Skocz do zawartości
Tropuś

Jaką pojemność dysku wybrać do współczesnych gier?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

troszkę jestem nie w temacie, wypadłem z obiegu. Składam PC i mam co prawda już zakupione dyski, oba na m.2.

Jeden 500gb-taki systemowy, drugi 1tb na gry. Oba to 980 pro samsung. Pytanie, czy w dzisiejszych czasach to wystarczająca pojemność? Nie wiem po ile teraz średnio gry ważą i czy dalej jest to, że jak zapełni się całe ssd to gwałtownie spowalnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gry i czy planujesz ściągnąć sobie pół biblioteki na dysk, czy tylko trzymać 2-3 pozycje, które aktualnie przechodzisz.
Na PC już nie gram, ale na konsoli są podobne dylematy. Kupiłem dysk 4 TB, wbudowane było 1 TB i zawsze chciałem mieć jak najwięcej gier ściągnięte żeby w razie czego szybko je odpali. No i miałem na dyskach w sumie 20-30 gier, z których odpalałem tak naprawdę raptem 3. Jedną singlową, którą aktualnie przechodziłem, oraz 2 multi, w które grałem ze znajomymi. I się okazało, że po wywaleniu gier, które tylko leżały na dyskach miałem ponad połowę miejsca wolnego na dysku w konsoli, więc 4TB leży teraz nieużywany.

Inna sprawa jest taka, że niektóre gry potrafią sporo ważyć, a nie tylko z nich będziesz korzystać. Programy, filmy, muzyka, zdjęcia może będziesz chciał się pobawić maszynami wirtualnymi... ziarnko do ziarnka i może się okazać, ze będzie za mało.

Jeżeli masz jednak NAS na trzymanie większości plików, które nie potrzebują wielkich prędkości (filmy, nawet w 4k, zdjęcia, muzyka itp.), to zestaw który proponujesz powinien w zupełności wystarczyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dyski dobrej klasy nie zwalniają. A w cenie tych Samsungów bez problemu kupił byś topowy dysk PCI-E 3 o pojemności 2TB np. PNY CS3030 lub HP EX950.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, narmiak napisał:

Zależy od gry i czy planujesz ściągnąć sobie pół biblioteki na dysk, czy tylko trzymać 2-3 pozycje, które aktualnie przechodzisz.
Na PC już nie gram, ale na konsoli są podobne dylematy. Kupiłem dysk 4 TB, wbudowane było 1 TB i zawsze chciałem mieć jak najwięcej gier ściągnięte żeby w razie czego szybko je odpali. No i miałem na dyskach w sumie 20-30 gier, z których odpalałem tak naprawdę raptem 3. Jedną singlową, którą aktualnie przechodziłem, oraz 2 multi, w które grałem ze znajomymi. I się okazało, że po wywaleniu gier, które tylko leżały na dyskach miałem ponad połowę miejsca wolnego na dysku w konsoli, więc 4TB leży teraz nieużywany.

Inna sprawa jest taka, że niektóre gry potrafią sporo ważyć, a nie tylko z nich będziesz korzystać. Programy, filmy, muzyka, zdjęcia może będziesz chciał się pobawić maszynami wirtualnymi... ziarnko do ziarnka i może się okazać, ze będzie za mało.

Jeżeli masz jednak NAS na trzymanie większości plików, które nie potrzebują wielkich prędkości (filmy, nawet w 4k, zdjęcia, muzyka itp.), to zestaw który proponujesz powinien w zupełności wystarczyć.

 

Nie mam niestety NAS.

1 minutę temu, kalderon napisał:

Dyski dobrej klasy nie zwalniają. A w cenie tych Samsungów bez problemu kupił byś topowy dysk PCI-E 3 o pojemności 2TB.

Jak kupowałem 980 pro czyli listopad 2020 byl straszny problem z dostepnoscia ich i gdyby byl od razu 2tb to bym wzial to bez zastanowienie bo kwestia pieniedzy jest sprawa drugorzędną. Po prostu 2TB wtedy nie bylo kompletnie, a 1TB bylo bardzo ciezko zlapac.

Teraz pytanie, 500gb wymienic na 2Tb czy 1tb na 2tb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1TB Crucial mx500 i starcza mi w zupełności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne gry zajmują zazwyczaj od 50GB do 150GB. Osobiście nie gram w więcej jak 2-3 tytuły jednocześnie (obecnie to w nic nie gram :E), a po przejściu danej gry wywalam ją, bo wiem, że i tak do niej nie wrócę. Jeśli komp ma służyć tylko do gier i nie trzymasz na nim żadnej muzyki, zdjęć czy filmów, to moim zdaniem nie ma większego sensu wymieniać tych dysków (na 1TB zmieścisz spokojnie z 10 różnych gier). Zwłaszcza jeśli masz szybkie łącze internetowe, czyli przynajmniej z 300-500Mbit/s, bo wtedy ściągnięcie danej gry to chwila. Sam mam łącze 500Mbit/s co skutkuje realnymi transferami na poziomie 50MB/s, więc grę zajmująca 50GB ściągam w 20 minut. Jeśli jednak chcesz trzymać większa bibliotekę gier (moim zdaniem nie ma to sensu), to możesz ten 1TB wcisnąć jako systemowy, a do tego dokupić nowy dysk przynajmniej 2TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Tropuś napisał:

Składam PC i mam co prawda już zakupione dyski, oba na m.2.

Jeden 500gb-taki systemowy, drugi 1tb na gry.

Taka zabawa jest zbędna. Lepiej brać jeden SSD a duży. Do tego taką ilosć RAM, by nie był potrzebny plik strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod gry nie ma limitów pojemności dysku. Im więcej tym lepiej :-D 
I nie potrzeba m.2 nvme bo wystarczy ssd 2.5" sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zostaw 500GB a  wymień 1TB na 2TB...wystarczy po pachy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 8.05.2021 o 22:21, Tropuś napisał:

Witam Panowie,

troszkę jestem nie w temacie, wypadłem z obiegu. Składam PC i mam co prawda już zakupione dyski, oba na m.2.

Jeden 500gb-taki systemowy, drugi 1tb na gry. Oba to 980 pro samsung. Pytanie, czy w dzisiejszych czasach to wystarczająca pojemność? Nie wiem po ile teraz średnio gry ważą i czy dalej jest to, że jak zapełni się całe ssd to gwałtownie spowalnia?

Ja mam pod gry 1 TB i to jest w sam raz, ale przyszłościowo lepiej byłoby mieć 2 TB. Na dysku mam: RDR2, Division 2, Horizon: Zero Down i Death Stranding. Same otwarte światy. Łącznie 317 GB. Doleci jeszcze Biomutant. Zależy właśnie od tego czy masz czas, czy grasz tylko w jeden tytuł jednocześnie i czy lubisz do gier powracać w krótkim czasie od ich zakończenia. Bo ja mam tak, że jak mi się tytuł znudzi po ok 40 godzinach, to tymczasowo go odstawiam i biorę się za następny. 
Tak z ciekawości, jakie masz temperatury na Samsungu 980 Pro (idle i stress) i czy masz radiator? 

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, GS01 napisał:

Ja mam pod gry 1 TB i to jest w sam raz, ale przyszłościowo lepiej byłoby mieć 2 TB. Na dysku mam: RDR2, Division 2, Horizon: Zero Down i Death Stranding. Same otwarte światy. Łącznie 317 GB. Doleci jeszcze Biomutant. Zależy właśnie od tego czy masz czas, czy grasz tylko w jeden tytuł jednocześnie i czy lubisz do gier powracać w krótkim czasie od ich zakończenia. Bo ja mam tak, że jak mi się tytuł znudzi po ok 40 godzinach, to tymczasowo go odstawiam i biorę się za następny. 
Tak z ciekawości, jakie masz temperatury na Samsungu 980 Pro (idle i stress) i czy masz radiator? 

Mam radiator jonsbo m.2. Polecam, koszt maly a pomaga.

ciezko mi powiedziec z temp teraz ale w idle kolo 35-40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, GS01 napisał:

Na dysku mam: RDR2, Division 2, Horizon: Zero Down i Death Stranding. Same otwarte światy. Łącznie 317 GB.

Wiesz, samo Warzone to obecnie ok. 200GB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2021 o 00:48, kalderon napisał:

Wiesz, samo Warzone to obecnie ok. 200GB.

Wiem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde wszystko zalezy od tego w jakie tytuly gramy - wg mnie wybor pojemnosci dysku to kwestia czysto indywidualna. Ja wlasnie wymienilem 1TB na 2TB tylko pod gry, ale gram glownie w COD'y i tu nawet starsze czesci jak BO3 ze wszystkimi dodatkami zajmuje 170GB :E Nowsze COD'y rowniez nie mniej. No i sie okazalo, ze brakuje mi miejsca. Jesli ktos natomiast gra w 1-2 gry singlowe naraz to i 500GB wystarczy mu z zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...