Skocz do zawartości
Joscelin

Obudowa i może nowe chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam nowej obudowy która ma zastąpić Zalman Z9 NEO PLUS , w obecnej chwili w obudowie siedzi i5-8600k ( procek nie kręcony i nie będzie bo słaba płyta główna asrock z370 pro4 )  i  Asus RTX 3080 . Budżet powiedzmy do 600 zł. Też myślałem nad wymianą chłodzenia  na Noctua NH-D15 ale planuję wymienić procka i płytę na i7 z 12 generacji intela lub nowe amd  i teraz pytanie czy Noctua będzie pasować do nowych procków? 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiemy jak będą wyglądać nowe procki więc póki co ten temat zostawiłbym w spokoju. Jednak D15 to obecnie jedno z topowych chłodzeń powietrznych więc myślę że powinno sobie poradzić. 

Co do obudowy to do 600 złotych masz Phanteksa P600S (przynajmniej powinno udać Ci się go dostać), SG7V (ta jest tańsza a także solidna i pojemna), Fractal Meshify 2, Lancool II Mesh też powinna się tutaj nadać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy, to z przewiewnych skrzynek masz Phanteks P500A lub P600S (po zdjęciu zaślepki na froncie), Silent Base 802 w konfiguracji z panelem meshowym na froncie, Lian LI Lancool II Mesh, Fractal Meshify 2 czy taniej SG7V.

Co do coolera, to nowe procki AMD i Intela to nowa podstawka, więc możliwe, że obecne chłodzenia nie będą pasować, bo brakować będzie odpowiedniego zestawu montażowego. Jeśli jednak kupisz cooler Noctua, to zawsze możesz do nich napisać i przez 6 lat po zakupie będą Ci wysyłać za darmo nowe elementy montażowe pod nowe sockety - najczęściej trzeba przedstawić im dowód zakupu coolera na potwierdzenie, że go masz.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest duża różnica między SG7V a  Phanteks P500A lub P600S ? Chodzi o jakość i łatwość montażu podzespołów ? SG7V można dostać już 360 zł a Phanteksy około 700 zł. Czy wiatraki fabryczne w SG7V są ok czy najlepiej dokupić inne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wentylatory w SG7V są w porządku jak na takie montowane w obudowach. Jeśli chodzi o jakość to naturalnie że P600S jest modelem lepiej wykonanym i wyposażonym, cena jednak o czymś tutaj świadczy. P500A to taka wybiedzona P600S z perforowanym frontem ale bez filtra, do tego trochę gorzej wykonana od P600S. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej dopłacić widzę a porównanie P500A czy P600S do Lian Li LANCOOL II Mesh która lepsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lancool II Mesh to generalnie podobny poziom do P500A z nieco inną konstrukcją i rozwiązaniami. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to chyba się zdecyduje na P600S , widzę ze ona ma 3 wiatraki w zestawie to wystarczy do mojego zestawu czy dokupić?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wystarczy z powodzeniem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki są na polu, w komputerze masz wentylatory - taka drobna uwaga :P.

Fabryczne śmigła w P600S są jak najbardziej ok i nie musisz ich wymieniać. Wystarczy je odpowiednio wyregulować. Przy dużym coolerze powietrznym można ewentualnie dodać jeden wentylatory 140mm na topie, bliżej tyłu obudowy, jako wyciąg, ale zazwyczaj nie jest to konieczne. 

Pod względem wykonania, z wymienionych obudów, na pierwszy miejscu stawiałbym Meshify 2, potem P600S - obie obudowy stoją już jednak na naprawdę dobrym poziomie. Są to też dobrze przemyślane konstrukcje. P600S ma sporo miejsca na topie i w razie czego idzie tam bez problemu upchnąć duże chłodzenia typu AiO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam się czepiasz :P

A wracając jak będę wymieniał procka to co lepiej kupić wodne chłodzenie czy powietrzne ? Zawsze miałem powietrzne i jakoś nie mogę się przekonać do wodnego bo zaleje mi kompa i bęc :P 

Pytanie z innej beczki jako że planuje wymianę z i5 na i7 czy mój zasilacz  Seasonic FOCUS GX-650 80Plus Gold 650W da radę ? Czy od razu wymieniać go na Seasonic 750 albo 850 ?

Edytowane przez Joscelin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycieki z AiO to ekstremalna rzadkość. W zasadzie jeśli nie uszkodzisz w jakiś sposób chłodzenia, to nie ma na to szans. Generalnie topowe chłodzenia powietrzne odpowiadają wydajności AiO na chłodnicy 240mm. Jeśli już kupować AiO to na chłodnicy 280mm (upierdliwa w montażu, ze względu na szerokość często wadzi o elementy na płycie głównej lub RAM - w P600S jest jednak sporo miejsca) lub 360mm. Chłodzenia tego typu sporo już jednak kosztują - z sensowniejszych opcji masz chociażby Arctic Liquid Freezer II 280mm lub 360mm. Generalnie wszystko zależy od procka, bo nie ma sensu wrzucać takiego AiO na jakieś i5 / R5. Przy kręconym R9 / i9 ma to już jak najbardziej sens, bo względem topowych chłodzeń powietrznych idzie urwać jeszcze kilka stopni, lub utrzymać tą samą temperaturę, ale przy lepszej kulturze pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W i9 nie będę się pchał , max i7 powinna mi wystarczać do mojego 3080 . Wszystko co potrzebuje zdalnie ogarniam na serwerach w pracy a w domu komp głównie do zabawy służy i zdalnego połączenia po godzinach do roboty.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, o nowych procka można tylko teoretyzować. Nie wiadomo jaki będzie ich pobór energii i problemy ze schłodzeniem tego. Do obecnych i7 non OC bez żadnego problemu wystarczają dobre chłodzenia powietrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to odpuszczę na razie zakup chłodzenia :D pozostaje co z zasilaczem brać większy czy 650 dałby radę ;/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

650W pod 3080 to mało. Te karty mają spore, nagłe skoki obciążenia i przez ułamek sekundy ciągną znacznie więcej watów, co potrafi prowadzić do restartu zasilacza. 750W to sensowne minimum. Z tańszych jednostek masz Supremo FM2 750W, z droższych Seasonic Focus GX-750 lub najlepiej Corsair RM750X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Zasilacz Seasonic FOCUS GX-850 80Plus Gold 850W , chyba polecisz coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej może być, chociaż ja bym brał Corsair RM850X, bo jest cichszy pod mocnym obciążeniem, ma też niższe tętnienia napięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź podkręć tą i5 XD płyta sie w zupełności wystarczająca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że był spłonął i zabrał płytę ze sobą no i szkoda mi teraz kasy na nowe chłodzenie. Grzeje się jak p.. bez podkręcania.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 powinna sobie z tym prockiem spokojnie na stocku poradzić. Przy OC faktycznie będzie średnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na stocku w bardziej wymaganych grach skacze mi dość wysoko , dochodzi do 80 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 stopni nie jest jakąś tragiczną temperaturą. Martwiłbym się powyżej 90 stopni.

Sporo zależy od tego jak masz wyregulowany wentylator oraz w jakiej obudowie to siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...