Skocz do zawartości
beniaminek1983

AMD A4-3400 APU Radeon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy post na grupie. Mam pytanie czy ktoś mi pomoże ogarnąć temat komputera? Chciałbym wymienić procesor na szybszy ale kompletnie się na tym nie znam. Obecnie mam procesor AMD A4-3400 APU with Radeon(tm) HD Graphics 2.70 GHz. Ilość RAM 6 gb Karta graficzna AMD Radeon HD 6410D. Chciałbym trochę podrasować komputer do gier nie jakiś wypasionych ale trochę lepszych niż obecnie. Co radzicie? Tylko bez postów typu kup nowy komputer. Mam ograniczony budżet i mam nadzieję że wymiana procesora wystarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A6-3600/A6-3620/A8-3800/A8-3820.

Wszystkie ww. mają 4 rdzenie. A8 mają mocniejszą integrę, ale nawet na nich poprawa wyniesie góra 2.5x w najbardziej hurraoptymistycznym scenariuszu.

Niestety na ten socket wyszła tylko jedna generacja APU i perspektywy modernizacji na nim są bardzo ograniczone. Ww. APU chodzą po ~40-80zł, co nie jest tragedią jeżeli faktycznie chcesz grać w gry, które na obecnym odpalają i od biedy są grywalne.


APU serii 3xxx mają jeszcze końcówki xx50 oraz xx70, ale są to modele o wyższym TDP - jeżeli masz fabryczne chłodzenie od obecnego, to może ono okazać się niewystarczające.


W jakim układzie masz pamięć ram i jaka to płyta?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę wieczorem bo jestem w pracy. Wiem że podzespoły nie są już pierwszej młodości bo sama płyta jest z 2014 r. Ciężko będzie tak za 500-700 zł złożyć komputer z używanych podzespołów żeby poszły w miarę gry typu wiedźmin Gothic czy football manager??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2014 to ta platforma już była przestarzała ?

J.w. - jeżeli te gry już teraz uruchamiają się i nie działają skandalicznie źle, to sama wymiana APU na lepsze (najlepiej któreś z A8) lekko poprawi osiągi, może do poziomu akceptowalnego przez Ciebie.

Jak nie, to w tym budżecie zostaje dedykowane GPU.
 

Pytałem o układ, w sensie - jakie ile i jakie moduły ram. Ale z racji, że płyta ma tylko dwa sloty, to oczywistą jest kombinacja 4+2.

Generalnie warto preferować układ symetryczny, w szczególności przy APU, by cały obszar pamięci działał w trybie dwukanałowym. Rozważ wymianę modułu 2GB na 4GB.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem wymiana płyty głównej i procesora?? I zapewne dysku na ssd? Polecisz coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

APU które wymieniłem pasują do Twojej płyty. Jeżeli to wystarczy (ale zweryfikuj wcześniej ww. gry na obecnym sprzęcie), to modernizacja będzie prawie jak za darmo.
Zawsze możesz też zajrzeć do premierowego testu tej platformy by się jakoś zorientować -> KLIK

I tak nie masz budżetu by z głową całkiem zmienić platformę.

Przy zmianie APU należy zachować ostrożność, by demontując chłodzenie nie wyrwać procesora z socketu. Przy jeszcze ciepłym coolerze najlepiej poruszać nim na boki aż pasta "puści" - a ta po tylu latach potrafi być solidnie zaschnięta i przyssana. Mniej więcej jak na wideo -> KLIK
No i oczywiście pamiętać o nowej paście :)

Jeżeli chodzi o SSD, to bierz najtańsze z polecanych SATA 2.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Dzięki za odpowiedź i pomoc. Postaram się coś ogarnąć w temacie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...