Skocz do zawartości
Raven325

Regnum RG6V TG - przełożenie wentylatora

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Regnum RG6V TG ma 3 wentylatory wciągające powietrze (przód siatka mesh) z przodu (z tego ten najniżej zasysa je do piwnicy) oraz jeden wentylator wyciągający z tyłu (równoległe do chłodzenia CPU - Fera 3 u mnie).

Pytanie jest takie, czy jest sens przekładać ten wentylator z piwnicy na top jako wyciągający powietrze pionowo z nad CPU? nie zaburzy to wtedy przepływu powietrza poziomo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy Twojej jednostce nie ma to większego sensu. Nie ugrasz tym w zasadzie nic. 

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy mocnym GPU wyciąg na topie zazwyczaj trochę pomaga, ale trzeba ustawić wentylator jak najdalej tyłu obudowy, żeby nie "kradł" powietrza, które frontowe wentylatory pchają do chłodzenia CPU (mowa oczywiście o chłodzeniu powietrznym na CPU). W przypadku Twojego zestawu przekładanie tego wentylatora praktycznie nic nie da.

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi. Pewnie nic nie da no ale ustawiony wentylator na pchanie powietrza do piwnicy, w której jest odwrócony do dołu zasilacz też nic nie daje raczej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dolny wentylator dmucha głównie osłonę PSU, ale częściowo też pod GPU, więc dostarcza mu trochę świeżego powietrza. Ja bym go zostawił tam gdzie jest.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Dolny wentylator dmucha głównie osłonę PSU, ale częściowo też pod GPU, więc dostarcza mu trochę świeżego powietrza. Ja bym go zostawił tam gdzie jest.

Ten kontroler od wentylatorów podpiąłem pod któreś ze złącz sys fan. Teraz mam odczyt tylko z jednego ale za to mogę nimi jednocześnie sterować? Tylko, że chyba przez DC a nie PWM. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Raven325 napisał:

Ten kontroler od wentylatorów podpiąłem pod któreś ze złącz sys fan. Teraz mam odczyt tylko z jednego ale za to mogę nimi jednocześnie sterować? Tylko, że chyba przez DC a nie PWM. 

Ta obudowa nie ma kontrolera tylko rozdzielacz i działa on dokładnie w taki sposób jak to opisałeś - sterujesz wszystkimi wentylatorami podpiętymi pod niego na raz, a odczyt obrotów jest tylko z jednego z nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, zawisztheblack napisał:

Ta obudowa nie ma kontrolera tylko rozdzielacz i działa on dokładnie w taki sposób jak to opisałeś - sterujesz wszystkimi wentylatorami podpiętymi pod niego na raz, a odczyt obrotów jest tylko z jednego z nich.

I nie jest to PWM tylko napięciowo jak rozumiem? Ale powinienem to softem od MSI zmieniać z poziomu Windowsa? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sam rozdzielacz jest 4-pin z tego co pamiętam, więc wszystko zależy od tego jakie są wentylatory. Jeśli mają wtyczki 3-pin (na 95% chyba były 3-pin), to siłą rzeczy sterujesz tylko DC, jeśli mają 4-pin to PWM.

Tak, w MSI Dragon Center powinno się dać ustawić krzywą zależności obrotów od temperatury, ewentualnie z poziomu UEFI - osobiście wolę ta drugą opcję, bo nie lubię tych programów od producentów mobo, bo tylko kompa obciążają.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

I tyle chciałem wiedzieć, dziękuję moim mentorom z PCLab ponownie :D

Dzięki Wam nauczyłem się składać PC, ustawiać vcore SO / IO / procka / plus minus kręcić RAM i wiele więcej :D

EDIT: Jakbyście to ustawili, bo mam wrażenie, że PWM nie działa tak jak myślałem.

https://zapodaj.net/0e759214ffb0e.bmp.html

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi