Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Widzę, ze takiego wątku nie ma, a może się przydać. Wiec temat typowo do wymieniania się informacjami na ten temat , lub zadawania pytań :). 

Edytowane przez novi
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Trudność rośnie szybko, kurs Chia musiałby pójść do góry. Obecnie przy 2 dyskach 18TB wygrana może zająć 24 dni, czy ktoś wie jak wyliczyć zużycie SSD? Powiedzmy 2TB 3600TBW to starczy na rok?

Edytowane przez arcticfox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem zainteresowany kopaniem Chia. Chciałbym podłączyć dysk ssd nvme. Posiadam płytę główną p67a-gd65. Czy moja płyta wspiera te dyski? Pod plotting potrzebuje bardzo szybkiego ssd. Pod Sata nie są aż tak wydajne. Jeśli zastosuje jakiś adapter to transfer danych ulegnie spowolnieniu? Z góry dziękuję za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, arcticfox napisał:

Trudność rośnie szybko, kurs Chia musiałby pójść do góry. Obecnie przy 2 dyskach 18TB wygrana może zająć 24 dni, czy ktoś wie jak wyliczyć zużycie SSD? Powiedzmy 2TB 3600TBW to starczy na rok?

W znaczeniu, że zamierzasz przez cały rok dorzucać HDD i plotować na tym SSD czy ja czegoś nie rozumiem i nawet po "zasianiu" SSD też się zużywa?

14 minut temu, papadens napisał:

Witam. Jestem zainteresowany kopaniem Chia. Chciałbym podłączyć dysk ssd nvme. Posiadam płytę główną p67a-gd65. Czy moja płyta wspiera te dyski? Pod plotting potrzebuje bardzo szybkiego ssd. Pod Sata nie są aż tak wydajne. Jeśli zastosuje jakiś adapter to transfer danych ulegnie spowolnieniu? Z góry dziękuję za pomoc. 

A na niebieskich slotach masz PCIE 2.0 czy 3.0? Jeśli 2.0 to może być spadek wydajności w przypadku najszybszych dysków, ale i tak będzie dużo szybciej niż na SATA. Potrzebujesz pasywnej przejściówki M.2 -> PCIE, to koszt rzędu 40 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Assassin napisał:

 

A na niebieskich slotach masz PCIE 2.0 czy 3.0? 

Spojrzałem na specyfikację i mam niestety pcie 2.0. Jesli zastosuje adapter, o którym wspomniałeś, szybkość dysku nvme nie spadnie jakoś drastycznie? Taka konfiguracja będzie mieć sens do kopania CHIA?

 

Zakupiłem dwa  dyski po 12tb pod USB 3.0 do przechowywania danych. Ile dysków hdd jest w stanie obsłużyć moją płyta? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SATA3 ma przepustowość do 600 MB/s, PCIE 2.0 4x - 2000 MB/s (nie jestem tylko pewien, czy to jest w jedną stronę, czy w obie strony). Najszybsze obecnie dyski NVMe (z PCIe 4.0) mają odczyt na poziomie 7000 MB/s, ale takich to raczej nie rozważasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziekuje za odpowiedz. Zdecyduje sie na przejsciowke. 

Czy ten adapter bedzie kompatybilny ?

 

PS. jaki dysk ssd 1tb moglbys polecic?

Przepraszam za brak polskich znakow- niemiecka klawiatura :(

https://allegro.pl/oferta/adapter-pci-e-x4-ssd-m-2-sata-mvme-dual-mbkey-jeyi-8470633120

Edytowane przez papadens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 godzin temu, arcticfox napisał:

Trudność rośnie szybko, kurs Chia musiałby pójść do góry. Obecnie przy 2 dyskach 18TB wygrana może zająć 24 dni, czy ktoś wie jak wyliczyć zużycie SSD? Powiedzmy 2TB 3600TBW to starczy na rok?

Jak chciałbyś plotować na fulla przez cały rok, to raczej nie widzę szans, aby wytrzymał.

1 plot wymaga ~1.4TBW. Na 2TB nvme możesz lecieć 8 plotów na raz. Zakładając, że co 6h zrobisz 8 działek to wychodzi ~32 działek dziennie. Czyli ~45TB zapisu na dzień.

@papadens

Jak chcesz plotować na tym 4 rdzeniowym i5 2500k z 8GB ram to nie poszalejesz. Z 2 działki naraz zapuścisz, będzie męczyło proca i zawali cały RAM. Może z 5-6 działek na dobę ci się uda wykręcić.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, lukadd napisał:

 

Jak chcesz plotować na tym 4 rdzeniowym i5 2500k z 8GB ram to nie poszalejesz. Z 2 działki naraz zapuścisz, będzie męczyło proca i zawali cały RAM. Może z 5-6 działek na dobę ci się uda wykręcić.

Czyli nie oplaca sie farmic na tym sprzecie? 24 tb + dysk 2tb ssd nwme, przy obecnym kursie chia, na jakie przychody moge liczyc? 

Wg kalkulatora na stronie chia nagroda w tym momencie to ok. 1.6k$. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopoki nie ma oficjalnych pooli to i tak jedyne co mozesz zrobic to modlic sie o cud i trafienie bloku na kilku plotach.

Wiec rob sobie powoli te 2 ploty na raz - albo cos trafisz albo nie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zapełnisz te 24TB przy tym sprzęcie to minie pewnie do 2 miesiący. Wtedy już objętość sieci będzie kosmicznie wyższa od obecnej.

Bawić się możesz, ale kopiąc solo traktuj to raczej jak zabawę z możliwością wygrania losu na loterii.

Jest też opcja korzystania z nieoficjalnych chińskich kopalni wtedy zawsze będzie coś wpadać.

Lub najlepiej czekać na oficjalne kopalnie te podobno mają się niedługo zacząć pojawiać. Więc jak chcesz zacząć to zaczynaj, najwyżej z czasem przeniesiesz się do kopalni.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne ploty i tak są do kosza, bo nie będą działać na oficjalnych poolach, więc lepszego zastosowania od Chińczyka dla nich nie widzę. Przy obecnym kursie jest koło $1 na dobę za 1TB mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak też czytałem, jak wystartują oficjalne poole to czeka nas reploting.

No, ale plus jest taki, startując teraz, że nawet jak nic się nie trafi to skonfiguruję się sprzęt do optymalnego działania i nauczy jak to wszystko działa.

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z tego co kojarzę z ostatniej konferencji, to niebawem będzie jedynie wsparcie dla pooli w protokole. Ale na te oficjalne trzeba czekać minimum do końca roku. Więc i tak będziesz kopał sam z obietnicą, że te nowe ploty kiedyś będą mogłyć dołączy do poola. Wg mnie Chińczyk wygrał życie HPoolem. Do tego oficjalny klient aby kopać, musi być w full node i nie jestem pewien, czy możesz mieć takich więcej niż jeden online jednocześnie. Jak nie - powodzenia z podpinaniem 50 dysków pod jeden PC. Klient HPool pozwala mieć wiele kompów wpiętych bez żadnego problemu. IMHO Chia ma spore problemy w fundamentalnych założeniach.

W weekend może spróbuję w końcu przenieść koparkę na Jakiś komp pasywny, bo teraz podpięte pod MacBooka. Plotuję nadal na VPS. PLN/plot wchodzi ciut lepiej od takiego Corsaira MP600 2TB, ale ograniczeniem jest niestety czas i download plotów. Tak czy siak nie zamierzam zabijać swoich SSD.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś siedzi na tym chińczyku? Tam się ustawia adres do wypłat,czy będą się pojawiać automatycznie na tym portfelu z 24 słów użytych podczas rejestracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Trafia na portfel HPoolowy co dobę o 5.30 rano. Minimum do wypłaty to 0.1XCH. Portfel z 24 słów jest przegrany, jako że to klucz prywatny, który trafia do Chińczyka.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, Karister napisał:

Z tego co kojarzę z ostatniej konferencji, to niebawem będzie jedynie wsparcie dla pooli w protokole. Ale na te oficjalne trzeba czekać minimum do końca roku. Więc i tak będziesz kopał sam z obietnicą, że te nowe ploty kiedyś będą mogłyć dołączy do poola. Wg mnie Chińczyk wygrał życie HPoolem. Do tego oficjalny klient aby kopać, musi być w full node i nie jestem pewien, czy możesz mieć takich więcej niż jeden online jednocześnie. Jak nie - powodzenia z podpinaniem 50 dysków pod jeden PC. Klient HPool pozwala mieć wiele kompów wpiętych bez żadnego problemu. IMHO Chia ma spore problemy w fundamentalnych założeniach.

W weekend może spróbuję w końcu przenieść koparkę na Jakiś komp pasywny, bo teraz podpięte pod MacBooka. Plotuję nadal na VPS. PLN/plot wchodzi ciut lepiej od takiego Corsaira MP600 2TB, ale ograniczeniem jest niestety czas i download plotów. Tak czy siak nie zamierzam zabijać swoich SSD.

Jeszcze niedługo mają się pojawić inne poole też chyba nie oficjalne z np. USA, Niemiec. Ja na razie jeszcze nie zdecydowałem się na poola, ale pewnie kwestia czasu.

Mi ten VPS, średnio podchodzi. ~23.5 euro za miesiąc z VAT. (chociaż biorąc na kilka miesięcy chyba ~18euro bo opłata za odpalenie jak się nie mylę jest jednorazowa?)

Jakoś jedną działkę robi mi w ~13h, 2 działki naraz mogą lecieć, więc nawet 4 działek na dobę nie wycisnę. I do tego jeszcze trzeba pilnować, aby dysk się nie przepełnił i na bierząco ściągać gotowe ploty. A ściąganie przynajmniej na tym VPSie co mi się trafił idzie jak krew z nosa :E Więc realnie i tak robię na nim 3ploty na 24h.

MP600 1TB kosztuje ~150euro. Robi 4 działki jednocześnie i ~16 na dobę. Zakładając, że miałby wytrzymać tylko podane przez producenta TBW 1800. To i tak natłucze ~1300 działek. A pewnie wytrzyma więcej. Więc jak by nie liczyć to taniej wychodzi na nvme i co najważniejsze znacznie szybciej, bez zabawy w ściąganie i pilnowanie VPS'a.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

VPS i Corsair MP600 wychodzą obecnie tak samo pod kątem PLN/plot. Kwestia tylko tego, ile TB jesteś w stanie ściągnąć na dobę z VPSa. Dla mnie dysk to zabawa w zamawianie i rozkręcanie kompa, a VPS to jedna linijka w terminal. ;) Poza tym plotowanie akurat zużywa dużo CPU i RAM - nie chcę huczącego kompa u siebie. Procek pokroju 5900x czy 5950x też swoje kosztuje, a takie są potrzebne, jeśli chcesz faktycznie szybko produkować ploty.

edit: literówka PLC -> PLN.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jedna linijka na odpalenie, a później trzeba przy pilnować jak się skończy plotować, aby zapuścić ściąganie bo mały SSD może się przepełnić, i znowu wklepać, aby się następny plotował. Jakbym chciał plotować tyle co teraz plotuje na kompie czyli ~32 działki na dobę to chyba bym się pochlastał. Trzeba by brać jakiegoś lepszego, czyli droższego VPS'a

Nie che mi się tak bawić, w kliencie chia idzie wszystko z automatu. A nie wiem czy mi się tak trafiło, ale z tego VPS mam słabe transfery i jednego plota ciągnie mi ~6h. Oczywiście da się ściągnąć ~4 sztuki na dobę czyli to co zrobi. Ale dżaźni mnie to.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

lukadd jaki masz sprzęt,żeby tyle działek trzaskać w 24h?

Edytowane przez Gargu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jak w stopce mam, tylko, że teraz mam 32GB ram i 2 x 1TB nvme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, lukadd napisał:

Jedna linijka na odpalenie, a później trzeba przy pilnować jak się skończy plotować, aby zapuścić ściąganie bo mały SSD może się przepełnić, i znowu wklepać, aby się następny plotował. Jakbym chciał plotować tyle co teraz plotuje na kompie czyli ~32 działki na dobę to chyba bym się pochlastał.

Nie che mi się tak bawić, w kliencie chia idzie wszystko z automatu. A nie wiem czy mi się tak trafiło, ale z tego VPS mam słabe transfery i jednego plota ciągnie mi ~6h. Oczywiście da się ściągnąć ~4 sztuki na dobę czyli to co zrobi. Ale dżaźni mnie to.

Automatyczne ściąganie co dobę i odpalanie kolejnych plotów to też jedna linijka. W kliencie również musisz kliknąć plotowanie i wybrać dysk docelowy. Puszczenie i ściągnięcie ośmiu plotów wymaga ode mnie kliknięcia strzałki w górę cztery razy. Nie jest to chyba więcej wysiłku od klikania po GUI. Jedyny argument przeciw VPS to jest limit sieci do ściągania plotów. 30 na dobę nie ściągniesz, to fakt. Natomiast do plotowania w okolicach 10 na dobę to jest idealne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

lukadd mógłbyś dokładniej opisać co to za dyski,jakie masz ustawienia,system,ile liczysz działek na raz,z "delayem" na działki używasz?

Edytowane przez Gargu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Karister napisał:

Automatyczne ściąganie co dobę i odpalanie kolejnych plotów to też jedna linijka. W kliencie również musisz kliknąć plotowanie i wybrać dysk docelowy. Puszczenie i ściągnięcie ośmiu plotów wymaga ode mnie kliknięcia strzałki w górę cztery razy. Nie jest to chyba więcej wysiłku od klikania po GUI. Jedyny argument przeciw VPS to jest limit sieci do ściągania plotów. 30 na dobę nie ściągniesz, to fakt. Natomiast do plotowania w okolicach 10 na dobę to jest idealne.

No do 8 plotów to jeszcze można by się bawić. Ja wziąłem to testowo i nie będę raczej brał na kolejne miesiące. To co robi mi komp mi styka, a w kolejce w chia mogę sobie i 100 czy 500 plotów ustawić i nic nie muszę robić.

4 minuty temu, Gargu napisał:

lukadd mógłbyś dokładniej opisać co to za dyski,jakie masz ustawienia,system,ile liczysz działek na raz,z "delayem" na działki używasz?

8 działek na raz. Nie próbowałem z delay. Na razie mam zapuszczone 8 oddzielnie nazwanych kolejek, lecą w różnych odstępach czasowych i tak sobie samo leci.

Jak będę resetował clienta to, może spróbuje z delay. A dyski mam MP600 1TB, i EVO 970plus 1TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - kto co lubi. Do mnie jedzie Corsair MP600 2TB, ale raczej do normalnego użytkowania. Po prostu mi go szkoda. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...