Skocz do zawartości
gam3f0rg3

UWQHD do 5000 PLN min 120 Hz, G-Sync (sprzętowy)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

Jak w temacie, jaki radzicie monitor 3440x1440, zastanawiam się nad Dell Alienware AW3420DW. Tutaj znalazłem ciekawą propozycję cenową https://www.amazon.de/-/pl/gp/product/B07XLN881X/ref=ox_sc_saved_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1.

Matryca IPS oczywiście, od 4 lat posiadam ASUS ROG PG279Q. Przeznaczenie - kodowanie VS + gry, w zasadzie jedna pozycja.

Zastanawia mnie jeszcze G-Sync compatible, aczkolwiek brak Variable Overdrive mnie niepokoi.  

Może ktoś posiadał ten monitor lub radzi coś innego, byłbym wdzięczny za opinie.

 

Edytowane przez gam3f0rg3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

NVIDIA® G-SYNC® Compatible - stąd to tylko certyfikowane. Najlepiej jak by się ktoś wypowiedział, kto korzysta z tego wynalazku w praktyce. Variable Refresh Rate Range tego 34GN850-B to 48-144Hz.
https://youtu.be/RAiRhqKIKQc?t=293

BTW: @BTPOTW Nienawidzę reklamy, rzetelny test. 

?partnerid=

Delete.

Edytowane przez gam3f0rg3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym taki monitor się różni od takich monitorów za ok 2k że jest ponad 2x droższy? Chciałbym to zobaczyć na żywo takie porównanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie ma takich za 2000zł.

To nanoIPS a za 2k to masz najbiedniejsze va tej wielkości i rozdzielczości.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, ketiw555 napisał:

Czym taki monitor się różni od takich monitorów za ok 2k że jest ponad 2x droższy? Chciałbym to zobaczyć na żywo takie porównanie. 

Miałem właśnie porównanie, w tamtym tygodniu oddałem https://www.x-kom.pl/p/573321-monitor-led-32-i-wiekszy-iiyama-g-master-gb3466wqsu-red-eagle-curved-hdr.html Ten model sprawia problemy z G-Sync (migotanie) , oczywiście DP 8K dobrej klasy, to obraz po prostu jest koszmarny. Cienie krawędziowe, kolory po prostu mdłe, trudno komuś mi to wyjaśnić, bo to może być bardzo subiektywna ocena. Ale lata z dobrym IPS'em zrobiły swoje. Kolega @wompierz dobrze napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gam3f0rg3 napisał:

Miałem właśnie porównanie, w tamtym tygodniu oddałem https://www.x-kom.pl/p/573321-monitor-led-32-i-wiekszy-iiyama-g-master-gb3466wqsu-red-eagle-curved-hdr.html Ten model sprawia problemy z G-Sync (migotanie) , oczywiście DP 8K dobrej klasy, to obraz po prostu jest koszmarny. Cienie krawędziowe, kolory po prostu mdłe, trudno komuś mi to wyjaśnić, bo to może być bardzo subiektywna ocena. Ale lata z dobrym IPS'em zrobiły swoje. Kolega @wompierz dobrze napisał.

Mam dokładnie ten monitor który oddałeś, miałem problem z migotaniem ale od czasu kiedy zaktualizowałem Windowsa do 20H2 wszystko działa jak należy. Kolory są obłędne, czarny to czarny, żadnych cieni krawędziowych i cloudingu, albo trafiłem na rewelacyjny egzemplarz albo Ty trafiłeś na gówniany, żeby było miło sam przeszedłem z nietaniego monitora IPS 27' 1440p :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ketiw555 napisał:

Mam dokładnie ten monitor który oddałeś, miałem problem z migotaniem ale od czasu kiedy zaktualizowałem Windowsa do 20H2 wszystko działa jak należy. Kolory są obłędne, czarny to czarny, żadnych cieni krawędziowych i cloudingu, albo trafiłem na rewelacyjny egzemplarz albo Ty trafiłeś na gówniany, żeby było miło sam przeszedłem z nietaniego monitora IPS 27' 1440p :)

Może i miałem pecha, albo po prostu matryce VA (te tanie) mi nie odpowiadają. Biały ma inny odcień, mimo regulacji nic to nie dało. Cienie boczne znikają dopiero po oddaleniu się od monitora. HDR to tzw. pic na wodę, ale jeszcze to mogę zrozumieć za taką cenę, HDR1000 ma sens. Dodam że miałem 20H2. Zobacz ile tematów z takim problemem jest na reddit i etc...loteria. Miałem ten komfort, że odpaliłem obok obecnego monitora  Asus PG279Q https://www.morele.net/monitor-asus-pg279q-784090/ (sprzętowy G-Sync), totalna przepaść. Nie wspominam że brak sprzętowego G-Synca robi swoje, nie pojmuje jak tego nie zauważasz bo piszesz, że posiadałeś nietani IPS ? 

Nawet w przypadku modelu LG UltraGear 34GN850-B, bo taki miałem zamiar kupić są problemy z stuttering, ponieważ to tylko certyfikacja NVIDIA® G-SYNC® Compatible. G-Sync  działa tylko w zakresach  48-144Hz (bez VRRR) a nawet przy 59Hz zaczyna się problem. Może mi ktoś zarzucić że cuduje, ale co ja na to poradzę że to dostrzegam. Zapewne gdybym nie miał takiej klasy wcześniejszego IPS'a to bym tego nie zauważył - nie wiem. Druga rzecz, monitor to wg. mnie jeden z najważniejszych elementów PC i wybór zawsze jest subiektywny, teraz się naciąłem z tą iiyam'ą, zresztą w serwisie mi odpowiedzieli że to loteria i tak na prawdę był testowany tylko pod FreeSync pomijając pozostałe aspekty kolorystyczne które wcześniej wspomniałem. BTW: np. w pracy mamy  tylko i wyłącznie IPS'y 4K wysokiej klasy.

Póki co, to czekam na AW3420DW, zobaczymy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak wyżej, trafiłeś jakąś słabszą sztukę bo i u mnie brak takich problemów

Godzinę temu, gam3f0rg3 napisał:

G-Sync  działa tylko w zakresach  48-144Hz (bez VRRR) a nawet przy 59Hz zaczyna się problem

Od tego jest LFC które to kompensuje żeby nie szarpało i daje rady jeszcze przy 25kl/s ;)

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, _Unix_ napisał:

Jak wyżej, trafiłeś jakąś słabszą sztukę bo i u mnie brak takich problemów

Od tego jest LFC które to kompensuje żeby nie szarpało i daje rady jeszcze przy 25kl/s ;)

Z tymi 25 klatkami to żeś pojechał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ketiw555 nie, niby czemu? Dla strategii robię lock za pomocą RTSS bo akcji tam nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, _Unix_ napisał:

@ketiw555 nie, niby czemu? Dla strategii robię lock za pomocą RTSS bo akcji tam nie ma

No niech będzie ta strategia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, _Unix_ napisał:

Jak wyżej, trafiłeś jakąś słabszą sztukę bo i u mnie brak takich problemów

Od tego jest LFC które to kompensuje żeby nie szarpało i daje rady jeszcze przy 25kl/s ;)

Chyba trochę przesadziłeś :) Jeszcze raz wkleję https://www.youtube.com/watch?v=RAiRhqKIKQc&t=293s 
Według danych z https://www.amd.com/en/products/freesync-monitors Acer posiada LFC. Nie przekonasz mnie, sprzętowy G-sync robi robotę, jedyny minus to cena niestety. Ale jak wspominałem, innym to nie przeszkadza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gam3f0rg3 Nie, nie przesadzam, przecież mam ten monitor od września i nie miałem szarpania o ile nie spada poniżej 25fps. To że ma nie znaczy że jest dobrze zaimplementowane i jest tylko w wersji Premium to też może wpływać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

u mnie na dellu 322dgf w listopadzie/grudniu zaczął gsync normalnie działać. Któryś update sterowników od nvidii pomógł lub aktualizacja do windowsa albo to i to.

Obstawiam stery do grafiki.

I od tamtej pory nie mam migania, wyłączania monitora i innych cyrków. Działa bezproblemowo. Byle było 40+ fps. Może to brak przyzwyczajenia do konsoloweego experiance 30fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, gam3f0rg3 napisał:

HDR to tzw. pic na wodę, ale jeszcze to mogę zrozumieć za taką cenę, HDR1000 ma sens.

Pic na wodę powiadasz ... to zobacz jak działa HDR 400 na moim Dellu

b4896c2921191770.jpg

bf5d482128a522c4.jpg

A HDR 1000 na IPSie to dopiero żart, siedząc 70cm monitora nie potrzebuje 1000 nitów na ślepia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, bbandi napisał:

Pic na wodę powiadasz ... to zobacz jak działa HDR 400 na moim Dellu

[...]

A HDR 1000 na IPSie to dopiero żart, siedząc 70cm monitora nie potrzebuje 1000 nitów na ślepia :)

A jaki to monitor, bo jestem ciekawy? I dalej uważam że to pic, testując tą namiastkę na iiyama. 

BTW: Pamiętaj  co napisałem na początku, 80% praca, 20% gry.

Edytowane przez gam3f0rg3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell S3220DGF

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bbandi napisał:

Dell S3220DGF

 

Dokładnie jak sądziłem, nie miałeś do czynienia z IPS dobrej klasy. Nie zrozumiesz, to co mi pokazałeś to tylko namiastka. Na drugim zdjęciu mam to jako standard.

Wiesz co jest największym problemem w wyborze dobrego monitora, że to są opinie subiektywne. Co więcej, na polskim rynku rzadko się zdarza  że ktoś przechodzi z wysokiej klasy jakości monitora na następną generacje lub podobną. 

Opiniotwórczość tych wszystkich wypocin skupia się głownie na tym, że młody człowiek posiadał naprawdę "gówno". I nie ma porównania. Tak samo miałem kiedyś, nie mam do nikogo pretensji :)  Żyjemy w Polsce, i niestety dalej  odstajemy od EU.
Co prawda CRT nie ma startu (na +), sam posiadałem swego czasu Sony "płaski" w czasach starożytnych. Ale, niestety - mamy inne czasy.

 

3 godziny temu, wompierz napisał:

u mnie na dellu 322dgf w listopadzie/grudniu zaczął gsync normalnie działać. Któryś update sterowników od nvidii pomógł lub aktualizacja do windowsa albo to i to.

Obstawiam stery do grafiki.

I od tamtej pory nie mam migania, wyłączania monitora i innych cyrków. Działa bezproblemowo. Byle było 40+ fps. Może to brak przyzwyczajenia do konsoloweego experiance 30fps.

Nie wkurzało Cię to? Chyba się starzeje i szukam tego co działa bez zabawy CRU/RTSS . Od 5 lat mam spokój i chciałbym go mieć nadal, chce oddać synowi swój monitor i dodatkowo cos wybrać, aby nie zamienić "siekierki na kijek :)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dobrego IPSa i nie ma porównania do tego VA, dell ma dodatkowo ponad 4000 kontrast więc nie wiem jakiego IPS masz że taki cudwny jak tam masz kontrast 800-1000. Widze że nie ma sensu dalej prowadzić dyskusji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bbandi napisał:

Miałem dobrego IPSa i nie ma porównania do tego VA, dell ma dodatkowo ponad 4000 kontrast więc nie wiem jakiego IPS masz że taki cudwny jak tam masz kontrast 800-1000. Widze że nie ma sensu dalej prowadzić dyskusji.

 

Dokładnie. To subiektywnie, tak napisałem, ale dzięki że pofatygowałeś się coś napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, gam3f0rg3 napisał:

Dokładnie jak sądziłem, nie miałeś do czynienia z IPS dobrej klasy. Nie zrozumiesz, to co mi pokazałeś to tylko namiastka. Na drugim zdjęciu mam to jako standard.

Wiesz co jest największym problemem w wyborze dobrego monitora, że to są opinie subiektywne. Co więcej, na polskim rynku rzadko się zdarza  że ktoś przechodzi z wysokiej klasy jakości monitora na następną generacje lub podobną. 

Opiniotwórczość tych wszystkich wypocin skupia się głownie na tym, że młody człowiek posiadał naprawdę "gówno". I nie ma porównania. Tak samo miałem kiedyś, nie mam do nikogo pretensji :)  Żyjemy w Polsce, i niestety dalej  odstajemy od EU.
Co prawda CRT nie ma startu (na +), sam posiadałem swego czasu Sony "płaski" w czasach starożytnych. Ale, niestety - mamy inne czasy.

 

Nie wkurzało Cię to? Chyba się starzeje i szukam tego co działa bez zabawy CRU/RTSS . Od 5 lat mam spokój i chciałbym go mieć nadal, chce oddać synowi swój monitor i dodatkowo cos wybrać, aby nie zamienić "siekierki na kijek :)"

A tak z czystej ciekawości jakiż to dobrej klasy IPS masz miałeś :E ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 4.05.2021 o 20:47, unadarek napisał:

A tak z czystej ciekawości jakiż to dobrej klasy IPS masz miałeś :E ???

Przecież jest w tym wątku.

Przeraża mnie młodzież w tych czasach.

Edytowane przez gam3f0rg3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, gam3f0rg3 napisał:

Przecież jest w tym wątku.

Przeraża mnie młodzież w tych czasach.

młodzież :E twoja dedukcja jeest ... a raczej jej brak  no ale niczego więcej się nie spodziewam :E i te buńczuczne hasełka nigdy nie miałeś dobrej klasy ips  a ten asus to dobrej klasy ips ???? :E,przestań żartować a może raczej ty nie żartujesz tylko w to wierzysz że to dobrej klasy sprzęt  :E  on nawet nie stał przy srednio niskiej klasie  ips ,pomijam hyrce ,gsrynce :E gaming a dobrej klasy monitor to dwa różne światy no ale skąd ty możesz to wiedzieć  :E jak asus jest dla ciebie wysokiej klasy sprzętem :E to ja tutaj myślę że gość widział,pracował na kawałku chociaż przyzwoitego szkiełka a tu wyjazd z asusem :-) nie mam pytań więcej :-P

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...