Skocz do zawartości
sert

RYZEN 5300G (GE) ES Cezanne ZEN3

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kibolkks napisał:

Jakim cudem ram chodzi stabilnie ponad 4500Mhz przy IF 1:1 na Ryzenie?

Już na serii 4xxxG wyciągano ponad 4000 1:1, proce G mają pewne usprawnienia z racji większego zapotrzebowania na szybki RAM (dla GPU)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, _rdk_ napisał:

Już na serii 4xxxG wyciągano ponad 4000 1:1, proce G mają pewne usprawnienia z racji większego zapotrzebowania na szybki RAM (dla GPU)

Bardzo sensowne wytłumaczenie. Na pewno te usprawnienia AMD mogłoby wprowadzić równolegle w wersjach bez grafiki, ale z jakichś powodów...nie chcieli.

Pokazały się na ebay (USA) Ryzeny 5700G 8C/16T Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sert napisał:

Na pewno te usprawnienia AMD mogłoby wprowadzić równolegle w wersjach bez grafiki, ale z jakichś powodów...nie chcieli.

Może coś za tym stoi, np mniejszy uzysk - na apu idzie sobie jeszcze tą cenę odbić, a zwykłe cpu i tak już nie są tanie :/
Jak ten 5300G spadnie do ceny R3600, czyli na jakieś 160usd to pewnie sobie kupię do zabawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Auberon napisał:

to co klepać te "cpuid info"?

Nic nie trzeba było klepać ;) CPU-Z te informacje podaje w pełnym dumpie generowanym przez poprzez tools -> save report as...

22 minuty temu, sert napisał:

Na pewno te usprawnienia AMD mogłoby wprowadzić równolegle w wersjach bez grafiki, ale z jakichś powodów...nie chcieli.

Chyba zapomniałeś, jak bardzo APU różnią się konstrukcyjnie od CPU 3000/5000... Nie masz oddzielnych układów dla rdzeni i IO, ale wszystko zebrane w jeden monolit.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, MitycznyJeż napisał:

Chyba zapomniałeś, jak bardzo APU różnią się konstrukcyjnie od CPU 3000/5000... Nie masz oddzielnych układów dla rdzeni i IO, ale wszystko zebrane w jeden monolit.

Nie siedzę aż tak w temacie, więc bardzo dziękuję za doinformowanie :)

Z tego w takim razie można pokusić się moim zdaniem o taki wniosek, że teoretycznie jeśli komuś do zastosowań domowych/gier zależy na jak największej wydajności, a rozważa zakup 5600X albo 5800X, to bardziej się opłaca zakup 5600G/5700G, wyłączenie APU i używanie tego procesora z podkręconym ramem (zakładając, że wszystkie modele z serii 5000G mają ulepszony kontroler pamięci) i zewnętrzną kartą graficzną. Dobrze myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było by pięknie gdyby nie PCIe x8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
12 minut temu, sert napisał:

Z tego w takim razie można pokusić się moim zdaniem o taki wniosek, że teoretycznie jeśli komuś do zastosowań domowych/gier zależy na jak największej wydajności, a rozważa zakup 5600X albo 5800X, to bardziej się opłaca zakup 5600G/5700G, wyłączenie APU i używanie tego procesora z podkręconym ramem (zakładając, że wszystkie modele z serii 5000G mają ulepszony kontroler pamięci) i zewnętrzną kartą graficzną. Dobrze myślę?

To że IF kręci się wyżej nie oznacza od razu, że kontroler jest lepszy. Po prostu IF działa na mniejszym dystansie i nie "wędruje" między jednym i drugim układem przez PCB procesora.

5800X vs 5700G jest nie do rozsądzenia, bo nie wszystko jest na plus w 5700G - patrz ilość cache L3 oraz standard PCIe.

No i najważniejsze kryterium opłacalności - cena ;) Dlaczego 5700G miałby być tańszy/tak samo wyceniony od 5800X? Najpewniej będzie tak jak dotychczas z APU, a więc znikoma dostępność -> ceny lecą w górę.

6 minut temu, radier napisał:

Wszystko było by pięknie gdyby nie PCIe x8.

Wielokrotnie powtarzana bzdura. Desktopowe APU począwszy od Renoir mają pełne x16.

Edytowane przez MitycznyJeż
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, sert napisał:

Skąd masz tą informację? Jest gdzieś w necie jakieś info na ten temat?

TO nie zadna tajemnica...  serwisy sprzetowe sie rozpisywały o takich sztukach eng sample... nawet polskie... wrzuca na google 5300g i vega 8 to nietrudno znaleźć... wielu sie dopatrywało ze AMD w końcu poszło po rozum do głowy, a to zwykłe niedopatrzenie było...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 minut temu, marioking napisał:

TO nie zadna tajemnica...  serwisy sprzetowe sie rozpisywały o takich sztukach eng sample... nawet polskie... wrzuca na google 5300g i vega 8 to nietrudno znaleźć...(...)

Bardzo Cię przepraszam jeśli się mylę, ale podaj mi proszę choć jeden link, bo ja pomimo starań nie mogę namierzyć żadnego z informacją o samplach 5300G i Vega8.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kol. @marioking przesłał mi na priv link , za który dziękuję. Jednak moim zdaniem informacje zawarte w linku są błędne, i nie istniały/istnieją sample 5300G z Vegą 8, co postarałem się kol. @marioking udowodnić w prywatnej wiadomości. Ale to w sumie już teraz nie jest ważne.

--------------------------------------------

A jeśli chodzi o ceny, to patrząc w ostatnich dniach na rynek nieoficjalnych sprzedaży procesorów Ryzen z serii 5000G, obstawiam, że  jeśli prędzej czy później AMD (jak obiecuje) skieruje te procesory do detalicznych kanałów sprzedaży, to ceny będą wg mnie następujące: 5300G - 199$, 5600G - 399 $, 5700G - 599 $, obym się mylił na korzyść kupujących. :)

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam videocards albo WCCFTech wiedzą w sumie ;) ja nie udowodniam tylko powoluje... wydaje mi sie ze tam teższe głowy siedzią... i gdyby było to wątpliwe nieomieszkaliby się wypowiedzieć... a sie wypwiedzieli inaczej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, marioking napisał:

Co tam videocards albo WCCFTech wiedzą w sumie ;) ja nie udowodniam tylko powoluje... wydaje mi sie ze tam teższe głowy siedzią... i gdyby było to wątpliwe nieomieszkaliby się wypowiedzieć... a sie wypwiedzieli inaczej...

Nie jest to dla mnie sprawa "życia i śmierci", ale skoro możemy już wymianę zdań w tej kwestii kontynuować publicznie, to ok. Jeden z tych wszystkich serwisów, które mówiły o Vega 8 w przypadku 5300G,  pisze tak:

Cytat

Sprzedawca na eBay wskazuje również, że Ryzen 3 5300G ma iGPU Vega 8

Wszystkie te serwisy opierały się więc na video tego sprzedawcy zamieszczonym na youtube, które  to video prezentuje także wyniki w 3D, ale nigdzie w tych wynikach nie widać, że odnoszą się do (są przeprowadzane na)  5300G. Ale za to widzimy np. 3min. 15 sek., że komputer nazywa się ....5700G. Moim zdaniem istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w wyniku montażu fragment dot. wyników 3D pochodzi z procesora 5700G. Użytkownik ten zamieścił miesiąc wcześniej video z samplem inżynieryjnym właśnie 5700G (www.youtube.com/watch?v=gb7ta5CMBn0). Jeśli ktoś jest zainteresowany przeanalizowaniem tych filmików, to może to zrobić i samemu wyrobić sobie zdanie. Ja mam bardzo poważne wątpliwości, które dodatkowo potwierdza fakt, że identyczny sampel, który ja posiadam ma Vega 6 a nie 8. Dla mnie istnieje 1 % szans, że były sample 5300G z Vega 8. Raczej sprzedawcy zależało na szybkiej sprzedaży swoich egzemplarzy i w ten sposób je doreklamował.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, sert napisał:

Wszystkie te serwisy opierały się więc na video tego sprzedawcy zamieszczonym na youtube, które  to video prezentuje także wyniki w 3D, ale nigdzie w tych wynikach nie widać, że odnoszą się do (są przeprowadzane na)  5300G. Ale za to widzimy np. 3min. 15 sek., że komputer nazywa się ....5700G. Moim zdaniem istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w wyniku montażu fragment dot. wyników 3D pochodzi z procesora 5700G. Użytkownik ten zamieścił miesiąc wcześniej video z samplem inżynieryjnym właśnie 5700G

 

Jeszcze gdyby to gdzies identyfikowało ten procesor jako 5700g... a ty w oparciu o nazwę, NAZWĘ! która moża wpisać sobie z czapy, cokolwiek, nawet 5900xt wnioskujesz ze wszystko to sciema... nie ważne ze w menadzer zadań pokazuje 8 watkówe czy w benchmarkach ideyntyfikuje procesor.... nikt się nie pokusił o takie czarnowidztowo a ty oczywiscie "bo tak sądzisz"... nikt nigdzie tego nie zakwestionował ani nie ma zadnych negatywów ze kupił oszukany 5300g bo miał miec vege8, ty jakies spiskowe teorie wysnuwasz...  nie przesadzaj z takim ekspertyzami.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Niech Ci będzie. Pozdrawiam naprawdę serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak informacyjnie - ten Ryzen 5600G, o którym pisałem rano, został sprzedany w licytacji za 375$ (+ pewnie koszty wysyłki). To mamy za sam procesor 375 x 3,7125 zł.= 1 392,18 PLN Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba z wielu stron tytułowy egzemplarz 5300G został już rozpracowany. Dzięki za wpisy piszącym i za lekturę czytającym. Oczywiście wątek pozostaje otwarty jak ktoś chciałby zapytać jeszcze o coś, uzupełnić lub skomentować. Ja dzisiaj troszkę jeszcze stabilnie wyśrubowałem timingi pamięci (CB20, TM5, test stabilności w Aida - bez usterek).

 

Aida_test_cezan2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ladnie z tym kontrolerem pamieci.

Jeszcze sobie sprawdz czy masz wylaczone TSME dla pamieci w biosie.

Jak nie to sobie wylacz bo ten sampel pewnie jak PRO bedzie by default wszystko mial wlaczone.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, grayman_1 napisał:

No to ladnie z tym kontrolerem pamieci.

Jeszcze sobie sprawdz czy masz wylaczone TSME dla pamieci w biosie.

Jak nie to sobie wylacz bo ten sampel pewnie jak PRO bedzie by default wszystko mial wlaczone.

Na razie szukałem pobieżnie tej opcji TSME w biosie, ale nie rzuciła mi się w oczy, muszę sięgnąć głębiej chyba.

A swoją drogą ciekawe co by się pokazało w Aidzie, gdybym wymienił ram na jakiś dobry B-die - możecie coś polecić w sensownej cenie, co jest dostępne na rynku, może bym kupił?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, grayman_1 napisał:

No to ladnie z tym kontrolerem pamieci.

Jeszcze sobie sprawdz czy masz wylaczone TSME dla pamieci w biosie.

Jak nie to sobie wylacz bo ten sampel pewnie jak PRO bedzie by default wszystko mial wlaczone.

Już myslałem, że w tym wątku będę już nieaktywny, ale... kol. @grayman_1 swoja podpowiedzią mnie przed tym powstrzymał. Wyłączyłem TSME, i......? Dziękuję uprzejmie Koledze :) Zamówiłem też Patriot Viper Steel 16GB 2x8GB 4000MHz. Spróbuję wycisnąć z tego procka jeszcze więcej. Zobaczymy.

 

Aida_test_cezan3.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie potrzebuję 16 Gb ram, ale ciekawość zwyciężyła i tak jak szybko zamówiłem te pamięci, szybko odebrałem ... tak i i szybko dokonałem zwrotu. Jen z modułów w porównaniu do drugiego okazał się kasztanem wyjątkowym. Ten lepszy w single uruchomił sie na 4733Mhz (więc kontroler ma jeszcze chyba zapas)  i przeszedł testy , ale oba naraz.... to lepiej nie mówić. Wróciłem więc do swoich D-die 2x4Gb i najwyżej będę wypatrywał podobnej wielkości używanych zestawów ale na B-die, nie napinam się jednak bo i tak jest b. dobrze. Wrzucam jeszcze informacyjnie zrzut z Zen timings

zen_timings.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bylo ustawic 4266 i niskie timingi oraz wysokie napiecia rzedu 1.45 + Moze by i poszly na cl16 z niskim TRFC. Moze ....

bo to tylko byly Vipery 4000.

A tak naprawde to trzeba bylo brac 4400 za 590zl tylko ich oplacalnoc wzgledem E-Die jest nikla. Tak dla zabawy to moze ...

Ja robie 3866 cl.16 przy 1.4V i to mi wystarcza. To jest na tanich Crucialach na E-Die.

4266 robia ale na cl.18 i dalem sobie spokoj po cold bootach. Nie ma tez praktycznie zadnej roznicy jak ustawie 4000 i cl.18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, grayman_1 napisał:

Trzeba bylo ustawic 4266 i niskie timingi oraz wysokie napiecia rzedu 1.45 + Moze by i poszly na cl16 z niskim TRFC. Moze ....

bo to tylko byly Vipery 4000.

A tak naprawde to trzeba bylo brac 4400 za 590zl tylko ich oplacalnoc wzgledem E-Die jest nikla. Tak dla zabawy to moze ...

Ja robie 3866 cl.16 przy 1.4V i to mi wystarcza. To jest na tanich Crucialach na E-Die.

4266 robia ale na cl.18 i dalem sobie spokoj po cold bootach. Nie ma tez praktycznie zadnej roznicy jak ustawie 4000 i cl.18.

4266Mhz w ogóle mnie satysfakcjonowało przy tym kontrolerze pamięci jaki mam w swoim procku ;). 590 zł. za 4400Mhz odpada bo, jak się już zorientowałem, chyba (na pewno? )producent tej serii Patriotów nie paruje modułów (zbyt masowa produkcja), aby miały dokładnie te same parametry i ryzyko, że jeden moduł będzie kręcił się super a drugi już nie - jest dla mnie zbyt duże. Szkoda mi kasy i zachodu na takie eksperymenty. Poszukam, poczekam na coś na B-Die w rodzaju  Corsair Vengeance LPX 2x4Gb , 4200MHz albo coś GSkilla. Jeśli E-Die ciągną Ci takie prędkości jak piszesz, a kontroler w Twoim procku nie pozwoli i tak na więcej - to masz rację, moim też zdaniem nie ma sensu nic zmieniać w tej materii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniższe pamięci z pewnością przestestowałyby maksymalne możliwości mojego procesora. Może ktoś pożyczy ;):)

DDR4 5000Mhz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Doamdor napisał:

wystarczą w zupełności.

No właśnie o nich mówiłem,  że ten producent dla mnie to loteria.... i co znowu oddawać? Zagwarantujesz, że pójdą na 4733Mhz w dualu? Bo wiem, że na to procek pozwala (choć sprawdzałem jak pisałem wcześniej  tylko w single, 1.6V).

Tabelka cytat:

patriot_4400_oc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...