Skocz do zawartości
SylwesterI.

chłodzenie wodą > różnice temperatur woda vs temp zewnetrzna vs temp cpu

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Panowie mam pytanko

wygrzewam proca w occt i ustawiam krzywe wentylatorów względem temperatury wody , uzyskałem :

temperatura w pokoju 22-23'C

temperatura wody po ustabilizowaniu 34'C

temperatura cpu po ustabilizowaniu 90-91'C

 

czy różnica pomiędzy temperaturą wody a cpu nie jest za duża?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura cieczy jest jak ok, powiedziałbym nawet, że jest niska. Jakie obroty wentylatorów masz ustawione dla takiej temperatury cieczy? Blok masz na maxa dokręcony? Temperaturą są dosyć wysokie, ale z drugiej strony te procki wydzielają sporo energii, zwłaszcza po OC. Jakie masz temperatury pod normalnym, nie syntetycznym obciążeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

blok dokręcony , ale bez przesady

pod occt po ustabilizowaniu niektóre wentyle wchodzą na 1600rpm - dokładnie 2 na chłodnicy 240/45 na topie (wentyle ekwb 12cm /2500rpm max) , kolejne 2 po drugiej stronie chłodnicy to 1000rpm (alpenfohn wing boost 3 120mm / max rpm 1500) , na froncie znów alpeny ale 140 wchodzą na 1000rpm i z drugiej strony bikłajety 140 (max rpm 1200) wchodzą na 900rpm , chłodnica to 280/30

w grach , tzn w AC valhalla bo to teraz ogrywam , temperatura cepa poniżej 50'C temperatura wody 27'C wentyle max 700rpm najwolniejsze 400rpm

buda oczywiście zamknięta

1a624d65dbc2.jpg

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Docisk jest najważniejszy. Z tego co widzę ten blok to EK Classic - on ma zestaw montażowy zapobiegający zbyt mocnemu dokręceniu. Kręcisz tyle ile się da i jest ok. Zbyt mocno nie dokręcisz, bo gwintu Ci braknie na śrubkach.

1600 RPM na chłodnicy, to bardzo wysokie obroty.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SylwesterI. napisał:

witam

Panowie mam pytanko

wygrzewam proca w occt i ustawiam krzywe wentylatorów względem temperatury wody , uzyskałem :

temperatura w pokoju 22-23'C

temperatura wody po ustabilizowaniu 34'C

temperatura cpu po ustabilizowaniu 90-91'C

 

czy różnica pomiędzy temperaturą wody a cpu nie jest za duża?

 

Moze napisz ile procesor wydziela W pod full obciazeniem. Generalnie 90C przy temp liquidu 34C to bardzo duzo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 minut temu, SylwesterI. napisał:

330W

WHAT? :E Wtedy tempy faktycznie moga dobijac do 90C...W sygnaturce masz 10850K@5GHz/1.235V - nie jest mozliwe, zeby procek pobieral tyle Watow przy takim konfigu.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dokręciłem  śruby na bloku kombinerkami , ale rezultatów to nie przyniosło żadnych , podejrzewam że jest to samo co miałem z 9600k i 9900k , ten "lut" który intel daje pod czapkę to kpina , na tamtych procach po delidzie i wymianie na ciekły metal , tempy o 10'C w dół , tu będzie to samo

8 minut temu, amsztel napisał:

WHAT? :E Wtedy tempy faktycznie moga dobijac do 90C...W sygnaturce masz 10850K@5GHz/1.235V - nie jest mozliwe, zeby procek pobieral tyle Watow przy takim konfigu.

jak to nie , w occt z avx 2 mały zestaw danych ?

i to dla tego że odpuściłem pamięci co pozwoliło na zbicie vccsa i vccio do 1.15V , na memkach jak z sygnatury z vccio/sa na 1.3V HW pokazuje 360W na procu

b44114cd442f.jpg

przy 250W na 9900k w tym teście miałem 78-79'C po delidzie 70'C

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, SylwesterI. napisał:

dokręciłem  śruby na bloku kombinerkami , ale rezultatów to nie przyniosło żadnych , podejrzewam że jest to samo co miałem z 9600k i 9900k , ten "lut" który intel daje pod czapkę to kpina , na tamtych procach po delidzie i wymianie na ciekły metal , tempy o 10'C w dół , tu będzie to samo

jak to nie , w occt z avx 2 mały zestaw danych ?

 

Skoro katujesz CPU tak nierealnym obciazeniem to nie rozumiem dlaczego sie dziwisz, ze temperatury sa takie a nie inne ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 330W na samym procku, to temperatury mnie nie dziwią. Takiego obciążenie nie wygenerujesz przy normalnym używaniu kompa, nawet, gdy będzie np. rederował na CPU w Blenderze, więc temperaturami pod syntetycznym obciążeniem i to z AVX bym się nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie no spoko , w grach to jest ok , chciałem poznać Waszą opinie , bo mam podejrzenia ze intel znowu narypał gunwa pod czapkę i aby zbić temperatury konieczny był by delid - podejrzewam ze przy 300W plus ten "glut lut" nie pozwala oddać wystarczająco ciepła

odpaliłem teraz realbench i temperatura wody to 32'C temperatura proca 75'C ale pobor mocy tylko 220W

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack

no dobra to teraz dałem test cinebench r23 3 razy po kolei odpalany aby tempy sią ustabilizowały , spłaszczyłem krzywe wentyli ,  wcześniej przy temperaturze wody 34'C wkręcały się na 1500 rpm , teraz przy 35'C wody najszybsze wchodzą na 915rpm , jest cicho , pobór mocy 240W na cepie temperatury 79-80'C , w pokoju 22'C

jak teraz oceniasz ?

7922884c7ad7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest ok. Temperatura CPU jest w porządku, obroty wentylatorów niskie, więc kultura pracy spoko, a o to chodzi w LC :).

Widzę, że pompa leci stale na maxa, nie przeszkadza Ci to? Przepływ cieczy powyżej pewnej wartości (zazwyczaj jakieś 60-70l/h) nie ma wpływu na temperatury. Jeśli pompa Cię nie wkurza, to zostaw jak jest, ale w razie czego spokojnie możesz dosyć mocno ograniczyć jej obroty - 2500 RPM powinno wystarczyć.

Jak dorzucisz GPU do pętli t, zrobi się cieplej, ale w razie czego idzie rozbudować pętlę, którą masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Jak dla mnie jest ok. Temperatura CPU jest w porządku, obroty wentylatorów niskie, więc kultura pracy spoko, a o to chodzi w LC :).

Widzę, że pompa leci stale na maxa, nie przeszkadza Ci to? Przepływ cieczy powyżej pewnej wartości (zazwyczaj jakieś 60-70l/h) nie ma wpływu na temperatury. Jeśli pompa Cię nie wkurza, to zostaw jak jest, ale w razie czego spokojnie możesz dosyć mocno ograniczyć jej obroty - 2500 RPM powinno wystarczyć.

Jak dorzucisz GPU do pętli t, zrobi się cieplej, ale w razie czego idzie rozbudować pętlę, którą masz.

a zapomniałem o pompie , teraz jest na 92procent a w grach to chodzi na 1700-2000 rpm bo taka jest krzywa ( a wentyle na 600-700rpm) ale teraz poprawnie zamontowana tzn. gumowe złączki pomiędzy bracketem a obudową i gumowa opaska pomiędzy rezem a uchwytem , wyeliminowały hałas od wibracji i pompa pracuje cichutko , jak dorzucę gpu pierw sprawdzę na tym co mam zestawie , a najwyżej wrzucę jeszcze 240/45mm na dno budy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pompę na stałe obroty. W jej przypadku nie ma co się bawić z krzywą, bo nie ma wpływu na wydajność :).

Jak będziesz dorzucał GPU, to najlepiej kupić 360mm i wrzucić je na top / front w zależności gdzie wejdzie, a wolną chłodnicę próbować upchać w piwnicy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystki dziwna sprawa, ze przy napieciu 1.235V CPU pobiera az tyle W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc mierzona watomierzem wpiętym w zasilanie pc, czy z programu? Bo jeżeli softem to tutaj może być problem, te odczyty są znane z przekłamań.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z gniazdka w CB piec ciągnie 350W , w spoczynku 75-80W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...