Skocz do zawartości
DziubekR1

GF 9800 GX2 - artefakty, gdy karta jest zimna

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Sprawa dotyczy starej "kanapki", czyli dwóch GF 9800 złączonych na jednej karcie - 9800 GX2. Kupilem sobie uszkodzoną za grosze, faktycznie nie dawała obrazu i płyta blokowala sie na kodzie B2. Rozkręciłem, wypsikałem Break Cleanerem, umyłem dokładnie, dokładnie wysuszyłem na słońcu i niespodzianka, karta wstała, zainstalowały się obie karty bez problemu, ale po podpaleniu Furmakra obraz okna Furmarka zaczynał się trochę krzaczyć. ATITool skaner tez wykrywał pełno artefaktów (mimo, że on pracuje tylko na jednej z tych kart).

Ale jak karta złapała trochę temperatury, to wszystkie to problemy zniknęły. MSI Kombustor wymuszony na dwie karty nie wykrywa artefaktów, Furmark smigał jak złoto przez godzinę, AtiTool tez nic nie wykrył, Heaven Benchark i 3DMark zero problemów. Aż do uruchomienia kompa na drugi dzien rano, znowu to samo, ale duzo szybciej sie rozwiazało, AtiTool znowu zaczal na zimnej karcie krzaczyć, ale nie minelo 2-3min i wszystko wrocilo no normy.

Co to moze byc? Któraś z kości pamięci świruje, czy może jakiś kondensator za wolno się ładuje? Chcialbym uratować tego klasyka jesli bedzie taka możliwość. Fizycznie na karcie nie widzialem nic podejrzanego.

Z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pare lat temu miałem w rękach laptopa w którym matryca tak robiła, na zimnej przez pierwsze 5min były artefakty/linie a jak złapała trochę temp to problem ustawał i nie był to problem gpu tylko samej matrycy, przez odkształcenie pod wpływem temperatury winy był flex łączący "szkło" z elektroniką

U ciebie to właśnie też może być kwestia połączenia np pamięci, wygrzej wszystkie kości testowo podlewając topnikiem w ramach diagnozy.
 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam raczej tego nie naprawisz, a koszty naprawy mogą przekroczyć wartość karty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie mam szans, co najwyżej kondensator wymienić. Po prostu ciekawi mnie co to moze byc. Tego typu sprzęt juz nie traci na wartości, a wręcz zyskuje, wiec naprawa tego wcale nie musi być złym pomysłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Karta kocur a jak działa to dodatkowo plus. Tam były pakowane chipy g92 znane z 8800gt które po pewnym czasie padały jak muchy, wina leżała po stronie słabych lutów pod krzemem, właśnie tu szukalbym przyczyny. Po rozgrzaniu karty przerwane połączenia moga się scalić na tyle że wszystko działa ok. 

Czasami wystarczy kartę dobrze skręcić, lub dokręcić chłodzenie w sposób taki że naprężenia na pcb się zmienią i karta może działać/nie działać. Różne cuda już widzialem :D

na Ali są jeszcze chipsy g92 jak chce się bawić w wymianę

Edytowane przez T0TEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...