Skocz do zawartości
sebartus89

pierwsza mała sieć domowa w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was serdecznie

właśnie jestem w trakcie tworzenia swojej sieci domowej w domu.  Na początku zastanawiam się nad kablami czy użyć już starej kategorii 5e czy nowszej 6 ,a może nawet i 6a oraz czy użyć f/utp czy f/ftp. I teraz najważniejsza kwestia która mnie nurtuje to podłączenie tego wszystkiego. Sprzęt, który będzie w domu to router (wifi) patchpanel połączony patchcordami ze switchem. Moje pytanie brzmi: czy jak w jednym pokoju umieszczę router i wypuszczę kabel lan do gniazdka  to mój switch to ogarnie  na inne gniazdka czy musze mieć bezpośrednie wpięcie na linii router switch

siec.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystko będzie dobrze zrobione (kable dobrze zarobione w gniazdku/patchpanelu, oraz do urządzeń końcowych jak switch czy router) to nie powinno być problemu o ile odległość między aktywnymi urządzeniami (router i switch) nie będzie za duża (do 100m).

Jeżeli to nowe kable i musisz kuć ściany, żeby je wsadzić i nie planujesz remontu przez najbliższe 5 lat, to już można myśleć o CAT 6a i ja osobiście brał bym UTP do domu.
Cat 5e też się nada jeżeli nie planujesz w niedalekiej przyszłości robić upgradu do sieci 10 Gbps, bo poradzi sobie bez problemu z 1 Gbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, narmiak napisał:

Jeżeli wszystko będzie dobrze zrobione (kable dobrze zarobione w gniazdku/patchpanelu, oraz do urządzeń końcowych jak switch czy router) to nie powinno być problemu o ile odległość między aktywnymi urządzeniami (router i switch) nie będzie za duża (do 100m).

Jeżeli to nowe kable i musisz kuć ściany, żeby je wsadzić i nie planujesz remontu przez najbliższe 5 lat, to już można myśleć o CAT 6a i ja osobiście brał bym UTP do domu.
Cat 5e też się nada jeżeli nie planujesz w niedalekiej przyszłości robić upgradu do sieci 10 Gbps, bo poradzi sobie bez problemu z 1 Gbps.

Właśnie się rozchodzi o to że kupuje mieszkanie i jak mało społeczeństwa - planuje wszystkie kable  rozmieścić. Planuje kupić szafę rackowa 19' 6u tam wsadzić listwę od zasilania, dysk nas, patchpanel połaczyć go patchcordami do switcha i ze switcha rozprowadzic sygnal do gniazdek, ale routera(wifi) do szafy nie chce wsadzać bo sygnał straci i dlatego pytam czy dobrze myślę, że jak wsadzę router do jednego z pokoi i wepnę go lan-em do gniazdka to czy przez w/w urzadzenia bede mial sygnal w calym mieszkaniu w gniazdkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od rozkładu mieszkania lepszym rozwiązaniem może być wyłączenie WiFi na routerze, wsadzenie go do szafy, a do pokoi doprowadzić dodatkowy kabel i wpięcie w niego Access Pointów rozsyłających WiFi.
Ja u siebie w mieszkaniu korzystam z poprzedniej generacji tego AP: https://eu.store.ui.com/collections/unifi-network-wireless/products/unifi-ap-6-lite
Mikrotik ma swoje odpowiedniki.

Zawsze można też skorzystać z sieci Mesh: https://www.ceneo.pl/Serwery_i_urzadzenia_sieciowe;szukaj-mesh

Takie rozwiązanie sprawia, że możesz wybrać pomieszczenia, gdzie WiFi ma być lepsze (szybsze bo zasięg 5GHz będzie większy, oraz skoro AP będzie w pokoju, to nie będzie problemu z tłumieniem sygnału), oraz w przyszłości wymienić same AP bez konieczności ruszania routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W załączniku przesyłam ci rzut mieszkania około 52 m2  tak sobie to wymyśliłem

mieszkanie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router lub AP w miejscu które wskazałeś powinien załatwić sprawę w tak małym mieszkaniu. Urządzenia, które będą potrzebowały szybszego dostępu do sieci po prostu podłączysz kablem pod warunkiem, ze w pokoju będzie gniazdko do tego :)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak juz mam zaplanowane ilosc gniazdek itp itd tak zeby mialo wszystko rece i nogi - dziekuje ze mi pomogles - w sumie utwierdziles w mojej teorii myslenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, sebartus89 napisał:

W załączniku przesyłam ci rzut mieszkania około 52 m2  tak sobie to wymyśliłem

No jak dla mnie szafa 19" jest tutaj bez sensu. I jeszcze w korytarzu nad wejściem. :D Szkoda miejsca w tak małym mieszkaniu

Proponuje wydzielić półkę w szafie na korytarzu (tak wynika z planu) dla urządzeń sieciowych. Doprowadzić po skrętce (lub po dwie) z każdego pomieszczenia, z korytarza z sufitu nad wejściem do sypialni skrętkę pod AP z PoE. Do tego można dać taki patchpanel przykręcany do ściany, ale ja bym bezpośrednio wtyczki założył i wpinał od razu do switcha (taki bez wentylatorów) bo szkoda miejsca na dodatkowe kable. Router do szafki, a jak go chcesz koniecznie mieć w sypialni to daj dodatkowy kabel (tzw uplink) żeby podłączyć się do switcha.

AP np. taki jak narmiak podlinkował, w centralnym miejscu w korytarzu i wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile urządzeń i jakich?
Ile gniazdek?

Ja z takim ustawieniem routera widzę jeden problem, to dodatkowe ciągnięcie kabla w te i z powrotem. Jeżeli do mieszkania kabel z internetem wchodzi przy wejściu, to router lepiej dać tam.
Jeżeli nie planujesz po kilka gniazdek w każdym pokoju, to wbudowany switch w routerze powinien wystarczyć (jeden port WAN, 3xLAN, 1xAP). W razie jakby brakło np. przy telewizorze (tv, konsola i coś jeszcze), to można dać jakiś mały zgrabny switch w pokoju (najczęściej są 5 portowe).
AP pewnie gdzieś na sufit w przedpokoju, a może i w szafce da przyzwoity zasięg w całym mieszkaniu. Jak szafka nie będzie za mocno tłumić, to może da radę bez AP, trzeba by to w miarę możliwości przetestować jak będzie z zasięgiem i prędkościami, żeby wiedzieć czy kupować router z WiFi, czy bez.
Jak już planujesz szafkę, to chyba szkoda zagracać sprzętem sieciowym sypialnię, czy co tam planujesz w tym pokoju.

Do przemyślenia czy warto się bawić w patchpanel jak to tylko kilka kabli, które zapewne raz się podłączy i przez wiele lat nie będą ruszane. Miejsca w szafce powinno być tyle, że można zostawić zapas kabli, będzie się dało spokojnie nimi manipulować przy podłączaniu do routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada. W salonie dodaj jeszcze jedno podwójne gniazdko. Tak na wszelki wypadek :)
Teraz sobie pewnie myślisz, że 2 albo 4 wystarczą ale z czasem się okaże, że to będzie za mało.
TV kablem, konsola kablem, potem nagle chcesz dodać AP żeby mieć lepsze WiFi, może jesteś szalony i chcesz mieć więcej niż jedną konsolę, jakieś RaspberryPi, komputer żeby było Media Center, może jakaś kamera IP... Ja mam w salonie 4 gniazdka, wszystkie zajęte z czego do jednego podłaczyłem ośmio-portowy switch, który ma dwa gniazda wolne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, narmiak napisał:

 Ja mam w salonie 4 gniazdka, wszystkie zajęte z czego do jednego podłaczyłem ośmio-portowy switch, który ma dwa gniazda wolne...

Ja mam router (4xEth) i switch (4xEth) i w sumie tylko jeden wolny port. Switch wymieniam na większy (8xEth) tylko muszę po niego pojechać kawałek :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem na budowie i się nowych rzeczy dowiedziałem. 

I teraz tak będę miał światłowód ( od operatora) który może podłączyć media konwerterem do switcha (24 portowy) switch podpięty do patch panelu (poprzez patchcordy) i wyprowadzony kabel do routera wifi. Dobrze chłopaki myślę czy trzeba mnie poprawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sebartus89 napisał:

I teraz tak będę miał światłowód ( od operatora) który może podłączyć media konwerterem do switcha (24 portowy) switch podpięty do patch panelu (poprzez patchcordy) i wyprowadzony kabel do routera wifi. Dobrze chłopaki myślę czy trzeba mnie poprawić ?

Światłowód <> media konwerter (pewnie terminal optyczny) <> ROUTER <> switch i accesspont oraz reszta urządzeń. Tylko i wyłącznie taka kolejność*.

*wyjątkiem byłby switch z VLANami, ale te są droższe i trzeba je odpowiednio konfigurować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Qwinto napisał:

No jak dla mnie szafa 19" jest tutaj bez sensu. I jeszcze w korytarzu nad wejściem. :D Szkoda miejsca w tak małym mieszkaniu

Proponuje wydzielić półkę w szafie na korytarzu (tak wynika z planu) dla urządzeń sieciowych. Doprowadzić po skrętce (lub po dwie) z każdego pomieszczenia, z korytarza z sufitu nad wejściem do sypialni skrętkę pod AP z PoE. Do tego można dać taki patchpanel przykręcany do ściany, ale ja bym bezpośrednio wtyczki założył i wpinał od razu do switcha (taki bez wentylatorów) bo szkoda miejsca na dodatkowe kable. Router do szafki, a jak go chcesz koniecznie mieć w sypialni to daj dodatkowy kabel (tzw uplink) żeby podłączyć się do switcha.

AP np. taki jak narmiak podlinkował, w centralnym miejscu w korytarzu i wystarczy.

 

zrobiłem update rysunku  bo tez mi dzis to doradzil elektryk szafe rack do szafy na górze wsadzę i teraz pozostało by mi tylko połączyć to wszystko - pytanie czy operator bedzie chciał sie podpiąc bezpośrednio do mojego switcha. Oczywiście switch z poe. 

Tylko nie bardzo wiem jak sie operator wepnie do tego.

mieszkanie.jpg

Edytowane przez sebartus89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sebartus89 napisał:

zrobiłem update rysunku  bo tez mi dzis to doradzil elektryk szafe rack do szafy na górze wsadzę i teraz pozostało by mi tylko połączyć to wszystko - pytanie czy operator bedzie chciał sie podpiąc bezpośrednio do mojego switcha. Oczywiście switch z poe

Jeszcze raz. Po co zagracasz sobie mieszkanie jakąś szafą rack? Dla kilku kabli? Bez sensu. Jeśli nie masz tej szafy to nie kupuj, szkoda pieniędzy. Lepiej wydzielić półkę w zabudowie.

Po co operator ma się wpinać do switcha? Dlaczego switch ma być PoE skoro masz mieć tam listwę zasilającą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Qwinto napisał:

Jeszcze raz. Po co zagracasz sobie mieszkanie jakąś szafą rack? Dla kilku kabli? Bez sensu. Jeśli nie masz tej szafy to nie kupuj, szkoda pieniędzy. Lepiej wydzielić półkę w zabudowie.

Po co operator ma się wpinać do switcha? Dlaczego switch ma być PoE skoro masz mieć tam listwę zasilającą?

szafe rack chcialem zeby estetycznie to wygladalo - ale po analizie twojej masz racje tesciu jak bedzie robil mi szafe zrobi mi tzw. Pawlacz pod sprzeta i bedie git - dziekuje za podpowiedz zawsze z 300 zl zaoszczedzone.

Teraz do podłączenia tego jakies 16 pkt zastanawiam sie nad podłączeniem:

wariant 1:

tak jak ktos wyzej wspomnial kabel sieciowy bezposrednio podlaczony na linii gwiazdo-switch 

wariant 2:

kabel sieciowy podlaczony przez patchpanel do switcha poprzez patch cordy

i teraz dlaczego pytalem o bezposrednie wpiecie do switcha przez operatora - pomyslalem ze swiatlowod -> media konwenter lub tez poprzez wkladke sfp wpiac do switcha (poe) by pominac router ( wogole go nie uwgledniac) i wypuscic kabel na suficie do AP (poe) ale chyba przekombinowalem z podlaczeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sebartus89 napisał:

i teraz dlaczego pytalem o bezposrednie wpiecie do switcha przez operatora - pomyslalem ze swiatlowod -> media konwenter lub tez poprzez wkladke sfp wpiac do switcha (poe) by pominac router ( wogole go nie uwgledniac) i wypuscic kabel na suficie do AP (poe) ale chyba przekombinowalem z podlaczeniem

Po pierwsze operator musiałby dostarczyć taką wkładkę. I najlepiej było by ją podłączyć do routera z portem SFP+ pod odpowiednią wkładkę. Na 99% operator nie ma takiej opcji, więc zostaje terminal optyczny. Podpinasz go do routera (WAN), a potem router do switcha (sieć LAN). Innej opcji nie ma.

Dla jednego AP z PoE podłączasz injector PoE. Nie ma sensu pakować kasę w switch z PoE na wyjściu. Koszt takiego switcha jest większy, więcej wydasz kasy na prąd. I tylko będzie się grzało. Bez sensu. Pamiętaj, idziesz w pasywne chłodzenie i walczysz z wygenerowanym ciepłem. Sprzęt nie może się zagotować

22 minuty temu, sebartus89 napisał:

Teraz do podłączenia tego jakies 16 pkt zastanawiam sie nad podłączeniem:

wariant 1:

tak jak ktos wyzej wspomnial kabel sieciowy bezposrednio podlaczony na linii gwiazdo-switch

Tak, ja wspominałem.
16 punktów? Nie przekombinowałeś? Ja myślałem że max 8. Można przez patch panel, ale jak to będzie zabudowane to wtyczki zamiast patchpanela wystarczą. Raz wepniesz i będzie siedziało aż będziesz switcha wymieniał. Patchpanel zajmie tylko miejsce. Wiem że z nim będzie bardziej profi ale to jest małe mieszkanie, a nie wielkie biuro czy serwerownia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Qwinto napisał:

Po pierwsze operator musiałby dostarczyć taką wkładkę. I najlepiej było by ją podłączyć do routera z portem SFP+ pod odpowiednią wkładkę. Na 99% operator nie ma takiej opcji, więc zostaje terminal optyczny. Podpinasz go do routera (WAN), a potem router do switcha (sieć LAN). Innej opcji nie ma.

Dla jednego AP z PoE podłączasz injector PoE. Nie ma sensu pakować kasę w switch z PoE na wyjściu. Koszt takiego switcha jest większy, więcej wydasz kasy na prąd. I tylko będzie się grzało. Bez sensu. Pamiętaj, idziesz w pasywne chłodzenie i walczysz z wygenerowanym ciepłem. Sprzęt nie może się zagotować

Tak, ja wspominałem.
16 punktów? Nie przekombinowałeś? Ja myślałem że max 8. Można przez patch panel, ale jak to będzie zabudowane to wtyczki zamiast patchpanela wystarczą. Raz wepniesz i będzie siedziało aż będziesz switcha wymieniał. Patchpanel zajmie tylko miejsce. Wiem że z nim będzie bardziej profi ale to jest małe mieszkanie, a nie wielkie biuro czy serwerownia.

Qwinto dziękuje ci bardzo za poświęcony czas - jak widać słyszę dzwon ale nie wiem w którym kościele - plus dowiedziałem się rzeczy o których nawet nie wiedziałem istnieniu. Wiem już co z czym się je teraz pozostaje wybór kabla :) - jakiej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, sebartus89 napisał:

szafe rack chcialem zeby estetycznie to wygladalo - ale po analizie twojej masz racje tesciu jak bedzie robil mi szafe zrobi mi tzw. Pawlacz pod sprzeta i bedie git - dziekuje za podpowiedz zawsze z 300 zl zaoszczedzone.

Nie wiem jak to rozwiążesz ale pomyśl o jakiś otworach, żeby się grawitacyjnie wentylowało. Np. jakieś otwory w spodniej części półki na sprzęt. Na obrazku masz w bocznej części, Ty potrzebujesz od spodu i ewentualnie od góry:

Szafka MyTV Stand 16040H Glass biała Meliconi. Internetowy Sklep Meblowy

12 minut temu, sebartus89 napisał:

teraz pozostaje wybór kabla :) - jakiej firmy.

Madex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.05.2021 o 21:34, Qwinto napisał:

Nie wiem jak to rozwiążesz ale pomyśl o jakiś otworach, żeby się grawitacyjnie wentylowało. Np. jakieś otwory w spodniej części półki na sprzęt. Na obrazku masz w bocznej części, Ty potrzebujesz od spodu i ewentualnie od góry:

Szafka MyTV Stand 16040H Glass biała Meliconi. Internetowy Sklep Meblowy

Madex

Myslalem ze to juz koniec mojego problemu w glowie ale Qwinto - mam jeszcze pytanie - Mianowicie w tej szafie co jest na w/w pranie bedzie tez rozdzielnia pradowa - czyli wszystkie kable z mieszkania. Moja obawa brzmi co do kabla- czy w takim wypadku nie kupic lepiej ekranowego  czy wystarczy zwykły ( chodz dobrej firmy) kabel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu nie ma takiej potrzeby, nieekranowany wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W sklepie Euro jest akurat fajna promka do końca marca na ten monitor LG, o którym napisałem wyżej (1239 zł). Poszedłem, kupiłem, jestem...co najmniej zadowolony. Mając w salonie telewizor OLED LG C2 ciężko być zachwyconym i wyrwanym z kapci, jednak 165 Hz robi swoje, do tego ma naprawdę fajne kolorki i jest całkiem jasny. Czerń oczywiście szarawa, jak na każdym IPS, i kontrast nieco kuleje...no ale to właśnie nie OLED. Poczułem zdecydowany przeskok po ekranie Acera VG240Y z 24" w 1080p, który ma ledwie 75 Hz i jasność 250 cd/m2.
    • Ja też gram dla funu i przyjemności, która czerpię z ultra płynnej rozgrywki dlatego grafika nie ma dla mnie znaczenia. Wolę kręcić się wokół 120-130fps kosztem grafiki.  A mi wyższa wydajność czyli wieksza płynność obrazu pomaga. 
    • Witam, Dokupiłem sobie dwie kości pamięci po 8GB HyperX Savage DDR3 8GB 1600MHz CL9 HX316C9SR/8 do już dwóch istniejących po 4GB HyperX Savage DDR3 4GB 1600MHz CL9 HX316C9SR/4. Ku mojemu zaskoczeniu system wykrywa całe 24GB ale obsługuje tylko 16GB. W BIOSie widoczne są wszystkie 4 kości pamięci. Moja płyta główna asrockp67 pro3 powinna obsługiwać do 32GB. Próbowałem już rozwiązać problem poprzez kilka sposobów opisanych w sieci (zmiana wartości w rejestrze ; w 'msconfig' ; zaawansowanych ustawieniach systemu>wydajność ; aktualizacja BIOSu), lecz bez pozytywnego skutku. Czy problem leży po stronie pojemności kości pamięci (2x4 + 2x8)? Czy może problem jest gdzie indziej? Pytanie nr 2: Czy to bezpieczne aby zmienić w BIOSie wartość CL z auto (11) na 9? Pozdrawiam
    • AMD uzyte w filmie wiec wrzucam tutaj  
    • Witam, zdecydowałem, że zamienię aktualną obudowę Base 400 na Lancool III. Nie wiem czy to racjonalny wybór, ale podoba mi się ta buda i zapewne będzie dużym udoskonaleniem w porównaniu do Base 400. Nurtuje mnie jedna rzecz. Posiadam już leciwą płytę B450 Tomahawk, a wentylatory w Lian Li to wersje ARGB (bo tę wersję chciałbym, bo lubię świecidełka). Co w takim wypadku? Jest jakaś możliwość podłączenia ARGB to płyty z RBG? Jakieś konwerter albo coś? Czy może da się to rozwiązać jeszcze inaczej? Zapewne siedzicie mocniej w temacie ode mnie, więc doradźcie proszę, czy taka zmiana z Base'a na dość drogie Lian Li to dobry wybór, czy może jest coś tańszego i równie dobrego pod względem chłodzenia? W środku siedzi Ryzen 3700X z Navisem RGB 240, 3700X, RX 5700XT, Corsair Vengeance RGB Pro. Dziękuję za poradę. Pozdrawiam!
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...