Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Karister napisał:

Pierwszy SSD na niemieckim VPS poległ. :D

Coz za model jest tym szczesliwcem? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, amsztel napisał:

Zerknalem sobie na morele... faktycznie KOSMOS z cenami HDD? 

swoją drogą ciekawe jak taka sytuacja na rynku (coraz większe braki w HDD) będzie wpływała na rozwój sieci Chia tzn. przyrost przestrzeni dyskowej?

 

Edytowane przez tomek.xp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu to można wpisywać z palca do hpool-mine-console? Próbowałem tam wpisywać help,ale nie pokazuje mi żadnej składni.

Mógłbyś mi napisać co tam mam wpisać,żeby w gui nie klikac?

Na gui odpalam normalną wielkość działki, 5 plotów parallel, 3000ram, 2 thread na C: i   5 plotów parallel, 3000ram, 2 thread na D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, amsztel napisał:

Coz za model jest tym szczesliwcem? :P 

Nie wiem, co tam mają. VPSy to zazwyczaj jakieś dzielone zasoby. Miałem tam SSD 1600GB. Czekam na support, heh. Pozostałe dwa po 800GB póki co działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, tomek.xp napisał:

swoją drogą jak taka sytuacja na rynku (coraz większe braki w HDD) będzie wpływała na rozwój sieci (przyrost przestrzeni dyskowej)?

 

A jak brak kart graficznych wpłynął na moc sieci kopiących na GPU? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, _rdk_ napisał:

A jak brak kart graficznych wpłynął na moc sieci kopiących na GPU? ;)

ciężko na to odpowiedzieć :)

Temat mnie zaciekawił i dzięki wskazówką z tego wątku zapodałem 16 plotów / dobę

na swoim komputrze (Ryzen 3700 / 32 GB RAM / NVMe 2TB Samsung 970 Plus pod Temp)

a co tam niech zapełni na zewnętrznych HDD z 50TB przynajmniej wezmę udział w losowaniu :)

 

Mam takie dwa pytania:

Czy zastanawialiście się jak długo wykonane ploty będą ważne? Czy plot wykonany dzisiaj za rok także będzie "działał"?

Druga sprawa (bardziej przyziemna) to czy plot mogę przenieść "ręcznie" do dowolnego katalogu /dysku który dodałem do farmy? Czy może lepiej tego nie ruszać i zostawić w lokalizacji podanej przed plotowaniem?

Edytowane przez tomek.xp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ploty będą ważne długo prawdopodobnie kilka lat. Kwestia tego, że jak wejdą oficjalne kopalnie to wygląda, że aby na nich farmic trzeba będzie replotować. Bo solo to już teraz trzeba mieć bardzo dużą pojemność aby to miało sens. A z dnia na dzień sieć jeszcze rośnie w oczach. 

Ploty można przenosić pomiędzy dyskami, komputerami itd. Ważne, aby były podłączone pod portfel na który zostały wygenerowane. 

Edytowane przez lukadd
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gargu napisał:

Minciu to można wpisywać z palca do hpool-mine-console? Próbowałem tam wpisywać help,ale nie pokazuje mi żadnej składni.

Mógłbyś mi napisać co tam mam wpisać,żeby w gui nie klikac?

Na gui odpalam normalną wielkość działki, 5 plotów parallel, 3000ram, 2 thread na ? i   5 plotów parallel, 3000ram, 2 thread na D

Nie wiem, nie używam hpool-mine-console ;) 

Te baty lecą po oficjalnym programie chia (Chia). 

Przy okazji, jak sie zrobi dwa pliki bat to one i tak widza ile Chia ma włączonych plotów i nie przekroczą maxymalnej ustawionej ilości.

 

1 godzinę temu, _rdk_ napisał:

A jak brak kart graficznych wpłynął na moc sieci kopiących na GPU? ;)

Ja domyślam się jak wpłynie to wszystko na ceny SSD i HDD.

No i celeronem też nikt nie pokopie, a zazwyczaj celerony siedzą po koparkach GPU.. teraz będzie Swapowanko na mocniejsze CPU. Ramu pewnie też nie mało z rynku wymiecie.

Zostaną obudowy, może... i zasilacze ? A i płyty ;D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze to raczej nie zostana skoro trzeba poteznej mocy do koparek opartych na GPU :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 godzin temu, lukadd napisał:

Ploty będą ważne długo prawdopodobnie kilka lat. Kwestia tego, że jak wejdą oficjalne kopalnie to wygląda, że aby na nich farmic trzeba będzie replotować. Bo solo to już teraz trzeba mieć bardzo dużą pojemność aby to miało sens. 

Ploty można przenosić pomiędzy dyskami, komputerami itd. Ważne, aby były podłączone pod portfel na który zostały wygenerowane. 

dziękuję za informacje, chyba szczególnie ważne jest to, że plot jest przypisany do portfela.

Tak sobie liczę i wszystkie swoje dyski zewnętrzne pozapełniam po kilku tygodniach /miesiącach w zależności ile pod to przeznaczę, także wykonywać to jeszcze raz nie będzie mi się uśmiechać... z drugiej strony jeśli będzie nagroda to kto wie...

Dopiero zaczynam ale już widzę, że ilość TB zapisywanych w temp będzie kosmiczna ale na temp poświęciłem nówkę sztukę NVMe 2TB także powinien być wystarczający na moje potrzeby. Nigdy tyle nie zapisywałem na SSD, niektóre moje dyski po kilku latach nie mają tyle zapisu co ten po pierwszych dniach > 20TB... zapowiadają się konkretne testy sprzętu, niech pokaże co potrafi :)

Edytowane przez tomek.xp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie dlaczego po włączeniu NVME RAID mode w biosie, system Windows nie startuje? Czy potrzebne są jakieś stery czy coś ?

W RAIDxpert2 mam tak:

Array 1. Non RAID 1TB normal (dysk z systemem)

Array 2. RAID0 2TB utworzony przeze mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, arcticfox napisał:

Czy ktoś wie dlaczego po włączeniu NVME RAID mode w biosie, system Windows nie startuje? Czy potrzebne są jakieś stery czy coś ?

W RAIDxpert2 mam tak:

Array 1. Non RAID 1TB normal (dysk z systemem)

Array 2. RAID0 2TB utworzony przeze mnie

Nie chcę tutaj namieszać ci w głowie, ale kiedyś Windows niestety lubiał nie wstawać po tym jak tryb pracy dysków został zmieniony z "AHCI" na "RAID", może warto sprawdzić to w tym kierunku

Podobny przykład:
https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/komunikat-o-błędzie-występuje-po-zmianie-trybu-sata-dysku-rozruchowego-0e3ab9b8-99aa-c2b3-1f27-dc9eaf58a14b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Radia rób w windowsie w menadżerze dysków. 

Szybszy w 4k próbkach. Przenośny między systemami i komputerami. Inicjuje się bodaj dysk w tym menadżerze i wsio gra. 

Można to nawet zrobic na batalionie dysków HDD USB. Reinstalujesz system partycje żyją. Zmieniasz płytę partycje żyją.

W tych biosowych.. aktualizujesz bios a RAIDa wywaliło. Olej to. I tak to nie jest sprzętowe rozwiązanie z dodatkowym kontrolerem co by coś dawał boosta.

RAID z biosu ma sens jedynie, tylko i wyłącznie, jak chcesz na nim postawić system.

 

Nie bootoje bo system win jest lekko ułomny. Jak kolega napisał.

Edytowane przez Minciu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wydawało się, że wszystkie stery były zainstalowane z DVD. Ale jak widać ASRock nie dał prawdopodobnie sterów do RAID-a, które trzeba pobrać ze strony AMD. Microsoft jak zwykle ma cichą umowę z Intelem i podstawowe sterowniki są już w systemie.

edit: zainstalowane najnowsze AMD chipset drivers i nadal system nie startuje, RAID software nie mogę zainstalować, po zainstalowaniu AMD RAID drivers system już nie wstaje, co za badziew szkoda słów

Edytowane przez arcticfox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, arcticfox napisał:

Czy ktoś wie dlaczego po włączeniu NVME RAID mode w biosie, system Windows nie startuje? Czy potrzebne są jakieś stery czy coś ?

W RAIDxpert2 mam tak:

Array 1. Non RAID 1TB normal (dysk z systemem)

Array 2. RAID0 2TB utworzony przeze mnie

WINDOWS 10  wstanie tylko musisz zrobić tak :

 

Działa w każda stronę z RAID na AHCI i z AHCI na RAID.

 

Switch Windows 10 from RAID/IDE to AHCI

 
  1. Click the Start Button and type cmd
  2. Right-click the result and select Run as administrator
  3. Type this command and press ENTER: bcdedit /set {current} safeboot minimal (ALT: bcdedit /set safeboot minimal)
  4. Restart the computer and enter BIOS Setup
  5. Change the SATA Operation mode to AHCI from either IDE or RAID
  6. Save changes and exit Setup and Windows will automatically boot to Safe Mode.
  7. Right-click the Windows Start Menu once more. Choose Command Prompt (Admin).
  8. Type this command and press ENTER: bcdedit /deletevalue {current} safeboot (ALT: bcdedit /deletevalue safeboot)
  9. Reboot once more and Windows will automatically start with AHCI drivers enabled.

 

Windows 7 i wcześniejsze miały z tym problem. WIN 10 nie..... żadna ułomność systemu. Tylko trzeba wiedzieć co zrobić.

Edytowane przez mobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem. RAID w windowsie zrobić bo jest szybszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

No ja wiem. RAID w windowsie zrobić bo jest szybszy. 

Nie da się zainstalować RAID Software, bo NVME RAID mode jest wyłączone w biosie, a jak włączę to Windows nie startuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
42 minuty temu, Minciu napisał:

Tam gdzie partycje robisz w windowsie Narzędzia Administracyjne i Zarządzanie Dyskami.

Wszystko z windowsa bez żadnych innych badziewie. Ani jeden sterownik dodatkowy.

Krok po kroku.

https://basement-code.pl/2018/03/partycjonowanie-w-systemie-windows-raid0-1/

?

 Chyba za późno już, system poleciał po instalacji AMD RAID Drivers 9.03.00.206, nie na moje nerwy taka zabawa, nawet na Dosie takich cyrków to nie było, szkoda czasu nie mówiąc o wydanej kasie

Oczywiście system restore nie działa, jak zwykle

Edytowane przez arcticfox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 17.05.2021 o 03:15, RemiKo napisał:

Też zrobiłem zakupy ;)

Jak wszystko przyjdzie, to wrzucę fotki.

20210518_175759khjs7.jpg

Takie nieco skromniejsze 4x 18TB ;)

...

Jutro jeszcze powinna do mnie dojść karta rozszerzeń 4x M.2 na PCIe x16 i wtedy wleci macierz RAID-0 z 4x CS3040 1TB, która będzie charakteryzowała się wytrzymałością nieco ponad 7 PB przy 4TB pojemności.

Jak zabangla, to wrzucę wynik z ATTO.

Reszta dysków NVMe wraz z dodatkowymi przejściówkami posłuży do rozbudowy pozostałego sprzętu, którego chcę zaprząc do pracy w polu ;)

Po całej operacji powinienem osiągnąć wydajność ponad 80 działek na dobę.

...

Staty na dziś:

18-05-2021zrkfx.png

Edytowane przez RemiKo
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, mobo napisał:

WINDOWS 10  wstanie tylko musisz zrobić tak :

 

Działa w każda stronę z RAID na AHCI i z AHCI na RAID.

 

Switch Windows 10 from RAID/IDE to AHCI

 
  1. Click the Start Button and type cmd
  2. Right-click the result and select Run as administrator
  3. Type this command and press ENTER: bcdedit /set {current} safeboot minimal (ALT: bcdedit /set safeboot minimal)
  4. Restart the computer and enter BIOS Setup
  5. Change the SATA Operation mode to AHCI from either IDE or RAID
  6. Save changes and exit Setup and Windows will automatically boot to Safe Mode.
  7. Right-click the Windows Start Menu once more. Choose Command Prompt (Admin).
  8. Type this command and press ENTER: bcdedit /deletevalue {current} safeboot (ALT: bcdedit /deletevalue safeboot)
  9. Reboot once more and Windows will automatically start with AHCI drivers enabled.

 

Windows 7 i wcześniejsze miały z tym problem. WIN 10 nie..... żadna ułomność systemu. Tylko trzeba wiedzieć co zrobić.

Niestety nie działa to, Windows 10 to paździerz, nadal wywala to samo co kiedyś B1InitializeLibrary failed 0x00000bb, to co piszesz to dotyczy SATA RAID  a nie PCIE NVMe RAID, SATA RAID w biosie nie koliduje mi z systemem

@RemiKo te Seagate na USB się grzeją, nie mają aktywnego chłodzenia

Edytowane przez arcticfox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arcticfox

Wiem. Wszystkie do łuskania i wrzucenia w obudowę typu Rack 2U.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goodram się chyba popłacze jak ludzie zaczną te ich dyski wykorzystywać do plotowania :E

"SSD CX400 gen. 2 bazuje na wydajnych pamięciach NAND Flash 3D w technologii TLC. Intensywne testy i umiejętny dobór komponentów umożliwił stworzenie wydajnego i wytrzymałego dysku. Jako dowód zastosowania najwyższej jakości komponentów oraz niezwykłej dbałości o szczegóły, dysk objęty jest 3-letnią gwarancją bez ograniczenia TBW."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RemiKo napisał:

Takie nieco skromniejsze 4x 18TB ;)

...

Jutro jeszcze powinna do mnie dojść karta rozszerzeń 4x M.2 na PCIe x16 i wtedy wleci macierz RAID-0 z 4x CS3040 1TB, która będzie charakteryzowała się wytrzymałością nieco ponad 7 PB przy 4TB pojemności.

Jak zabangla, to wrzucę wynik z ATTO.

Reszta dysków NVMe wraz z dodatkowymi przejściówkami posłuży do rozbudowy pozostałego sprzętu, którego chcę zaprząc do pracy w polu ;)

Po całej operacji powinienem osiągnąć wydajność ponad 80 działek na dobę.

...

Staty na dziś:

18-05-2021zrkfx.png

Prawdziwy z ciebie farmer. Ja na razie zapełniam ~80TB i jeszcze ~połowa została do obsiania :E 

real-farmer-on-tractor-picture-id5439951

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...