Skocz do zawartości
Mateusz2PL

brak kart graficznych - karty na stół

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa generacja to inny proces i pamęci. Zaprzestanie produkcji Ampere miałby co najwyżej negatywny wpływ na dostępność nowej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od samego początku dostępność Ampere była bardzo słaba a mimo to nie przeszkadzało to NV zakończyć produkcję 2xxx. Już długo przed premierą mówiło się, że te karty będą ciężkie do kupienia więc na pewno NV nie może tego zwalić na to, że nie wiedzieli, ze tak się stanie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, Mark1991 napisał:

Od samego początku dostępność Ampere była bardzo słaba a mimo to nie przeszkadzało to NV zakończyć produkcję 2xxx. Już długo przed premierą mówiło się, że te karty będą ciężkie do kupienia więc na pewno NV nie może tego zwalić na to, że nie wiedzieli, ze tak się stanie. 

Przecież produkuja ponownie np 2060 i co? za 3000zł możesz kupić od ręki. Nic to na rynku nie zmieniło. Górnicy jej nie kupują w tych cenach, a cena i tak nie spada. Na amazonie od ręki mozna spotkac nawet po 700-800 euro. Jak się pojawiła kilka dni temu po 380 euro to boty zebrały wszystko w 2-3 sekundy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, Mark1991 napisał:

To nie do końca prawda. Nvidia wg własnych danych w tym samym czasie od premiery sprzedała 2x więcej ampere niż serii 2xxx - a więc jest to kwestia dużo większego popytu, a nie mniejszej podaży. Dwa razy więcej, a mimo to kart brakuje - można im chyba uwierzyć iż tego nie przewidzieli

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@xtn Produkują bo wrócili do produkcji tego akurat modelu. Jednak całą serię uśmiercili. 2060 przywrócili gdy dostępność Ampere całkowicie padła. 

@_rdk_ Co do tego to akurat fakt. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Mark1991 napisał:

NV nadała kartom z serii 20 status EOL jeszcze w wakacje zeszłego roku,bo w swoich kręgach myśleli,że błyskawicznie Ampere zaleje półki sklepowe.Jak się skończyło,to już każdy,kto ma trochę pojęcia wie ;)

A to,że zaraz potem weszli górnicy i wykupili co się dało,to nawet sama NV tego nie przewidziała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Spl97 napisał:

NV nadała kartom z serii 20 status EOL jeszcze w wakacje zeszłego roku,bo w swoich kręgach myśleli,że błyskawicznie Ampere zaleje półki sklepowe.Jak się skończyło,to już każdy,kto ma trochę pojęcia wie ;)

Tylko jak widać część modeli, głównie te najtańsze 2060 wygrzebali z grobu.

Druga sprawa gdzieś poznikały karty ze stajni AMD te tańsze. Mam na myśli RX5600XT i RX5500XT. I nigdzie nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Seria RX 5000 jest dobra w kopaniu,dlatego ich nie ma.

A 2060 wygrzebali,bo co mieli sprzedawać zwykłym ludziom :E Pominę to,że 2060 chodzą w sklepach po ok.3k zł(kto normalny kupuje w takiej cenie?)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi mi o ot ,że ludzie inwestują w bitcoina, bo inflacja żera oszczędnosci .Są niskie stopy procentowe i lokaty sa nie opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Inflacja może zeżreć kilka procent rocznie. BTC swobodnie kilkadziesiąt, jak coś pójdzie nie tak. I do tego łatwiej to "zgubić".

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Oglądałem dziś kanał tego gościa co naprawia karty graficzne (Forest?). Mówił, że ceny grafik nie wrócą już do takiego poziomu jak w zeszłym roku, a komputer to będzie towar luksusowy.

Covid i kopacze to tylko jeden z wielu czynników horendalnych cen i kiepskiej dostępności. Nie wiem co jeszcze, bo tego już nie rozwinął.

Z innych źródeł wiem o braku komponentów do produkcji kart graficznych.   Lipton mówił o braku kontenerów do transportu podzespołów z Azji. Problemy z dostępnością dotyczą już nie tylko

grafik.

Też bym chciał, by np taka GTX 1660S (moja zalana) kosztowała z powrotem ten 1 tys z ogonkiem, albo RTX 3060 1700-1800 (tak sugerują niektóre portale internetowe, że to realna

wartość tej karty).

Myślicie, że takie ceny są jeszcze realne? Nie pytam kiedy, a czy w ogóle.

Ponoć RAM y i dyski drożeją/lub mają bardzo zdrożeć do tego wszystkiego.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko wróci do normy, kwestia czasu, póki co trzeba ten okres przetrwać, a najlepiej zająć się czymś innym.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Doamdor napisał:

Wszystko wróci do normy, kwestia czasu, póki co trzeba ten okres przetrwać, a najlepiej zająć się czymś innym.

Np. czytaniem książek.

A co do komputerów - najwyżej będzie się kupować ze zintegrowaną grafiką w procesorze, a komputer będzie głównie używany do przeglądania Internetu i grania w gry, którym ta karta wystarcza.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako krypto spekulant powiem tak: prawie zawsze od kopania bardziej opłaca się zakup samego krypto.

Aby koparki dawały szalony zwrot, musi nastąpić równie szalona pompa, która zachwieje ekosystemem. Taka o tysiące % up. Tylko wtedy jak kupiłeś, to masz bez żadnego kopania i konfigurowania te tysiące % zysku, które górnik mozolnie musi wypracować przez znaczy okres czasu.

Górnikowi naprzeciw wychodzą inni górnicy. Trudność rośnie z dnia na dzień (w końcu FREE MONEY) a bańki na krypto mają to do siebie, że o ile potrafią trwać ponad rok, to jednak rzadko trwają dłużej.

Musiałbyś mieć nosa i farta, by kupić karty gdy są mało warte i złożyć koparkę "w idealnym momencie", by cała ta zabawa szybko się zwróciła i szybko zaprocentowała. Ale znów... mogłeś za to kupić krypto :e

Mam zioma, który kosi bagatela 80 000 PLN miesięcznie z kopalni kryptowalut. Tylko że wydał na to (w odpowiednim czasie!) grubo ponad pół miliona złotych. Inwestycja się już spłaciła, więc teraz jest już na plusie o 80k co miesiąc plus kasa, którą może odzyskać odsprzedając karty graficzne w chorych cenach. ALE.... gdyby kupił za te pół miliona bitcoina, a nie koparki, bo miałby dziś już trzy miliony złotych do wyjęcia. A gdyby kupił inne krypto typu DOGE czy THETA to już by nie musiał pracować ani momentu przez resztę życia, jego synowie, wnuki i prawnuki też nie :E Bez żadnego bawienia się w zarządzanie ogromną kopalnią, opłacanie środków przeciwpożarowych, rozbudowę sieci fotowoltaicznej, marnowania kasy na wyposażenie pełnoprawnej serwerowni i czasu na mozolne skupowanie po sztuce w sklepach i licytacjach w okresie wrzesień 2020-2021. Na to poszła kupa życia i to mogło się udać tylko przy założeniu, że będzie taka ogromna bania...a przy takim założeniu lepiej zawsze kupić krypto.

Wracając do meritum. Rynek nie jest z gumy. Codziennie produkowane są RTX-y i większość trafia do koparek. Wielkie firmy zamawiają olbrzymie dostawy CMP za potężne pieniądze (dziesiątki milionów dolarów). Firmy sprzedające ASIC-i też nie próznują. Dlatego wykres trudności ETH jest wykładniczy i utrzymanie profitów w nim jest możliwe tylko przy dalszej bańce. Która pewnie jeszcze potrwa kilka m-cy, ale potem zacznie się kolejny cykl bessy , 1-2 lata, gdzie będzie tylko spadać.

Dodatkowo już EIP 1559 (aktualizacja sieci ETH) zmniejszy drastycznie nagrody dla górników, a samo ETH 2.0 całkowicie ich zaora. Powiecie, że są inne coiny? jasne, tylko sieć ETH jest 50x większa od innych. Te karty wleją się w inne coiny i wywindują trudność dziesiątki razy.

Moim zdaniem dzień, w którym ETH przejdzie na POS to dzień, w którym januszowanie na GPU się skończy, a sytuacja wróci do normy. Kopanie nadal będzie pewnie opłacalne, ale nie na tyle, by płacić 3-4x MSRP za karty. No chyba, że górnicy będą mieli pecha i jednocześnie:

1. Pęknie bańka na krypto i ceny spadną o ponad 50-60% w stosunku do USD;

2. Wyjdzie ETH 2.0;

3. Trudność wzrośnie o rząd wielkości z uwagi na to, że teraz każdy kopie bądź próbuje zbudować koparkę, w tym właśnie olbrzymie firmy idące w NVIDIA CMP.

Wtedy może się nagle okazać, że górnicy kopią na stracie jak w 2019 roku :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Flik napisał:

Oglądałem dziś kanał tego gościa co naprawia karty graficzne (Forest?). Mówił, że ceny grafik nie wrócą już do takiego poziomu jak w zeszłym roku, a komputer to będzie towar luksusowy.

O ile Forest się zna na naprawach kart graficznych,to potrafi pieprzyć głupoty z nie tej ziemi.Akurat z cenami kart po peknięciu bańki krypto może mieć rację,bowiem nigdy nie wrócą do poziomu MSRP.
A co do kontenerów,to jak zauważyłeś Lipton o tym się wypowiedział i jest to czarno na białym,że ceny za 1 kontener wzrosły przez covid o ponad 200% i to też ma odzwierciedlenie w cenach towarów importowanych z Chin/Taiwanu.

Tak samo problem też jest z niedoborami pozostałych komponentów,jak widać jest cały czas ogromny popyt(przyczyn nie trzeba szukać),a linie produkcyjne są obciążone na maxa.
Co ostatnio czytałem problem również dotknął rowery.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ogólnie tak na chłopski rozum to w Polsce kopanie na wielką skalę nie jest tak opłacalne jak np w Chinach, bo mamy najdroższy prąd w EU, a w Chinach podłączał się pod elektrownie atomową i kopiesz :E Jeszcze jest kwestia minerów potrzebnych do wyprodukowania całej elektroniki, czy jeszcze tyle mam na ziemi metali ziem rzadkich by wszystko produkować w takich ilościach, potrzebny jest skok cywilizacyjny abyśmy mieli jako cywilizacja ogromną ilość energii oraz surowców. Czyli z asteroid wydobywamy złoto, srebro itd, z Księżyca hel3,  kolejna gorączka złota nasz czeka w kosmosie, tam leżą takie sumy pieniędzy które żadnemu z kopaczy kypowalut się nie śniły. :E

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Jako krypto spekulant powiem tak: prawie zawsze od kopania bardziej opłaca się zakup samego krypto.

Ale zakup krypto jest obarczony większym ryzykiem. Od stycznia 2018 do grudnia 2018 cena ETH spadła o 95%. W tym samym czasie wartość GPU spadła tylko o 50%. Poza tym GPU zarabiają także przy spadającej cenie ETH, a przy spekulacji zarobek jest tylko przy wzroście ceny.

Koparki zarabiają już od momentu zakupu, wystarczy, że wartość wykopanych coinów jest większa od kosztów prądu.

Na zyski ze spekulacji czasem trzeba czekać miesiącami. Zależy co komu bardziej pasuje. Jeden woli uprawiać zboże, a drugi handlować zbożem.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Stjepan666 napisał:

Ogólnie tak na chłopski rozum to w Polsce kopanie na wielką skalę nie jest tak opłacalne jak np w Chinach, bo mamy najdroższy prąd w EU, a w Chinach podłączał się pod elektrownie atomową i kopiesz :E

Pamiętaj,że większość kart nie opuściła Azji tak naprawdę,a jak widzisz Chiny oraz Iran mają ogromne farmy kryptowalutowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Spl97 napisał:

Pamiętaj,że większość kart nie opuściła Azji tak naprawdę,a jak widzisz Chiny oraz Iran mają ogromne farmy kryptowalutowe.

Wiem, a wiesz jaka jest najdroższa substancja na Ziemi, nie żaden BTC, ale 1g antymaterii który kosztuje 62 biliony $. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Spl97 napisał:

Tak samo problem też jest z niedoborami pozostałych komponentów,jak widać jest cały czas ogromny popyt(przyczyn nie trzeba szukać),a linie produkcyjne są obciążone na maxa.
Co ostatnio czytałem problem również dotknął rowery.

Też mi się obiło o uszy, że elektronikę samochodową także. Zarówno rowery, jak i ta elektronika do aut to już nie sprawka kopaczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O elektronice do samochodów,to już szybciej słyszałem.Fabryki samochodów zaliczają przestoje w produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, wamak napisał:

Koparki zarabiają już od momentu zakupu

Jeśli masz je za darmo...

żeby cokolwiek na nich zarobić, musisz mieć zwrot z inwestycji. Najpierw musisz spłacić to, co na nie wydałeś ;) A przecież koparka to nie samo GPU. To też cała reszta sprzętu, a jeśli masz tego dużo, to dochodzą koszty klimy, instalacji przeciwpożarowej, itd.

Edytowane przez Kaiketsu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Flik napisał:

To widzę, że już zmienił zdanie, bo w filmie "i co dalej z kartami" mówił, żeby czekać do czerwca, a najlepiej to do wakacji, bo ceny kart zauważalnie spadną. A oprócz tego radził, by poczekać na kolejny krach bitcona, bo wtedy (cytuję) - "karty graficzne będą tak tanie jak nigdy, będzie wylew taniego sprzętu komputerowego. To będzie zalew." ;)

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, adashi napisał:

Inflacja może zeżreć kilka procent rocznie. BTC swobodnie kilkadziesiąt, jak coś pójdzie nie tak. I do tego łatwiej to "zgubić".

Oficjalna inflacja jest mocno zaniżona, a i tak największa w EU. Realna, dotycząca życia codziennego patrząc po produktach w sklepach to ok. 10-15%. 

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, hozza napisał:

To widzę, że już zmienił zdanie, bo w filmie "i co dalej z kartami" mówił, żeby czekać do czerwca, a najlepiej to do wakacji, bo ceny kart zauważalnie spadną. A oprócz tego radził, by poczekać na kolejny krach bitcona, bo wtedy (cytuję) - "karty graficzne będą tak tanie jak nigdy, będzie wylew taniego sprzętu komputerowego. To będzie zalew." ;)

Właśnie Forest lubi od czasu do czasu zmienić swoje zdanie,a niektórzy dalej sobie łykają jego słowa.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi