Skocz do zawartości
JAG_G

Ryzen 5 3600 -Dziwne zachowanie podczas pobierania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

około tydzień temu zakupiłem nowe części do PC (procesor, chłodzenie, płyta główna, RAM).

Zaraz po wymianie części wszystko pracowało jak należy, oczywiście zaktualizowałem BIOS i zainstalowałem sterowniki chipsetu AMD, Ryzen Master oraz MSI Dragon Center.

Po ok. 1,5 godziny grania w Lola postanowiłem pobrać coś bardziej wymagającego(Farcry), i tu zaczynają się schody.

Otóż kiedy rozpocząłem pobieranie przez pierwsze 20 może 30 minut wszystko było ok oprócz tego że prędkość pobierania była bardzo chwiejna. Ale po wspomnianym czasie nagle doszło do tego że prędkość transferu nagle zaczęła spadać aż w końcu pobieranie całkowicie zostało zatrzymane. Dodatkowo co jest w tej sytuacji bardzo dziwne, cały system niesamowicie się spowolnił w ten sposób powodując np. przerywanie dźwięku w AIMPie.

Jedynym wyjściem z sytuacji było zresetowanie komputera. Po pewnym czasie spróbowałem również ściągania z GOG'a z takim samym rezultatem(tzn. przez pierwsze 20 minut ok, później zwiecha).

Interesujące jest to że, sytuajca dotyczy głównie gier, plików które ściągają się powyżej ok. 25 minut. Jeśli jest coś mniejszego rzadko kiedy następuje zawieszenie.

Szukając przyczyny zauważyłem pewną zależność, otóż gdy taktowanie CPU w Ryzen Master spada do bardzo niskiego poziomu(poniżej 1,6 GHz) dochodzi do ograniczenia prędkości pobierania. Żeby to zweryfikować użyłem stresowania procesora w CPU Z co poskutkowało ponowieniem pobierania.

 

 

Próbowałem zmienić ustawienia AmdPPM w rejestrze, jednak to jest rozwiązanie nie idealne ponieważ, procesor trzyma wysokie temperatury przez dłuższy czas, dlatego przestawiłem znów na domyślne.

Zmieniałem również plany zasilania ale jakiego bym nie użył efekt jest zawsze ten sam (próbowałem również plany 1usmus oraz sz_ryzbal_v4).

Próbowałem pracować na starszej wersji Amd chipset driver ale, również tu czasami pobieranie się zawiesza albo następują skoki pobierania. Instalowałem inne sterowniki karty sieciowej, bez zmian.

 

I również ważna informacja: nie robiłem czystej instalacji Windowsa. Po prostu zostawiłem system jak był. Jedynie wykonałem przywracanie z zachowaniem plików.  Jeszcze dzień poprzedniego dnia wszystko normalnie działało więc dysk chyba odpada, tym bardziej że, wygląda na sprawny

Czy to może być przyczyną problemów? 

 

Specyfikacja.

CPU: AMD Ryzen 5 3600

MOBO: MSI B450M Mortar Max

RAM: HyperX Predator DDR4 3200 16 GB (HX432C16PB3K2/16)

GPU: GTX 750 TI Palit 2 GB

Zasilacz: Aerocool VX Plus 550

Windows 10

Chłodzenie: SPC Fera 3

Poprzedni CPU to FX-6300

Edytowane przez JAG_G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuję za odzew,

zainstalowanie sterowników odrobinę poprawiło sytuację, niestety nadal występują skoki oraz niestabilność transferu, rzadko kiedy osiąga 9 lub więcej MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lecisz na WiFi czy po kablu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety karty od realteka nie cieszą się dobrą opinią - u siebie na płycie mam Realteka 2.5G i Intela 1G, Intel trzyma stabilne transfery, nie ma problemu ze sterownikami, na Realteku zdarza się, że po jakimś czasie przy dużym wysyceniu łącza transfer zdycha i pomaga tylko przeładowanie sterownika (pod Windowsem reset, pod linuksem przeładowanie modułu). Ponoć problemowe jest wymuszanie przez sterownik Realteka oszczędzania energii. Może pomóc (ale nie musi), wyłączenie oszczędzania energii w ustawieniach karty sieciowej i wymuszenie stałej prędkości łącza (np. 1Gb full duplex).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli najlepszym wyjściem będzie zakup dedykowanej karty sieciowej?

Jeśli tak to jaka karta do ok. 100 będzie dobra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zainstalowałem najnowszą wersję, wcześniej miałem amd fx-6300.

Również jest ustawiony pełny duplex

Zrzut ekranu 2021-04-15 120004.png

Edytowane przez JAG_G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jeszcze gdzieś tam opcji oszczędzania energii, jeśli są to powyłączaj. Jak nie pomoże to na reddicie radzą sprawdzać starsze sterowniki, które nie włączały opcji oszczędzania. Co do zakupu dedykowanej karty, to sprawdź najpierw czy Twoja płyta ma wolne, niekolidujące np. z M.2 gniazdo pcie, jeśli tak to szukaj karty na Intelu, wyłącz realteka w biosie i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie opcje sprawdzałem, oszczędzanie energii wyłączone w zarządzaniu energią i w zaawansowanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz w biosie  to  domyślnie wyłączone na płytach MSI.

Nie wiem czy pomoże  przy moim necie i tak chyba bez różnicy   chociaż  przy każdym ''grzebaniu'' w biosie  to tak to włączam

To aktywuje protokoły IPv4 / 6

Soda-PDF-converted-MSI-Snap-Shot-04.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na x470 potrafi calkowicie wylaczyc neta kiedy nic sie nie dzieje...Zastosowalem sie do porad powyzej,zobaczymy czy cos to zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mam to okazyjnie na orange najpierw zrzuca transfery a potem negocjuje linie vdsl. Wystarczy wyłączyć router przyciskiem, a potem włączyć jak coś reset nie pomaga. Gówniana sprawa bo dzieje się to totalnie randomowo i człowiek grzebie w kompie zamiast spojrzeć na router. Najszybciej sprawdza się torrentem odpalasz od 15-20 zadań na raz i jak zacznie wbijać max prędkość a potem zrzuć prędkość aż do zera a potem negocjować linie to będzie to. U innych operatorów może być podobnie.  

Aha Ewentualnie bios na agesie 1.2.0.0 ten rozpina randomowo sieciówkę realteka na ułamek sekundy od tak nie zależnie od ustawień w kolejnych jest git 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pojawiły się nowe sterowniki Realteka - 10.48 dla Windows 10 gdyby kogoś interesowało: https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/network-interface-controllers-10-100-1000m-gigabit-ethernet-pci-express-software

4 minuty temu, Art385 napisał:

 Mam to okazyjnie na orange najpierw zrzuca transfery a potem negocjuje linie vdsl. Wystarczy wyłączyć router przyciskiem, a potem włączyć jak coś reset nie pomaga. Gówniana sprawa bo dzieje się to totalnie randomowo i człowiek grzebie w kompie zamiast spojrzeć na router. Najszybciej sprawdza się torrentem odpalasz od 15-20 zadań na raz i jak zacznie wbijać max prędkość a potem zrzuć prędkość aż do zera a potem negocjować linie to będzie. U innych operatorów może być podobnie.  
Ewentualnie bios na agesie 1.2.0.0 ten rozpina randomowo sieciówkę realteka na ułamek sekundy od tak nie zależnie od ustawień w kolejnych jest git 

W moim przypadku nie mam i nigdy nie miałem takich problemów, nawet na pierwszej wersji BIOS. Korzystałem zarówno z karty sieciowej Intela, jak również z integry Realteka obecnie. Dodatkowo również posiadał łącze VDSL ale nie korzystam z gówna jakie daje operator tylko kupiłem we własnym zakresie porządny router na procesora Broadcoma i może to robi różnicę, ciężko powiedzieć.

Obecnie siedzę na AGESA 1.2.0.0 i nic dziwnego się nie dzieje. Problem leży gdzie indziej - zgłaszaj to do Orange bo samo się nie naprawi.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, caleb59 napisał:

Wczoraj pojawiły się nowe sterowniki Realteka - 10.48 dla Windows 10 gdyby kogoś interesowało: https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/network-interface-controllers-10-100-1000m-gigabit-ethernet-pci-express-software

W moim przypadku nie mam i nigdy nie miałem takich problemów, nawet na pierwszej wersji BIOS. Korzystałem zarówno z karty sieciowej Intela, jak również z integry Realteka obecnie. Dodatkowo również posiadał łącze VDSL ale nie korzystam z gówna jakie daje operator tylko kupiłem we własnym zakresie porządny router na procesora Broadcoma i może to robi różnicę, ciężko powiedzieć.

Obecnie siedzę na AGESA 1.2.0.0 i nic dziwnego się nie dzieje. Problem leży gdzie indziej - zgłaszaj to do Orange bo samo się nie naprawi.

Zdajesz sobie sprawę, że wystarczy trochę inny konfig i masz całkiem inny zestaw problemów, których być nie powinno? U mnie nie ma co zgłaszać bo jest to raz na jakiś czas i nic z tym nie zrobią bo wystarczy pyknąć router wylosuje inne IP i jazda oraz zapłata dla techinka się należy xD Fajnie też że kupiłeś router ale ja mam jeszcze TV od nich i nie bardzo mi się widzi mieć jeszcze tu nieprzewidziane problemy, które mogą lub nie muszą wystąpić ;) Natomiast to co wyżej napisałem to są rzeczy do sprawdzenia które mogą wystąpić ale nie muszą w zależności od konfiguracji i więcej takich akcji znasz tym łatwiej dojść gdzie leży problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uważasz, że nic sobie nie poradzi z ich usługami poza ich sprzętem? :E Obsługa IPTV i wszystko inne jest, jest nawet gotowy preset dla Orange czy Netii tylko trzeba się zainteresować a nie męczyć bułę na ich gównianych Funboxach.

Polecam TP-Link Archer VR 400 i wzwyż. ;)

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2021 o 14:34, caleb59 napisał:

To uważasz, że nic sobie nie poradzi z ich usługami poza ich sprzętem? :E Obsługa IPTV i wszystko inne jest, jest nawet gotowy preset dla Orange czy Netii tylko trzeba się zainteresować a nie męczyć bułę na ich gównianych Funboxach.

Polecam TP-Link Archer VR 400 i wzwyż. ;)

Ja do Orange VDSL kupiłem sobie Archer VR 2100. Po prostu bajka. Prędkość prawie 80 Mbit (78) i wysyłanie koło 8. Przy gównianym Funbox 2.0 byłoby już pewnie ze 65 Mbit pobierania.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Satelita na tym działa od orange, bo widzę drogi nie jest a funboxa 2.0 najchętniej porąbałbym siekierą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz bo trzeba im go zdać pod groźbą kary finansowej. :E Tak samo jeśli wymienisz router to funboxa powinieneś oddać to przestaną Ci doliczać do rachunku dodatkowe złotówki za jego dzierżawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, caleb59 napisał:

Nie możesz bo trzeba im go zdać pod groźbą kary finansowej. :E Tak samo jeśli wymienisz router to funboxa powinieneś oddać to przestaną Ci doliczać do rachunku dodatkowe złotówki za jego dzierżawę.

U mnie Orange przy Internecie VDSL nic nie dolicza za dzierżawę routera. Doliczaliby tylko wtedy gdybym miał Internet ADSL+. Dla mnie to głupota, ale cóż. Jakby co to Archer VR 400 (wersje 1 i 2) ma swith 10/100 prędkość. Dopiero wersja 3 ma switch gigabitowy i zupełnie inny wygląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą wersją 3 to czuję się zrobiony przez TP-Linka w balona no ale cóż zrobić - mój wzmacniacz sygnału wi-fi wypuszczali aż w 7 wersjach na rynek (ja posiadam v4)! :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...