Skocz do zawartości
Alyjen

Ogarnięcie sieci w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej, 

Nosi mnie żeby pozbyć się repeatera i ogarnąć mieszkanie przy pomocy zestawu Mesh. 

Lokal jest spory, dwa poziomy w sumie ~130m2 i router ustawiony w głupim miejscu (narożniku dolnego poziomu) z tym akurat niewiele mogę zrobić. 

Aktualnie lecę na routerze Asusa RT-AC1200 i tak, zasięg na parterze jest ok, nawet do najbardziej odległego punktu (jakieś 8-9m i jedna ściana) jest jest dla 5GHz -55dBm sieć działa stabilnie i to jest priorytet bo tym punktem jest mój PC ;)
Na górze natomiast jest dramat, 5GHz nie działa już praktycznie wcale, 2.4GHz działa tak sobie, więc wstawiłem tam repeater tak żeby cały smart sprzęt chodził, i to się nawet sprawdza ale, jak tam wchodzę z komórką to ona oczywiście z uporem lepszym godnej sprawy trzyma się parterowego APka, no i doszły dwa kompy dzieciaków, też po WiFi i to już nie działa optymalnie. 

Polecicie jakiś zestaw Mesh, który będzie miał na tyle mocny router że na parterze sieć będzie działać przynajmniej nie gorzej, a na górze sytuacja ulegnie znaczącej poprawie? Czy to ma sens? ASUS ZenWiFi AC CD6 MESH 

Standard AC wystarczy, wolałbym raczej pójść budżetowo w AC i ewentualne upgrade do Wifi 6 lub beyond ogarnąć przy okazji remontu za kilka lat. 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Alyjen napisał:

Polecicie jakiś zestaw Mesh, który będzie miał na tyle mocny router że na parterze sieć będzie działać przynajmniej nie gorzej, a na górze sytuacja ulegnie znaczącej poprawie? Czy to ma sens? 

Sens ma tylko kabel. Każdy router sprzedawany na terenie Polski ma homologacje, która mówi że może nadawać z określoną mocą. Więc nie kupisz urządzenia z mocniejszym WiFi. Jeśli chcesz mieć zasiąg na piętrze to pociągnij tam kabel i zamontuj AP w centralnym punkcie kondygnacji.

Teraz kwestia roamingu czyli tego żeby przy przechodzeniu między piętrami telefon sam się przełączał pomiędzy Accesspointami. Tutaj musisz mieć oba AP ze sobą współpracujące. Ten ASUS ZenWiFi CD6 pewnie da radę, ale pod warunkiem że na górę puścisz skrętkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Qwinto napisał:

Sens ma tylko kabel. Każdy router sprzedawany na terenie Polski ma homologacje, która mówi że może nadawać z określoną mocą. Więc nie kupisz urządzenia z mocniejszym WiFi. Jeśli chcesz mieć zasiąg na piętrze to pociągnij tam kabel i zamontuj AP w centralnym punkcie kondygnacji.

Teraz kwestia roamingu czyli tego żeby przy przechodzeniu między piętrami telefon sam się przełączał pomiędzy Accesspointami. Tutaj musisz mieć oba AP ze sobą współpracujące. Ten ASUS ZenWiFi CD6 pewnie da radę, ale pod warunkiem że na górę puścisz skrętkę.

To, że kabel da radę to wiem ale takiej opcji na razie nie ma. Natomiast wydawało mi się, że cały urok mesh polega na tym, że APki dogadają się po wifi dużo sprawniej niż w przypadku repeaterów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To, że coś się nazywa Router, AP czy Repeater nie ma znaczenia, jeżeli pełni taką samą funkcję. Żeby AP działał dobrze, to podpinasz go kablem do swojej sieci LAN i on dalej bezprzewodowo daje do niej dostęp. Możesz go przełączyć w tryb repeatera i będzie działał tak jak repeater, czyli odbierał sygnał z innego AP/Routera i przekazywał go dalej w mocniejszej postaci. Ale to, że sygnał jest mocny nie oznacza, że połączenie jest dobre. Wyobraź sobie, że masz wielką autostradę (połączenie kablowe) gdzie można się poruszać szybko w obie strony. Potem masz silne WiFi na 5 GHz i w odpowiednim standardzie (Ekspresówka), ale im dalej tym sygnał jest gorszy, więc łączysz swoją ekspresówkę z inną ekspresówką (repeater, router/AP z funkcją repeatera) zwykłą, dziurawą drogą i dalej znowu ta ekspresówka jest szybka. Mając wąskie gardło w postaci tej dziurawej drogi wszystko co musi z niej skorzystać zwolni odpowiednio, a im więcej samochodów (pakietów) musisz wysłać/odebrać, tym będzie gorzej.

Edytowane przez narmiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Alyjen napisał:

To, że kabel da radę to wiem ale takiej opcji na razie nie ma. Natomiast wydawało mi się, że cały urok mesh polega na tym, że APki dogadają się po wifi dużo sprawniej niż w przypadku repeaterów. 

Problem polega na tym, że chcesz robić sieć bezprzewodową w miejscu gdzie masz słaby zasięg. Mesh daje radę ale nody muszą być w dobrym zasięgu pomiędzy sobą.

4 godziny temu, Alyjen napisał:

Na górze natomiast jest dramat, 5GHz nie działa już praktycznie wcale, 2.4GHz działa tak sobie

Jak planujesz dostarczyć tam Internet skoro nie ma zasięgu? Urządzenia Mesh często mają dedykowane oddzielne radio do połączenia pomiędzy swoimi nodami. Zazwyczaj na 5GHz. Więc jak sygnał nie doleci z dołu, albo doleci szczątkowy to albo będzie bardzo wolno, albo nie będzie wcale. Skrętka zapewni bardzo dobry dosył Internetu na piętro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwinto Ok to może nieprecyzyjnie napisałem. Jestem w stanie na górę ogarnąć zasięg i umieścić tam AP bezprzewodowo. Pisząc o słabym zasięgu miałem na myśli sytuacje, w której próbowałbym ogarnąć góry poziom z parteru tylko przy pomocy głównego routera. Na to jedyna opcja to by było przestawienie routera centralnie a na to układ mieszkania nie pozwala. Teraz jest tam zwykły repeater, który ma swoje wady, zero roamingu i niższą wydajność. Zastanawiam się jak dużą zmianą "w jakości życia" będzie wywalenie tego repeatera i wstawienie tam drugiego punktu mesh. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Alyjen napisał:

Teraz jest tam zwykły repeater, który ma swoje wady, zero roamingu i niższą wydajność.

Ale zamiana tego repeatera na defacto repeater z Mesh niekoniecznie poprawi wydajność. Repeater pewnie ma swoje ograniczenia sprzętowe, ale łączy się z głównym routerem radiowo. Tak samo łączy się Mesh (radiowo). Jeśli ten kanał kuleje to zamiana nic nie wniesie. Dlatego połączenie nodów Mesha kablem ma sens.

1 godzinę temu, Alyjen napisał:

Zastanawiam się jak dużą zmianą "w jakości życia" będzie wywalenie tego repeatera i wstawienie tam drugiego punktu mesh. 

Wstaw i zobacz. Inaczej się nie da.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest chyba jedna opcja. Jeżeli roaming będzie działał dobrze to może się okazać że przy tych samych zasięgach jest lepiej. Bez przetestowania nie ogarnę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...