Skocz do zawartości
bodycount

Kompatybilność pamięci z AMD

Rekomendowane odpowiedzi

Czy pamięć G.SKILL - DDR4 64GB (2x32GB) TridentZ RGB 3600MHz CL16 XMP2 jest kompatybilna z procesorami AMD i płytami do AMD? 

Czytając opis na stronie G.SKILL piszą tylko o Intelu, a na stronie Komputronik, że ok do AMD. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będzie działać

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powinny działać ale jak chcesz mieć pewność (np czy ewentualnie w przyszłości po dołożeniu   kolejne 2 moduły ramu czy  nie będzie problemu  ) to sprawdź sobie na stronie producenta mobo listę kompatybilności z konkretnym CPU  jaki Cię interesuje 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja w temacie, bo mam dokładnie ten sam temat. Poszukuję pamięci CL16 @ 3600 albo 4000MHz ALE wyłącznie niskoprofilewe jak Corsair LPX. Niestety wariantów LPX jest sporo. Co innego strona Corsair co innego strona Gigabyte z lista kompatybilnych pamięci, co innego sklepy. Totalny śmietnik i nic nie wiadomo.

Ryzen 5800X na X570. obecnie mam te LPX ale 3000 puszczone jako 3200 co daje CL16 czyli mam 50 ns opóźnienia co jest dość sporo a chciałbym zejść jak najniżej.  32GB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie będzie ok (co do zasady DDR 4 jest kompatybilna z  z obiema platformami), ale...

Niektórzy piszą, że Ryzeny (nie wiem jaka generacja) są wybredne na RAM. Nie ma sensu iśc wyżej z taktami jak 3733 Mhz. Ja mam Intela, więc nie sprawdze tego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No własnie to mnie troszku martwi. Zoabcz:

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK16GX4M2Z4000C18

Powyższa pamięć jest certyfikowana dla AMD. Wiec spoko ale to CL18.

Natomiast obok dosłownie jest ta sama pamięć ale certyfikowana dla Intela ale na CL16. I można totalnie zgłupieć.  Wiadomo ze mi zależy na CL16 a nie CL18... Nawet nie chodzi o kręcenie ale aby uzyskać jak najniższe latency. bo co z tego ze będę miał 4000 jak CL20 :/.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie,

À propos kompatybilności, ja zrobiłem w ten sposób, że poprosiłem sklep internetowy, gdzie kupowałem RAM o skontaktowanie się z obydwoma vendorami i potwierdzeniem zgodności  i poprawnej współpracy kości z płytą główną. Dopiero jak miałem pewność dokonałem zakupu.

Jeszcze mam pytanko, czy to prawda, że G.Skill robi swoje pamięci na komponentach Samsunga (B-die, A-die) i dzięki temu mają spoko parametry?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, TheoMarque napisał:

Natomiast obok dosłownie jest ta sama pamięć ale certyfikowana dla Intela ale na CL16. I można totalnie zgłupieć.  Wiadomo ze mi zależy na CL16 a nie CL18... Nawet nie chodzi o kręcenie ale aby uzyskać jak najniższe latency. bo co z tego ze będę miał 4000 jak CL20 :/.

Ja pisałem o problemach na linii procesor-RAM. Certyfikowana dla Intela, ale to raczej nie oznacza, że nie pójdzie na AMD (jeśli płyta się z nią nie pogryzie). Tylko znowu... Czytałem, że do Rysiów nie warto brać nic powyżej 3733 Mhz (dotyczy procesorów, a nie płyt AMD). Nie wiem jakiej generacji to dotyczy.

Nie ma czegoś takiego, że RAM pójdzie na Intelu, ale na AMD już nie (chyba, że mówimy o niekompatybilności z płytą główną.)  Oczywiście, że zawsze mogą być problemy z funkcjonowaniem RAM na konkretnej płycie głównej.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, TheoMarque napisał:

No własnie to mnie troszku martwi. Zoabcz:

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK16GX4M2Z4000C18

Powyższa pamięć jest certyfikowana dla AMD. Wiec spoko ale to CL18.

Zakup tych pamięci pod AMD  jest bez sensu z jednego powodu raczej nie uda się ich ustawić synchronicznie z procesorem bo CPU robiących Infinity Fabrick 2000 (4000  taktowanie ramu) ze świecą szukać 

Na ogół udaje się uzyskać 3800MHz  (R 5XXX)  na starszych Ryzenach mniej

Jeśli nie jesteś oblatany w temacie OC  będziesz musiał te pamięci ustawić ręcznie  (taktowanie  i dobrać timingi )

Szukaj ramu z XMP 3600/ 3733  ewentualnie od siebie mogę polecić te pamięci u mnie działają na CL14 @ 3800MHz  :]

https://www.komputronik.pl/product/387666/g-skill-flarex-amd-ryzen-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-cl14-dimm-.html

3 godziny temu, bodycount napisał:

Jeszcze mam pytanko, czy to prawda, że G.Skill robi swoje pamięci na komponentach Samsunga (B-die, A-die) i dzięki temu mają spoko parametry?

Robi ale nie wszystkie są  na B-Die jeśli nawet są   to są selekcjonowane więc nie wszystkie uzyskają wysokie taktowanie i niskie CL

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Roberto78 napisał:

Szukaj ramu z XMP 3600

Te mogą byc? https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK32GX4M4K3600C16#tab-tech-specs NIe szczególnie interesuje mnie OC a raczej najlepsze osiągi do możliwości pamięci. Tak, uparłem sie na corsair bo tylko oni mają niskie pamięci.

Edytowane przez TheoMarque

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, TheoMarque napisał:

Te mogą byc? https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK32GX4M4K3600C16#tab-tech-specs NIe szczególnie interesuje mnie OC a raczej najlepsze osiągi do możliwości pamięci. Tak, uparłem sie na corsair bo tylko oni mają niskie pamięci.

Jak chcesz 4*8 GB  to lepiej sprawdzić na stronie producenta mobo  czy taka konfiguracja będzie działać ( profil XMP) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może być i 2x16, sek w tym ze producent mobo niekoniecznie ma aktualne listy (ramy nowsze niż lista na stronie)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim nigdy żaden producent płyt nie będzie miał kompletnej listy wszystkich pamięci bo tego jest za dużo, a naprawdę sprowadza się tylko do wersji kości i layautu pcb (A0,B0,A1,A2...).

Co do zgodności z Ryzen to nie masz co się przejmować, to przy Zen/Zen+ była zabawa z kostkami od Zen 2 poprawili IMC, IF i nie trzeba już polować tylko na konkretne modele. Zadziała Hynix CJR, Micron E, Nanya A i kiepskawe B-Die BCRC tylko możliwości będą różne jak i cena

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli szarpnąć sie na 4000MHz i CL16 od tych corsaira?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ale będziesz musiał i tak pogrzebać w nich bo xmp będzie 4000mhz  a na ryzenie na 99% nie ustabilizujesz tego a jak zrobisz to z whea :E (niestabilne)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda że puścił 3 cykle i nie pokazał podglądu zdarzeń :E 🙃

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja puszcze więcej cykli :) mam 2 tygodnie na zwrot w razie czego. Jak chcesz, możemy razem temat przemaglować ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dawaj info bo jestem ciekawy czy uda ci sie zrobić coś więcej niż 1900if / ram 3800 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasne, pamięci przyjdą w przyszły piątek, wiec możemy sie zestawić na jakimś discordzie czy coś i będziemy kręcić :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pamięci przyszły, zapodałem je - zresetowałem profil XMP i poszły na 4000MHz od strzała. I co teraz :D?

Niestety, boost z pamięci jakiś taki słaby...

image.png

image.png

Latency spadło z 90 ns na 75 ns. Nie jestem z tego faktu zbyt zadowolony, spodziewałem się znacznie większego spadku. Coś pewnie będzie trzeba pogrzebać na płycie głównej. 

Edytowane przez TheoMarque

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, TheoMarque napisał:

Latency spadło z 90 ns na 75 ns

To jest całkowite opóźnienie, dla samych pamieci możesz sobie w kalkulatorze zobaczyć

https://notkyon.moe/ram-latency.htm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to wychodzi 8 zamiast 10. czyli jakieś 20%. BO z 3200@CL16 przeskoczyłem na 4000@CL16

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pokaż stabilność tych 4000mhz z if 2000 bez whea :P latency 90 i 75ns to latency gdzie :>  bo jak w aidzie to nieciekawie :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, TheoMarque napisał:

Pamięci przyszły, zapodałem je - zresetowałem profil XMP i poszły na 4000MHz od strzała. I co teraz :D?

Niestety, boost z pamięci jakiś taki słaby...

image.png

image.png

Latency spadło z 90 ns na 75 ns. Nie jestem z tego faktu zbyt zadowolony, spodziewałem się znacznie większego spadku. Coś pewnie będzie trzeba pogrzebać na płycie głównej. 

Masz ustawiony  tryb asynchroniczny z kontrolerem pamięci  co jest trochę słabym  rozwiązaniem.

Raczej nie uzyskasz stabilnego taktowania 4000MHz w trybie synchronicznym  więc trzeba ustawić  3800 lub 3733 albo nawet 3600  zależy ile rade da zrobić procesor  wrzuć screena z programu  ZenTimings

Screen Shot 05-10-21 at 07.13 PM.PNG

Screen Shot 05-10-21 at 07.05 PM.PNG

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi