

Edytowane przez Smogsmok
  • Like 5
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pdb napisał:

 

Cały czas mam wrażenie, że popełniane są te same błędy - porównywanie 4090 do 1080ti czy 3060 do 4070ti ostatnio. No nie można porównywać produktów z innych półek. To, że Vokswagen zrobił sobie arteona to nie znaczy, że ma kosztować tyle co pasek, bo to panie przecież podobny samochód i kiedyś pasek był topowy. 

 

No jakby nazwali RTXa 4080 12GB jednak 4090ti 12GB to do czego mielibyśmy ja porównywać? Wypadałoby jeszcze cenę sypnąć 15k PLN bo przecież to 4090TI a nie jakiś śmietnik 4060. Nie ważne że z 90ti nie ma nic wspólnego. Tak nazwali mogą robić co chcą XD

  • Haha 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, msky7300 napisał:

Wafel drożeje w miarę zmniejszania litografii, ale z jednego wafla jest za to więcej chipów.

Przy założeniu tej samej ilości tranzystorów, a proporcjonalnie chipy rosną to koszty rosną. Kiedyś płaciło się konkretnie za chip, a teraz za cały wafel.

A teraz sobie porównaj koszt AD102 vs GA102. NV podniosła ceny za chipy żeby marża się zgadzała to EVGA liczby przestały się zgadzać ;)

 

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Minciu napisał:

No jakby nazwali RTXa 4080 12GB jednak 4090ti 12GB to do czego mielibyśmy ja porównywać? Wypadałoby jeszcze cenę sypnąć 15k PLN bo przecież to 4090TI a nie jakiś śmietnik 4060. Nie ważne że z 90ti nie ma nic wspólnego. Tak nazwali mogą robić co chcą XD

No nie bardzo, bo wówczas 4090ti byłby wydajnościowo na równi z 3090ti albo poniżej :D  Liczy się wydajność i każda generacja jest pi*oko szybsza od poprzedniej o 40-60%

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, pdb napisał:

:D  Liczy się wydajność i każda generacja jest pi*oko szybsza od poprzedniej o 40-60%

Rtx 4080 jest szybszy od 3080 o 60%?

Albo 4070ti będzie szybszy od 3070ti o 60%?

Bo droższe to lekko o 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, sideband napisał:

Przy założeniu tej samej ilości tranzystorów, a proporcjonalnie chipy rosną to koszty rosną. Kiedyś płaciło się konkretnie za chip, a teraz za cały wafel.

A teraz sobie porównaj koszt AD102 vs GA102. NV podniosła ceny za chipy żeby marża się zgadzała to EVGA liczby przestały się zgadzać ;)

 

No właśnie EVGA uciekła bo się interes zrobił nieopłacalny. Tak właśnie opłacalne jest kupowanie GPU za 7-10 tys. żeby pograć sobie w gry.

  • Haha 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kadajo napisał:

No właśnie EVGA uciekła bo się interes zrobił nieopłacalny. Tak właśnie opłacalne jest kupowanie GPU za 7-10 tys. żeby pograć sobie w gry.

Tu chodzi o to, że ta zabawa staje się coraz droższa czy chcesz czy nie. Każda firma chce utrzymać marże to ceny będą rosnąć. NV zarabia na chipach, a partnerzy na kartach ;) Chipy są coraz droższe to partnerzy też będą cierpieć na niższych cenach kart. Intel też zaczyna zabawę z chipletami by ciąć koszty produkcji CPU.

Cały czas wyłączam z dyskusji karty poniżej 4090 ile razy można powtarzać, że ceny są odjechane ;)

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem teraz ofki rtx 4080 na allegro i w jednym sklepie nowy gainward za równe 6k. Z fakturą. Sprzedawcą jest jakiś sklep antur. 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj tak na szybko bo spóźniony Mikołaj wpadł na chatę :E

SHO6FJI.jpg

 

Stwierdziłem, że nie ma sensu dopłacać 300-400euro czyli ~1500-2000pln do lepszego chłodzenia i po zapoznaniu się z opiniami wpadło takie cudo za 1999e :E ~9400pln w przeliczeniu.

Na razie dopiero z ~4h się bawię, ale wstępnie bardzo zadowolony.

Cewki? Prawie jakby ich nie było ?. Wiesiek 3 3000fps+ w menu jedynie bardzo ledwie słyszalny i jednostajny szum. W grach ~100-150 fps. Q2 czy Wiesiek 3 sprawdzałem, to w zamkniętej budzie i odległości ~1m od ucha od GPU nic nie słychać. Trzeba otworzyć okno i przyłożyć ucho do GPU dopiero wtedy można wychwycić leciutki jednostajny szum cewek. Testy na stock bez UV.

Kultura pracy i wentyle, jestem zdziwiony 1600rpm na tym gigusiu brzmi dla mojego ucha mniej więcej jak 1400-1450rpm na Strix 3080. Czyli jak najbardziej akceptowalnie.

Ogólnie wygrzewając ~30minut w Q2 w zamkniętej budzie na 450W dobiło do 62 stopni na GPU przy ~1600rpm na stock. Następnie też 450W wygrzewanie w Q2, ustawienia stock i na sztywno ~1300RPM wentyle, dobiło do 67-68 stopni i tak się zatrzymało. Oczywiście w zamkniętej budzie z wentylami w niej na ~800rpm.


Dla mnie petarda jak na chłodzenie powietrzne jest jeszcze mega potencjał do obniżenia RPM jak się zarzuci customowe napięcia, tutaj cała zabawa z optymalizacją i UV jeszcze przede mną, do tego ciche cewki.
Strix 3080 przy 450W to dla porównania to ~2.5k rpm chodziło przy takim poborze i w zasadzie tylko do benchów.

A relatywnie Strix 3080 to też niezłe bydle bo w wymiarach vs ten Giguś 4090 to wygląda:
Długość: 319 vs 331 mm
Szerokość 140 vs 150 mm
Grubość 58 vs 70mm


Jeszcze Wiesio 3 z moimi modami, tutaj na locku 120fps w 4k testowałem w Novigradzie na razie na stock oczywiście leci ~300W, GPU ~53 stopnie i ~1250rpm tak samo w zamkniętej budzie.

To takie wstępne wrażenia. Zaraz lecę się bawić dalej :E

 

Edytowane przez lukadd
  • Like 10
  • Haha 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update o moim kompie. Wiem ze czesc z was wie o co chodzi. Generalnie poprosilem wczoraj  o refund i scan.co.uk stanowczo odmowil :E :E :E 

Uderzylem prosto do amazona i zaakceptowali refund. Generalnie od momentu jak mi odmowili do momentu akceptacji przez amazona mielo z 15 minut. 

Babka z customer service scan byla jakas wkur$%^ ze musiala zaakceptowac refund XD

Dzis dzwoni gosciu czy nie chce innego innego kompa zamiast refunda. Zgodzilem sie tylko zmienie cpu na 13 generacje i ramy na DDR5.

Dam znac jak sie dalej potoczy

 

4 minuty temu, lukadd napisał:

Ja tutaj tak na szybko bo spóźniony Mikołaj wpadł na chatę :E

SHO6FJI.jpg

 

Stwierdziłem, że nie ma sensu dopłacać 300-400euro czyli ~1500-2000pln do lepszego chłodzenia i po zapoznaniu się z opiniami wpadło takie cudo za 1999e :E ~9400pln w przeliczeniu.

Na razie dopiero z ~4h się bawię, ale wstępnie bardzo zadowolony.

Cewki? Prawie jakby ich nie było ?. Wiesiek 3 3000fps+ w menu jedynie bardzo ledwie słyszalny i jednostajny szum. W grach ~100-150 fps. Q2 czy Wiesiek 3 sprawdzałem, to w zamkniętej budzie i odległości ~1m od ucha od GPU nic nie słychać. Trzeba otworzyć okno i przyłożyć ucho do GPU dopiero wtedy można wychwycić leciutki jednostajny szum cewek. Testy na stock bez UV.

Kultura pracy i wentyle, jestem zdziwiony 1600rpm na tym gigusiu brzmi dla mojego ucha mniej więcej jak 1400rpm na Strix 3080. Czyli jak najbardziej akceptowalnie.

Ogólnie wygrzewając ~30minut w Q2 w zamkniętej budzie na 450W dobiło do 62 stopni na GPU przy ~1600rpm na stock. Następnie też 450W wygrzewanie w Q2, ustawienia stock i na sztywno ~1300RPM wentyle, dobiło do 67-68 stopni i tak się zatrzymało. Oczywiście w zamkniętej budzie z wentylami w niej na ~800rpm.


Dla mnie petarda jak na chłodzenie powietrzne jest jeszcze mega potencjał do obniżenia RPM jak się zarzuci customowe napięcia, tutaj cała zabawa z optymalizacją i UV jeszcze przede mną, do tego ciche cewki.
Strix 3080 przy 450W to dla porównania to ~2.5k rpm chodziło przy takim poborze i w zasadzie tylko do benchów.

A relatywnie Strix 3080 to też niezłe bydle bo w wymiarach vs ten Giguś 4090 to wygląda:
Długość: 319 vs 331 mm
Szerokość 140 vs 150 mm
Grubość 58 vs 70mm


Jeszcze Wiesio 3 z moimi modami, tutaj na locku 120fps w 4k testowałem w Novigradzie na razie na stock oczywiście leci ~300W, GPU ~53 stopnie i ~1250rpm tak samo w zamkniętej budzie.

To takie wstępne wrażenia. Zaraz lecę się bawić dalej :E

 

No i kozak.  Ja mysle ze na poczatku przyszlego tygodnia dostane swoijego kompa z 4090 XD

@lukadd co zrobisz z 3080? Idzie do kompa gowniaka? :E

Edytowane przez roman.kosecki88@interia.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz cierpliwość ci powiem. Ja bym już dawno z nimi nie rozmawiał.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, lukadd napisał:

Ja tutaj tak na szybko bo spóźniony Mikołaj wpadł na chatę :E

SHO6FJI.jpg

 

Stwierdziłem, że nie ma sensu dopłacać 300-400euro czyli ~1500-2000pln do lepszego chłodzenia i po zapoznaniu się z opiniami wpadło takie cudo za 1999e :E ~9400pln w przeliczeniu.

Na razie dopiero z ~4h się bawię, ale wstępnie bardzo zadowolony.

Cewki? Prawie jakby ich nie było ?. Wiesiek 3 3000fps+ w menu jedynie bardzo ledwie słyszalny i jednostajny szum. W grach ~100-150 fps. Q2 czy Wiesiek 3 sprawdzałem, to w zamkniętej budzie i odległości ~1m od ucha od GPU nic nie słychać. Trzeba otworzyć okno i przyłożyć ucho do GPU dopiero wtedy można wychwycić leciutki jednostajny szum cewek. Testy na stock bez UV.

Kultura pracy i wentyle, jestem zdziwiony 1600rpm na tym gigusiu brzmi dla mojego ucha mniej więcej jak 1400-1450rpm na Strix 3080. Czyli jak najbardziej akceptowalnie.

Ogólnie wygrzewając ~30minut w Q2 w zamkniętej budzie na 450W dobiło do 62 stopni na GPU przy ~1600rpm na stock. Następnie też 450W wygrzewanie w Q2, ustawienia stock i na sztywno ~1300RPM wentyle, dobiło do 67-68 stopni i tak się zatrzymało. Oczywiście w zamkniętej budzie z wentylami w niej na ~800rpm.


Dla mnie petarda jak na chłodzenie powietrzne jest jeszcze mega potencjał do obniżenia RPM jak się zarzuci customowe napięcia, tutaj cała zabawa z optymalizacją i UV jeszcze przede mną, do tego ciche cewki.
Strix 3080 przy 450W to dla porównania to ~2.5k rpm chodziło przy takim poborze i w zasadzie tylko do benchów.

A relatywnie Strix 3080 to też niezłe bydle bo w wymiarach vs ten Giguś 4090 to wygląda:
Długość: 319 vs 331 mm
Szerokość 140 vs 150 mm
Grubość 58 vs 70mm


Jeszcze Wiesio 3 z moimi modami, tutaj na locku 120fps w 4k testowałem w Novigradzie na razie na stock oczywiście leci ~300W, GPU ~53 stopnie i ~1250rpm tak samo w zamkniętej budzie.

To takie wstępne wrażenia. Zaraz lecę się bawić dalej :E

 

Szybko pękłeś w sumie :E

  • Haha 3
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

lukadd co zrobisz z 3080? Idzie do kompa gowniaka? :E

No dzieciak już się czai :E Tylko muszę przymierzyć czy mu budy nie zmienić na większą, bo ten strix 3080 wcale nie jest mały, a on ma dość małą mid-tower.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, wkamil73 napisał:

Szybko pękłeś w sumie :E

Tylko ze pomijajac cene i porownujac sama wydajnosc, pradozernosc i wydajnosc, a dodatkowo kulture pracy to jest teraz duzo do przodu.

Prawda jest taka, ze jakby te karty kosztowaly tyle ile 3090 na starcie to rozchodzily by sie jeszcze lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kadajo napisał:

Masz cierpliwość ci powiem. Ja bym już dawno z nimi nie rozmawiał.

Dwa tygodnie bez kompa. Cierpie. Mam PS5 i XSX ale jak sie raz poczuje jakosci 60fps na wysokich detalach pecetowych to nie chce sie wracac do konsol. 

Sa perelki jak Horizon ZD ale gry miedzy platformowe powinno sie przychodzic na PC dla maksymalnej imersjii i grafiki.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, wkamil73 napisał:

Szybko pękłeś w sumie :E

Ile można czekać, święta się zbliżają masa czasu na zabawę, w zasadzie praktycznie już nie pracuję od ~2 tygodni, może z 5 dni pracujących jeszcze w tym roku mi się trafi po kilka h każdy :E, szkoda już odwlekać, jak jest czas, aby się bawić, to trzeba korzystać. Miałem tego strixa 4090 premierowo zamówionego, ale anulowałem jakiś czas temu w niepewności :E. A, że 4090 bierze w zasadzie papu podobnie jak mój 3080, przy czym wypluwa kosmicznie więcej fps, więc i stary chieftec 750W na luzie to ogarnie jak w końcu Seasonic czy tam, Asus coś konkretnego z zasilaczy pokaże :E

 

16 minut temu, zachy napisał:

Tylko ze pomijajac cene i porownujac sama wydajnosc, pradozernosc i wydajnosc, a dodatkowo kulture pracy to jest teraz duzo do przodu.

Prawda jest taka, ze jakby te karty kosztowaly tyle ile 3090 na starcie to rozchodzily by sie jeszcze lepiej...

Na razie jest petarda jeśli chodzi o waty/fpsy, kulturę pracy i wydajność?

A dolec jakby spadł do ~3.8-4zeta jak kiedyś to co tu gadać :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to było pewne że ta karta wróci jako model lub dwa niższy, co mieli by zrobić z już wyprodukowanymi układami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lukadd napisał:

Ile można czekać, święta się zbliżają masa czasu na zabawę, w zasadzie praktycznie już nie pracuję od ~2 tygodni, może z 5 dni pracujących jeszcze w tym roku mi się trafi po kilka h każdy :E, szkoda już odwlekać, jak jest czas, aby się bawić, to trzeba korzystać. Miałem tego strixa 4090 premierowo zamówionego, ale anulowałem jakiś czas temu w niepewności :E. A, że 4090 bierze w zasadzie papu podobnie jak mój 3080, przy czym wypluwa kosmicznie więcej fps, więc i stary chieftec 750W na luzie to ogarnie jak w końcu Seasonic czy tam, Asus coś konkretnego z zasilaczy pokaże :E

 

Fajnie, grono posiadaczy 4090 na labie sie zwieksza. Ja jeszcze z tydzien popracuje i tez biore wolne.  Pewnie za dlugo nie posiedze bo pracoholikiem jestem ale do nowego roku sie zmusze XD.

Daj znac czy zasilacz udzwiginie bo mi wyslali kompa z 850W PSU. Potem podbije do ciebie jakie mody masz w wiedzminie ale to pewnie po przejsciu Cyberpunka. A ze odchaczam wszystkie pytajniki i potem misje glowne to zejdzie mi troche :E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

850w normalnie udźwignie 4090, sam tak mam. Przy uv lub powerlimit nizszy to pewnie i 750w dałby radę.

  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma czegoś pod 4090 "z nowych" w okolicy 850W, tylko trzeba brać byki 1000W górę :(
na 650W nie zaryzykuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Szkoda, że nie ma czegoś pod 4090 "z nowych" w okolicy 850W, tylko trzeba brać byki 1000W górę :(
na 650W nie zaryzykuję ;)

da radę na 650 spokojnie ustawisz na 250W i jeszcze masz zapas. :E

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...