Skocz do zawartości
bodycount

Kompatybilność pamięci z AMD

Rekomendowane odpowiedzi

image.thumb.png.54f139dcd6f4dc582dd35e6598480933.png

Jak znaleźć ustawienie asynchroniczne, chyba ze chodzi ci o parameter DRAM:FSB i tam powinno być 3:57?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pogrzebałem trochę, pogrzebałem i wygląda to tak:

image.thumb.png.0566a3e051ed5a5f1d77c8b601383c79.png

Przyznam że chciałbym jeszcze troszkę wycisnąć …

// Edit - niestabilne :(

Edytowane przez TheoMarque

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

nad 3600 nie ma co siedzieć 3733/3800 ustabilizujesz raczej na pewno, pisałem ci że będzie lipa z tymi 4000mhz ;) asynchronicznie nie ma totalnie sensu ustawiać bo zsynchronizowane 3200mhz objedzie to z palcem w nosie. Daj screena z tego http://www.softnology.biz/files.html zakładka EEPROM > Read SPD on SMBUS

Tak swoją drogą to pamiętaj że 4x8 a nawet 2x16 dualrank jest trudniej ogarnąć niż zestaw 2x8.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie w tym rzecz, coś albo źle ustawiam albo inne rzeczy robię po prostu źle. 

image.thumb.png.00edcba9ea319a342d1ae53fe6e064f5.png

W dniu 11.05.2021 o 14:07, Send1N napisał:

Tak swoją drogą to pamiętaj że 4x8 a nawet 2x16 dualrank jest trudniej ogarnąć niż zestaw 2x8.

Jak potrzebujesz 32GB to nie masz innego wyjścia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wklepałeś czasem niektórych ustawień z kalkulatora mając 4x8 single rank dla dual ranków? :> bo tak wygląda

Spróbuj:

ustawić 16-16-16-32-48 na początek, fclk 1866 ram 3733 1.45v 

procODT 43.6

RTT_NOM RZQ7

RTT_WR OFF

RTT_PARK RZQ/5(48)

CAD_Bus'y niech zostaną tak jak są

SOC. 1.125

VDDG CCD 0.950

VDDG IOD 1.050

VDDP 0.950v

trfc 350 

Jak złapiesz stabilność to się będzie wtedy szlifować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no, to akurat dobrze pisałem ale nawet sprawdziłem, różnica miedzy single a dual - bez znaczenia akurat jest.

Tak naprawde zostały mi 3 zestawy do przetestowania.

CL15 @ 3866

CL15 @ 3800

CL14 @ 3666

Jednakże ten ostatni był tak niestabilny ze aż mi się bios przywrócił z backupu :/ CL16 to przy 4000 osiągam na czysto bez kombinowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No nie wiem bo dałeś wyżej screena z zentimings gdzie wygląda jakbyś użył kalkulatora do 2 modułów dual rank, jak masz 4x8 to jest to najtrudniejsza kombinacja do ustabilizowania ze wszystkich trzech więc CL14 może być ciężko zrobić przy wysokich taktach, swoją drogą trfc zostawiłeś auto że masz takie wysokie (630)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, tRFC jest wysokie bo jak tylko zmieniałem z AUTo to oczywiście crash i cześc. Natomiast teraz ma dosc dziwna sytuacje, 

3800 i 1900 ale mimo ręcznego wbicia CL15 ustawia się dziad na CL16. 

Trochę zaczynam się błąkać bo stabilność jest powiedzmy szczerze - wątpliwa natomiast kłopot w tym że zmiana pamięci zupełnie nie przyniosła wzrostu wydajności. 

image.thumb.png.9bbead8998a482e9aac83fa0174e21d7.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nic nadzwyczajnego bo do nieparzystych timingów musisz mieć GDM OFF inaczej będzie działać przykładowo albo cl14 albo cl16. Według screena wyżej masz rozpięte mclk,fclk,uclk ma być takie samo 1:1 przestaw to manualnie jeżeli na auto ci się samo rozpina (u mnie ta opcja nazywa się UCLK DIV1 MODE), no i nadal nie przestawiłeś terminacji na takie jakie zaproponowałem ;) 

A co do wzrostu wydajności to w czym się go spodziewałeś ? :) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałem na pamięciach wyciągnąć to czego mi brakuje, to jest jak najmniejsze czasy. testuje sobie mało może obiektywnym benchmarkiem ale factoriobox-em - tam pamięć ma ogromne znaczenie dla rozmiaru docelowego bazy. I teraz osiągnąłem wynik na poziomie większym niż 200 updates per second (UPS) ale to było na niestabilnym CL14@3600. Zrobiłem sobie tebalkę do testów ale dobranie wartości dla pamięci oraz ich testowanie jest irytujące bo praktycznie co 3-5 prób mam reset ustawień bios. Jest opcja zebysmy sie jakoś kiedys zgadali inaczej niż pisemnie i spróbowali to złapac na żywo (np. discord)? Bo jak się nie uda, to wrócę do swoich CL15@3200 i tyle,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tu lub na wiadomości pv jedynie ;) Jak masz niestabilne pamięci to wyniki też nie będą zadowalające, przykład to test cache i pamięci w aida, na niestabilnym ramie potrafi wypluć nawet 50% gorsze wyniki niż na ustabilizowanym w 100%

"restart ustawień bios" to masz na myśli że wbijasz takie nastawy że musisz robić restart biosu? czy sam się restartuje :>

Przepisz sobie to co ustawiłem w kalkulatorze + to co zaznaczone w kolumnach na niebiesko, tylko napięcie ramu daj 1.45v,soc 1.15 i vddg CCD zmniejsz na 0.950 (IOD zostaw na 1.050) testowo to są w miare luzne ustawienia przy 3733mhz

10c3d390f8d35.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Send1N napisał:

"restart ustawień bios" to masz na myśli że wbijasz takie nastawy że musisz robić restart biosu? czy sam się restartuje :>

Sam sie resetuje do zera, fajnie co ;)?

Przepisałbym ale u mnie jest problem z... znalezieniem napięcia SOC ponieważ ono występuje w kilku miejscach - co nie jest czytelne ani nie ma zakresu wartości

Niestabilny ram = BSOD po kilkunastu sekundach w Windowsie albo próbie odpalenia dowolnego benchmarka ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz bios z agesą 1.2.0.2 może? bo podobno na b550/x570 są problemy z ramem i z tym objawem restartowania ustawień, jaka rewizja płyty?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rev 1.1 

Natomiast zapodałem twoje ustawienia i wynik jest już powyżej 200. Wiem ze jeszcze jest zapas na 210. Niestety Podniesienie napięcia SOC zaowocowało temperaturą procka do 90*C. A tu i samego procka chciałem podkręcić  jeszcze ;) Jak tak dalej będzie to pójdę w chłodzenie wodne xD. i niskoprofilwe ramy beda mi zbedne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno samo podbicie soc w okolice 1.15 na to nie miało wpływu bo na auto ustawia okolice 1.1 zapewne a to są znikome różnice, może u ciebie w biosie się dodaje napięcie do obecnego a nie zastępuje go :> pokaż po tych zamianach z zentimings screena ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Służe uprzejmie :)

image.thumb.png.d2dd77857f5657cf8c0db8473a72bc88.png

Moze wyjde na durnia ale zauwazyłem zaleznosc tRFC i wpływ na osiągi :) im mniejsze tRFC tym lepsze mam osiągi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No trfc ma związek z odświeżaniem wiersza w banku pamięci, kości b-die mają właśnie tutaj największą przewagę nad innymi pamięciami że można zejść z trfc nawet o ponad połowę niżej i tak masz jeszcze wysoko ;) ja mam przy 2x8gb trfc 250 przy 3733mhz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

JEst jakaś reguła na zmniejszanie tRFC?

Oraz czy można coś jeszcze z tego stanu rzeczy wyskubać - w sensie gdzie coś zmieniać, itd...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmiejszasz do momentu aż będzie stabilne po prostu :E jak przegniesz za bardzo to będzie wymagany restart biosu baterią/zworką. To co wyżej pokazałeś to są luzne nastawy na wstęp bardziej aby sprawdzić czy złapiesz stabilność, robiłeś test tego nastawu czy jest stabilny? czy tylko patrzysz na poprawy wyników gdzieś tam :> :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz co, nie zauważyłem braku stabilności od czasu nastawy (bo pracuję na tym sprzęcie) a nie mam kiedy puścić testu. może dzis na noc wrzucę bo zrobiło się wreszcie chłodniej i przyszły nowe wentylatorki do obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez testu możesz mieć gorszy wzrost wydajności niż liczyłeś przez nie w 100% stabilne ustawienia więc warto robić testy przy zabawie z oc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamęczyłem pamięci na kilka sposobów - 0 błędów. Wiec co, tRFC o ile opuszczać i robić test?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

opuszczaj co 20, zapisz wcześniej stabilny profil bo jak przegniesz z trfc to w pewnym momencie może okazać się że trzeba będzie robić reset biosu zworką bądź poprzez wyjęcie baterii ;) 

Jak przegniesz i komp nie będzie chciał postować, to wrzucisz tylko profil jak byłeś jeszcze stabilny na wcześniejszych ustawieniach zamiast wklepywać wszystko znów od nowa.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi