Skocz do zawartości
dymekkk3

Laptop do 1500 - dwa typy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam laptopa dla ojca żeby mógł sobie działać w internecie, facebook, olx itp. Chce żeby to był laptop który będzie dobry przez dłuższy czas a nie 3 lata i będzie się zawieszał czy coś. Musi być długowieczny poprostu i mieć jakiś dysk min. 120GB SSD. 

Znalazłem na allegro używany coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/lenovo-thinkpad-l460-i3-6100u-8-240gb-fhd-win-10-10450625532?fbclid=IwAR0oXZ9UrWSA2qqAjfT6kNqJ3OfSynT9f_FHa4aJlGCw3I1tw8p_XX8QkQQ

Jest to laptop z 2016r i niby roczna gwaracja ale jednak te 4 lata swoje już robi. Tu są jego zdjęcia jak wygląda: https://i.elaptopy.pl/p/6035/8af6342dad460fc6562fcc5f35702c1d

Drugi w media expert, nowy:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-lenovo-130s-14igm-81j2007bpb-n5000-4gb-128-ssd-int-14-fhd-w10s-grey?fbclid=IwAR2zUjsceRxYtJ3RFKOK1SIvwkaGIsVsbB3ROe7a0R0moJcSNMjUAGYgmWw

Jeżeli kupilibyście coś innego to też proszę o propozycje ale tylko do 1400-1500zł maksymalnie. Ogólnie wolę nowy ze sklepu żeby miał gwarancję i był po prostu nowy (wydaje się że dłużej pociągnie) 

Widziałem że na allegro są też laptopy Fujitsu za 1000zł 8gb ram i 256Gb ssd co o nich sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciężko coś przewidzieć pod kątem długowieczności. Widzę, że szukasz raczej czegoś mniejszego. Od siebie zaproponowałbym jeszcze ASUS. Jest na Pentiumie Silver, ma 4 GB RAM, ale do takiego wykorzystania powinien wystarczyć. Nie wiem czy Twój tata będzie z tego korzystał, ale przy takiej małej konstrukcji jest dość fajnie rozwiązana klawiatura numeryczna, która jest na touchpadzie

https://www.x-kom.pl/p/623603-notebook-laptop-140-asus-e410ma-eb023t-n5030-4gb-128-w10s.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, dymekkk3 napisał:

Ogólnie wolę nowy ze sklepu żeby miał gwarancję i był po prostu nowy (wydaje się że dłużej pociągnie) 

Nowy laptop w miarę rozsądnej konfiguracji to teraz koszt ok. 2000 zł.

W tym przypadku za 1400-1500 zł można fajnego używanego laptopa znaleźć. Przeszukaj najpierw lokalne ogłoszenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic lepszego nie znalazłem na ogloszeniach olx itp także wezmę tego z media i tyle

Czy możecie mi powiedzieć jak wygląda rozbudowa tego laptopa Lenovo z mediaexpert? Można dołożyć RAM? Wymienić dysk?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@dymekkk3 Większość jest wlutowana, więc praktycznie dużo nie zrobisz. Jeżeli już lepiej ten model używany.

Jeżeli chodzi o budżetowy model, lecz z akceptowanym procesorem

Lenovo IdeaPad 3-17 Athlon 3050U/4GB/256 1699 zł

Tutaj ram rozbudujesz.

Edytowane przez Czekoladka2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, dymekkk3 napisał:

Ten Celeron ma 2 rdzenie i jest to wydajność poziomu tragicznego. Do tego matryca 1366x768 pewnie TN bardzo podłej jakości. To może mieć problem ze sprawnym działaniem systemu.
Wliczyłbym też w koszt dołożenie RAM, bo 4GB obecnie to już skrajnie mało a używane kości nie są drogie. Niestety wiele tych lapków ma jedynie jeden slot, co jeszcze dodatkowo obniża wydajność i tak skrajnie słabego procesora oraz integry.

Ja bym osobiście nie pchał się w nowe laptopy w tych pieniądzach, szczególnie w tych czasach gdzie ceny poszły przez pandemię do góry. Jedyna zaleta nowego sprzętu to gwarancja. Używane będą na pewno duużo lepiej wykonane. Można też znaleźć ze znacznie lepszą matrycą FHD IPS gdzie te ze sklepu mają niską rozdzielczość albo TN. Jest takie powiedzenie "nie stać mnie by kupować tanie rzeczy" i to jest dobry przykład bo laptopy za 1,5k a za 2,5-3k dzieli prawdziwa przepaść. Więc jak chcesz coś nowego i długowiecznego to po prostu nie w tych pieniądzach.

W dniu 15.04.2021 o 09:43, dymekkk3 napisał:

Chce żeby to był laptop który będzie dobry przez dłuższy czas a nie 3 lata i będzie się zawieszał czy coś. Musi być długowieczny poprostu

W tym budżecie nawet używany sprzęt będzie mało wydajny chociaż wystarczający do pracy biurowej i internetu. Niestety też nikt nie ma kryształowej kuli by stwierdzić czy ten sprzęt będzie wystarczający za 3 lata ale musisz wiedzieć, że już na starcie masz niską na obecne standardy wydajność. IdeaPad i ten pierwszy z media expert mają przynajmniej jako tako akceptowalną wydajność procesora do zastosowań biurowych, internetu i multimediów.

Używane laptopy też potrafią być problematyczne jak sam zauważyłeś - brak albo krótka gwarancja. Do tego zużyta bateria i matryca, która łatwo ulega uszkodzeniu - wiele sprzedawanych poleasingowców ma wady matrycy w postaci jasnych plamek (na szczęście z reguły jest to napisane). Z używek za 1,5k szukaj 6gen min. i5 np. i5-6200U, min. 8GB RAM i jakiś SSD. Weź też pod uwagę, że dysk i RAM można stosunkowo łatwo dokupić/wymienić więc czasem warto wziąć taniej i dołożyć RAM/dysk SSD. Radziłbym też, jeżeli ojciec nie planuje podłączać go do zewnętrznego monitora kupić coś z dobrą matową matrycą FHD IPS. Jest sporo takiego sprzętu z gwarancją np.:
https://allegro.pl/oferta/laptop-hp-840-g3-fhd-i5-6g-8gb-180gb-ssd-w10-kam-10615482751?fromVariant=10615478786
https://allegro.pl/oferta/fujitsu-lifebook-s936-i5-6200u-8gb-240ssd-fhd-w10-10110820101?fromVariant=10507098763 - ten ma drobną wadę matrycy
Ten Thinkpad o którym myślałeś na początku też jest całkiem sensowny.

To przy założeniu, że ma być lekki i mobilny - jak nie to zwróć jeszcze uwagę na coś z i7-4700MQ. Starsze ale ma 4 rdzenie i nadal przyzwoitą wydajność, za to będzie klocem z raczej słabą baterią.
Szukaj wśród Thinkpadów, Delli Latitude i Precision, HP Probook, Fujitsu Lifebook.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem już kupować tego z media expert i nagle się okazało że już nie jest dostępny...

https://www.morele.net/laptop-asus-e410ma-e410ma-ek316-8026259/ Co o tym sądzicie?

Nie mogę przekonać przyszłego właściciela do tego co któryś z was wysłął wcześniej https://www.x-kom.pl/p/579935-notebook-laptop-173-lenovo-ideapad-3-17-athlon-3050u-4gb-256.html#Specyfikacja ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz "długowieczny laptop" to ja polecam starsze lapki HP/Thinkpad/DELL. Najlepiej 4 generacja. Pierwszą pomiń zupełnie, między 2gą a 3cią generacją Intela nie było praktycznie żadnej różnicy w wydajności więc obojętnie którą weźmiesz. Kolejne generacje przynosiły stopniowy minimalny wzrost wydajności może do 5%. Jednak nie ma to większego znaczenia przy zastosowaniach które wypisałeś. Ważniejsze są dodatkowe instrukcje w procesorach które były dodawane przy różnych nowych generacjach, ale znów - do Twoich zastosowań nie mają większego znaczenia, choć lepiej kupić coś nowszego jeśli ma starczyć na dłużej (za 1500zł i tak nie ma szans na nic aż tak nowego).

Polecam szukać używanych poleasingowych starych

HP Elitebook 8460p/8470p/8560p/8570p, 8460w/8470w/8560w/8570w (ale akurat te z "W" mają zawsze dedykowane GPU wersje z "P" są dwie jedna z dGPU druga tylko iGPU ), HP Probook 6360b/6460b/6560b/6470b/6570b, można się też pokusić o coś nieco nowszego z HP typu Elitebook 640/650 G1/G2 lub Elitebook 840/850 G1/G2.

Thinkpad L420/L430/L440/L520/L530/L540, T420/T430/T440/T520/T530/T540, Omijaj wersje E420,E430 itd są sporo gorsze w mojej ocenie

DELL Latitiude E5420/E5430/E5440/E5520/E5530/E5540, E6420/E6430/E6440/E6520/E6530/E6540 Precision M4600/M4700/M4800 M6600/M6700/M6800 (ale akurat te mają zawsze dedykowane GPU)

OMIJAJ WSZYSTKO CO MA DEDYKOWANĄ GRAFIKĘ  - zintegrowana w procku wystarczy do podstawowych zastosowań. Dodatkowa GPU przeważnie jest pierwszym elementem który pada. 

Oczywiście im nowszy sprzęt w twoim budżecie tym lepiej, więc celuj w 4 generację (ostatnia gdzie procesory były PGA - na pinach więc wymienne, od 5tej generacji wszystkie mobilne to lutowańce) i oczywiście w wersje z i7 - 4rdzenie i 8 wątków w zupełności Ci wystarczą do podstawowych zastosowań i będzie trochę "futureproof"

Sam posiadam: Elitebooka 8570p od 2014r  (kupiona używka poleasingowa) i nigdy nie miałem z nim problemów, kiepskie matryce - jest pancerny, ProBooka 650 G1 dużo mniej pancerny ale za to lżejszy i smuklejszy (są do niego matryce FHD IPS), Thinkpad L520 pancerna cegła ale kiepski gładzik i kiepskie matryce - mały i się bardzo wyciera.

To tyle jeśli chodzi o moje propozycje. Ciężko o 100% pewny przepis na długowiecznego laptopa. Te powyższe mi się sprawdziły. Wszystkim znajomym też sugerowałem właśnie z tych modeli wybierać (oczywiście w zależności od budżetu i zastosowań).

Żaden "marketowiec" nie ma jakości wykonania któregokolwiek z powyższych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Bulbon

Polecane przez Ciebie laptopy posiadają najczęściej procesor i5-2520M.

Znalazłem innego laptopa HP PAVILION 15 - AMD A10-8700P i posiada 4 rdzeniowy procesor AMD za około 1000 pln.

Myślisz, że to będzie lepsza opcja?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Broń Boże. Te 4 rdzenie to taka kupa że szok. 

To że wspomniane przeze mnie lapki mają najczęściej i5 to nic. Zawsze możesz sam wymienić procka. Poza tym przejrzałeś jedynie 2gą generację. Posukaj w 3ciej i 4tej może się okazać że jest niewielka dopłata do nowszego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi