Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Różne kombinacje robiłem tak, że mi aż zabrakło pomysłów. 

Dźwiękówke w biosie wyłączyłem też. Huby wątpię aby były problemem bo mam dwa różne i sprawdzone dodatkowo dyski z tymi hubami więc sprawdzałem różne kombinacje. Muszę sprawdzić dokładnie co tam siedzi w środku może jakiś nietypowy chipset wsadzili, albo ten model ma jakieś ograniczenia mocy dla większej ilości urządzeń usb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Tiny ma USB3.0 z każdej strony. Na pewno będzie z niego dobry serwer plików kiedyś. Tylko musiałbym ogarnąć jakoś Lan 10gbit. Może riserem z m.2

Albo nowszego malucha się kupi XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostanio tak z grubsza prubowałem porównać po dłuższym czasie ile wyszło z Hpool vs rtx3080 z ETH. Wychodzi mi że RTX3080 = 110-120TB obsianych działek w Chia.

 

Przy okazji robiłem rozkminę jak zaplanować rozbudowę poola z Tiny aby fajnie wszystko się spinało.
Doszedłem do wniosku, że dwukieszeniowe 28TB WD USB z wentylatorami wbudowanymi wyjdą najlepiej. Ten mój Tiny ma 6 portów USB 3.0. 2x na front panelu i 4x z tyłu. 

Mam działkę 70TB to jakbym chciał przejść chociaż na 4x28TB to wyszedłby z tego bardzo przyjemny nasik. Czysty i schludny. Powinien zamknąć się w 50 watach dając jednocześnie ze 100TB przestrzeni, o 30 więcej niż aktualny pająk z 15 sztuk dysków ;) 

 

Niby jest też opcja z zakupem czegoś bardziej dedykowanego, ale prawie 3K wychodzi sama obudowa na dyski. Gołych dysków i tak nie da się kupić. A rozbieranie USB to utrata gwarancji. No i samo działanie tego Qnapa mnie jakoś przerasta.. ma niby dwa porty 10gbit ale coś tam jest napisane że one obslugują tylko polowę dyskow pojedynczo i ze ten serwer nie działa solo czy jakoś tak. Nie wiem wlasnie nie znam się na tym kompletnie :D Ktoś wie jak to coś działa?

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-sieciowe/qnap-tl-d800s-8-bay-desktop-sata-jbod-expansion-unit-tl-d800s?snrai_campaign=aQk23kOzUW9Z&snrai_source=&snrai_content=&snrai_id=49e34939-f3c8-482b-8524-1bfbb973c743

 

 

Macie jakieś swoje ciekawe propozycje jak zrobić NASa w okolicy 100TB ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje na rynku że takie marne kursy ma Chia?
BTC i ETH znowu w hossie, koparki GPU wygonione z Chin- teoretycznie na XCH powinien być "raj".
Miesiąc temu nawet zastanawiałem się czy nie zainwestować przy ~200USD, bo wydawało się że niżej już raczej nie spadnie.
A dzisiaj wchodzę na coingecko i widzę 165USD (na przełomie września i października było nawet poniżej 150USD).
Pozwracały Wam się chociaż dyski, czy trzymacie urobek czekając na lepsze czasy?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROI dysków HDD to okolice roku. Chia ma pół roku. A jak ktoś był za wczasy przygotowany z kursem 1500usd to dawno jest do przodu. Ci spóźnieni o dwa tygodnie muszą czekać rok XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo CHIA to scam. Niby miala byc "zielona" krypto a okazalo sie, ze wyciska ostatnie soki z kazdego CPU i zarzyna ssd'ki like there's no tomorrow ;)Btw ROI dyskow to rok? Jak niby to wyliczyles? Wg mnie sa bardzo male szanse, ze sprzet zainwestowany w kopanie XCH sie w ogole zwroci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Minciu napisał:

ROI dysków HDD to okolice roku. Chia ma pół roku. A jak ktoś był za wczasy przygotowany z kursem 1500usd to dawno jest do przodu. Ci spóźnieni o dwa tygodnie muszą czekać rok XD

Pik 1500USD był tylko 15-16.05, a prawdodpodbnie pierwszy szerzej dostępny artykuł w polskich mediach o nowej kryptowalucie ukazał się 19.04 (ithardware).
To nawet jak ktoś był od początku zdecydowany i bardzo szybki, to przez dwa-trzy tygodnie (doliczając czas na bardziej szczegółowe ogarnięcie tematu, zakup, przesyłkę i złożenie sprzętu) za dużo nie urobił.
Chyba że od razu postawił konkretną koparkę. ;)

Po początkowych zawirowaniach, mniej więcej od lipca Chia ma dość stabilny kurs na tle innych coinów.
Szkopuł w tym że ten powoli, acz systematycznie spada.
Przez długi czas poziom wsparcia oscylował wokół ~200-250USD, a obecnie już tylko wokół ~150USD.
I to pomimo korzystnej sytuacji na rynku krypto.
Ten ROI HDD w okolicach roku to po jakim kursie jest liczony?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, amsztel napisał:

Bo CHIA to scam. Niby miala byc "zielona" krypto a okazalo sie, ze wyciska ostatnie soki z kazdego CPU i zarzyna ssd'ki like there's no tomorrow ;)Btw ROI dyskow to rok? Jak niby to wyliczyles? Wg mnie sa bardzo male szanse, ze sprzet zainwestowany w kopanie XCH sie w ogole zwroci.

Sprzęt zainwestowany w kopanie to dyski twarde. 

Ewentualne e Lenovo Tiny lub nas 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Minciu napisał:

Sprzęt zainwestowany w kopanie to dyski twarde. 

Ewentualne e Lenovo Tiny lub nas 

Ty piszesz o przechowywaniu plotow. Jeszcze trzeba te ploty utworzyc. Do tego wymagany jest PC z mocnym CPU oraz spora iloscia SSD'kow. Generalnie mocnego komp zlozony do tego celu.

Juz ten temat przerabialismy i pamietam, ze odpisywales jakies teksty typu: "ja mam mocnego kompa w domu, na ktorym nic nie robie wiec plotuje sobie chia" wiec chyba nie ma sensu ciagnac tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, amsztel napisał:

Ty piszesz o przechowywaniu plotow. Jeszcze trzeba te ploty utworzyc

Plotujesz miesiąc dwa. Jak nie ścigasz się z czasem a nie musisz na dziś dzień, to możesz puścić plotowanie nawet na HDDkach. Plotowanie będzie się ciągnąć że 2-3 razy dłużej. 

Komputer do Plotowania nie wymaga tony SSDkow. Jak chcesz szybko zasiać działki to możesz plotowac w pamięci ram. 128GB i masz 70% zapisów w ramie. 30% na SSD albo HDD nawet.

Dzisiaj z czasem nie ma sensu się ścigać bo nie ma już kursu kosmicznego i niskiej trudności. Wszystko się ustabilizowało. 

 

Godzinę temu, Paw79 napisał:

...

Przez długi czas poziom wsparcia oscylował wokół ~200-250USD, a obecnie już tylko wokół ~150USD.
I to pomimo korzystnej sytuacji na rynku krypto.
Ten ROI HDD w okolicach roku to po jakim kursie jest liczony?

Dla tego pogrubionego ;-) Jak bdziesz oddawał XCH po 150USD to ze dwa lata ROI wyjdzie ;)

I oczywiście licząć tylko HDD, nie jak amsztel sugeruje doliczać do tego maszyne do plotowania, która zazwyczaj jest po prostu domowym PC jak mówimy o działkach 50-200TB. Doliczanie domowego PC do tego budżetu to lekka pomyłka. Tak jak koniecznie trzeba było kupić nie wiadomo jaki PC i milion NVME a następnie to postawić w koncie żeby sobie stało XD No nie, to tymczasowo jest używane a nie bez końca.

Edytowane przez Minciu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, amsztel napisał:

Ty piszesz o przechowywaniu plotow. Jeszcze trzeba te ploty utworzyc. Do tego wymagany jest PC z mocnym CPU oraz spora iloscia SSD'kow. Generalnie mocnego komp zlozony do tego celu.

Nawet jeśli to co dalej z nim? :) Kończysz plotowanie, im mocniejszy PC tym szybciej kończysz. I co dalej? Wyrzucasz komputer na śmietnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Minciu napisał:

Dla tego pogrubionego ;-) Jak bdziesz oddawał XCH po 150USD to ze dwa lata ROI wyjdzie ;)

Mnie to generalnie nie obchodzi kto sobie na czym i jak kopie, tylko dziwię się że rynek XCH dopuścił aż do takich spadków.
W końcu krypto są "poza kontrolą" i teoretycznie duży gracz/gracze mają możliwość spekulacji poprzez transakcje na odpowiednim poziomie w ramach jednej/kilku spółek/osób.
Jestem przekonany że do takich ruchów dochodziło gdy BTC i ETH za bardzo pikowały.
A na Chii sporo osób obkupiło się po 400-600USD (pomijam już pechowców co kupowali po 1500USD) i nie potrafią utrzymać 200USD?
To jest, jak sam piszesz, poniżej kosztu dysków które trzeba było kupić na kopanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w planie postawić sobie na chacie serwer NAS 10gbe i użyć go do Chia i jako dysk sieciowy pod dwa komputery, na którym można by instalować gierki i trzymać swoje śmieci ;) Server przymnie 5x18TB. Ewentualnie jakiś bonus pod USB.

Wolne miejsce będzie zajęte działkami. I tak będzie NAS na siebie sam powoli dorabiał. Coś jak RTX3080 w kompie albo wcześniej 1080TI. 

W tej obudowie:

 https://www.sklep.terra-master.pl/terra-master-f5-422-p-959.html

 https://www.sklep.terra-master.pl/terra-master-f4-422-p-956.html ( lub ta - dodatkowe jedno sata bez kieszeni jest )

Jest spoko bo zjada chyba 7w w idle, przyjmuje dowolny system i ma 10gbe ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nikt nie pisze o FORKACH CHIA ? Zawiodłem się na was XD Musze to przetestować. Ale pewnie pół świata już od dawna na tym leci.

A widzę że grubo można forkować ? :D Na tych samych działkach co już się wyplotowało, równolegle.

 

vxbtomnr7qf71.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forki warto farmić przy okazji, zawsze to dodatkowy pieniądz a nie wiadomo kiedy która moneta wystrzeli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36$.
Kopie ktoś jeszcze? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 minuty temu, Paw79 napisał:

36$.
Kopie ktoś jeszcze? :D

Ostatnio kopanie czegokolwiek straciło sens XD

Wszystko nurkuje. Nawet stable coiny się sypią.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To pewnie niezły moment żeby kupować.
Choć z drugiej strony przy 200$ też tak myślałem (na szczęście nie zrealizowałem tego pomysłu :P).
Są gdzieś dane ile łącznie XCH już wykopano?
I czy jest jakiś górny limit jak w przypadku BTC (21 milionów)?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Paw79 napisał:

36$.
Kopie ktoś jeszcze? :D

 

Chia dzielnie walczy! Zobacz na Luna ... masz 3 bańki. Dokupujesz drugie tyle  ciona. Idziesz spać. Rano wstajesz masz tysiąc baksów. POZDRO XD

 

FSkJ5XwWUAE8idk?format=jpg&name=medium

 

FSkJ5XyXMAE4kZQ?format=jpg&name=medium

 

FSi9_IiXIAYF0-F?format=jpg&name=small

 

FSkQ2bvXsAU0sJa?format=png&name=small

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...