Skocz do zawartości
greyspider

Podkręcanie RAM vs Kontroler Pamięci CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
Witam.
 
Posiadam całego nowego PC.
Płyta z490 Ace MSI
Procek 10900kf -> pierwsze na czym się skupiłem to jego podkręcanie, poszło 5.2ghz z 5.0 unratio na 1.36v. Extra. Przeszło 4h testów. Ktoś powie, że i tak nie mam pewności, że to stabilne to na czas podkręcania pamioęci RAM zmniejszyłem mnożnik do 5.0ghz+4.8 unratio, z zachowaniem 1.36v. Wyłączone wszystkie oszczędzania w biosie i podbite powery.
 
Ramy 2x8GB (dual channel): Patriot Steel 4400cl19 B-Die 1.45v
I tutaj zaczęły sie grube schody gdy chciałem osiągnąć jakiś chociaż dobry wynik
Po pierwsze pamięci nie idą nawet na 4266cl17 ani 4133 cl16. Tym bardziej 4266cl16 z luźnymi timingami na auto (2 i 3 rząd)
Napięcia Dram Voltage były sprawdzane od 1.45v do 1.55v - z bezpośrednim nawiewem
IO/SA = 1.30v do 1.35v
Ścianą jest 4000 cl16 z bardzo luźnymi timingami. Tylko to jest stabilne i na czym mogę na razie siedziec dopóki nie dojda nowe sztuki CPU.
Zauważyłem też że powodem niestabilności/wywalania błędów w TM5 jest źle przydzielane przez płytę wartości RTL i IOL, ponieważ potrafiło mi wywalić błąd na takiej samej konfiguracji gdy profil został taki sam a wzrosła wartość z 7/7 do 8/7.
 
Dla pewności czy to wina pamięci włożyłem swoje G-skille 3200 cl14 które zrobiłem na innym PC z 8700k na 3800 cl16 - więcej nie szły. 1.43v
Razem z 10900kf nie zrobiły one takiego samego profilu i problemy z ustabilizowaniem były takie same jak na tych Patriot Steelach - czyli na szczęście nie wina Patriotów.
 
Poniżej zdjęcia pokazujące trzy profile
1)Stabilność 4000cl16 na luźnych timingach i prawdopodobnie dobrym RTL i IOL który to podtrzymuję (specjalnie musiałem wbić 7/7 D1/D1 (od IOL) bo mi wbiło inne gdy przechodziłem z wyższych taktowań a wiedziałem że ten profil już miałem wcześniej stabilny na takich wartościach rtl/iol. Akurat widzicie 5,2ghz bo na tym aktualnie siedze, zanim dojdą nowe sztuki cpu..
0ZoevR9.png

2) Niestabilność takiego samego profilu 4000cl16 gdy tylko zmieniła sie (sama, z automatu, gdy nie miałem to wpisane z ręki) jedna wartość a luźne timingi takie same..
 
4pmMJ4S.png
 
3)Próba z mojej strony choć trochę obniżenia timingów ale okazuję się że nieważne jakie wybiore to i tak wywala błąd. Nawet jak chciałem zmienić tylko na bazie w/w profilu same tRAS z 39 na 34 (16+16+2) to płyta dobierała sobie inne wartości RTL i IOL i przez to lub po prostu właśnie kontroler wywalała się niestabilność.

u28ib0G.png
 
Generalnie zamówiłem już dodatkowe nowe sztuki 10900kf, by porównać osiągi ale chętnie wysłucham kogoś opinii. Mówiono mi że na 10900kf bez iGPU jest dużo łatwiej wykręcić dobre OC ramów. Nie sądziłem że będzie problem by osiągnąć nawet coś lepszego niż to co miałem, a to jest dla mnie niedopuszczalne. Dopłaciłem tez specjalnie do Patriotów bo to podobno najlepsze pamiątki.
 
Moim celem jest 4266cl16, albo ewentualnie 4133 cl16, nawet ostro zacisnięte 4000 cl16 byłoby ostatecznością,... a nie że tutaj nawet 4000cl16 nie mogę zacisnąć w żaden sposób...a latency jest gorsze od moich g skilli, które robiłi z 3800cl16 39ns latency z zaciśniętym każdym rzędem do extreme.
Cel oc ramu: największe fps w tym 1%, 0.1% low w CoD Warzone. Nie chce przeciętnych ramów :) To nowy PC i chce by wszystko było wymaksowane. Tym 5,2ghz się podjarałem ale widzę mnożnik a kontroler pamięci to nie wszystko...
Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ustaw 16-16-16-34 i tCWL=14 lub 16 dla CL=16 i powinno działać wyżej.

Na początek tCKE i tREFi na AUTO.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bez sprawdzenia ramu na stock cpu to strata czasu.

Wróć na stock i wtedy sprawdź luźne 4266, 4300, 4400 to będziesz widział gdzie jest ściana kontrolera

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 minut temu, jacekcz napisał:

ustaw 16-16-16-34 i tCWL=14 lub 16 dla CL=16 i powinno działać wyżej.

Na początek tCKE i tREFi na AUTO.

Ok, tak zrobiłem bo dałes mi nadzieję, usunąłem wszystkie inne timingi i dałem na auto + usunąłem tez ręcznie wbite ostatnie wartości IOL te 7/7
Ustawiło mi 7/8 i tak samo jak w linku drugim wywaliło niestabilność.
Spróbowac je wbić z ręki na 7/7? Czy to już pokazuję że faktycznie kontroler kuleję? -> Edit: gdy tak zrobiłem to system nawet nie wstał.
8opPnwA.png

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że ustawia 7/8 to wina płyty a nie CPU. Po korekcie timingów możesz nagle zobaczyć 7/7.

tRFC daj na 320. optymalizację RTL/IOL z tego co widzę to masz włączoną.

Jak ustawia kulawo IOL to możesz zwiększyć IOL OFFSET na 22.

Na czas testów pamięci CPU wrzuć na stock tak jak wyżej kolega radzi.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, jacekcz napisał:

To, że ustawia 7/8 to wina płyty a nie CPU. Po korekcie timingów możesz nagle zobaczyć 7/7.

tRFC daj na 320. optymalizację RTL/IOL z tego co widzę to masz włączoną.

Jak ustawia kulawo IOL to możesz zwiększyć IOL OFFSET na 22.

Na czas testów pamięci CPU wrzuć na stock tak jak wyżej kolega radzi.

Niestety nawet z obniżonym prockiem na 4,2ghz + 4.0 uncore 4266 cl16 nie przechodzi.
Nie do końca rozumiem zabiegu obniżania taktowania procka, bo co z tego jak procek będzie obniżony, uda mi sie zrobić jakieś OC dobre ramu a potem nie wbije więcej niż 4,5ghz na procku.. Wole miec wiadomo przynajmniej piątke na procku stąd te moje 5,0ghz (choć moge mieć 5,2ghz) + odpowiedni ram ale tez nie to że gorszy od g skilli które osiągały. 

Odpaliłem test na 4266 cl16 na luźnych timingach zgodnie z sugestiami to i tak wywaliło niestety błąd (choć przyznam się że miałem jakąś nadzieję że z obniżonym oc cpu to ruszy).
Zdjęcie telefonem bo nawet nie mogłem odpalić mspainta ani ctrl + alt del, a tym bardziej zrestartować PC, musiałem go guzikiem zrestartować.

Mam nadzieję że widać konfigurację.
Jest sens próbować coś dalej? Bo tylko sprawdziło się to co sam próbowałem ze nic lepszego niż 4000 cl16 na 16-16-16-39 nie osiągne.
Nawet na 1.5v to testowałem..

e71qVrd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spróbuj jeszcze IO=1.25V; SA=1.35V; DRAM = 1.5V

tCWL=14

Spróbuj może 4133MHz.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przeszło 30min w TM5 a potem wywaliło mi BSOD. ?


4133Mhz CL 16-16-16-34-2N
TCWL = 14 
Dram Voltage = 1.5v
IO = 1.25v
SA = 1.35V
CPU: 4,2ghz + 4.2 Unratio / 1.36v
+Trfc=320
Reszta na auto

[*]

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, greyspider napisał:

Nie do końca rozumiem zabiegu obniżania taktowania procka, bo co z tego jak procek będzie obniżony, uda mi sie zrobić jakieś OC dobre ramu a potem nie wbije więcej niż 4,5ghz na procku.. Wole miec wiadomo przynajmniej piątke na procku stąd te moje 5,0ghz (choć moge mieć 5,2ghz) + odpowiedni ram ale tez nie to że gorszy od g skilli które osiągały. 

Jak podkręcasz to i to - nie wiesz co nawala, sprawdziłeś stock i już wiesz że to nie oc cpu, bez zgadywania.

Zostaje kontroler, płyta i ram, czyli pewnie kontroler

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem procek niewinny. 4133MHz to nie są jakieś specjalnie wysokie i mocno obciążające takty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Wu70 napisał:

Jak podkręcasz to i to - nie wiesz co nawala, sprawdziłeś stock i już wiesz że to nie oc cpu, bez zgadywania.

Zostaje kontroler, płyta i ram, czyli pewnie kontroler

Rozumiem, to niby się ciesze bo myślałem, że robie coś nie tak z pamiątkami. 

Jeśli chodzi O CPU to chodziło mi o to że tego procka sprawdziłem 4h czy jest stabilny na 5,2ghz z 1.36v, wziąłem jakąś tam małą % poprawkę iż nie, dlatego tez na czas OC ramu obniżyłem go dodatkowo na 5.0ghz dla 100% pewności żeby było stabilnie z zachowaniem napięcia, dlatego też nie rozumiałem czemu dodatkowo miałbym jeszcze obniżać jego mnożnik :D

4 minuty temu, jacekcz napisał:

Moim zdaniem procek niewinny. 4133MHz to nie są jakieś specjalnie wysokie i mocno obciążające takty.

No tak, jest jeszcze teoretycznie płyta, bo zakupiona z Outletu z Moreli, ale czy faktycznie mogłoby dojść do jakiegoś uszkodzenia które by wpływało akurat tylko i wyłącznie na potencjał OC? Pisali że wszystko jest w pełni sprawne.


kzlC6xF.png

Łatwiej mi wymienić procka, więc jeśli na dwóch kolejnych sztukach problem dalej będzie się pojawiał to zgłoszę reklamację i kupię inną płytę.

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jacekcz napisał:

Moim zdaniem procek niewinny. 4133MHz to nie są jakieś specjalnie wysokie i mocno obciążające takty.

Ale możliwe, płyta bardzo dobra, ram też. U mnie w 9gen kończył mi się na 4000, w 10gen na 4133, 4300, 4266 i 4266, ale niższe modele niż i9 więc to akurat bardzo dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe - nie zaprzeczam.

U mnie było tak:

8700k - 4533MHz

8086k - boot-uje na 4700MHz

10700k - boot-ował na 4600MHz

11700k- boot-uje na 4600MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Wu70 napisał:

Ale możliwe, płyta bardzo dobra, ram też. U mnie w 9gen kończył mi się na 4000, w 10gen na 4133, 4300, 4266 i 4266, ale niższe modele niż i9 więc to akurat bardzo dziwne

Jak po kolegach pytałem to mówili że jest spora rozbieżność aktualnie jeśli chodzi o ten kontroler pamięci w starszych prockach 10 gen - oprócz tych zakupionych z okolicy premiery.
Tzn u niektórych robi te 4266cl16, a u niektórych ledwo 3800 cl16
Podobnie było z 9900k na z390 extreme 4. U kolegi ram szedł na 4000cl16 a u innej osoby na identycznym sprzęcie 3800 cl17 max, bo kupił później.

 

5 minut temu, jacekcz napisał:

Możliwe - nie zaprzeczam.

U mnie było tak:

8700k - 4533MHz

8086k - boot-uje na 4700MHz

10700k - boot-ował na 4600MHz

11700k- boot-uje na 4600MHz

Podobno te cpu zakupione tuż po premierze są najlepsze, by były jakościowo dobrze reklamowane... a że ja 10900kf kupuje dopiero teraz to pewnie intel robi już same ochłapy by zachęcić na 11 czy 12 generację... 

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, jacekcz napisał:

U mnie było tak:

Samo bootowanie do windowsa wchodziłem wyżej, np 10700k pamiętam tutaj testowaliśmy i 4700 albo oczko wyżej weszło ale niestety za nic nie szło ustabilizować wyższych poziomów niż pisałem, a wiele razy próbowałem. Miałem też dwie płyty i zero zmian

3 minuty temu, greyspider napisał:

Podobno te cpu zakupione tuż po premierze są najlepsze, by były jakościowo dobrze reklamowane... a że ja 10900kf kupuje dopiero teraz to pewnie intel robi już same ochłapy by zachęcić na 11 czy 12 generację... 

Możliwe, @VSS tutaj zawsze tak głosił :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój 10700k ogarniał stabilnie do 4400 cl16.

@greyspider spróbuj 4100 17-17-17-36 dla testu, tCWL=16.

To powinno pójść.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, jacekcz napisał:

Mój 10700k ogarniał stabilnie do 4400 cl16.

@greyspider spróbuj 4100 17-17-17-36 dla testu, tCWL=16.

To powinno pójść.

Okej, faktycznie poszło, nawet sprawdziłem 4133Mhz przypadkiem i przeszło 10 cyklów w TM5.
Czyli 4133Mhz CL 17-17-17-36 przechodzi stabilnie //niż jak 4113Mhz CL 16-16-16-34-2N które wywaliło BSOD po 30min na takiej samej konfiguracji:
TCWL = 16 /zamiast 14
Dram Voltage = 1.5v
IO = 1.25v
SA = 1.35V
CPU: 4,2ghz + 4.2 Unratio / 1.36v

tRFC =320

Tylko na tym 4133Mhz Cl17 i tak mam dużo gorsze latency niż jak na tym moim 4000 cl16 na którym wyciągam 40ns z 5,2ghz (profil z głownego posta który znacie: https://imgur.com/0ZoevR9)

8gZJKCI.png

Co teraz proponujesz? @jacekcz

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

  

Cytat

4133Mhz CL 16-16-16-34-2N
TCWL = 14 -> 16*
Dram Voltage = 1.5v
IO = 1.25v
SA = 1.35V
CPU: 4,2ghz + 4.2 Unratio / 1.36v
+Trfc=320
Reszta na auto
Przeszło 30min w TM5 a potem wywaliło mi BSOD. ?

Próbuje kolejny raz ten profil wyżej 4133mhz cl16 z tCWL na 16 tym razem (zamiast 14), oby nie wywaliło BSOD. 
RTL IOL nie są czasem rozjechane? te 61/68 czy 7/13? Tak ma być?
oxNdfP1.png

No i przeszło tym razem te 4133 cl16 bez BSOD czy żadnego błędu, to nie mam pojęcia czym była spowodowana niestabilność, albo za krótko testowałem. Ale kolega co pracuję w firmie i zajmuje się tym mówi że 10 cykli na tym configu to 100% stabilność, 4 cykle to wstępnie.

5hTOHor.png

Jakie timingi jutro sprawdzić by to jakoś ruszyć? Na razie idę spać :) do jutra ; )

Dzięki każdemu za pomoc, Jacek wymiata, nawet jako motywator bo sam mi pisał że 4133 cl16 musi iść, no i nagle poszło :D magik!

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTL/IOL są nieprawidłowe. Różnica powinna być max 2. W takiej sytuacji np. zmieniasz tRFC do 325 i restart.

Spróbuj ustawić IO-L OFFSET na 22-24 tak aby płyta ustawiła równe IO-L np. 6-6; 7-7. To powinno poprawić stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, greyspider napisał:

No i przeszło tym razem te 4133 cl16 bez BSOD czy żadnego błędu

Teraz wygląda to dobrze bo 4000 to byłaby wyjątkowo słaba sztuka :) Sprawdź od razu 4200, a może i wyżej bo zaraz wyjdzie że wszystko odblokowałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jacekcz napisał:

RTL/IOL są nieprawidłowe. Różnica powinna być max 2. W takiej sytuacji np. zmieniasz tRFC do 325 i restart.

Spróbuj ustawić IO-L OFFSET na 22-24 tak aby płyta ustawiła równe IO-L np. 6-6; 7-7. To powinno poprawić stabilność.

Ok, tak zrobiłem, zmiana tylko trfc do 325 i restart ale tak samo źle dobierało RTl i IOL.
Zmieniłem IOL OFFSET na te wartośc i oto wyniki porównawcze, w skrócie nie udało mi się ustawić równych wartości typu 6-6; 7-7 ale bazując na IOL OFFSET który miałem ostatnio (21) to wartości przynajmniej nie są rozjechane te liczby. 
Dodałem test aida, ale na 4,2ghz mnożniku proca to wyniki są niemiarodajne w porównaniu do 5,2ghz.
Co teraz robić?

5ZzyJ5K.png

vs

PktXYQ4.png

I co mam jeszcze raz to przetestować w tm5? by porównać jak będzie na nie rozjechanych wartościach RTL?

Czy jak @Wu70 pisał, spróbować na tym IOL OFFsecie 23 lub 24 wyższe taktowanie? To wtedy rozumiem, że zmieniam tylko taktowanie z zachowaniem OFFSET IOL.
Tylko nie wiem czy offset 23 czy 24 jest lepszy. Na 23 mam wyższe wartości D1 od IOL, na 24 niższe. Niższe lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety profil ze zmienionym tylko tym tRFC z 320 na 325 +  IOL OFFSETem na 24 - wywalił błąd po paru minutach.

Sprawdzam teraz IOL OFFSET na 23 - niestety tutaj tak samo błąd, w dodatku jak przechodziłem z IOL OFFSETa 24 na 23 to i tak były znowu o 3 rozjechane wartości RTL, musiałem tRFC dać z 325 na 320 i dopiero ustawiło takie same jak wyzej wam wklejałem z Asrock Timing Configuratora:
5ZzyJ5K.png

Ale to jest dziwne że na rozjechanych RTL nie wywaliło błędów a teraz nagle przechodzi niestabilnie jak wartości nie są tak rozjechane ?

O co może biegać? Może to inne płyty które lubią rozjechane wartośći RTL ? ?

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wymusiłem na IOL Offset takim samym sposobem (podmieniając wartości trfc na 325/320) i o to profil na OFFSET = 22 (bo 21 to był default)
Test wstępnie idzie dłużej niż na offset 23 i 24 ale czy będzie stabilnie to aż sam jestem ciekawy, bo wartości IOL/RTL nie różnią się jakoś bardzo...
riS2WDa.png

Niestety wywaliło niestabilność...

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)Wyłącz optymalizację RTL

2)Spróbuj 16-17-17-36

3)test na innej wersji biosu.

Dziwnie to wszystko wygląda na tej MSI. Stabilność już dawno powinna być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Obniż SA i niżej IO. Przy 4133 nie potrzeba tyle papu a stabilność uwalisz wiem z autopsji .Mam 10850k więc podobny tylko ty powinieneś mieć lepszy kontroler. Spróbuj 1.22 IO i 1,26 SA.

Edytowane przez say31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...