Skocz do zawartości
soql

Nie mogę wejść do biosa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, już chyba na trzeciej z kolei płycie (właściwie trzecim PC-cie) za żadne skarby, nie mogę wejść do biosa. Jedyny moment kiedy mogę, to przy pierwszym złożeniu całego kompa z nowych komponentów, przy pierwszej instalacji Win 10. Później nic już nie pomaga, żadne "uruchom ponownie" z przytrzymaniem "Shift", przy uruchamianiu wciskanie klawiszy Del, F2, F10, F12 powodują czarny ekran, komputer pracuje jednak monitor się nie wzbudza. Nie jest to winą monitora ponieważ na wcześniejszych było to samo. Ma ktoś jakiś pomysł? Bo prawdę mówiąc, mnie szlag chce już trafić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli wciskasz dobre kombinacje to moze klawiatura z jakiegos powodu nie daje sygnalu podczas tej fazy bioschecku?

Masz jeszcze opcje "na chama". Zresetuj bios (zworka na plycie glownej albo wyciagnij bateryjke na chwile) i powinno zalapac jako swiezy start i automatycznie wejsc do biosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było tu na foru rozwiązanie podane,tyczyło się bodajże przełączania grafiki w biosie (ustawienia)..jeśli masz grafikę w procku to podłącz i spróbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym uniknąć twardego resetu bios bo trochę się natrudziłem przy podkręcaniu podzespołów tak żeby wszystko stabilnie śmigało. Zacznę chyba od rzeczy najprostszych tzn spróbuję z inną klawiaturą :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ci każe resetować bios? Nawet nie zadałeś sobie trudu aby napisać jaki masz sprzęt,podłączyłeś pod integrę a może jaj nie masz...moja szklana kula nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, amp41 napisał:

Nawet nie zadałeś sobie trudu aby napisać jaki masz sprzęt,podłączyłeś pod integrę a może jaj nie masz...moja szklana kula nie działa.

"Kto ci każe resetować bios?"...jeden z dyskutantów. Nawet nie zadałeś sobie trudu aby przeczytać co do powiedzenia w temacie mają inni. Twoja szklana kula mnie nie interesuje. Właduj do niej welonkę, jeśli chcesz. Jeżeli masz coś produktywnego do dodania, przeczytam z uwagą. Daruj sobie jednak jakieś nieudolne reprymendy. Na integrze już wcześniej sprawdzałem, efekt ten sam. Co za różnica jaki mam sprzęt, na każdym, jaki by nie był, powinienem mieć możliwość wejścia w ustawienia bios. 

Edytowane przez soql

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Cytat

"Kto ci każe resetować bios?"...jeden z dyskutantów.

Robić tego nie musisz...nie wiesz co to porada,sugestia? o sarkazmie nie wspominając.Nawet ze zrozumieniem nie czytasz,więc tym bardziej rad nie weźmiesz pod uwagę...jaki jest więc sens ci pomagać?Podkręcałeś więc moim zdaniem możesz się orientować w kompach a wykładasz się na małym kamyczku rzuconym ci przez los pod nogi.Bedę chamski wyślę cię do wujka google gdzie porad bez liku,moich nie bierz pod uwagę...powodzenia.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz wejść w BIOS bo pewnie komputer Ci się nie wyłącza w całości, a jedynie przechodzi w tryb gotowości do szybkiego uruchamiania.

Wejdź w ustawienia zasilania i w opcjach dodatkowych przejdź do ustawień przycisków zasilania i "odptaszkuj" pole przy opcji "włącz szybkie uruchamianie". Sprawdź czy zadziałało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LeBomB napisał:

Nie możesz wejść w BIOS bo pewnie komputer Ci się nie wyłącza w całości, a jedynie przechodzi w tryb gotowości do szybkiego uruchamiania.

Wejdź w ustawienia zasilania i w opcjach dodatkowych przejdź do ustawień przycisków zasilania i "odptaszkuj" pole przy opcji "włącz szybkie uruchamianie". Sprawdź czy zadziałało.

Odznaczyłem w opcjach zasilania. Niestety, nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2021 o 02:39, soql napisał:

Później nic już nie pomaga, żadne "uruchom ponownie" z przytrzymaniem "Shift",

Co konkretnie dzieje się jak próbujesz wejść do menu odzyskiwania, nie odpala się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpala się. Klikam odpowiednie opcje aż do "Ustawienia oprogramowania układowego UEFI", pojawia się komunikat "uruchom ponownie" no i się uruchamia. Obraz gaśnie po czym klawiatura i mysz migną kilkakrotnie (jak zawsze przy starcie) jednak monitor się nie wzbudza, czarny ekran. Komputer działa (słychać wentylatory) ale nic ponad to. Pomaga restart PC-ta (przyciskiem na obudowie), wtedy system odpala się normalnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz problem ze sterownikiem GOP, wrzuć pełną specyfikację komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: Intel i5-9600K + SilenciumPC Fortis 3

MB: Aorus Z390 PRO

RAM: Crucial Ballistix 2x8GB 3200MHz + Patriot Viper 2x8GB 3200MHz

GPU: MSI RTX 2070 SUPER Gaming X

SSD: Samsung 970 Evo 256GB, Adata SU900 256GB

HDD: Segate Barracuda 1TB, Toshiba P300 2TB

PSU: Corsair RM750i 750W

Obudowa: Fractal Design Define R6

Karta dźwiękowa: AIM SC808 PCIe

Monitor: Acer Predator XB271HUbmiprz

OS: Windows 10 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal GPU i zweryfikuj czy jest ptaszek przy opcji UEFI do znalezienia pod logiem producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "odpal GPU". Mam uruchomić kartę grafiki? W jaki sposób? Sprecyzuj, jeśli możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, soql napisał:

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "odpal GPU". Mam uruchomić kartę grafiki? W jaki sposób? Sprecyzuj, jeśli możesz.

Pewnie Z zabrakło,a konkretnie program zwany gpu z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.05.2021 o 20:48, DisconnecT napisał:

Odpal GPU i zweryfikuj czy jest ptaszek przy opcji UEFI do znalezienia pod logiem producenta.

Tak, jest "ptaszek" :). Co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam problem z GTX 970. Walczę z tym już dwa tygodnie z suportem MSI i nic nie potrafią poradzić na to. Robiłem to co było napisane wyżej nic nie daje rezultatów jak monitor jest podłączony po DP lub HDMI.

Jedynym rozwiązaniem jest podłączenie monitora przez port DVI. W tedy bez problemu mogę wejść do BIOSu. Wtedy też działa opcja "shift+uruchom ponownie" -> "Ustawienia oprogramowania układowego UEFI" -> "uruchom ponownie" i wchodzi do BIOSu.

W necie znalazłem jeszcze info, że standardowo w pierwszej kolejności sygnał jest wysyłany przez port DVI karty graficznej (DVI-HDMI-DP). Trzeba edytować BIOS  GPU i ustawić aby kolejność była DP-HDMI-DVI. Sam tego  nie robiłem bo nie mam ochoty rozwalić karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 10.05.2021 o 22:15, soql napisał:

Tak, jest "ptaszek" :). Co dalej?

Czyli karta obsługuje bootowanie w trybie UEFI, więc w teorii sterownik GOP działa.
W obecnej sytuacji to trochę błądzenie, skoro do biosu wejść nie możesz, ciężko więc nawet określić czy jest aktywny tryb CSM.

2 godziny temu, saracen napisał:

Ja mam taki sam problem z GTX 970. Walczę z tym już dwa tygodnie z suportem MSI i nic nie potrafią poradzić na to. Robiłem to co było napisane wyżej nic nie daje rezultatów jak monitor jest podłączony po DP lub HDMI.

Jedynym rozwiązaniem jest podłączenie monitora przez port DVI. W tedy bez problemu mogę wejść do BIOSu. Wtedy też działa opcja "shift+uruchom ponownie" -> "Ustawienia oprogramowania układowego UEFI" -> "uruchom ponownie" i wchodzi do BIOSu.

W necie znalazłem jeszcze info, że standardowo w pierwszej kolejności sygnał jest wysyłany przez port DVI karty graficznej (DVI-HDMI-DP). Trzeba edytować BIOS  GPU i ustawić aby kolejność była DP-HDMI-DVI. Sam tego  nie robiłem bo nie mam ochoty rozwalić karty.

Owszem fabryczna kolejność na starszych kartach to DVI->HDMI->DP, tyle że tutaj ta kolejność tyczy się sytuacji w której więcej niż jeden monitor jest podpięty, nawet gdyby wybrać DP i podpiąć jako samodzielny ekran to obraz musi być.
Też masz jakiś głębszy problem, w ogóle ekran startowy post widzisz na DP/HDMI czy obraz pojawia się w systemie dopiero?

PS. na 970 jeżeli masz nowszy layout złącz czyli 3x DP + HDMI + DVI to pierwszy DP będzie miał pierwszeństwo, jeżeli jest stary lay złącz czyli 2x DVI + HDMI + DP to faktycznie z priorytetem jest kicha.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz mam dopiero po uruchomieniu winodwsa. Wcześniej nic nie ma na ekranie. Złącza jakie mam to ten drugi zestaw 2xDVi+HDMI+DP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2021 o 02:39, soql napisał:

Jedyny moment kiedy mogę, to przy pierwszym złożeniu całego kompa z nowych komponentów, przy pierwszej instalacji Win 10. Później nic już nie pomaga, żadne "uruchom ponownie"

Skoro tak miałeś na kilku konfiguracjach, to znaczy że we wszystkich popełniłeś ten sam błąd przy konfigurowaniu BIOS :) 

Nie jest przypadkiem tak, że najpierw (do momentu uruchomienia systemu) startuje Ci z karty zintegrowanej w CPU? Podepnij monitor pod złącze DVI na płycie głównej nie na karcie graficznej ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że jest jak piszesz tzn najpierw startuje z integry (można to jakoś sprawdzić ?). Na płycie mam tylko HDMI i jak podłączę monitor pod to gniazdo, to widzę jedynie ciemność :), monitor w ogóle się nie wzbudza

Na czym polega błąd który popełniam przy konfigurowaniu BIOS ? (dobrze byłoby wiedzieć na przyszłość :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hmm, nie no to jakby startował na integrze to po podłączeniu do HDMI powinien właśnie wyświetlić obraz, pod warunkiem że w monitorze przełączyłeś źródło obrazu na HDMI.

 

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja zdaje się być opanowana, no powiedzmy zadowalająca tzn, niezmiennie nie mogę wejść do biosa jeżeli odpalam kompa z podpiętą kartą grafiki PCi (przez złącze DP), natomiast jeżeli podepnę pod integrę na procku (przez gniazdo HDMI na płycie) wtedy mam dostęp bo biosa.

W dniu 16.05.2021 o 17:20, LeBomB napisał:

Hmm, nie no to jakby startował na integrze to po podłączeniu do HDMI powinien właśnie wyświetlić obraz, pod warunkiem że w monitorze przełączyłeś źródło obrazu na HDMI.

 

Wcześniej nie mogłem połączyć się przez HDMI bo, jak się okazało, miałem uszkodzony kabel :).

Reasumując, jest dobrze :).

Dzięki wszystkim za sugestie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czyli tak jak mówiłem, popełniasz ten sam błąd przy konfiguracji ;)

Szukaj w BIOS opcji, która zmienia kartę graficzną inicjowaną jako pierwszą i zmień z "auto" na PCI i będzie po problemie :) 

 

Nie wiem czy BIOS na tych płytach jest po polsku czy nie, ale jak wejdziesz w opcjach zaawansowanych w BIOS w zakładkę peripherals (urządzenia peryferyjne) tam masz pozycję Initial Display Output. Tam ustaw PCI slot, ten pod którym masz kartę (jak jest do wyboru tylko jeden to ten jeden).

Jakby powyższe nie pomogło to jeszcze jest w zakładce Chipset pozycja Internal Graphics, tam ewentualnie możesz wyłączyć grafikę zintegrowaną co powinno wymusić możliwość uruchamiania BIOS na karcie w złączu PCI.

No chyba że to na tych płytach głównych tak nie działa.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...