Skocz do zawartości
zonezi

Pomoc w doborze komponentów PC

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebuję porady w doborze komponentów do swojej aktualnej obudowy  (Be Quiet! Dark Base 900), warunek raczej konieczny ze względu na wartość tej obudowy i jej ciszę.

Komputer przeznaczony do grania (rozdziałka monitora to 3440x1440p + 144Hz) oraz pracy w internecie (praktycznie nonstop mam odpalone z 10-15 zakładek). Czasem odpalam także drugi monitor (27" 1440p).

Część komponentów już mam i czekają na grafikę (rtx 3080), która przyjdzie prawdopodobnie za +/- 2 tygodnie. PC ma starczyć na przynajmniej kilka lat, akceptuję ew. jakieś drobne upgrady jak ceny wrócą kiedyś do normy, ale generalnie chcę porządnej bazy. Ogólnie dopłacanie np. 200zł do komponentu nie stanowi dla mnie różnicy, o ile jest tam faktycznie sens. Na podkręcaniu CPU się nie znam, ale nie wykluczam opcji OC (jeżeli będę potrzebował boosta).

 

Posiadane już komponenty:

be quiet! Straight Power Platinum 850 Watt

Samsung 970 Evo 1 TB

MSI MPG Z490 Gaming Plus, Intel Z490

 

I teraz pytania:

1. Noctua NH-D15S 140mm https://www.x-kom.pl/p/360489-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15s-140mm.htm czy może jednak Arctic Liquid Freezer II 3x 120mm https://www.x-kom.pl/p/596158-chlodzenie-procesora-arctic-liquid-freezer-ii-3x120mm.html?

Zaznaczę ponownie, że moja obudowa to Be Quiet! Dark Base 900 i nie wiem czy będzie to pasowało. Nigdy nie miałem wodnego chłodzenia, ale słyszałem, że ludziom coś tam piszczy czasem, dodatkowo nie wiem jak z tymi płynami, czy będę musiał to jakoś serwisować? W lato, temperatury w moim pokoju są doprawdy wysokie (poddasze) i jak najlepsze chłodzenie byłoby wskazane + dochodzi potencjalne OC.

2. Intel i7 10700k/kf  czy i9 10850k? Dopłata rzędu 200-250zł.

3. 16GB RAM (2x 8GB, 4400MHz) czy może jednak 32GB (2x 16 GB, 3600MHz)? Normalnie bym się nie zastanawiał i brał 16GB, ale ze względu na wiele zakładek, rozważam zapas.

 

 

Edytowane przez zonezi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor 11 generacji będzie wymagał aktualizacji BIOSu na płycie Z490. Z490 Gaming Plus to bardzo dobra płyta.

Zamiast 10700K - 10700F. Podkręcanie nie ma sensu bo i tak niewiele daje, a dalej masz 8 wysoko taktowanych rdzeni.

Cooler - Scythe Fuma 2 lub be Quiet! Dark Rock 4 powinny wystarczyć.

Jak masz tyle zakładek to może jednak 32GB RAMu? 3600MT/s to wciąż szybkie kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej skłaniam się ku Z490 Gaming Plus,  nie wiem czy dobrze patrzę, ale Tomahawk ma chyba tylko więcej USB, ogólnie nic kluczowego.

A jak wypada i5 w stosunku do i7?  i7 to obecnie dopłata +/- 500zł i nie wiem czy warto dołożyć i czy odczuję jakąś różnicę. Z jakiegoś powodu polecane są i7 do bardziej gamingowych PC, a i5 do budżetowych PC mimo, że w testach nie widziałem zbytniej różnicy w klatkach.

Odnośnie chłodzenia to obecnie w Dark Base 900 posiadam Macho Rev. B https://www.x-kom.pl/p/243258-chlodzenie-procesora-thermalright-macho-rev-b-152-140mm.html i nie ma problemu z miejscem. Jednak nadal się zastanawiam jakby to wyglądało z wodnym chłodzeniem i czy warto się nim interesować.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele drożej od tego Liquida masz też opcję 420 mm z 4x140 co też przełoży się na lepszą kulturę pracy. 
Do samego grania możesz wziąć po prostu i5 11400 czy i7 10700F. Patrząc na wydajność GPU pomimo wysokiej rozdzielczości postarałbym się o jakiś mały zapas mocy. 
Z drugiej strony jak masz Macho to nie kupuj chłodzenia tylko dołóż sobie do CPU i będzie po temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wywalał bym ponad 600zł na chłodzenie do procesorów o jakich rozmawiamy, to zdecydowana przesada. Ja bym został przy 10700F i spróbował jak poradzi sobie Macho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kalderon napisał:

Ja bym został przy 10700F i spróbował jak poradzi sobie Macho

Bez problemu sobie poradzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Caps napisał:

Niewiele drożej od tego Liquida masz też opcję 420 mm z 4x140 co też przełoży się na lepszą kulturę pracy. 
Do samego grania możesz wziąć po prostu i5 11400 czy i7 10700F. Patrząc na wydajność GPU pomimo wysokiej rozdzielczości postarałbym się o jakiś mały zapas mocy. 
Z drugiej strony jak masz Macho to nie kupuj chłodzenia tylko dołóż sobie do CPU i będzie po temacie. 

Co do Macho to nie wiem czy nie wolałbym sprzedać go z całym obecnym kompem, a kupić sobie coś nowego, lepszego. Jeśli dobrze pamiętam to miałem na i7 7700k (brak OC) pod obciążeniem 65-68 stopni.

A odnośnie liquida 420mm to mam wątpliwości czy zmieści się do Dark Base 900. Jeśli się nie mylę to obsługuje wentylatory do 120mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, zonezi napisał:

Be Quiet! Dark Base 900

rev1 czy rev2?

23 minuty temu, zonezi napisał:

Co do Macho to nie wiem czy nie wolałbym sprzedać go z całym obecnym kompem

Ale z i7 spokojnie sobie poradzi, nawet ostatnio proline nagrywało 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Caps napisał:

rev1 czy rev2?

Nic mi nie wiadomo o jakimś rev1/2, na fakturce mam tylko dopisek (BG010).

Jednak zrezygnuję z i5, teraz myślę nad i7 10700k lub i9 10850k.

Dodatkowo co gdybym chciał robić OC procka do np. 5Ghz? Jak wtedy by wypadała np. Noctua dh15 vs Arctic Liquid Freezer II (360, chyba większej nie zmieszczę)? 

 

Edytowane przez zonezi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałbym parcia na i9 jak komp do grania. Zostałbym przy i7. Oba coolery sobie poradzą(nawet z ta i9), na Arctic 360 będzie parę stopni mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, zonezi napisał:

BG010

Czyli rewizja 1. Tam chyba 420 wchodzi na front ale przy konieczności demontażu klatki na dyski. 

W dniu 14.04.2021 o 23:26, zonezi napisał:

(rozdziałka monitora to 3440x1440p + 144Hz)

 

10 godzin temu, zonezi napisał:

Dodatkowo co gdybym chciał robić OC procka do np. 5Ghz?

Nie wiem czy warto ruszać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Caps napisał:

Czyli rewizja 1. Tam chyba 420 wchodzi na front ale przy konieczności demontażu klatki na dyski. 

Czytałem na forach, że właśnie instalowanie AIO na górze jest złym pomysłem w tej obudowie bo nie ma gdzie uciekać powietrze i jak już to właśnie tylko front.

Klatki na dyski są dla mnie bezużyteczne, zamierzam tylko na m2 siedzieć, musiałbym jeszcze rozmontować napęd dvd (którego nie użyłem od 4 lat :D).

I tak właśnie myślę, że o ile 2 rdzenie więcej w cenie ~200zł to fajny deal to jednak czytałem na wielu forach, że i9 bardziej się grzeje i trochę gorzej podkręca i zjada więcej energii. 

Chętnie bym wziął tego liquida 420, przy takiej wielkości już będzie różnica temperatur względem noctui. Na amazonie.de (mam tam walleta, także planuję go jakoś spożytkować) kosztuje 500zł, czyli zaledwie 100zł więcej od noctui. Tylko właśnie nie wiem jak się upewnić na 100%, że wejdzie? 

I jak to jest z tą konserwacją takiego AIO i jego głośnością? Będzie mi sprawiało to problemy czy jednak mogę to pozostawić na 4 lata bez ingerencji?

 

Dodałem screenshoty z prawie wybebeszonej obudowy by dać podgląd, może to co mówię o 3x 120/140mm na przodzie to nie działa i tylko 280mm wejdzie, nie wiem. https://imgur.com/a/Fv31S4x

Edytowane przez zonezi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz aż 6 lat gwarancji na to AiO więc spokojnie. Trzeba popatrzeć w necie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak postanowiłem zaszaleć i przestać tyle rozmyślać. Finalny zakup to jednak:

i9 10850k, wyrwałem za 1600zł (akurat cena inwidualna, żal było nie brać)

G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V (CL16-16-16-36 wydaje się spoko)

Noctua nh-dh15 + kilka wentylatorów do obudowy, jednak DB900 to nie jest idealna buda pod AIO + ważne jest też ustawienie odpowiedniego poziomu pompki/rurek względem siebie (jeśli ustawia się na froncie) by dobrze funkcjonowało, nie chce mi się z tym bawić.

A OC potraktuję jako coś opcjonalnego, zależnego od aktualnych temperatur :)

Edytowane przez zonezi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...