Skocz do zawartości
rolandqx

5600x problem z BCLK i OC

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej. Przesiadłem się z 2700x na 5600x i bardzo fajny default ma ten procek, no ale chciałem coś pozmieniać. 
Płyta crosshair vii hero 
Ogólnie nie mogłem zbootować żadnej zmiany, czy to undervolt, czy lekkiego OC ramu... po czym zorientowalem sie, ze NIE MOGE ustawić manual i BCLK na 100

 

Zgłupiałem. No wyświetla mi 99.8 w HWInfo, to nie problem, tylko że na 2700x zawsze tak robiłem, po czym zaczynałem resztę OC. Kojarzę temat spread spectrum ale kurcze, jestem na defaulcie (bo CMOS trzeba clearowac jeśli tylko wpisze 100 w BCLK)
Ktoś wie jakim cudem tak się dzieje?
Wcieło mi też z biosu ustawienia OC dla Ramu B-die, po zamianie procka po prostu zniknęły. 

Na tej płycie CH7, gdzies wyszukałem, że jeśli się wpisze manualnie BLCK, to płyta tym operuje, nie procek... Teraz nie wiem, czy włożenie tego procka mi czegoś na płycie nie skopało...
Bios 4204

Edytowane przez rolandqx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podkręcasz to zmieniasz mnożnik procesora core ratio. BCLK zostaw w spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, założyłem post tylko bo może ktoś zna przyczynę tego nie bootowania, podczas gdy poprzednie 2 lata, normalnie tak bootowałem z 2700x. 
Tak czy siak, siedziałem całą noc i testowałem różne opcje, Bios ze Stycznia jest przy mojej konfiguracji widocznie zbugowany. Bios z Marca 4301 już działa. 

Także mój problem = bios 4204 nie bootuje mimo że według opisu już ma supporty wszelkie, 4301 działa miód malina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie skopało. Zostaw te BLCK w spokoju, nie grzeb w nim, bo może to spowodować problemy z zegarami systemowymi oraz inne problemy, co sam zdążyłeś już zauważyć.

OC ramu - kontroler pamięci znajduje się w procku. Inny procek, inna generacja, inne wymagane ustawienia, wiec musisz je i tak na nowo ustawić, bo te z 2700x nie zadziałają. Inne terminacje, inne napięcia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiam BCLK na 99.8, dokładnie. No ale powtarzam, ze jestem na default bo CMOS clear z 20 razy był. Wina biosu. 

Pora na zabawę z PBO2 :)

 

pozdro, dzięki i polecam bios 4301 zamiast 4204 na CH7
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spread spectrum masz na "defaulcie" on czy off?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rolandqx

Jak będziesz bawił się w OC to pochwal się jakie masz taktowanie i vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.05.2021 o 17:55, rolandqx napisał:

Hej. Przesiadłem się z 2700x na 5600x i bardzo fajny default ma ten procek, no ale chciałem coś pozmieniać. 
Płyta crosshair vii hero 
Ogólnie nie mogłem zbootować żadnej zmiany, czy to undervolt, czy lekkiego OC ramu... po czym zorientowalem sie, ze NIE MOGE ustawić manual i BCLK na 100

 

Zgłupiałem. No wyświetla mi 99.8 w HWInfo, to nie problem, tylko że na 2700x zawsze tak robiłem, po czym zaczynałem resztę OC. Kojarzę temat spread spectrum ale kurcze, jestem na defaulcie (bo CMOS trzeba clearowac jeśli tylko wpisze 100 w BCLK)
Ktoś wie jakim cudem tak się dzieje?
Wcieło mi też z biosu ustawienia OC dla Ramu B-die, po zamianie procka po prostu zniknęły. 

Na tej płycie CH7, gdzies wyszukałem, że jeśli się wpisze manualnie BLCK, to płyta tym operuje, nie procek... Teraz nie wiem, czy włożenie tego procka mi czegoś na płycie nie skopało...
Bios 4204

Wgraj bios przez flashback. Jeśli coś się pochrzaniło pod maską to to pomoże. Staraj się też nie pisać numeru biosa płyty tylko numer agesy i smu podejrzysz go w zen timings. Wtedy przynajmniej wiemy na czym siedzisz i jak bardzo jest to popsute :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.05.2021 o 10:02, Saren7 napisał:

@rolandqx

Jak będziesz bawił się w OC to pochwal się jakie masz taktowanie i vcore.

Ja ostatnio kupiłem Ryzen 5600x i na płycie MSI b450 Tomahawk ustawiłem 4600mhz przy napięciu 1,15 v. Niestety aby uzyskać 4800mhz muszę dać napięcie 1,33 volta ale co za tym idzie wyższe temperatury. Więc wolałem pozostać na tym 4600mhz przy niskim napięciu i niższymi temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,8 na 1,33 V to i tak niezły wynik. 1, 33 V masz pod obciążeniem, korzystałeś z LLC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Saren7 napisał:

4,8 na 1,33 V to i tak niezły wynik. 1, 33 V masz pod obciążeniem, korzystałeś z LLC?

Tak. LLC mam ustawione na 2. Nie wiem tylko czemu przy tym napięciu 1.33 volta co jakiś czas skacze mi temperatura do 60 stopni bez obciążenia. Tak przy 4800mhz w stress test temperatura mi dobija prawie do 70 stopni. A tak przy 4600mhz i przy 1,15v mam temperaturę podczas grania do 50 stopni a przy stress teście max 60 stopni. Te 4 fps-y przeboleje zyskiem mniejszych temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet 4.7 nie robie manualnie na takim a i nawet na 1.37 :E w dodatku wtedy to już grzeje się jak smok, jedyne stabilne allcore to u mnie 4650 1.32v i zacząłem bawić się PBO + curve optimizerem wyżej mi boostuje allcore niż na sztywnym nastawie, więc nie masz co narzekać każda sztuka jest inna a ja już 4 ryzena trafiłem kasztanowego :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...