Skocz do zawartości
DonDiego

Jakie polecacie Tutoriale do OC Ryzena 5

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz wygląda dużo lepiej, test z cache aidy też wygląda przyzwoicie, na pozycję "latency" wpływa wszystko co masz uruchomione na pasku nawet i msi afterburner potrafi zabrać 0.5ns :) 

Zchodzenie z niektórych timingów jak najniżej też może pogarszać wyniki jak coś, za ciasno też nie ma co dawać niektórych bo zwyczajnie ci się wydajność pogorszy, np jak dociśniesz TRFC jak najniżej się da testy może przejść a w grach spadki wydajności. Read masz niski w aidzie są takie opcje jak bank group swap i bank group swap ALT, tą pierwszą zostaw wyłączoną a z końcówką "ALT" daj na ON to ci odczyt wzrośnie.

Ciesz sie że u ciebie chodzi TRCDRD na 18 bo to jest rzadki wyczyn przy 3733mhz :E tutaj już nie zbijesz i tak masz nisko bo 99% ludzi musi dać tam 19 aby to działało. Z resztą sam te pamięci kręciłem w pc kolegi. Ustaw tak aby wszystkie 3 TRFC były jednakowe np te 525 czasem to może stabilność poprawić bo 2 i 4 mogą być za nisko przez to że są automatycznie wyliczane po wbiciu głównego a nie ma to żadnego przełożenia na wydajność bo liczy się tylko to główne czyli "TRFC"

Widzę że zawzięcie trzymasz się tego poradnika a my tutaj z kilkoma ludkami z forum kręciliśmy sami te pamięci i wymienialiśmy się poglądami mniej czasu stracisz jak nie będziesz wzorował  się na tym poradniku tak w skrócie mówiąc :E Co do TRCDWR to ma racje zaniżanie tego nic nie daje.

Patrząc na ten screen to już tam ładnie jest wszystko dociśnięte, teraz kwestia skorygowania napięć przy trcdrd nawet nie grzeb bo i tak cud że to na 18 działa ? 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już chyba nie ma z czego schodzić :szczerbaty: zrobiłem tRFC z 525 na 524 żeby było parzyście to error w teście,
ale zbiłem sobie napięcie do 1.39V i też przechodzi test, czy to zostawić ? czy nawet niżej schodzić ? a ten test to wykryje jak będzie niestabilnie napięcie?

"bank group swap i bank group swap ALT" nie mogę tego znaleźć, gdzie to jest ?

Poradnik dobry jest, pomógł mi bardzo, lepiej niż ten kalkulator na tym wyszedłem :szczerbaty:,  

Cytat

mniej czasu stracisz jak nie będziesz wzorował  się na tym poradniku tak w skrócie mówiąc

ale ja już chyba skończyłem, no bo co mogę jeszcze zmienić? poradnik się już  skończył, nie ma nic dalej, chyba jest optymalnie, dużo opcji sprawdzałem (może nie wszystkie, ale większość i na tych vol i oporach nie da rady niżej)
dobry ma chyba wynik autor tego poradnika: HIS_RESULT , ale to na pewno na innych kościach bo o tRFC 300 to można pomarzyć na tych micornach


jeszcze mogę jedynie zmienić tREFI i ProcODT ale nie wiem do czego to służy, a tego tREFI nie mogłem znaleźć w biosie
tych napięć już chyba nie będę zmieniał SOC, VDDP itp bo co skoro na tych śmiga, a 1900 i tak nie chciało zaskoczyć, po co CPU przegrzewać :szczerbaty:

są jeszcze jakieś fajne testy na stabilność CPU+RAM, bo już chyba zostawię tak jak jest teraz, chyba, że masz jeszcze jakieś pomysły? xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że nie masz tych opcji wcale w biosie, niektóre płyty tego nie mają ale na screenie BGS masz off a BGS ALT masz on więc automat dobrze ustawił :E 

Wbij te napięcia soc,vddp,i vddg co podałeś i zobacz czy ci się nie poprawiły wyniki w teście cache aida (dobrze dobrane napięcia poprawiają wyniki, tak nie robię sobie jaj :)vddp i tak masz wyżej niż potrzeba a nie niżej ? No jak będzie zbyt niskie napięcie na pamięciach to właśnie zaowocuje to errorami w teście bądź całkowitym restartem pc, myślałeś że przy zbyt niskim test przejdzie do końca jakby nigdy nic ? :E Jak zaliczasz 10 cykli TM5 to można przyjąć stabilność na 99% teraz tylko obserwuj czy w grach się nic nie dzieje bo w grach ciepło z karty graficznej leci do modułów i je podgrzewa przez to czasem mogą się zdestabilizować i trzeba poprawiać ale widzę że chodzi ci to na 1.39v więc zapasu jest sporo jeszcze. TRFC nie dawaj indealnie na styk jak się wywala przy 524 to daj 530 różnicy żadnej nie będzie kompletnie bo przy trfc różnicę w benchmarkach można dopiero co powiedzmy 50 ujrzeć ale za to będziesz miał zapas stabilności.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem na sztywno te napięcia i ProcODT na 40

  • Soc 1100
  • VDDP 900
  • VDDG IOD 1050
  • VDDG CCD 950

Progresu żadnego nie widzę :szczerbaty:

ale trochę mnie zastanawia ciągle, bo z tego co ja widzę to są 2 Soc i nie wiem czy to jest to samo czy nie 
w sensie widać na screenshotcie, trochę różne wartości pokazuje 

Soc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest to samo, odchyłki w programach to norma tak samo jak różnice delikatne między biosem a programami dodatkowo dochodzi drop napięcia, dla soc możesz ustawić LLC takie aby trzymało pod obciążeniem najbliżej tego co ustawiłeś dla cpu można ustawić LLC i dla soc też, pewnie masz wartości od 1 do 8, 8 to będzie największy drop a 1 to będzie już podbicie zapewne znaczne, ja u siebie mam LLC3 na msi dla cpu i LLC2 dla SOC na b450 tomahawk.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiłem jeszcze tRP do 14
ostatecznie 15-18-18-14-26 przy 1.37 V :szczerbaty: trochę śmieszne czy nie ? w sensie zazwyczaj ludzie mają bardziej "równe" liczby3733-cl15-1-37v.png
 

potem tak sobie dla zabawy dałem 1.47v i prawie CL14 weszło, tylko 1 error w 9 cyklu, :szczerbaty:
cl14.png

ale chyba nie warto skoro aż tak dużo trzeba pobić napięcie,
różnicy w tym odczycie Aida64 nie widziałem przy CL14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi bardzo dobre jak na cruciale, tym bardziej że to trcdrd o którym ciągle powtarzam ustabilizowałeś na 18 przy takiej częstotliwości na ryzenie ;) ten 1 error to pewnie się od temperatury wywaliły moduły, microny to nie B-die, jakbyś puścił solidny nawiew na nie to zakładam że przeszło by na tym napięciu bez tego błędu do końca ? 

Ja też nie mam równych u siebie, wycisnąłem ile się dało na moich binach które są średnie że tak powiem. trfc mogę dać najmniej 245 ale wolę zachować zasadę 6x trc :E niby nic nie zmienia ale w psychice siedzi ?

8ac561f49815a.png

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2021 o 09:44, DonDiego napisał:

zbiłem jeszcze tRP do 14
ostatecznie 15-18-18-14-26 przy 1.37 V :szczerbaty: trochę śmieszne czy nie ? w sensie zazwyczaj ludzie mają bardziej "równe" liczby3733-cl15-1-37v.png
 

potem tak sobie dla zabawy dałem 1.47v i prawie CL14 weszło, tylko 1 error w 9 cyklu, :szczerbaty:
cl14.png

ale chyba nie warto skoro aż tak dużo trzeba pobić napięcie,
różnicy w tym odczycie Aida64 nie widziałem przy CL14

Podbij TWTR_S na 4 TWTRL_8 i jeśli zabootuje to obniż TWR 12. Powinno chodzić CL14. Ewentualnie zbalansuj TRFC z TRTP na równym dzielniku. 

Ewentualnie to powinno chodzić. Na napięcia SOC nie patrz bo to stepping pod Vermeera 40mv, 

WqnAOsLl.jpg

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.06.2021 o 17:09, Art385 napisał:

Podbij TWTR_S na 4 TWTRL_8 i jeśli zabootuje to obniż TWR 12. Powinno chodzić CL14. Ewentualnie zbalansuj TRFC z TRTP na równym dzielniku. 

Ewentualnie to powinno chodzić. Na napięcia SOC nie patrz bo to stepping pod Vermeera 40mv, 

WqnAOsLl.jpg

tWR nie da rady niżej bo już próbowałem, właściwie to było pierwsze co obniżałem , zanim inne były ciasne 16 to minium co przechodziło
 

Cytat

Ewentualnie zbalansuj TRFC z TRTP na równym dzielniku. 

nie rozumiem :szczerbaty:

ogólnie to mi nie zależy na tym CL 14 jak takie napięcie wysokie musi być, jeszcze się pobawię i zobaczę czy się da coś, ale to co mam jest już dobre 

@Send1N Dzięki Wielkie, że mi asystowałeś i dawałeś wskazówki ???????❤️:przytula::E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, DonDiego napisał:

:przytula:

kekw-emote.jpg.92da3344d1fd4c47d0f20e019

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu jeszcze można ugrać? LvPf8YH.jpg 7FPzhvf.jpg

Test TM5 10 cykli bez błędów, ale sam test trwa ponad godzinę, więc słabo coś z wydajnością chyba.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2021 o 10:26, MarioDee napisał:

Co tu jeszcze można ugrać? LvPf8YH.jpg 7FPzhvf.jpg

Test TM5 10 cykli bez błędów, ale sam test trwa ponad godzinę, więc słabo coś z wydajnością chyba.

 

niekoniecznie, u mnie też nie raz dochodziły do godziny z tego co pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że wydajność dość licha, podniesienie wyżej częstotliwości ponad 3600 MHz u mnie wymaga już podniesienia napięcia ponad 1.44V, a to znowu wiąże się z tym że po prostu jest za wysoka temperatura i błędy wyskakują. Teraz mam te ustawienia co wyżej na 1.43 V i działa ok. Zresztą ile klatek zyskam jakbym jeszcze coś pomodził, 2, może 3 w grach. Nie ma to raczej sensu, a stabilność jest ważniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...