Skocz do zawartości
_F4LC0N_

Ryzen 3 1200 95 stopni w spoczynku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od 1,5 roku mam ryzena 3 1200 temperatury w normie od 25 stopni w spoczynku do 50 pod obciążeniem np. GTA v ale od tygodnia zauważyłem że procesor ma nawet 95 stopni w spoczynku w cs go dochodzi do ponad 100 stopni. Chłodzenie to Kraken m22 do tej pory wszystko było ok. Temperatury mnie niepokoją i nie mam pojęcia co z tym zrobić gdy ustawiam blokopompke na max temperatury spadają do ok. 80-85 stopni temperatury sprawdzane programem nzxt cam ryzen master i coretemp.

 

Specyfikacja 

Ryzen 3 1200

Aorus b450 Elite 

Hyperx fury RGB DDR4 8GB

 Obudowa silentiumpc ar7x tg argb

Dysk SSD Goodram cx400 512gb

HDD greenpower 2t

HDD Toshiba 256gb

Kraken m22

Zasilacz silentiumpc supremo fm2 gold 650w

GTX 1060 strix od Asusa

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może układ się zapowietrzył lub w płynie powstały "glony" przy chłodzeniach cieczą może się tak stać, najszybciej to załóż boxa z pudełka jeśli masz bo z takim mikrusem spokojnie sobie poradzi i sprawdź temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

Być może układ się zapowietrzył lub w płynie powstały "glony" przy chłodzeniach cieczą może się tak stać, najszybciej to załóż boxa z pudełka jeśli masz bo z takim mikrusem spokojnie sobie poradzi i sprawdź temperatury.

Ok założę i zobaczę jak będzie od jakiegoś czasu też Kraken na pełnych obrotach tak dziwnie "terkocze" na początku myślałem że to wentylator ale czyściłem wszystko nieraz i dalej tak samo a dźwięk dochodzi z chłodnicy. Jeśli układ się zapowietrzył lub powstały "glony" to czy jest możliwość żebym sam to naprawił? Kraken był kupiony we wrześniu  więc ma jakieś 6-7 miesięcy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pompa zaczęła terkotać to tym bardziej mogło się zapowietrzyć bo to jest jeden z objawów, musisz pomachać na wszystkie strony komputerem gdy jest włączony, chodzi o to aby pompka pracowała podczas machania a najlepiej to podłączyć samą pompkę do zasilacza "na krótko" i machać samą chłodnicą na wszystkie strony, będziesz słyszał jakby musowanie cieczy wtedy i w ten sposób można pozbyć się powietrza z układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Send1N napisał:

Jak pompa zaczęła terkotać to tym bardziej mogło się zapowietrzyć bo to jest jeden z objawów, musisz pomachać na wszystkie strony komputerem gdy jest włączony, chodzi o to aby pompka pracowała podczas machania a najlepiej to podłączyć samą pompkę do zasilacza "na krótko" i machać samą chłodnicą na wszystkie strony, będziesz słyszał jakby musowanie cieczy wtedy i w ten sposób można pozbyć się powietrza z układu.

Dla pewności podłączyłem Cooler boxowy i w spoczynku 30 stopni ? już się bałem że to procesor. Dzięki za pomoc a Krakena spróbuję naprawić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Send1N napisał:

Jak pompa zaczęła terkotać to tym bardziej mogło się zapowietrzyć bo to jest jeden z objawów, musisz pomachać na wszystkie strony komputerem gdy jest włączony, chodzi o to aby pompka pracowała podczas machania a najlepiej to podłączyć samą pompkę do zasilacza "na krótko" i machać samą chłodnicą na wszystkie strony, będziesz słyszał jakby musowanie cieczy wtedy i w ten sposób można pozbyć się powietrza z układu.

Dzisiaj podłączyłem samego Krakena i włączyłem zasilacz chłodnica zaczęła terkotać po obracaniu jej dźwięk był coraz mniej słyszalny a po obróceniu jej do góry nogami zniknął ale kiedy obrócę chłodnice zpowrotem dźwięk wraca. Powinienem zostawić go do góry nogami podczas pracy na jakiś czas aby go odpowietrzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasuje abyś przy włączonej pompce potrząsał chłodnicą i machał nią we wszystkie strony jeśli nie chcesz tego robić całym komputerem w rękach z chłodzeniem w obudowie :E taki zabieg jest o wiele łatwiejszy i wymaga mniej siły wiadomo. Nie wiem jak pierwotnie miałeś to przykręcone ale skoro to aio 120 to zapewne masz na tylnej sciance chłodnicę z wentylatorem i węże mają iść dołem jak już odpowietrzanie ci się uda, tak ma to wyglądać, jeżeli węże szły górą to mógł być powód zapowietrzenia. Nie mogę odnaleźć filmiku żeby ci zobrazować jak przeprowadzić proces odpowietrzania bo czytając wiadomo że czasem ciężko coś zrozumieć, możesz napisać do chłopa z forum @zawisztheblack może on lepiej dobierze słowa i ci to zobrazuje :) 

01484f5e-e014-4e3e-bde2-0cb88b1671aa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraken M22 to nietypowa konstrukcja z pompką w chłodnicy, a nie w bloku wodnym. W tym przypadku jej montaż ma spore znaczenie - nie można jej montować na górze obudowy, bo wtedy pompka jest jej najwyższym punktem i zaczyna się zapowietrzać, a pracując na sucho zaczyna się zacierać. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, zawisztheblack napisał:

Kraken M22 to nietypowa konstrukcja z pompką w chłodnicy, a nie w bloku wodnym. W tym przypadku jej montaż ma spore znaczenie - nie można jej montować na górze obudowy, bo wtedy pompka jest jej najwyższym punktem i zaczyna się zapowietrzać, a pracując na sucho zaczyna się zacierać. 

Właśnie cały czasy była zamontowana u góry obudowy 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kurcze niefajnie, nigdy bym nie pomyślał, bo 120stki w 99% przypadków lądują w miejscu wentyla 120mm wyciągającego na tylnej ściance :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tego chłodzenia to błąd - zamontuj go na tyle jak rozrysował kolega powyżej, a jak nie masz tam miejsca, to zamontuj go na froncie, byle chłodnica nie była najwyższym punktem pętli (w przypadku standardowych AiO z pompą w bloku jest odwrotnie - chłodnica musi być najwyższym punktem pętli). Przy montażu na froncie ustaw sobie oczywiście wentylator tak, żeby wciągał chłodne powietrze z zewnętrz i pchał je przez chłodnice do środka obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

No to kurcze niefajnie, nigdy bym nie pomyślał, bo 120stki w 99% przypadków lądują w miejscu wentyla 120mm wyciągającego na tylnej ściance :/ 

W starej mniejszej obudowie tak było ale od kilku miesięcy mam nową i u góry mi bardziej pasowała 

Teraz, zawisztheblack napisał:

W przypadku tego chłodzenia to błąd - zamontuj go na tyle jak rozrysował kolega powyżej, a jak nie masz tam miejsca, to zamontuj go na froncie, byle chłodnica nie była najwyższym punktem pętli (w przypadku standardowych AiO z pompą w bloku jest odwrotnie - chłodnica musi być najwyższym punktem pętli). Przy montażu na froncie ustaw sobie oczywiście wentylator tak, żeby wciągał chłodne powietrze z zewnętrz i pchał je przez chłodnice do środka obudowy.

Ok a co z tym terkotaniem? bo znika ono tylko gdy chłodnica jest do góry nogami i węże wychodzą od góry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam przy 120stce to akurat tak jak wrzuciłem na obrazu lepiej się prezentuje niż u góry ? gorzej jak już zdążyłeś ubić pompkę przez ten czas jak chłodnica wisiała na topie (oby nie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompka terkocze mimo ruszania układem i prób odpowietrzenia, to mogła już zacząć siadać. Chłodzenie jest relatywnie nowe, więc ja bym je po prostu odesłał na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że tego proca nawet box ogarnie bez problemu ;) zostaniesz bezstratny chwile bez ładnego chłodzenia a jak przyjdzie drugie to zamontujesz jak na obrazku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Jeśli pompka terkocze mimo ruszania układem i prób odpowietrzenia, to mogła już zacząć siadać. Chłodzenie jest relatywnie nowe, więc ja bym je po prostu odesłał na gwarancji.

Kurde szkoda ale na szczęście paragon jeszcze mam ? nie rozumiem tylko dlaczego przestaje terkotać gdy jest do góry nogami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do góry nogami, czyli jak dokładnie? Tak jak pisałem - chłodnica z pompą nie może być najwyższym elementem układu, bo wtedy zbiera się tam powietrze i pompa zaczyna terkotać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, zawisztheblack napisał:

Do góry nogami, czyli jak dokładnie? Tak jak pisałem - chłodnica z pompą nie może być najwyższym elementem układu, bo wtedy zbiera się tam powietrze i pompa zaczyna terkotać :).

Chłodnica przestaje terkotać gdy leży na blacie i węże wychodzą od góry. Kiedy chłodnica była przykręcona u góry węże wychodziły od dołu i wtedy terkocze.

Edytowane przez _F4LC0N_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dokładnie tak jak odpisałem - gdy chłodnica jest u góry zbiera się w niej powietrze i pompa terkocze :). Przy poprawnym montażu, czyli w tym przypadku blok jest wyżej od chłodnicy nie powinno terkotać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terkotanie już nie chce ustąpić ? w takim razie Kraken odsyłany na gwarancję. Następnego zamontuje już poprawnie ?Dziękuje wszystkim którzy pomogli ?. Zamykam temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...