Skocz do zawartości
rafal03

i5-10600k/asRockZ490Pro/BeQuiet/SPC/Patriot/Pny?

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw z konfiguratora komputronik

!!! LINK POWYŻEJ DO ZESTAWU ???

Cześć wszystkim,

Mógłbym prosić was o pomoc, budżet bez karty graficznej i ramu to 3500tysiące złotych, a najlepiej jak najtaniej, ale jednak bardziej zależy mi żebym mógł wykorzystać procesor i ram w przyszłości jakieś OC spróbować.

Ogólnie otwarty jestem na propozycję zmiany nawet całego zestawu, zależy mi żeby był do wszystkiego tak samo jak do programowania jak i do przetestowania jakiejś gry jak już dorobie się karty graficznej, póki co raczej tylko starsze gry biorę pod uwagę na karcie zintegrowanej, ponieważ ceny kart graficznych są żenujące, dlatego też wybór padł na i5 zamiast ryzena.

Zestaw w tym przedziale cenowym z procesorem 8rdzeni z prefixem K raczej nie uda się ?

Ram jaki już zakupiłem: https://www.komputronik.pl/product/689917/pny-xlr8-gammix-32gb-2x16gb-3200mhz-ddr4-cl16-dimm-.html

Płyta główna ATX, raczej nie chcę mniejszych bo po co... jednak też nie jestem pewien, czy to najlepszy wybór, ale chyba w tej cenie jest spoko, kwestia, że słyszałem o Asusie, że niby lepszy jeśli chodzi o kompatybilność ?

Chłodzenie procesora nie mam pojęcia jakie kupić żeby w przyszłości nie mieć problemów z temperaturą jak i na starcie bez podkręcania ???

Dysk ssd z radiatorem, czytałem i chyba najlepszy w tej cenie 1tb tylko nie wiem, czy dobrze widzę, ale na płycie głównej mam dołączony już radiator na dysk m2 ?

 

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każdy artykuł pomocny, czy opinie z własnego doświadczenia :D:) !

Edytowane przez rafal03

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta do zmiany od razu. Niecałe dwie dychy więcej, jest Z490 A Pro. W tym przypadku, ten Asrock, nie ma sensu. https://www.x-kom.pl/p/542153-plyta-glowna-socket-1200-msi-z490-a-pro.html
Trochę biedny ram, bo tylko 3200Mhz. Ja bym przyatakował 3600Mhz.
Po wzięciu Z490 A Pro, możesz zostać przy tym przy tym Patriocie. Ewentualnie wziąć SN750 i korzystać z radiatora od płyty.
Ta elektrownia 700Watowa, też jest tutaj zbędna. W tej kasie, wziąłbym Seasonica Focusa 650W - i tak ci to wystarczy. Albo XPG Core.

Tyle ode mnie ;) 10700KF, to raczej ciężko w tym budżecie zmieścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak porównuje specyfikację to ASROCK wydaję się lepszy, więc nie wiem czy się tutaj kierujesz :D

Jeśli chodzi o pamięci RAM to kupiłem na promocji za 620zł, 3600Mhz już musiałbym dokładać, a może lepiej za 1-2 lata przejść na 4000Mhz ?

Dysk Patriota widziałem fajne testy, że nawet przy zapchaniu 80% dalej utrzymuję szybkość.

Zasilacz chciałem cichy i żeby nie był mniejszy niż właśnie te 650, więc tutaj ten BeQuiet wydawał mi się spełniać te wymagania no i znowu 100zł tańszy od Twojej propozycji :).

Procesory z prefixem F nie wchodzą w grę bo głównym wyborem intela jest tutaj zintegrowana karta graficzna :D. Szukam oszczędności żeby może zmienić procesor na 8rdzeni.

Może właśnie lepiej poszukać procesora bez podkręcania, a jednak żeby miał 8 rdzeni ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, rafal03 napisał:

Jak tak porównuje specyfikację to ASROCK wydaję się lepszy, więc nie wiem czy się tutaj kierujesz :D

 

Może właśnie lepiej poszukać procesora bez podkręcania, a jednak żeby miał 8 rdzeni ?

 

Ale pod względem sekcji zasilania, ASrock przegrywa ;) - to jest jego największa bolączka. No i BIOS, ja za Chiny ludowe, nie potrafię się w ich płytach odnaleźć.

Ja sam posiadam 10600K. Ogólnie na teraz, brałbym 10700, niekoniecznie K. Pamiętaj, że nowe konsole, które pewnie będą działać przez około 6 lat, posiadają 8 rdzeniowe procesory :) Dlatego, moim zdaniem, warto się zainteresować 10700. Aktualnie, po prostu jest w rozsądnej cenie. https://www.x-kom.pl/p/564445-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-10700.html

Jak nie chcesz modularnego zasilacza, BQ może zostać. Za 1-2 lata, możesz przyatakować ramami 4000Mhz, kwestia po prostu czy będziesz tego potrzebować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja to nie wszystko, Asrock dał ciała z sekcjami zasilania w płytach Z490 które się szybko przegrzewają i płyta zrzuca zegary procka. Dotyczy to również 10600K. Płyty Asusa mają inny problem - mają bardzo sztywno ustawione limity mocy i szybko schodzą z zegarów żeby zmieścić się w wytycznych.

Co do dysku - Patriot jest jedną z firm kastrujących dyski poprzez stosowanie gorszego kontrolera w nowszych partiach, już po uzyskaniu pozytywnych recenzji.

Zasilacz który wybrałeś ma trochę wad (szczególnie jeśli chodzi o rodzaj zabezpieczeń):

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/aris-bitziopoulos/be-quiet-pure-power-11-700w-psu-review/12/

Be Quiet! Shadow Rock 3 ma wydajność na poziomie SilentiumPC Fera 5, do kręcenia 10600K lepiej wziąć coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, rafal03 napisał:

Może właśnie lepiej poszukać procesora bez podkręcania, a jednak żeby miał 8 rdzeni ?

Właśnie miałem pytać ;)

Podkręcanie dzisiaj to symboliczny zysk (na tle włożonych funduszy) - więcej w tym hobbystycznej zabawy niż poprawy wydajności. i7-10700 osiąga 4.6GHz na wszystkich rdzeniach bez jakiegokolwiek OC, a tylko po poluzowaniu power limitów. Nie wystarczy? ;)

29 minut temu, rafal03 napisał:

Jak tak porównuje specyfikację to ASROCK wydaję się lepszy, więc nie wiem czy się tutaj kierujesz :D

Mają słabą sekcję zasilania, dlatego trzeba z nich korzystać z rozsądkiem. Na pewno nie wchodzi w grę połączenie i9 + zdjęte limity + długotrwałe obciążenie ;)

Obecnie jest na allegro 4750G do kupienia za 1.5k. Niby cena nie najlepsza, niby i7 procesorowo wyjdzie trochę lepiej... ale rysio ma lepszą integrę, i mniejszy apetyt na prąd.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad zmianą procesora na i7-10700 lub i9-9900 co o tym myślicie ? Nie zależy mi na kręceniu, tylko żeby się zmieścić w budżecie. Musi być z zintegrą, więc F odpada. Ceny tych procesorów są takie same, kwestia, że nie widzę żadnych testów takich :D

Od razu poproszę propozycję płyty głównej i chłodzenia do procesora, który polecacie :). Priorytetowo 4sloty na pamięć.

Dziękuje :)

Edytowane przez rafal03

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie idź w 2 generację do tyłu. Nie tędy droga.

Zostań przy tej 10700+Z490 od MSI. Dzisiaj widziałem ją w komputroniku za 650 zł. Aktualnie najniższa cena.

Co do chłodzenia, tutaj i nawet by wystarczył Fortis 3 https://www.x-kom.pl/p/259244-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fortis-3-140mm.html
Grandis, może kolidować z pamięciami i to chłodzenie to trochę overkill. Wodne chłodzenie tutaj nie ma sensu, jako bajer ok, ale przez ceny GPU, raczej nie poszalejemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem jednak procesor i7-10700 no i płyta MSI Z-490-A Pro, na początek wystarczy chłodzenie boxowe ? Najwyżej będę sprawdzał temperatury, ale na start zobaczę z boxowym.

Teraz kwestia dysku SSD bo tutaj ktoś wspominał, że te PATRIOTY to tylko na początku produkcji dobre, potem im umniejszają, a jest jakaś firma pewna, która tego nie robi, a będzie na poziomie tego Patriota może nawet tańsza :D? Radiator chyba jeden mam w płycie głównej, ale nie wiem jak z jego jakością, może do dysków dają lepsze jak się kupuję z radiatorem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz w planach w przyszłości zmiany cpu na 10 rdzeniowego cometa czy rocket lake, to w praktyce bez różnicy czy wybierzesz i9-9900, czy i7-10700.

Co do odblokowanego mnożnika - jak wyżej pisałem. Bajer o niewielkim zastosowaniu praktycznym.

Kwestia cen, a tutaj w obu przypadkach może Ci się udać coś dobrze upolować.

17 minut temu, rafal03 napisał:

na początek wystarczy chłodzenie boxowe ?

Wystarczy jeżeli będziesz się trzymać domyślnego/rekomendowanego power limitu. Upewnij się, że płyta go nie luzuje bez pytania ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900 i 10700 to bliźniaki z tym że 10700 jest nowszy minimalnie lepszy i przede wszystkim chłodniejszy.

Integra intela nie pozwoli ci zbytnio pograć. AMD pod tym względem jest o niebo lepsze.

Co do dysków to Samsung 970 Evo(jak jeszcze gdzieś jest), WD sn750 czy SanDisk extreme pro. Taniej i trochę wolniej Kingston a2000. Radiator w razie potrzeby można zawsze dokupić w późniejszym czasie.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.techno.gildia.pl/sprzet/karty_graficzne/sapphire-radeon-hd-6950-dirt3-special-edition/test-karty-sapphire-radeon-hd-6950-2gb-dirt3-special-edition

 

Taką kartę graficzna bez problemu podłączę i nie będzie to przeszkadzać na ten okropny czas na rynku :D ? Na płycie tylko Złącze PCI-E 16x potrzebuję tak jak do każdej ?

Mam taką starą kartę myślę nad rozwiązaniem bez integry jeszcze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej zdecydowałem się na taki zestaw co myślicie, nie przesadziłem ? Coś zmienić lepiej ? Dobrze to połączyłem ? Interesuje mnie tylko media expert bo na raty chcę 0%.

1441003503_zestaw.jpg.a654fca4854e4802cdd5fbb6fecd4790.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, rafal03 napisał:

Hej zdecydowałem się na taki zestaw co myślicie, nie przesadziłem ?

Moim zdaniem ten Ryż nie bardzo ma sens w tej cenie jak taniej jest i7 Intela a niewiele drożej i9

Bez problemu w ten budżet masz 10/20 na Z490 z Dark Rock 4 Pro na pokładzie i lepszą obudową oraz z  zasilaczem z dłuższą gwarancją i kompletem zabezpieczeń. 
Schodząc do i7, Fera 5 jesteś kupę kasy do przodu a wydajność masz na tym samym poziomie co na tym 5800X. Ponad 800 zł w kieszeni https://proline.pl/koszyk/5c1a0e70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem na podstawie waszych propozycji taki zestaw:

image.png.2471ca16e2c66106d182fdb70c8a27c8.png

 

Ram już wcześniej kupiłem na promocji PNY XLR8 32GB 3200Mhz, kiedyś jak zmienię kartę graficzną i procesor na mocniejszy to i pewnie RAM poleci do wymiany, więc ważne, że udało się kupić taniej :).

Uda mi się na tej płycie głównej w przyszłości zainstalować kartę graficzną na PCI-E 4Generacji ?

Do tego dokupiłem chłodzenie Dark Rock 4, ale sprawdzę boxowe bo póki co mam starą kartę graficzną może przebiję głośnością chłodzenie boxowe i starczy na czas zbierania i czekania na lepsze czasy :).

Całość ze zdjęcia 2876,13zł + RAM 629zł + Dark Rock 4 310zł jeśli zostawię.

Jeszcze czekam na zamówienie i podpisanie umowy ratalnej, więc jak coś spadnie z ceną przez te parę dni to się może uda zamienić :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droga płyta główna.
Nic nie wspomniałeś w wymaganiach, a upierasz się przy płytach z wifi.

Obsługuje PCI-E 4.0, ale to nic nie zmienia - PCI-E jest wstecznie kompatybilne, a karty graficzne są wciąż dość dalekie do granicy przepustowości 3 generacji. Chłodzenie boxowe jest głośne, ale do gier wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta 728zł z tego co widziałem recenzję to to samo co tomahawk tylko trochę bogatsza to moim zdaniem warto dopłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...