Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, lukadd napisał:

 

@Minciu Weź te logi wrzuć w spoiler.

 

Właśnie z nim walczę bo telefon zatka, wiem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Minciu nie wiem czy jest sens brania tak drogiego kompa,kupiles go?Jak tak to rozgryz go i sie pochwalisz.

Sianie równoległe to fikcja.  Albo może raczej proporcjonalne sianie równoległe.

Dajmy na to hipotetycznie siejesz 10 plotów na 10 rdzeniach i wysieje ci to w 10 godzin.Teraz dokładając dwa rdzenie,ram na obsługę 2 rdzeni i osobny nowy dysk na te 2 dodatkowe ploty.I teraz uruchamiasz sianie na te 12 plotów to nie otrzymasz 12 plotów w 10 godzin,tylko ten czas się wydłuży na wszystkich plotach.

Edytowane przez Gargu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czas na plot się wydłuża jak się sieje więcej naraz.

Wszystko polega na tym aby znaleźć sweet spot dla swojego sprzętu i tak go ustawić, aby wycisną maksymalną ilość plotów na godzinę czy tam na 24h jaką jest w stanie zrobić.

Więc za dużo plotów naraz w stosunku do posiadanego sprzętu to go zamulimy, za mało plotów naraz to też nie osiągniemy optymalnej ilości plotów, bo część wątków CPU, dysków nvme, ramu będzie nie wykorzystana i będzie się nudzić.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ruszają poole?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mam pojęcia. Na razie jeszcze nowy soft wspierający oficjalny protokół dla pooli nie gotowy. Ma być jakoś niedługo. Ale jeszcze muszą poole powstać.

Tu jest jakaś lista pooli co mają startować, ale czy i które będą na oficjalnym protokole to nie wiem.

https://miningpoolstats.stream/chia

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak myślę, czy nie warto by było porobić działek na zewnętrznych dyskach, podpiąć malinkę i niech sobie chodzi w tle... Prądu zje tyle co nic. Ale raczej poczekam na oficjalne poole. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, galakty napisał:

W sumie tak myślę, czy nie warto by było porobić działek na zewnętrznych dyskach, podpiąć malinkę i niech sobie chodzi w tle... Prądu zje tyle co nic. Ale raczej poczekam na oficjalne poole. 

no bez poola raczej już nic nie ugrasz. Ja rozważam jednak wycofanie się. Wyliczyłem że jeśli dzisiaj wystartuję ze 100TB to zarobię przy obecnym tempie plotowania jakieś 2kUSD natomiast sprzęt wyniesie mnie około 5 :D DO tego nie wiem kiedy amazon by mi wysłał zamówione dyski bo termin dostawy jest nieznany... i faktycznie gdyby oficjalne poole były dostępne to by dołaczenie jeszcze miało sens ale do tego może minąć jeszcze miesiąc lub więcej...

 

BTw weźcie mi powiedzcie czy się mylę czy też mam rację. Tu jest porównanie 980 pro i 970pro:

https://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-980-pro-1tb-nvme-ssd-review,2.html

Chodzi dokładnie o ostatni wykres z którego wynika że 970pro jest wolniejszy ale nie zwalnia tak jak 980pro. Do tego ma 2 razy większe TBW od 980pro. Chyba jest lepszym dyskiem do chia czyż nie?

Edytowane przez D3Fcon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, galakty napisał:

W sumie tak myślę, czy nie warto by było porobić działek na zewnętrznych dyskach, podpiąć malinkę i niech sobie chodzi w tle... Prądu zje tyle co nic. Ale raczej poczekam na oficjalne poole. 

Ja już odpuściłem wczorajszą malinę. Wydaje mi się, że ten klient HPoola na ARM jest źle robiony. Najnowsza wersja w ogóle nie działa, a poprzednia się nie wyrabia ze skanowaniem plików i samoistnie zdycha po czasie. Szkoda na to nerwów. Trzeba albo poczekać aż to poprawią, albo jakiś pasywny komputer z normalnym klientem. W następny weekend próbuję przerobić na koparkę mój serwer muzyczny. Na pokładzie jest NUC10 z i5 zapakowany w obudowę Akasa Turing bez wentylatorów. Też bierze kilka W mocy, jak się go nie ciśnie - podobnie do maliny.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, D3Fcon napisał:

 

BTw weźcie mi powiedzcie czy się mylę czy też mam rację. Tu jest porównanie 980 pro i 970pro:

https://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-980-pro-1tb-nvme-ssd-review,2.html

Chodzi dokładnie o ostatni wykres z którego wynika że 970pro jest wolniejszy ale nie zwalnia tak jak 980pro. Do tego ma 2 razy większe TBW od 980pro. Chyba jest lepszym dyskiem do chia czyż nie?

Lepszy. Ale weź go kup za 700zl?

Ma też mniejsza kolejkę 32 vs 128 co może mieć znaczenie przy Chia jak kilka płotów na raz wali tam z każdej strony.

Jeszcze kwestia tego ile chcesz wyplotowac? Bo jak skończysz plotowanie to zostanie Ci na pamiątkę szybszy SSDek w pozostałych 99% przypadków.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dobrym czasie złapałem zajawkę na NASa i dyski :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki NAS 64TB ile Cię kosztował przed kryzysem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 godzin temu, Minciu napisał:

Na Batach mogę sprawdzić jak wychodzi plotowanie:

 

Ogarnąłem sobie plik BAT do plotowania z ustalonym odstępem na dwa osobne dyski. Jakby ktoś chciał to mogę się podzielić co i jak. 

Rozkminiłem jeszcze jedną rzecz, ale nie wiem czy działa, nie kopiuje już do folderu docelowego *.plot bo robi to osobny program. Czyli ścieżka plotowania i docelowa jest ta sama. 

Mam jeszcze koncepcję, aby wrzucić tmp2 i ścieżkę docelową jak tmp2.  Ale to przy większej ilości NVME. Na trzech-czterech dyskach może się plotować a z piatego sprawdzać spójność ostatniej fazy i kopiować na HDD. Bo tmp2 tworzy plik ten 100TB z plików mniejszych ale ciągle z rozszerzeniem *.plot.tmp. po sprawdzeniu spójności zmieniane jest rozszerzenie na *.plot.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest komenda dla odstępu czasowego? Ostatnio jak zaglądałem na listę komend to nie widziałem takiej. Jedynie widziałem na liczbę działek puszczanych w kolejce. 

Ja u siebie zostaje przy GUI do plotowania. Jedynie na drugim kompie jak czasami zapuszczam plotowanie to w terminalu. Ale to 2 działki na raz więc odpalam w dwóch terminalach i dla każdego kolejka na kilka sztuk. Na VPS podobnie tylko dwie działki na raz i dwa terminale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wokol jakiego sprzetu zbudowac farme Chia? Czy i9-10900 + 64GB ramu bedzie ok? Mam 2 x 2TB dyski nvme (SN 750) i jeden HDD 4TB. Dokupilbym 2 HDD po 10-12TB. Na poczatek to wystarczy, czy trzeba wiekszej pojemnosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 2xNVME nie szedłbym w nic powyżej 8 plotów równoległych, czyli po 4 na jednego NVME. 

A to oznacza że spokojnie zmieścisz się z 8 plotami w 32GB ramu.

Zamiast i9-10900 lepiej weź i7 11700 ( lub F). Novi puścił testy z grubsza i 11gen potrafiła przy pojedynczym standardowym plocie wyprzedzić o 20% Phase1 vs 10gen ( testował 10700k ram 4200MHz + 11700K ram 3466MHz.

A jak chcesz coś bardziej z przytupem, to rysiek 5900x + wtedy więcej ramu. 

Albo jak 10900 to 3xNVME aby lepiej rozłożyć obciążenie SSD i te 64GB ramu. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzieki! Na poczatek chcialbym nie isc na calosc :E Wiec i7 11700 wydaje sie sensowna opcja. Kiedy juz sie mocniej zaznajomie z tematem w praktyce to zawsze moge zbudowac kolejnego, mocniejszego kompa do farmienia.

EDIT. Jaka plyte polecacie do i7 11700 pod farmienie? Cos pokroju MSI Z490-A bedzie ok?

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, lukadd napisał:

Jaka jest komenda dla odstępu czasowego? Ostatnio jak zaglądałem na listę komend to nie widziałem takiej. Jedynie widziałem na liczbę działek puszczanych w kolejce. 

Ja u siebie zostaje przy GUI do plotowania. Jedynie na drugim kompie jak czasami zapuszczam plotowanie to w terminalu. Ale to 2 działki na raz więc odpalam w dwóch terminalach i dla każdego kolejka na kilka sztuk. Na VPS podobnie tylko dwie działki na raz i dwa terminale. 

Ja lece na dwa baty. Znaczy w sumie na dwie pary batów. Bo mam dwa osobne dyski do plotowania.

 

TAK WYGLĄDA BAT ( nazwany: PC400.bat )  PUSZAJĄCY POJEDYNCZEGO PLOTA Z CAŁYM KONFIGIEM (uniwersalny, bo nie trzeba ścieżki zmieniać między komputerami, ale tylko pod app-1.1.5:

Cytat

cd %userprofile%\AppData\Local\chia-blockchain\app-1.1.5\resources\app.asar.unpacked\daemon\
start /min .\chia.exe plots create -k32 -n20 -r7 -b3400 -t F:\CHIA -d F:\CHIA
exit

 

 

A TAK WYGLĄDA BAT, KTÓRY ODPALAM I ON ODPALA TEN POJEDYNCZY PLOTUJĄCY ( PC400.bat  )CO 40 MINUT, ale pierwszego plota puszcza z opóźnieniem 20minut aby rozbić wszystko ( Drugi zestaw batów pod drugi dysk jest bez tego opóźnienia 20min ! ):

Cytat

@echo off
set /a maxplots = 4
set /a phase1timesecs = 2400
set /a initialdelay = 10
echo ===== Hynix PC400 Raid0 Ploting BAT=====
echo ===== Waiting 1200s (20min) for delay second Drives Ploting =====
timeout /t 1200

for /f "delims=" %%a in (' "wmic process where name="chia.exe" | find "chia.exe" /c" ') do @set currentplots=%%a
echo ===== Current Plotting Processes: %currentplots% =====
echo ===== Hynix PC400 Raid0 Ploting BAT=====

timeout /t %initialdelay% 

:checkplots
cls
for /f "delims=" %%a in (' "wmic process where name="chia.exe" | find "chia.exe" /c" ') do @set currentplots=%%a
echo ===== Current Plotting Processes: %currentplots% =====
echo ===== Hynix PC400 Raid0 Ploting BAT=====

if %currentplots% lss %maxplots% (
 start /min PC400.bat

 echo ===== Started New Parallel plot =====
 timeout /t %phase1timesecs% 

 goto :checkplots
) else (
 cls
 echo ===== Maximum %currentplots% Plots Processing =====
 timeout /t 10
 goto :checkplots
)

 

5 minut temu, amsztel napisał:

Dzieki! Na poczatek chcialbym nie isc na calosc :E Wiec i7 11700 wydaje sie sensowna opcja. Kiedy juz sie mocniej zaznajomie z tematem w praktyce to zawsze moge zbudowac kolejnego, mocniejszego kompa do farmienia.

Dyski 4/5/6TB w kieszeniach USB.

Ewentualnie szukać za granicą szczęścia. Niestety ale lipa jest z tym tematem :D  Wszystko powyżej 8G odleciało z ceną. Normalna i tak nieco zawyżona cena to 100zl / 1TB dysku. Ale niestety batalia mniejszych to trochę śmietnik i zawsze więcej prądu wciągnie ;) 

Edytowane przez Minciu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z dyskami już jest problem 8tb drogie i mało dostępne, a jeszcze nie dawno kupowałem po 135e sztuka segate expansion. 6tb już też się kończą i ceny do góry. 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co ważne, lecąc na batach:

Wszystko jest odpalane w osobnych, zminimalizowanych oknach. W każdym momencie można odpalić jedno z takich okienek trybem textowym i klikając lewym klawiszem aby zaznaczyć jakiś tekst robimy PAUZE!!!!! PAUZA !!!  PAUZA !!!  PAUZA !!!  PAUZA !!!  PAUZA !!!  PAUZA !!!  Zasoby się zwalniają!!! 

Na górze okna pojawia się wówczas wybierz i ścieżka do chia.exe ( z małej litery -  To ważne że to nie ta sama Chia graficzna ). Jak klikamy prawym guzikiem mych to po zniknięciu napisu zaznacz plotowanie wraca do normy. 

Graficzna Chia jest tak ułomna, że nerwicy można z nią dostać :D Wystarczy spróbować plotkować na dwa dyski bez raida. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Minciu napisał:

[...]

Dyski 4/5/6TB w kieszeniach USB.

Ewentualnie szukać za granicą szczęścia. Niestety ale lipa jest z tym tematem :D  Wszystko powyżej 8G odleciało z ceną. Normalna i tak nieco zawyżona cena to 100zl / 1TB dysku. Ale niestety batalia mniejszych to trochę śmietnik i zawsze więcej prądu wciągnie ;) 

Moze glupie pytanie ale dlaczego w kieszeniach usb? Nie lepiej podlaczac dyski bezposrednio pod SATA? Planuje wykorzystac bude Evolv X, ktora miala isc na sprzedaz ale jednak stwierdzilem, ze ja zostawie pod farme Chia gdyz wchodzi do tej budy 10 dyskow HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, program do automatycznego PRZENOSZENIA plików, o którym wspominałem to DropIT

http://www.dropitproject.com/

http://pl.tipsandtricks.tech/jak-automatycznie-przenosic-lub-kopiowac-pliki-w-systemie-windows

1 minutę temu, amsztel napisał:

Moze glupie pytanie ale dlaczego w kieszeniach usb? Nie lepiej podlaczac dyski bezposrednio pod SATA? Planuje wykorzystac bude Evolv X, ktora miala isc na sprzedaz ale jednak stwierdzilem, ze ja zostawie pod farme Chia gdyz wchodzi do tej budy 10 dyskow HDD.

Bo te w kieszenie USB .. a zresztą porównaj ceny :P Ludzie kupują NAS lub Kieszenie USB i wyrywają z nich dyski jak koniecznie chcą je wsadzić do kompa. NAS odsprzedają bez dysków.. Gołe dyski mają odjechane ceny!

Pierwszy dysk jaki polecam poszukać to Seagate 6TB USB z Hubem USB 3.0 x2. Ja już mam takich 5sztuk. I właśnie jadę po kolejne 2 sztuki ;) Tylko ich już NIE MA!. Nie da się brać z dostawą, trzeba szabrować wszystkie okoliczne sklepy MediaExpert:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/dysk-seagate-backup-plus-hub-6tb-czarny

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknalem sobie na morele... faktycznie KOSMOS z cenami HDD? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlaśnie testuję Cruciam MX300 275GB ( odpowiednik Microna 1300 ). Puściłem, jeden słownie JEDEN PLOT... i obciążenie strasznie skacze od kilkunastu do 60-100%. Ewidentnie nawet pojedynczy plot ledwo ciągnie ;) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy SSD na niemieckim VPS poległ. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...