Skocz do zawartości
sert

RYZEN 5300G (GE) ES Cezanne ZEN3

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nie gram, więc nie potrzebuję silnego CPU, grafikę mam GTX1050. Do tej pory był Ryzen 3100, ale jeśli nadarzyła się okazja na Ryzena 5300G, a raczej w wersji GE w wersji Engineering sample, to niefrasobliwością byłoby nie skorzystać - mieć ZEN 3 w wersji 4C/8T (z APU Vega nie będę korzystał) - to jest dla mnie coś ! :) Na razie cieszę się, że procesor wystartował na mojej płycie z najnowszym biosem MSI X570-A Pro. Będę się nim bawił - jak coś ciekawego wykręcę - dam znać. Póki co wrzucam screeny z CPU-Z na defaultowych ustawieniach. Defaultowe częstotliwości pracy 3,5-4,2 Ghz.

cpuz_cezanne.jpg

cpuzbench_cezanne.jpg

Edytowane przez sert
  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

cpuz_cezanne_OC_4.5.thumb.jpg.0cbdc3acaacc3749ba0dde33ed87818e.jpg

Na razie pierwsze próby OC na szybko 4.5Ghz, nie próbowałem póki co więcej, napięcie procesora na razie tak "od czapki", timingi pamięci na auto. Potestuję tą konfigurację w wolnej chwili a dalej zobaczy się.

Edytowane przez sert
  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbyś radę wyjąć GTX1050 i zapuścić 3DMark firestrike na APU ?

Jestem bardzo ciekawy jak to wypada przykładowo w porównaniu do 3400G (z Vega 11).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Mistral85 napisał:

Dałbyś radę wyjąć GTX1050 i zapuścić 3DMark firestrike na APU ?

Jestem bardzo ciekawy jak to wypada przykładowo w porównaniu do 3400G (z Vega 11).

Postaram się to zrobić, nie wcześniej jednak niż w weekend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

W dniu 13.05.2021 o 21:29, Mistral85 napisał:

Dałbyś radę wyjąć GTX1050 i zapuścić 3DMark firestrike na APU ?

Jestem bardzo ciekawy jak to wypada przykładowo w porównaniu do 3400G (z Vega 11).

Chyba będziesz zawiedziony ?‍♂️ Wstawiam wynik z GTX1050, potem Radeona procesorowego a na koniec screen z GPU-Z. Ustawienia jak dwa posty wyżej czyli 4,5 Ghz na sztywno, pamięć 3800mhz.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wkurza mnie moja nieumiejętność dodawania plików, chyba zrobię sobie przerwę :)

Clipboard01.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Musze kombinować z tymi zdjęciami, a nie lubie tego :terefere: :) Ale taraz się udało.

 

FS_1050.jpg

FS_Vega.jpg

Cezanne_gpu-z.jpg

Edytowane przez sert
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3D jest słabiutkie, ale.... video 4k i 8K dekoduje sprzętowo fantastycznie, kontroler pamięci super - pamięć pracuje mi 4133Mhz. Dla mnie nic więcej nie potrzeba, na razie nie będę wracał do GTX1050.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zasadniczo ciekawi grywalność w gry na tym sprzęcie :P Czy znajdzie się coś lepszego do grania w CSa niż 3400G czy nadal nie? To jednak dość dziwnie wygląda, że im nowsze procesory tym słabszą nają grafikę, przynajmniej na razie... A byłbym w stanie uwierzyć w wydajność 1050Ti, gdyby do procka 4/8 (a lepszego na Zen2 czy tym bardziej Zen3 do tego poziomu grafiki do gier nie potrzebujesz) wpakować możliwie największy chip GPU z nowej architektury. Wtedy już nawet ograniczenia pamięci nie zabiłyby wydajności na tyle, żeby nie dało się okazjonalnie odpalić jakiegoś tytułu multi na takim APU

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez przesady 4650G czy 4750G calosciowo maja wydajniesza grafike (przez kontroler pamieci).

Jak 4650G byl za 800zl to byl lepsza opcja niz 3400G ktorego ziezko bylo juz znalezc.

Tu nie ma co juz robic. Wydajnosci samej grafiki juz sie nie da zbytnio zmienic . Wszystko sie rozbija o kontroler pamieci. Taktowanie i opoznienia. 4650G konczy mi sie na 2133MHz. dla pamieci . Wiecej nie idzie bez glitchy i to jeszcze z coold bootami. Opoznienia ponizej 60ns tez ciezko wyciagnac (moze z B-die). Ciekawe jak przy 5600 czy 5700. Pewnie opoznienia jeszcze ciut zejda do 55ns.

Dlatego tez te procki ida tylko na OEM ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, sert napisał:

3D jest słabiutkie, ale.... video 4k i 8K dekoduje sprzętowo fantastycznie, kontroler pamięci super - pamięć pracuje mi 4133Mhz. Dla mnie nic więcej nie potrzeba, na razie nie będę wracał do GTX1050.

W kwestii formalnej to tu nie ma sie czym zachwycać... 4k hdr to nawet athlon 200ge z vega 3 odtwarzał bez problemu... o 8k sie nie wypowiadam bo to jest niepraktyczna abstrakcja....

A mimo ze 4650  czy 4750g maja nieco wydajniejsza grafike od 3400g to sa nietrafione w pojeciu całościowym, bo 4/8 w domowych zastosowaniach to swiat i ludzie, wiec przeplacanie za 6/12 lub w ogole 8/16 dla tych +5-20% igpu jest kiepskim pomysłem... Szkoda ze amd jest tak krotkowzroczne... całe to obecne stopniownie igpu/skalowanie jest o kant dupy potłuc... vega 8 powinna być w każdym ryzenie.

Edytowane przez marioking
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, marioking napisał:

(...) o 8k sie nie wypowiadam bo to jest niepraktyczna abstrakcja.... (...)

Nie jest to do końca taka abstrakcja. Na YT jest dużo materiałów video 8K, które jakby się chciało ściągnąć i oglądać u siebie, to Vega ta, bez zająknięcia je zdekoduje małym nakładem swoich sił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i jakies pseudo-8k jest, chociaz to predzej hamski upscaling... abstrakcja to to ogladać na jakis 65-75" :P zeby 8k mialo sens to trzeba do tego jakiś 120-150" :P wiec sory sert jesli ktoś mi tu mowi o jakies praktycznosci 8k to ja mogę mu sie w twarz rozesmiac co najwyzej.. 8k to tak hamski marketing ze brak mi słów a jeszcze bardziej na naiwnosc ludzką co nie rozumie prostych ograniczeń wzroku i jak to sie przekłada na wymiarowość ekranu do dystansu z którego się ogląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co piszesz, nie zmienia faktu, że ta Vega materiał video w 8K (i w pseudo-8K) zdekoduje, i ja o tym w sumie tylko pisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, sert napisał:

Wszystko co piszesz, nie zmienia faktu, że ta Vega materiał video w 8K (i w pseudo-8K) zdekoduje, i ja o tym w sumie tylko pisałem.

Mam tą wadą że jestem pragmatyczny a takie, nie obraż sie, głupie gadanie, szerzy się,,, inna pragmatycznośc, tak sie składa ze Ty masz hdmi 1.4 i max dla ciebie puszczednia sygnału na cokolwiek konczy sie na 4k 30HZ! Poza najnowszymi płytami z hdmi 2.1 niewielu skorzysta z możliwości sygnału 8k na czymkolwiek bo oprócz wyjscia, większośc tv "8k" nie ma takiego wejścia... dopiero najnowsze od niedawna są w nie wyposażane... Ale mozesz zdekodować 8k bardzo przydatne i warte odnotowania.  Osobiscie wiem że athlon 200 z vega nie uciagnie wiecej jak 4k hdr bo juz wtedy szedł na 90-95% igpu, ale jako osoba rzeczowa nie widze z tym najmniejszego problemu i w sumie taki planuje down-grade tego 3400...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakby ktoś chciał taki procesor (bo nie wiadomo kiedy i czy w ogóle oraz w jakiej cenie pojawią się w sprzedaży oficjalne sztukl), to widzę, że są dostępne u jednego sprzedawcy na ali w cenie z przesyłką 203,57$. Podrożały trochę w porównaniu do tych z Ebaya z marca br. Jednak moim zdaniem biorąc pod uwagę, że jest to ZEN3 z odblokowanym mnożnikiem +Vega, to i tak bardzo się opłaca ten procek za ok. ~750 PLN Link

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiąc się tym konkretnym procesorem dalej, dochodzę do wniosku, że kontroler pamięci jest niesamowity. Otóż moje starusieńkie pamięci 2x4Gb GSkill na D-Die, których maksymalną prędkość 5 lat temu producent określił na 3866Mhz, procesor ten puścił mi je na .....4533Mhz, gdzie ja nigdy praktycznie na poprzednich generacjach procesorów nie widziałem więcej niż 3900Mhz. Niestety Agesa v.2PI 1.2.0.2.  spowodowała, że stał się niemożliwy odczyt danych SPD pamięci, ale to w niczym nie przeszkadza pamięciom w ich prawidłowym działaniu. Co jeszcze zrobiłem? Procesor 4,6 Ghz na sztywno, podkręciłem też do 2000Mhz kartę graficzną. CB20 przechodzi bez błędów, system działa stabilnie. To tyle informacyjnie amatorsko ode mnie na temat tego procka.

 

hwinfo_cezan.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra to teraz TM5 z profilem Ollie i jak przedzie bez bledow WHEA to uwierze.

Aha i jeszcze jedno ustaw wszystko z biosa poczekaj do nastepnego dnia i niech sie na zimno jeszcze uruchomi ...

Wrzuc screeny z AIDA i testu pamieci  juz po tym bedzie widac czy jest stabilne ...

A i jeszcze jedno czy to jest 1:1 z Inifinity Fabric ? Jak nie to Renoir czy tez zwykle procki bez APU oparte o Zen2/Zen3 tez tak potrafia .... I nie oplaca sie to w ogole bo opoznienia rosna powaznie i wydajnosc spada tak jak grafiki jak i CPU ....

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za zabranie głosu, bo mi też to wydawało się zbyt piękne. Więc spróbujmy to wszystko wyjaśnić, jeśli jesteś chętny (jesteście chętni koledzy) pomóc.

28 minut temu, grayman_1 napisał:

Dobra dobra to teraz TM5 z profilem Ollie i jak przedzie bez bledow WHEA to uwierze. (...)

Co to jest TM5 z profilem Ollie? Skąd to ściągnąć?

29 minut temu, grayman_1 napisał:

Wrzuc screeny z AIDA i testu pamieci  juz po tym bedzie widac czy jest stabilne ...

Mam starą Aidę, jeszcze sprzed ZEN3, a nowa 6.33 ma w wersji Trial poukrywane, jak wiesz, niektóre wyniki, ale screen mogę wrzucić, tylko wyjaśnijmy pewne sprawy bo nie chę się zbłaźnić.

Poniżej zrzut z Hwinfo, widzę w nim jakieś limity, można je usunąć jakoś? O co tu chodzi?

I dodatkowo pokazuję niektóre ustawienia OC w Biosie.a30c82d7c570.jpg

 

 

hwinfo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie jedziesz tak na stałe bo napięcia dla 7nm są trochę wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 minut temu, kalderon napisał:

Mam nadzieję, że nie jedziesz tak na stałe bo napięcia dla 7nm są trochę wysokie.

Płyta ustawiła sama  - ja zmieniłem tylko napięcie główne CPU 1.38V -  (przy niższym  - 4,6Ghz było w CB20 niestabilne) i RAM - 1.51V (gdzieś kiedyś wyczytałem, że D-Die Samsunga mogą w tej kwestii znieść dużo). Oczywiście robię to na swoje ryzyko, ale wydaje mi się, że w przypadku CPU i RAM nie przekroczyłem jeszcze w tym przypadku prawdziwej czerwonej linii.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chyba już wiem  co to jest "Global Frequency Limit" w Hwinfo - jest to maksymalny (w przypadku tego procka w wersji inżynieryjnej) maksymalny boost ustawiony na 4150Mhz, ale ponieważ podkręcam wszystko na stałe, to nie ma to żadnego znaczenia.

Czyli co, raczej jest wszystko ok? Nie kłamałem chyba z niczym?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla procków w 7nm lepiej nie przekraczać 1,3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...