Skocz do zawartości
Crocodil

MSI X570 Tomahawk nie bootuje się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem płytę MSI X570 Tomahawk z outletu X-kom a do niej zupełnie nowy procesor Ryzen 7 3800XT (w pudełku, z oryginalną naklejką). Niestety po złożeniu wszystkiego razem komputer się nie uruchamia - dioda EZ DEBUG LED świeci się ciągłym światłem przy opcji "CPU", brak jakichkolwiek sygnałów z PC Speakera, a diody RGB świecą kolorkami .

 

Próbowałem już wielu różnych rzeczy ale niestety bez skutku:

* Jeśli wyjmę kości pamięci, piszczy PC Speaker, a dioda EZ DEBUG wskazuje na "DRAM"

* Próbowałem czterech różnych zestawów pamięci DDR4, o taktowaniu od 2400MHz do 3333MHz (GoodRam 2400MHz, Killsre 2666MHz. Corsair Vengeance LPX 3000MHz oraz Corsair Vengeance LPX 3333MHz), zarówno pojedyńczo, jak i parami.

* Wyjąłem procesor, obejrzałem go (nóżki proste), a także socket (brak widocznych uszkodzeń) i ponownie zamontowałem - bez zmian.

* Płyta ma zasilanie procesora 8+4 pin, a mój zasilacz tylko 8 pin. Z tego co czytałem, podpięcie samego 8-pin i pozostawienie 4-pin pustego, również powinno zadziałać. Spróbowałem mimo to użyć innego zasilacza, z wtyczkami 8+8pin ale bez skucesu.

* Używając funkcji Flash BIOS wgrałem najnowszy stabilny bios (7C84v15), jak i najnowszy bios beta (7C84v163). Oczywiście wielokrotnie resetowałem ustawienia do domyślnych używając zworki na płycie.

 

Prawdę mówiąc, nie mam już pomysłów co jeszcze mógłbym spróbować. Nie mam niestety dostępu do innej płyty obsługującej CPU 3800XT ani w drugą stronę - nie mam dostępu do innych procesorów które powinny działać z płytą MSI X570 Tomahawk.

Trudno mi uwierzyć że X-Kom mógłby sprzedawać płyty bez sprawdzenia ich sprawności, a jeszcze trudniej, że zupełnie nowy procesor może być uszkodzony. Zostało mi chyba już tylko odesłanie ich na gwarancji.

 

Będę ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc.

Crocodil

Edytowane przez Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli płyta do zwrotu 14-sto dniowego. Widać jest uwalona. I im wcześniej to zrobisz, tym lepiej, bo potem się z nią będziesz bujał. I kup coś nowego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znalazłem kogoś, kto sprawdzi dla mnie procesor na płycie B450, więc przekonam się czy wina tkwi po stronie płyty czy CPU.

EDIT:

Procesor jest sprawny, więc winna jest płyta główna. Wychodzi na to że X-Kom nie sprawdza zbyt dokładnie sprawności tego co sprzedaje w outlecie ?

Edytowane przez Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...