Skocz do zawartości
ptf

"skwiercząca" nowa płyta główna

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

kupiłem niedawno następujący zestaw:

cpu: intel 11500

chłodzenie: Fera 5 dual

mobo: Asus TUF B560M PLUS WIFI

pamięci: Goodram IRDM PRO 2*16GB CL17

dyski: samsung 970 Evo Plus 500gb + stare dyski Crucial MX500 256gb i HDD WD RED 2TB

PSU: Corsair RM650x

gpu: brak

 

po uruchomieniu z płyty głównej dobiegają przydźwięki jak z sieci elektrycznej - dość ciche, ale irytujące. Znikają, kiedy procesor zaczyna pracować pod obciążeniem. W stanie idle wracają. Wyłączyłem w Biosie c-states i "skwierczenie" ustało (próbowałem wyłączeć C1E oraz C6 i C7 ale to nie pomogło, są tam jeszcze C8, C9 i C10 - nie mam pojęcia, co który robi. Z tego co zrozumiałem, to C0 to normalny stan procesora). 

Teraz pytania:

a) czy takie zachowanie oznacza uszkodzenie płyty głównej lub zasilacza? 

b) czy może być tak, że ten konkretny model zasilacza i płyty "nie dogadują się"?

c) jakie są minusy wyłączenia c-states? Rozumiem, że cpu pobiera trochę więcej prądu, ale czy są to wielkości istotne?

miłego!

P

Edytowane przez ptf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszelkie skwierczenie, bzyczenie i inne niechciane dźwięki to coil whine, niezbyt trafnie tłumaczony jako "piszczenie cewek" (bo wcale nie muszą piszczeć, zwykle to bardziej bzyczenie).

Do uszkodzeń nie prowadzą, są po prostu irytujące.

jedna sztuka je ma, inna nie. Loteria.

Dotycy wszystkich GPU, małej części zasilaczy i malutkiej części płyt głównych. Miałeś pecha.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zapytam inaczej - czy to się kwalifikuje do reklamacji / niezgodności z umową / zwrotu?

czy po prostu zablokować C-states i zapomnieć?

btw - sprawdziłem jeszcze z moim starym seasonikiem M620 II - zachowanie identyczne

Edytowane przez ptf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się chce bujać z reklamacją, czekać na werdykt sklepu (który powie że jest wszystko OK i Ci odda), to możesz, tylko po co ;) Zwrot 14 dni - spoko. Tylko wtedy ktoś inny się będzie martwił :E

Ja też mam pyrczące C-states na moim mobo. Dlatego je wyłączyłem :E one i tak niewiele dają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Ja też mam pyrczące C-states na moim mobo. Dlatego je wyłączyłem :E one i tak niewiele dają.

U mnie nie ma problemu z bzyczeniem/pyrczeniem/skwierczeniem na płycie ale jest mniejsze opóźnienie w LatencyMon przy wyłączonym c-states (chodzi o wartość "Currrent measured interrupt to process latency")  dlatego mam to wyłączone.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kaiketsu napisał:

Generalnie wszelkie skwierczenie, bzyczenie i inne niechciane dźwięki to coil whine, niezbyt trafnie tłumaczony jako "piszczenie cewek" (bo wcale nie muszą piszczeć, zwykle to bardziej bzyczenie).

To najpierw było wyłączyć speedshift ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ptf napisał:

jakie są minusy wyłączenia c-states?

Kompletnie wyłączenie c-state'ów uniemożliwi poprawną pracę turbo podczas obciążeń małowątkowych. Procesor nie będzie mógł "rozkręcić się" do 4.3GHz~4.6GHz, a będzie co najwyżej pracować na 4.2GHz (zegar allcore dla tego cpu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz EIST z C-State ?

Możesz wyłączyć C-State i zostawić EIST sterowanie mnożnikiem i turbo będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, sideband napisał:

To najpierw było wyłączyć speedshift ?

a dzięki, muszę spróbować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, sideband napisał:

Możesz wyłączyć C-State i zostawić EIST sterowanie mnożnikiem i turbo będzie działać.

To ja mam chyba wyłączone i c-states i EIST bo mam cały czas taktowanie turbo (38x102,9), niezależnie od obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, sideband napisał:

Mylisz EIST z C-State ?

Możesz wyłączyć C-State i zostawić EIST sterowanie mnożnikiem i turbo będzie działać.

To chyba Tobie Side tym razem się pokićkało ;)

Żeby nie być gołosłownym (wyniki po chwili idle'owania+puszczonym benchu cpu-z):

EIST ON, C-STATE OFF -> brak zegara powyżej 4.6GHz

EIST OFF, C-STATE ON -> poprawny dobór zegara w zakresie 4.6GHz-5GHz w zależności od obciążenia

EIST jest od tego, by istniały niższe P-state'y, pozwalające zejść z zegarem poniżej bazowego, w tym 800MHz.

Mi nie musisz ufać, ale w samym datasheecie jest napisane wprost, że zegar turbo zależy od ilości rdzeni znajdujących się w stanie C0. Jak ubijesz c-state'y, to wszystkie będą w C0 -> wszystkie są aktywne -> mnożniki dla obciążeń małowątkowych nigdy nie wskoczą.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje wbija max 4.7 :E

Turbo działa, ale w stopniu ograniczonym.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nie jest tak że EIST (speedstep) działa tylko wtedy gdy C-States są włączone?

Jak wyłączysz jedno to chyba nie ma sensu trzymać drugiego?

C-states niestety powoduje coil whine u znacznej liczby użytkowników sądząc po reddicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, sideband napisał:

Turbo działa, ale w stopniu ograniczonym.

"Działa", ale w sposób upośledzony. Tak jak pisałem wcześniej, to nie jest poprawna praca turbo, jeżeli procesor nie wkręca się wyżej, niż wynosi jego allcore turbo (4.6GHz na tym i9).

Póki nie ma uzasadnionego powodu nie ma sensu w zależności od sytuacji być te 100~400MHz w plecy.

10 minut temu, Kaiketsu napisał:

a to nie jest tak że EIST (speedstep) działa tylko wtedy gdy C-States są włączone?

A patrzyłeś na screeny które wrzuciłem :heu:

EIST jest od niższych taktowań niż bazowe (power state'y P1-Pn). Te mogą zostać wybrane, gdy aktywny jest w systemie profil zasilania, który ma w zakresie minimalny/maksymalny stan procesora wartości niższe niż 100%.

Najwyższy power state - P0 - obejmuje pracę na taktowaniu bazowym, oraz wyższe, jeżeli turbo jest włączone.

C-state'y są od usypiania rdzeni i całego package.

Rzuć okiem na linkowany wyżej datasheet, dział 4. Power Management. Diagramy, tabelki, i ogólnie w bardzo przystępny sposób rozpisane.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIST działa niezależnie od C-state. Możesz całkowicie wyłączyć EIST i zostawić C-state nadal będziesz miał niski pobór mocy w idle. Najlepiej to wyłączać speedshift jak powoduje problemy i wbić wysoką wydajność w systemie by nie stracić na responsywności. 

Ale C-state na nowszych prockach, które mocno boostują przy obciążonej mniejszej liczbie rdzeni jest potrzebny do poprawnej pracy boosta. W sumie nawet nie byłem tego świadomy to chyba weszło od CFL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niedobrze, bo u mnie też płyta pierdzi i piszczy jak właczone ma C-states. Może bez EIST/speedshift zamilknie, tego nie próbowałem. na pewno z wyłączonym C-states jest dobrze, nic nie hałasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband Niestety SpeedShift (EIST) na OFF a C-State na ON daje coil whine.

Jeszcze będę próbował, czy być może samo wyłączenie C1E (o ile jest możliwe na moim asusie) jest możliwe.

Będzie cokolwiek kolidować z OC np. do 5.1 GHz, jeśli wyłączę EIST lub C-State (lub oba) ? Większe tempy przeżyję, w końcu po coś Noctuę DH15 kupiłem. Ale szkoda żeby było niepotrzebnie napięcie ładowane w tego proca, bo ma wytrzymać z 5 lat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband w sumie nie wiem, czy to jest to, bo mam coś nazywanego "C6 report" (i coś takiego dla kolejnych C aż do 10) i tak dalej. Konia z rzędem temu, kto zrozumie ten opis :E

gSEUAaU.png

Natomiast jest jeszcze coś zwanego "SpeedShift". Wyłączyłem oba (Speedstep, Speedshift), dałem Disabled od C6 Report do C10 Report, przywróciłem C1E enabled. Cośtam piszczy ale 90% ciszej (co już nie jest zauważalne). Przy C-States na off nic nie piszczy. Chyba tyle mogę przeżyć, o ile jest o co się bić.

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych konfiguracji z blokowaniem c-states i tylko ich pełne wyłączenie pozwala pozbyć się "coil whine". Co więcej - gdy są włączone, to podczas pracy w Reaperze (program DAW na którym nagrywam bas) słychać co jakiś czas delikatne trzaski. Po wyłączeniu problem znika.

Potwierdzam też, że w CPU-z przy włączonym c-states single core ma circa 608 vs 555 przy wyłączonym, czyli jakieś 0.91% wydajności. Boleć mnie to bardzo nie boli, bo a) nie gram w wymagające gry (jak już jakieś stare strategie turowe i pierwszy starcraft) b) komputer wykorzystuję do analizy danych i programowania (R, Python) c) nagrywania muzyki d) obróbki zdjęć.

Mam jeszcze 2 dni żeby zdecydować, czy zwrócić płytę sprzedawcy. Z jednej strony jak napisałem wydajność jest dla mnie wystarczająca (jakieś 9 lat przepracowałem na Athlonie II X3 450 z 8gb ram i hd4000 wbudowanym w płytę, a ostatnio na dwurdzeniowym i5 w laptopie z 8gb ram i UHD620) a cała operacja to trochę rabanu, z drugiej strony wkurza to, że nie dostaje się tego, za co się płaci. Poza tym płyta b. fajna - dużo wyjść usb i wifi, które można wykorzystać kiedy padnie sieć ze światłowodu.

I teraz bądź pan mądry, co zrobić. Tymczasem spróbuję przetestować ustawienie Kaiketsu.

Edytowane przez ptf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Kaiketsu napisał:

@sideband w sumie nie wiem, czy to jest to, bo mam coś nazywanego "C6 report" (i coś takiego dla kolejnych C aż do 10) i tak dalej. Konia z rzędem temu, kto zrozumie ten opis :E

gSEUAaU.png

Natomiast jest jeszcze coś zwanego "SpeedShift". Wyłączyłem oba (Speedstep, Speedshift), dałem Disabled od C6 Report do C10 Report, przywróciłem C1E enabled. Cośtam piszczy ale 90% ciszej (co już nie jest zauważalne). Przy C-States na off nic nie piszczy. Chyba tyle mogę przeżyć, o ile jest o co się bić.

 

Od początku pisze o speedshift to nie EIST :E. Speedshift na wielu płytach powoduje popiskiwanie sekcji, a nawet zakłócenia w torze audio przy ruszaniu myszką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, sideband napisał:

Od początku pisze o speedshift to nie EIST

fucktycznie :E Namieszałem. Że też musieli je nazwać (prawie) tak samo :E

Spróbuję przywrócić wszystko poza SpeedShift i może będzie dobrze.

 

BTW. DH-15 jest tak ciche, że dopiero teraz zacząłem słyszeć sporadycznie włączający się wentylator mojego zasilacza (albo nie włączał się on na Ryzenie 3600 ;) ).

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Kaiketsu napisał:

BTW. DH-15 jest tak ciche, że dopiero teraz zacząłem słyszeć sporadycznie włączający się wentylator mojego zasilacza (albo nie włączał się on na Ryzenie 3600 ;) ).

No już nie przesadzajmy ? jak miałeś 1080ti na tamtej platformie z 3600 to musiał się kręcić podczas gier, w tym modelu wentyl startuje od około 270w ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw - taka przypadłość jaką tutaj omawiamy to kwestia modelu, czy egzemplarza? zaczynam skłaniać się do zwrotu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @MarioDee właśnie u siebie sprawdzałem. Gdy w opcjach zasilania mam ustawione Wyłącz monitor = nigdy i jak włączę test w CB23 i wyłączę monitor przyciskiem, a za około 30 sekund włączę to nic się nie zawiesza. Jeśli ustawię w opcjach zasilania Wyłącz monitor = 1min i jak włączę test w CB23(multi core), a następnie poczekam tak z 1min15sek.(monitor się wyłączy sam po 1min.) i ponownie włączę to przez jakieś 10 sekund widzę, że czas w CB23 nie odlicza się i obrazek nie zmienia się, ale po chwili wszystko wraca do normy (czas przeskakuje w dół o tyle o ile był chyba wyłączony monitor programowo). Jednak cały czas test był wykonywany bo wentylatory na grały tak jak przy włączonym monitorze. @MarioDee jak u ciebie wygląda "zawieszenie CB23"? Wyskakuje błąd?
    • Odpowiedź wysłano o 16:59 przez pracownika z pokolenia Z.
    • Czy jest sens zabierać się za streamowanie gier w jakości 1080p na Youtube skoro mieszkam na wiosce, gdzie nie mam światłowodów i musiałbym streamować za pomocą internetu mobilnego?  
    • Ja wyłączałem przyciskiem, ale nie powinno przecież tak się dziać chyba? Po prostu włączyłem test i chciałem odejść na dłużej od kompa, więc wyłączyłem monitor przyciskiem. Wracam po pewnym czasie, a tu CBR23 zawieszony. Z innymi programami do testowania stabilności jak np y-cruncher, czy memtest nie ma takich problemów przy wyłączonym monitorze. Może to jednak taka przypadłość tego programu? Przy włączonym monitorze jest wszystko ok. DDC wyłączyłem na próbę, ale to nic nie dało.
    • Do kuców to w ogóle słowa krytyczne odnośnie ich idoli czy nawet partii, z którą się teraz utożsamiają, bo oni gadają po POPiS czy jak ta Unia jest złem i trzeba wyjść z UE najlepiej jeszcze następnego dnia nie docierają . Zresztą to nie tylko kuców dotyczy, takim samym zachowaniem praktycznie również wykazują ci w elektoracie PiS-u. Kuce jak to kuce, ale w Konfie coraz śmielej zaczynają również tam odzywać z nie wiadomo do końca jakich powodów kobiety. Patrząc na taką Bryłkę, Zajączkowską, Pikułę, Domagałę, Czech i wiele wiele tych kobiet w Konfie odnoszę takie wrażenie, że są ładne, ale jednocześnie są głupie tak jak niektóre kobiety w Lewicy pokroju Żukowskiej.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...