Skocz do zawartości
Mateusz2PL

brak kart graficznych - karty na stół

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy wie dlaczego nie ma kart graficznych. Ja chciałem porozmawiac o pewnej kwestii. Wyobraźmy sobie, że wysokie ceny kryptowalut będą nawet przez 3 lata. Bitcoin pewnie będzie uznany za środek płatniczy.  Nawet jeśli nviida  wyprodukuje dwa razy wiecej kart to kopacze wykupią, bo czas zwrotu z inwestycji to trzy miesiace. Czyzby będziemy  już skazani na konsole?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma szans na cos takiego. Żadna firma realnie nie zrezygnuje z graczy na rynku PC.

• Upvote 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie rynek grania PC to nie tylko GPU. To przecież cała powiązana sieć hardware, wszelkiego rodzaju akcesoriów i software. Cały rynek to jest olbrzymia kasa.

Jakoś będą musieli to ogarnąć. Zresztą opłacalność wydobycia na pewno wiecznie nie będzie na tak wysokim poziomie. W końcu zacznie spadać.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wprowadzą jakies utrudnienia? Tylko w 2019 i 2020 byly w miarę niskie ceny kart. Jesienią były niskie. Gtx 1660 super chodzil po 1000 zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Mateusz2PL napisał:

Każdy wie dlaczego nie ma kart graficznych. Ja chciałem porozmawiac o pewnej kwestii. Wyobraźmy sobie, że wysokie ceny kryptowalut będą nawet przez 3 lata. Bitcoin pewnie będzie uznany za środek płatniczy.  Nawet jeśli nviida  wyprodukuje dwa razy wiecej kart to kopacze wykupią, bo czas zwrotu z inwestycji to trzy miesiace. Czyzby będziemy  już skazani na konsole?

Moze sie okazac, ze ta katastrofa z GPU bedzie miala swoje plusy - wytworzyla olbrzymia dziure na rynku i ktos ja zapelni. Intel powoli wchodzi na rynek GPU dla graczy, chinczycy wypuszczaja GPU Big Island. Gracze moze w koncu nie beda skazani tylko na AMD i Nvidie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, lukadd napisał:

Dokładnie rynek grania PC to nie tylko GPU. To przecież cała powiązana sieć hardware, wszelkiego rodzaju akcesoriów i software. Cały rynek to jest olbrzymia kasa.

Jakoś będą musieli to ogarnąć. Zresztą opłacalność wydobycia na pewno wiecznie nie będzie na tak wysokim poziomie. W końcu zacznie spadać.

I ten rynek w dłuższej perspektywie czasu się załamie bez mocnych kart graficznych. Np. brak silnych kart graficznych ogranicza sprzedaż gogli VR, a co za tym idzie sprzedaż gier i akcesoriów VR.

Jeżeli ludzi stać będzie co najwyżej na RTX 3060, to implementowanie śledzenia promieni w grach to będzie sztuka dla sztuki (i kilku procent posiadaczy lepszych kart).

Spotkałem się z poglądem, że za braki kart graficznych odpowiedzialni są nie tylko minerzy, ale także kwarantanna - ludzie siedzą bezczynnie w domach, bo nauka i praca zdalna to ściema, więc chcą grać w nowe gry!

Dlatego nawet taki bubel jak Cyberpunk się sprzedał. Ale do tego potrzebują nowych kart graficznych i mają na nie pieniądze. Kart od tego nie przybywa, więc ceny rosną do absurdalnych rozmiarów.

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, Mateusz2PL napisał:

Bitcoin pewnie będzie uznany za środek płatniczy.  Nawet jeśli nviida  wyprodukuje dwa razy wiecej kart to kopacze wykupią, bo czas zwrotu z inwestycji to trzy miesiace. Czyzby będziemy  już skazani na konsole?

Konsol też nie będzie :) Póki co to są kontrakty długoterminowe i nikt ich nie zerwie dla bańki spekulacyjnej. Nikt nie da kopa Sony czy MS, ale potem to już nowe kontrakty. Tyle, że bictoin będzie zdelegalizowany, nie mam pojęcia czemu jeszcze tolerują tą szarą strefę (raczej czarną, niemal wyłącznie do popełniania przestępstw).

14 godzin temu, lukadd napisał:

Zresztą opłacalność wydobycia na pewno wiecznie nie będzie na tak wysokim poziomie. W końcu zacznie spadać.

Na Bitcoin już spadła, więc kopią ETH. Ale potem pojawią się nowe waluty i znowu się będzie opłacać. O ile wiarygodność nie zostanie zachwiana (podstawowe obawy to krach oraz wyparowanie takich wirtualnych pieniędzy, nie tylko z powodu wyrzucenia HDD na którym było 100 mln $).

Realnie ważne jest to, że cena jest tak szalona, że nawet krach nie powstrzyma opłacalności przez długi czas. Spadek o 2/3 czemu nie, przy poprzedniej bańce spadek ETC o 90% zajął aż 10 miesięcy. Na Bitcoin spadek zaledwie 6x w rok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Mateusz2PL napisał:

Wprowadzą jakies utrudnienia? Tylko w 2019 i 2020 byly w miarę niskie ceny kart. Jesienią były niskie. Gtx 1660 super chodzil po 1000 zł

Nvidia już to próbuje robić. Wprowadza specjalną linię kart CMP przeznaczonych wyłącznie do kopania i próbują wprowadzić limitery kopania w serii RTX dla graczy. Ale prawda jest też taka co już to padło, że za obecną sytuację ma też wpływ pandemia i związane z tym dwie rzeczy - problemy z płynnością dostaw różnych komponentów elektronicznych (co odczuły nawet fabryki samochodów) a z drugiej strony większe zapotrzebowanie na komputery ze strony zwykłych użytkowników i graczy.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, sino napisał:

Tyle, że bictoin będzie zdelegalizowany, nie mam pojęcia czemu jeszcze tolerują tą szarą strefę (raczej czarną, niemal wyłącznie do popełniania przestępstw).

:hahaha:

• Haha 1
  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Mateusz2PL napisał:

wysokie ceny kryptowalut będą nawet przez 3 lata.

Przez tak długi czas ceny kryptowalut nie będą tak wysokie,bo jeżeli jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy kopanie będzie się wysoko opłacać,to może szlag trafić branże,które też wykorzystują GPU do swoich celów,nie wspominając o rynku gier.Jak to mówią: Andrzej,to musi jeb...

23 minuty temu, Subman napisał:

Ale prawda jest też taka co już to padło, że za obecną sytuację ma też wpływ pandemia i związane z tym dwie rzeczy - problemy z płynnością dostaw różnych komponentów elektronicznych (co odczuły nawet fabryki samochodów) a z drugiej strony większe zapotrzebowanie na komputery ze strony zwykłych użytkowników i graczy.

Dokładnie to,żeby szaleństwo się w końcu skończyło to muszą zostać spełnione dwa warunki: krach na giełdzie kryptowalut,co sprawi,że górnicy zamkną swoje kopalnie i zaczną sprzedawać GPU oraz ceny nowych kart powoli zaczną się obniżać,a także osłabienie pandemii na tyle,że państwa przywrócą swoje gospodarki do normalności.Jest szansa na to,że się stanie za ok.6-9 miesięcy.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, sino napisał:

Tyle, że bictoin będzie zdelegalizowany, nie mam pojęcia czemu jeszcze tolerują tą szarą strefę (raczej czarną, niemal wyłącznie do popełniania przestępstw).

Dobre!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, sino napisał:

Otóż to,że skłaniają się ku temu,żeby BTC zalegalizować,bo jak zapłacisz Elonowi Muskowi za nabycie Tesli,skoro chce w BTC :E

1 Tesla = 1 BTC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.04.2021 o 01:06, Mateusz2PL napisał:

Bitcoin pewnie będzie uznany za środek płatniczy.

Wiesz jakie są opłaty transakcyjne przy Bitcoin? Chyba równowartość w Bitcoinach rzędu ponad 20 zł parę lat temu płaciłem. Kup teraz chlebek za Bitcoiny o równowartości 3zł i dopłać opłatę manipulacyjną 10x większą niż wartość towaru 🤣 Powodzenia z używaniem Bitcoina na co dzień przy takich opłatach za pojedynczą transakcję.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym należy wspomnieć. W przypadku krachu na rynku krypto, co jak wiadomo będzie, choć nie wiemy kiedy, rynek same na dziesiątki tysięcy używanych kart graficznych. To znowu będzie miało odbicie na cenach w sklepach, ale w negatywnym stopniu, bo co z kartami nowymi? Sprzedaż nowych kart poleci na pysk. Jeśli będziesz mógł kupić używana, powiedzmy roczną lub półtora roczną kartę z gwarancja, za pół ceny z dnia premiery (a tak będzie, pamiętacie za ile można było dostać rxy 570/580 po ostatniej "wyprzedaży"), to masa ludzi je kupi. Sam kupię ze dwie 3080, kilkoro znajomych również. I nie będzie mnie obchodzić, czy kopala czy nie, tylko czy jest sprawna i ma gwarancję.

Nowe karty będą zalegać w sklepach, aż ceny wrócą do normalności. Sklepy beda płakać, ze sprzedaż padła, producent będą narzekać na straty, bo przecież nic nie będą sprzedawać. Nie szkoda mi ich. Obecna sytuacja ma takie właśnie drugie dno, i chyba co niektórzy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, bazując chociażby nad zapowiedziami serii rtx 4xxx. NV nie będzie chciała tracić, i może ich jedynie podratować nowa, znacznie wydajniejsza seria kart. Ale i tak sądzę, ze masa ludzi oleje zakup nowej karty i będzie wykupywać używki, pokazując środkowy palec zarówno amd jak i nv.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up
Gdyby to było takie proste i nieskomplikowane jak piszesz to dostałbyś nobla z "rachunku prawdopodobieństwa ekonomii rynku kart graficznych". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.04.2021 o 01:06, Mateusz2PL napisał:

Z konsolami też będzie krucho : 

https://www.purepc.pl/tsmc-sytuacja-z-niedoborem-chipow-poprawi-sie-dopiero-za-kilka-lat-intel-twierdzi-podobnie

:szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Crypt napisał:

Sam kupię ze dwie 3080, kilkoro znajomych również. I nie będzie mnie obchodzić, czy kopala czy nie, tylko czy jest sprawna i ma gwarancję.

Ogólnie karty pokoparkowe nie są gorsze od tych od graczy, o ile są sprawne, ale z RTX 3080 bym uważał. Termopady na pamięciach w nich się degradują.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.04.2021 o 05:56, Andree napisał:

I ten rynek w dłuższej perspektywie czasu się załamie bez mocnych kart graficznych. Np. brak silnych kart graficznych ogranicza sprzedaż gogli VR, a co za tym idzie sprzedaż gier i akcesoriów VR.

Jeżeli ludzi stać będzie co najwyżej na RTX 3060, to implementowanie śledzenia promieni w grach to będzie sztuka dla sztuki (i kilku procent posiadaczy lepszych kart).

Spotkałem się z poglądem, że za braki kart graficznych odpowiedzialni są nie tylko minerzy, ale także kwarantanna - ludzie siedzą bezczynnie w domach, bo nauka i praca zdalna to ściema, więc chcą grać w nowe gry!

Dlatego nawet taki bubel jak Cyberpunk się sprzedał. Ale do tego potrzebują nowych kart graficznych i mają na nie pieniądze. Kart od tego nie przybywa, więc ceny rosną do absurdalnych rozmiarów.

Rynek PC jest oparty w znacznej części na mniej wymagających grach, ale przyciągających setki milionów graczy. Wszelkie moba(np. LOL) wowy, jakieś CS go i inne fpsy. Nawet taki indie Valheim w ciągu pierwszego miesiąca od premiery i to w wersji EA sprzedał się w 5 milionach sztuk.

Rynek AAA i entuzjastów na pewno jest również ważny. Ale jak piszesz o tej opinii, że brak GPU jest spowodowany nie tylko przez mining, ale i przez covida gdzie ludzie siedzą w domach i im się nudzi, więc poszukują nowych zabawek. To na pewno jest tutaj sporo w tym racji.

Oprócz steam to raczej nie mamy, żadnych sensownych wyliczeń jaki % graczy zainwestował w ostatnim czasie w nowe GPU. No, może możemy jeszcze popatrzeć na fora i stopki ludzi, gdzie widzimy, że jednak masa ludu ma nowe RTX 3xxx i na nich gra. Nawet u nas na forum. Gdzie Polska przecież nie należy do najbogatszych krajów świata.

A patrząc na wyniki steam to nowe RTXy już po kilku miesiącach od premiery notują na prawdę bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o procent ich posiadaczy w porównaniu do np. poprzedniej generacji 2xxx, która jest już z nami przecież od ponad 2.5 roku.

60qNH2R.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Crypt napisał:

Jeśli będziesz mógł kupić używana, powiedzmy roczną lub półtora roczną kartę z gwarancja, za pół ceny z dnia premiery (a tak będzie, pamiętacie za ile można było dostać rxy 570/580 po ostatniej "wyprzedaży"), to masa ludzi je kupi. Sam kupię ze dwie 3080, kilkoro znajomych również.

Ja pokoparkowej karty nigdy w życiu bym nie tknął,no chyba że będzie za prawie bezcen.

• Confused 1
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja sobie spokojnie czekam na 2080ti, kiedyś krach będzie i będzie wysyp rtxów 3080 po np. 2k. Na chwilę obecną jedynymi wygranymi są CI co na premierę kupili 3080 za 3.2k 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, lukibossss napisał:

A ja sobie spokojnie czekam na 2080ti, kiedyś krach będzie i będzie wysyp rtxów 3080 po np. 2k. Na chwilę obecną jedynymi wygranymi są CI co na premierę kupili 3080 za 3.2k 

Będzie wysyp.... pokoparkowych szrotów ze zmionymi termopadami i podrobiony plombami na chłodzeniu. Bosko....:lol2:

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi