Skocz do zawartości
dejwi

Czy to dobry moment na zakup pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Nom ... na taką pod DDR5 x-P

ps. pamięci teraz kosztują 2x tyle co są warte i osobiście wolę poczekać na DDR5 ( i wymienić starą płytę, RAM i CPU) i przepłacić za ten RAM, niż teraz przepłacać za stare DDR4.

Dość słuszna uwaga ;).

Niestety potrzebuję teraz. Najwyżej jakoś się to odsprzeda. Bo z tego co szukałem, to ceny w najbliższym czasie mają raczej tylko rosnąć ?

Edytowane przez dejwi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... to tylko pokazuje jak "atrakcyjne" są w tej chwili ceny RAM. Jak ktoś nie ma noża na gardle, to moja rada: NIE kupować, NIE kupować, NIE kupować!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2021 o 11:13, dejwi napisał:

Żeby nie martwić się o braki pamięci ;)

to nie 1997 że każdy problem się rozwiązuje dokładając ramu

 

weź tyle, ile potrzebujesz, i tak zaraz nowy standard wchodzi to może za 2-3 lata jak dojrzeje sobie sprawisz 128GB DDR5. Na razie ceny są z d00py i weź jak najmniej.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

to nie 1997 że każdy problem się rozwiązuje dokładając ramu

 

weź tyle, ile potrzebujesz, i tak zaraz nowy standard wchodzi to może za 2-3 lata jak dojrzeje sobie sprawisz 128GB DDR5. Na razie ceny są z d00py i weź jak najmniej.

 

A jak chcesz rozwiązać problem braku RAMu inaczej niż dokładając RAMu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że nie korzystasz z pliku wymiany. Możesz to uzasadnić? Jaki OS i jakie zastosowania?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Piszesz, że nie korzystasz z pliku wymiany. Możesz to uzasadnić? Jaki OS i jakie zastosowania?

Komputer stacjonarny używany do wszystkiego (od pracy po takie standardowe przeglądanie neta). Z pliku wymiany nie korzystam bo:

a) nie potrzebuję hibernacji, co byłoby jednym z powodów do używania pliku wymiany,

b) obawiam sie o wpływ na żywotność SSD. Chociaż jeśli zapisy byłyby sporadyczne, to nie wiem jak duży by miało to wpływ.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie korzystam z pliku wymiany od wielu lat ... i jak na razie 16 GB RAM, które kupiłem w 2011 roku nadal wystarcza.

Jeśli przy obecnych 32 GB nie masz komunikatu o braku pamięci RAM, to rozbudowa do 64 GB-128GB NIC Ci nie na

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Też nie korzystam z pliku wymiany od wielu lat ... i jak na razie 16 GB RAM, które kupiłem w 2011 roku nadal wystarcza.

Jeśli przy obecnych 32 GB nie masz komunikatu o braku pamięci RAM, to rozbudowa do 64 GB-128GB NIC Ci nie na

Niestety system wyraźnie przymierał przy czymkolwiek wymagającym dodatkowej pamięci, po czym losowa apka była ubijana i wracało wszystko do normy. Po rozbudowie - póki co nic takiego nie miało miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plik strony nawet jeżeli praktycznie nieużywany jest przydatny by system nie panikował niepotrzebnie wtedy, gdy np. procesy deklarują większe zapotrzebowanie na pamięć niż faktycznie jej używają.

Obawy o żywotność dysku to nie jest powód by wyłączać plik strony mając dużo ramu i obserwując jego użycie co jakiś czas. Nie mamy 2008 roku by kilka GB w tą czy tamtą decydowało o życiu bądź śmierci dysku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Plik strony nawet jeżeli praktycznie nieużywany jest przydatny by system nie panikował niepotrzebnie wtedy, gdy np. procesy deklarują większe zapotrzebowanie na pamięć niż faktycznie jej używają.

Obawy o żywotność dysku to nie jest powód by wyłączać plik strony mając dużo ramu i obserwując jego użycie co jakiś czas. Nie mamy 2008 roku by kilka GB w tą czy tamtą decydowało o życiu bądź śmierci dysku ;)

System mi panikuje dopiero jak faktycznie nie ma RAMu. I nie chodzi mi o stratę kilku GB ;). Tylko o ciągły zapis na SSD. Niby żywotność SSD jest już sporo lepsza, nadal jednak jako zapasowy RAM mogą się średnio sprawdzać. A za dyskiem bym płakał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakim OS mowa? Win? Linux? Jeżeli linux, to jak wygląda konfiguracja overcommit?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

O jakim OS mowa? Win? Linux? Jeżeli linux, to jak wygląda konfiguracja overcommit?

 

heuristic overcommit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Z jakim overcommit_ratio?

100, domyślnie było 50. Czy ta wartość jest brana pod uwagę przy heuristic overcommit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę to tak, nawet jak overcommit jest wyłączony.

Tylko czy w takiej sytuacji nie byłoby lepszym pomysłem wyłączyć overcommit całkiem? Lepiej chyba, żeby aplikacja miała chociaż szansę obsłużyć błąd alokacji pamięci, niż żeby system prawie losowo zabijał coś co akurat działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dejwi Jeśli masz jakieś wolne miejsce na płycie głównej to może kup 2x16GB Intel optane oraz oddeleguj je do plików wymiany?
Są bajecznie tanie, ponieważ ludzie uznają je za bezużyteczne, a powinny być bardzo trwałe i wystarczy kupić M2->PCIe lub coś podobnego.
Kiedyś słyszałem o takim zastosowaniu, ale sam nie używam, jeszcze nie używam :E 

Edytowane przez musichunter1x
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@musichunter1x zaciekawiło mnie to rozwiązanie, czy masz na myśli to?

 

https://www.amazon.com/Intel-Optane-Memory-2280-MEMPEK1W032GAXT/dp/B06XSMTN31?th=1

 

Mam wolny slot M2 na płycie głównej (chociaż włożenie czegokolwiek pod noctuę wymagałoby gimnastyki) tylko nie mogę znaleźć niczego o przyporządkowaniu takiej pamięci pod plik wymiany bezpośrednio.

Masz na myśli zrobienie z niej RAM-diska?

 

tutaj sporo miśków wypowiada się negatywnie o takim rozwiązaniu

 

https://superuser.com/questions/149154/is-putting-the-swapfile-temp-folder-to-ramdisk-a-good-idea-in-windows-7-64-bit

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaiketsu Możesz spróbować tych za ~20 zł z allegro, a używane są za 15 zł ;)  
Intel Optane można używać jak normalny dysk SSD, więc wystarczy przenieść pliki wymiany w tradycyjny sposób.
Sam planuję kupić 1-2 gniazda M2 na PCIe. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, te dyski działają jak normalne NVMe :thumbup:

Używałem takiego przez pewien czas właśnie na potrzeby stronicowania, no i działało ;) Ale nie mam paranoi na punkcie żywotności systemowego SSD i wyleciał, bo w mATX nie ma wiele miejsca na niepotrzebne rzeczy.

Można nawet użyć adapterów PCIe x1 -> M.2 i wykorzystać te mało kiedy używane gniazda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.04.2021 o 17:54, Szpajza napisał:

Nie wierzę w to ! :hmm:

Winę widzę nie w braku pamięci a raczej w braku podstawowej umiejętności obsługi programów.

 

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
W dniu 29.04.2021 o 13:08, cervandes napisał:

?

:banan: YES ! YES ! YES !

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...