Skocz do zawartości
sert

RYZEN 5300G (GE) ES Cezanne ZEN3

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, sert napisał:

No właśnie o nich mówiłem,  że ten producent dla mnie to loteria.... i co znowu oddawać? Zagwarantujesz, że pójdą na 4733Mhz w dualu? Bo wiem, że na to procek pozwala (choć sprawdzałem jak pisałem wcześniej  tylko w single, 1.6V).

Tabelka cytat:

 

Są to najtańsze B-die, a to jaki będą miały potencjał OC, to loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie w temacie, ale troszkę obok, świeży praktyczny teścik 5600G

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Uparłem się żeby sprawdzić ten procesor pod kątem jego kontrolera pamięci - jaki jest jego maks dla pamięci. Pojawiły się ostatnio w jednym ze sklepów internetowych w fajnej cenie dwa modele GSkill-a Ripjaws V 2x8GB:

- F4-4600C19D-16GVKE 4600Mhz CL19-26-26-46 1.50V

- F4-5066C20D-16GVK 5066Mhz CL20-30-30-50 1.60V

Wybrałem i zamówiłem  ten pierwszy model z przyczyn oczywistych, jak się popatrzy na powyższe parametry. Ciekawe co z tego wyniknie? :)

Do GSkilla mam zaufanie, przynajmniej na modułach pamięci podaje kolejne unikalne numery seryjne.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 godziny temu, sert napisał:

W sumie w temacie, ale troszkę obok, świeży praktyczny teścik 5600G

 

Hmmm 60 FPSów w 1080p na LOW w takim Warzone to chyba rewelacyjny wynik? Inne gry też elegancko na wyższych detali. 

Szkoda, ze procesor nie jest teraz dostępny bo byłby niezła alternatywą na chore ceny GPU. 

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zależy za jakę cenę. Integra w tych APU jest na poziomie Radeona 7770 wartego może z 80 zł. Natomiast ten 5600g to koszt z 1800 zł. Ja tam wolałbym kupić używkę Ryzena 1700 za 500 zł + stare GPU typu 7790 czy coś. Jeśli mówisz o podzespołach na "przeczekanie" to IMHO lepsza opcja :D i z 3x tańsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeżeli odpowiednik Ryzen 5 5600x kosztuje 1500 PLN a Radeon 7770/7790 sprawne chodzą po 200-250 PLN (uszkodzone są po 80 PLN) to chyba lepsza zintegrowana opcja na gwarancji. 

Porównując testy w necie to Ryzen 5 5600x wraz z GTX1050 Ti pokazuje tyle samo fpsów co ta zintegrowana grafika. 

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kup ty gdzieś tego apu 56xx, plus fartownie płyte która będzie go wspierać... akutalnie większość starych raczej tego nie robi... O wiele prościej jednak wybrac tradycyjnie rozwiązanie bo apu to obecnie "sztuka dla sztuki" niz praktyczne czy ekonomiczne rozwiazanie....i w tym jest pies pogrzebany... bo apu to byłby fajną opcją gdyby one rzeczywiscie były do kupienia a nie kombinatoryka i fart na pozomie fanboya....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TBH w zeszłym roku złożyłem znajomym do prostych gierek i Office'a ze trzy zestawy na APU i mówiąc szczerze, 3400G w cenie 700zł to był totalny killer jeśli chodzi o możliwości zrobienia tego w małej, eleganckiej obudowie i tanio. A wydajnośc do CSa czy jakichś gierek dla gunwiaków wystarczała z nawiązką. Teraz? Cholera, chętnie kupiłbym 4/8 z fajnym iGPU za te 700-800zł, ale nimo pana, nimo. I nagle się okazuje, że w b. ograniczonym budżecie pod podstawowe gierki opłaca się uderzyć w zestaw z prockiem i GPU o wydajności porównywalnej do tego APU... wychodzi drożej niż wychodziło kiedyś, ale brak presji na rynku APU zapewne nie da nam tego rozwiązania jeszcze długi czas.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 23.05.2021 o 21:06, sert napisał:

Uparłem się żeby sprawdzić ten procesor pod kątem jego kontrolera pamięci - jaki jest jego maks dla pamięci. Pojawiły się ostatnio w jednym ze sklepów internetowych w fajnej cenie dwa modele GSkill-a Ripjaws V 2x8GB:

- F4-4600C19D-16GVKE 4600Mhz CL19-26-26-46 1.50V

- F4-5066C20D-16GVK 5066Mhz CL20-30-30-50 1.60V

Wybrałem i zamówiłem  ten pierwszy model z przyczyn oczywistych, jak się popatrzy na powyższe parametry. Ciekawe co z tego wyniknie? :)

Do GSkilla mam zaufanie, przynajmniej na modułach pamięci podaje kolejne unikalne numery seryjne.

Daj znac jakie wyniki ale ten pierwszy set to mi wyglada na to samo co Vipery Steel 4000/4133 ....

Wysokie napiecie jak na takie timingi ....

Podejrzewam ze Vipery 4400 byly by lepsze ....

No ale zobaczysz.

Co do filmiku ...

Tyle wyciga w FireStrike zoptymalizowany 4650G.

Czyli ram na 3866 cl.16 z wylaczonym GDM i TSME oraz z iGPU na 2200MHz.

image.png.69ebee0e07d670f72f819fff7b7a4d04.png

Edytowane przez grayman_1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, grayman_1 napisał:

Daj znac jakie wyniki (...)

Najwcześniej jutro późnym wieczorem, przesyłka jeszcze w drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sytuacja wygląda tak:

1. Dotychczasowy fakt: 2x4Gb Samsung D-die Gskill (nominalnie 3866Mhz) śmiga bezproblemowo u mnie w dual channel i CR1 na 4533Mhz

2. G.Skill Ripjaws V 2x8GB (ponoć) Samsung B-die:

- śmiga bezproblemowo na 4733Mhz w single channel z CR1 (załączony zrzut z Aidy) i w dual channel ale CR2 , przy czym wyniki w Aida są gorsze niż moich pamięci z pkt. 1

- na CR1 w dual channel stabilnie tylko do 4133Mhz.

Wnioski wg mnie:

3. Kontroler mojego procesora może mieć zapas jeszcze w dual channel  (co widać w CR2) ale może właśnie to być tylko w CR2 - tu nie mam pewności. Może są jakieś ograniczenia wynikające z fizyki pamięci lub kontrolera i żadna pamięć na żadnej platformie nie pójdzie w CR1 powyżej 4533Mhz - tu się nie znam więc gdybam.

4. Jest to bardzo dobra prawdopodobnie pamięć na wysokie taktowania dla nowych Inteli (w związku z tym jakimś Gear1 Gear2) i w sumie Intelom jest dedykowana co jest zaznaczone na opakowaniu.

5. Jest to prawdopodobnie dobra pamięć też i dla Ryzena Zen 3 do 4133Mhz CR1 (ale nie dla mojego, mnie parametry nie satysfakcjonują).

6. Moja pamięć dotychczasowa  2x4Gb Samsung D-die Gskill - wygrywa, więc i zostaje.

 

DDR4 4733Mhz1T_single_channel.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby potwierdzić do końca  to co napisałem,  pokażę to 4733Mhz w dual channel CR2

DDR4 4733Mhz2T_dual_channel.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sie spodziewalem raczej sredni sort B-die.

Poziom Viperow 4000/4133 ...

Tak jak zwykle u G-Skilla zbyt drogo ...

Zreszta przy takich czestotliwosciach pojawia sie problem plyty glownej ...

Najlepiej by bylo by uzyc jakiegos dobrego ITX-a lub dwuslotowe konstrukcje na DTX typu ROG na X570.

Czy to ma sens ? Raczej nie ...

Dlatego nie zmieniam swoich E-Die na B-Die .... Doplata nie warta finalnego efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 23.05.2021 o 13:42, sert napisał:

W sumie w temacie, ale troszkę obok, świeży praktyczny teścik 5600G

https://www.youtube.com/watch?v=8ktY12GiO18

Żeby dać jakiś punkt odniesienia- podkręcony GTX750Ti (1411MHz/6000MHz) robi w Timespy ~1500pkt. (GPU score).
Natomiast z uwagi na lepsze wsparcie dla nowszych technologii w grach ten 5600G będzie spisywał się wyraźnie lepiej.
Np. w Cyberpunk 2077 (low, 720p, 80% resolution scaling = realne 576p) iGPU w Ryśku na filmie wyciąga ~50-60fps, podczas gdy kręcony GTX750Ti przy podobnych ustawieniach zaledwie 30-40fps:
https://www.youtube.com/watch?v=CYQW75pyKnI#t=2m37s

Bardzo fajna integra do mniej wymagających tytułów, jak i sam CPU. Szkoda że cena z tyłka.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli CPU o 15-20% gdzies szybsze niz w 4650G co mozna sie spodziewac patrzac na roznice Zen3 vs Zen2.

Grafika ta sama ... Pi razy oko bo kontroler pamieci ma ciut nizsze opoznienia co powinno sie przekladac na realny wzrost wydajnosci. Byl by lepszy wynik dla GPU gdyby koles ustawil porzadne timingi na tych viperach.... Tak gdzies o 5-8% powinno byc lepiej ... Co by dalo te 3-4 fps wiecej w Cyberpunku ... Na fhd w low moze by sie juz dalo grac.

Te B-die az sie prosza o 4133 cl.16 a moze i wiecej ... Tylko ze wkladanie pamieci za 590zl do APU to fanaberia ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 godzin temu, oh,shut up napisał:

Dostrzegam potencjał ale musiałbyś wiedzieć co robisz. Fajne te apu. Kupię sobie.

Jeśli rzeczywiście trafi do Ciebie to APU, a wyciśniesz z niego wszystkie stabilne soki, to proszę podziel się tutaj efektami i swoją metodą. Prośba dotyczy także ewentualnie innych osób, które nie mają oporów z dzieleniem się efektami swojej zabawy, a które nabyły/nabędą ten procek.

Ja więcej na swoim sprzęcie stabilnie nie potafię już wyrzeźbić. Więc podaję ostateczne wyniki z cpu-z, pojedynczy wątek chyba fajny? Stawiam tezę, że nigdy nie wyprodukowano szybszego czterordzeniowca.

 

cpuid_bench_.jpg

Edytowane przez sert
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak na 4 rdzenie, to multi też kozak. Ryzen 2600 (po oc) czy i5-10400 mają niewiele więcej pkt

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pieknie.

6 rdzeniowy 4650G i mam 505/4252 na 4225MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 27.05.2021 o 22:47, sert napisał:

(...) Stawiam tezę, że nigdy nie wyprodukowano szybszego czterordzeniowca.

No i chyba się pomyliłem :( Szczerze mówiąc nie rozumiem tego zwycięstwa Intela w teście jednowątkowym w CB23. Niższe o wiele taktowanie a wynik lepszy? Ktoś mnie oświeci o co w tym chodzi?

cb23.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sert napisał:

Niższe o wiele taktowanie a wynik lepszy?

W rezultatach widnieje zwykle bazowe taktowanie. Zapomnieliśmy o turbo? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, MitycznyJeż napisał:

W rezultatach widnieje zwykle bazowe taktowanie. Zapomnieliśmy o turbo? ;)

No tak, rozumiem, ale jako trzeci w wynikach jest ten sam model procesora Intela tylko z niższym taktowaniem  - co to w takim razie oznacza? (nie znam się na obecnych procesorach Intela :)  )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że te dwa wpisy różnią się końcówką - @28W/15W. To konfigurowalne TDP, którego zmiana wpływa zarówno na zegar bazowy, jak i limity energetyczne. Z różnych wyników wnioskuję, że limity dla TDP=15W są na tyle restrykcyjne, że nie pozwalają nawet jednemu rdzeniowi na rozpędzenie się do maksimum.

A jeżeli chodzi o sam mechanizm turbo - fundamentalne zasady jego działania nie zmieniły się od wprowadzenia sandy bridge ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wszystko jasne, dzięki. Jakby 4.7Ghz (tyle wynosi turbo w tym Intelu - sprawdziłem) w Ryzenie było u mnie stabilne, to wynik myślę byłby inny :) a i tak zabrakło niewiele....

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sert napisał:

Wszystko jasne, dzięki. Jakby 4.7Ghz (tyle wynosi turbo w tym Intelu - sprawdziłem) w Ryzenie było u mnie stabilne, to wynik myślę byłby inny :) zabrakło tak niewiele....

Z jakim RAM masz ten wynik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, _rdk_ napisał:

Z jakim RAM masz ten wynik?

Podkręcone GSkill z 2018 r. 2x4Gb F4-3866C18D-8GTZ

 

Gskill3866Mhz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...