Skocz do zawartości
sert

RYZEN 5300G (GE) ES Cezanne ZEN3

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Myślę iż masz tutaj rezerwę do wbicia top1 :)  Zwłaszcza iż jest spora szansa na >4000 1:1 z IF

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, _rdk_ napisał:

Myślę iż masz tutaj rezerwę do wbicia top1 :)  Zwłaszcza iż jest spora szansa na >4000 1:1 z IF

Zaszło pewnie nieporozumienie :) To o czym piszesz już jest, popatrz dobrze! Nic więcej nie wyciągnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poyzytywnie mnie zaskoczyli  z latency.

Nie wiem co bym nie robil to max. 59ns przy duzo ostrzejszych timingach na 4650G.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak b. dobrze moim zdaniem jak na Zen2

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sert napisał:

Zaszło pewnie nieporozumienie :) To o czym piszesz już jest, popatrz dobrze! Nic więcej nie wyciągnę.

Przyznaję, nie popatrzyłem na screen tylko sprawdziłem model pamięci. To są single czy dual rank?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, _rdk_ napisał:

To są single czy dual rank?

Szczerze mówiąc, nie wiem, ale chyba dual.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, sert napisał:

Szczerze mówiąc, nie wiem, ale chyba dual.

W thaiphoon możesz sprawdzić. Generalnie przez RAM w CB wiele się nie ugra, ale podobno Zen3 wyraźnie zyskuje mając 4 zamiast 2 rank, tudzież 4 moduły vs 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, _rdk_ napisał:

W thaiphoon możesz sprawdzić. 

Nie mogę właśnie, dziwna sprawa ale żaden program nie odczytuje mi obecnie danych SPD z pamięci (przy Ryzenie 3100 i 3600 i innej Agesie nie było problemu). I nie wiem czy to wina tego, że procesor to próbka inżynieryjna czy wina najnowszej AGESY, ma ktoś jakieś pomysły?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sert napisał:

Nie mogę właśnie, dziwna sprawa ale żaden program nie odczytuje mi obecnie danych SPD z pamięci (przy Ryzenie 3100 i 3600 i innej Agesie nie było problemu). I nie wiem czy to wina tego, że procesor to próbka inżynieryjna czy wina najnowszej AGESY, jakieś pomysły?

Pokaż co Ci thaiphoon "wypluwa"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem to zrobię, jestem na razie daleko od swojego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i oferta na Ali została zakończona, nie ma aktualnie tam tych procesorów. W sumie się nie dziwię, procesor szybszy i tańszy niż 3300X a dodatkowo z Vegą. Moim zdaniem kto się zorientował i kupił, a nie potrzebował więcej niż 4C/8T to zyskał i zrobił ....

tenor.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, _rdk_ napisał:

Pokaż co Ci thaiphoon "wypluwa"?

Thaiphoon wypluwa mi taki komunikat i za nic nie wiem o czym on świadczy? To samo jest na defaultowych ustawieniach biosu.

 

Thaiphoon.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek trwa. Od początku  wiedziałem, że Ryzen 5300G to "potwór", ale że tak?.... ?Nowe praktyczne dane o tym procku, polecam zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry pamięci:

Pierwsze źródło (tłumacz Google): link i grafika z tego źródła:

Cytat

cezanne_01.jpg

W ślad za pierwszym źródłem trafiłem do oryginalnego źródła: link i grafika

Cytat

image_id_2526112.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poniżej efekt moich najnowszych poczynań. M. in. BGS dałem na Disabled - zmniejszył się trochę główny odczyt pamięci, ale zwiększył się odczyt L3 i spadło odrobinę latency. Bardzo chciałbym zejść z latency poniżej 50ns, ale mam przeświadczenie, że i tak jestem na granicy możliwości sprzętu i stabilności. Może ktoś z Szanownych kolegów rzuci okiem na moje ustawienia i wypowie magiczne "Zmień jeszcze to...." a po tym wydarzy się cud i zobaczymy latency np. 49,9 ns :)

b139ab53e778.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz tryb awaryjny, uruchom AIDE i wydarzy się cud ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kibolkks napisał:

Włącz tryb awaryjny, uruchom AIDE i wydarzy się cud ?

Dzięki :) tak zrobię :) Super!!!

--------------------------------------------------------------

Po 5 minutach........

oh-no-gif-image-52650-299050.gif

6149eda1d0c79.jpg

Co ja teraz zrobię?

Muszę pomyśleć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ctrl + alt + delete: Menadżer Zadań -> Szczegóły -> prawym na AIDA i ustaw wysoki priorytet w tyrybie awaryjnym powinno jeszcze zejść. 

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki.

W sumie wiedziałem, że mogę na tych pamięciach dać CL17 podwyższając jeszcze napięcie, jednak pomimo zmiany tego parametru - TestMem5 zawsze wywalał błędy, a w aidzie i tak latency było powyżej 50.

Wróciłem jednak do tego pomysłu na chwilę w trybie awaryjnym na czas testu.

Jest OK, ale sukces połowiczny bo i tak nie mogę na stałe pozostać na CL17 z powodu tych błędów, choć teraz np. piszę i używam internetu na tym ustawieniu. Moim zdaniem - na stabilnych i b. dobrych pamięciach realne jest stałe latency poniżej 50 - u mnie tylko przez chwilę, tylko w trybie awaryjnym i z niestabilnym  CL17 ?

495d7cc35e8c1.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odpuszczam tematu. Zaszalałem - kupiłem wypasione (selekty) pamięci na b-die. Bedę się nimi bawił. Na tą chwilę, po 30 minutach od ich wypakowania - tak to wygląda, jest lepiej niż było.

b-die_aida.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, oh,shut up napisał:

Spróbuj 4200mhz cl16-16-16-36 na niskim trfc.

A może być tak jak poniżej? ;) Drugi etap mojej zabawy...

 

3 godziny temu, oh,shut up napisał:

Puść proszę benchmark w forza horizon 4 demo 1080p preset wysoki

Chętnie bym to zrobił dla Ciebie, ale potrzeba raczej konta Microsoft, a ja nie mam

139880b592a1e.jpg

 

 

b-die_aida2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płonne nadzieje, oj płonne. Co z tego, że u mnie na B-die do testu w Aidzie można ustawić ekstremalne timingi, jak TM5 sypie błędami, nie mówiąc o tym, że GDM musi być pow. 4000Mhz na Enabled. Żadne kombinacje stabilnych nastaw tych skądinąd dobrych pamięci, nie dają choćby takich osiągów, które już mam na E-die Samsunga, a z którymi B-die niestety w tym przypadku nie może konkurować. Przewiduję, że jak będa już w sprzedaży 5600G i 5700G, to pomimo b. dużego ich potencjału (tak przypuszczam poprzez analogię do 5300G) jeśli chodzi o współpracę z szybką pamięcią,  ciężko będzie uzyskać dobre, wysokie i stabilne wyniki z pamięciami, które są obecnie dostępne na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, oh,shut up napisał:

Może za wysokie taktowanie, za niskie timingi i napięcie soc + DDR? Sproboj najpierw cl16-16-16-36 na 1.45v lub 1.5v. U mnie soc do 4200mhz potrzebuje w przedziale 1.25-1.27

Próbowałem różnych sztuczek i wszelkie stabilne nastawy dawały gorsze wyniki niż moje GSkille na E-die, które lecą na 5533Mhz GDM Disabled. Straciłem serce do B-die w przypadku obecnego mojego procka. Mam swoją teorię, że one pow. 4000Mhz. wykazują ewidentną wg mnie optymalizację pod Intele (Gear2). Ponieważ mam na szczęście punkt odniesienia w postaci posiadanych już kilkuletnich pamięci na E-die Samsunga (nota bene też przeznaczonych oficjalnie pod Intele), twierdzę, że technicznie wyprodukowanie takich pamięci, które na GDM OFF będą mogły być wysoko taktowane i mieć sensowne timingi - jest możliwe, tylko pewnie żadnemu producentowi nie opłacało się do tej pory zaprojektować takich pamięci pod procki AMD, gdyż było i jest wiadomo, że od ZEN1 do ZEN 3 zwykłe procesory (bez Apu), których w rękach posiadaczy jest miliony,  nie przekraczają 4000 Mhz, a  je obsłużą B-die (i inne gorsze) a na intelu B-die polecą wyżej (ale z Gear2). Trzeba mieć nadzieję, że producenci zauważą lukę na rynku i zostanie dostrzeżone istnienie procesorów serii 4000G i 5000G, które AMD wyposażył w super kontrolery pamięci - i może takie pamięci pokażą się na rynku. Myślę, że AMD wiedząc jak wygląda sprawa z pamięciami nie chwali się możliwościami tych procków w zakresie pamięci i informuje dla swojego spokoju, że obsługują oficjalnie 3200Mhz - na B-die ludziska co będą chcieli pociągna je sobie do ~4000-4200Mhz (jak Ty np. na swoim 4300GE - gratuluję) i będą b. zadowoleni, ale co mają zrobić ci, którzy chcą więcej i wydajniej (bo pozwalają na to te procesory) - jaką pamięć mają kupić? Przecież i w biosach widać możliwości ustawienia pamięci na ponad 5Ghz, ale co z tego jak nie ma odpowienich memek?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia szansa dla B-die :boink:, naprawdę ostatnia. Wersja Corsaira niby optymalizowana pod Ryzena (jest też oddzielna wersja niby optymalizowana pod Intela): https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK16GX4M2Z4000C16 - oczywiście kupiona gdzie indziej. Jak okaże się, że to jest to samo co już widziałem u siebie, tylko w innym opakowaniu, to ostatecznie utwierdzę się w swoich przekonaniach na temat B-die

1618097618810-png.2486042

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dopiero gość w podkręceniu 5300G link

Cytat

image_id_2540295.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 19.07.2021 o 21:46, sert napisał:

To jest dopiero gość w podkręceniu 5300G link

 

1.8V CPU V Core?:szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...