Skocz do zawartości
Minciu

Router z Lan 2,5 / 5 / 10gbit

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę wsadzać do kompa wyjących i stukających talezakow. Od biedy laptopowe w kompie mogę mieć, te nie wyją i nie wala głowicami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD nie hałasują ;)
Laptopowe też potrafią stuknąć głowicami, zwłaszcza że lubią często parkować. Miałem kiedyś 2,5" wd black i to stukanie było upierdliwe ale dało się je opanować wyłączając parkowanie.

Tak czy inaczej pozostaje kwestia wydajności. Jeżeli 2,5" hdd wystarcza, to moim zdaniem 1GbE też da radę, tym bardziej 2,5GbE, bo to podobne maksymalne transfery (nie wiem ile teraz małe hdd maksymalnie wyciągają 120MB/s? na szybko przetestowane 750GB black (7200rpm) maks 127MB/s, 2TB blue (5400rpm, smr) 121MB/s).
Poskładaj tego NAS-a, przetestuj jak chodzi i będzie wtedy łatwiej oceniać czy i na ile brakuje prędkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak realnie do czego potrzebne jest więcej niż 1 Gbps teraz? Jasne, pliki mogły by się odrobinę szybciej kopiować w jedną czy drugą stronę, ale poza backupami robionymi codziennie nie widzę sensu na wachlowanie plikami w tę i na zad. Chcesz odtwarzać filmy czy muzykę? Ripy filmów 4K w dobrej jakości mają bitrate ok  50 Mbps. To 20 razy mniej, niż potrzeba do wysycenia połączenia:
image.thumb.png.f1333b0eaef5a7baa13ba1a09c590a5c.png

 

Przy większej ilości użytkowników (powiedzmy rodzina z 2 dzieci), gdzie każdy ogląda co innego z NASa to nie sieć będzie problemem, a dyski HDD znajdujące się na urządzeniu, bo będą musiały wachlować głowicami ciągle, lub procesor, jeżeli transkodowanie będzie odbywać się na tym urządzeniu.

W typowych domowych warunkach ciężko by mi było usprawiedliwić kombinacje jakie są wymagane, do pociągnięcia sieci szybszej niż 1 Gbps. Jasne, kable w ścianę można przyszłościowo wsadzić odpowiedniej kategorii, ale wymiana prawie całego, sprawnego sprzętu tylko dlatego, że jedno urządzenie w tej chwili obsługuje coś szybszego jest dla mnie bez sensu. Do domu oczywiście, bo firmy transference ciągle duże ilości dużych plików to inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to dwa komputery mają zapisywać na NAS po 100GB pliki w różnych odstępach czasu czyli często jednocześnie nawet dwa zapisy z jednego PC polecą. O ile można rozłożyć zapisy na różne dyski to sieć 1gbps sie nie nadaje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, chcesz sklecic jak najniższym nakładem finansowym szybką siec? Tak sie raczej nie da, to jak malowanie scian tanią farbą 

 

 

Rozwiązanie qnap https://www.qnap.com/solution/10G/en/   kasa na stół, sieć w domu co tu się bawić w asusy, dyski,

10GbE_structure_2.jpg

 

kombinowanie. Dla dwóch zapisów dziennie po 100GB robić taką sieć :d wystarczy zlimitować prędkość zapisu np. poprzez qos i sie siec nie zatka, a wszystko będzie działać, chyba nie ma różnicy, że zamiast kopiować się 25minut poleci 35minut czy nawet 40minut, o ile dyski dadza rade to zmielić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 100GB to około 30x dziennie z każdego komputera. Czyli NAS musi zapisać 6TB danych dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Minciu napisał:

te 100GB to około 30x dziennie z każdego komputera. Czyli NAS musi zapisać 6TB danych dziennie.

Pytanie z innej beczki ( pomijajac wydajnosc sieci) - czy Twoje dyski wytrzymaja zapis takiej ilosci danych i jak dlugo?

 

Edytowane przez asino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dadzą radę. Jak na razie to jednorazowy zapis. Ale nie wiem czy 100 czy 200 TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. A teraz z ciekawości, bo nie ma w tym żadnej złośliwości. Co będziesz tak często kopiował i w takich ilościach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim projekcie gdzie na same dyski idzie >20k (nie licząc backupu), to nie ma się co cackać, tylko stawiać 10GbE z pruciem ścian i wymianą kabli włącznie.

Jeżeli to jednorazowa akcja, to można jeszcze pomyśleć nad obudowami dysków podpinanymi pod usb. Pomęczyć się te 2 tygodnie do zapełnienia z tymi hdd koło komputera, a potem wyekspediować obudowę na strych.
Ewentualnie złożyć kilka maszyn kopiących, niech se chodzą na strychu, a nie angażować do tego aktualnie używane PC-ty i kombinować z siecią. Nie wiem jaka jest wymagana moc obliczeniowa, można się zastanowić nad jakąś płytą serwerową z dwoma procesorami. Jak nie potrzeba dużo, to ten sprzęt na NAS-a sam nie da rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Minęło prawie 2 lata - to nadal optymalny wybór do sieci 10gbe do mikrobiura (PC+Macbook+NAS)? (poza tym, że ceny poszły w górę) 

W dniu 26.05.2021 o 11:21, SeN81 napisał:

Tak jak piszesz Narmiak switch z portami SFP+ i do tego moduły SFP+ z gniazdami RJ45 a do podłączenia urządzeń skrętka co najmniej kat.6.

Przykładowo - switch 1 ETH + 4 SFP+ ok 500zł  - Mikrotik CRS305-1G-4S+IN 
moduł SFP+ z gniazdem RJ45 ok 250-300zł/szt - Ubiquiti UF-RJ45-10G lub Mikrotik S+RJ10

Okablowanie i tak będzie nowe (teraz jest jakieś najtańsze cat5) - lepiej wymienić na cat6 czy jest inne rozwiązanie (SPF+?)?

Do McB będzie moduł na Thunderbolt
W PC muszę dokupić kartę - lepiej z RJ45 czy SPF+? 
NAS Synology (pewnie 1522+) z dodatkową kartą 10gbe i dyski NVME/SSD

Wykorzystanie pod montaż wideo.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SFP+ to interface w routerze/switchu/sieciówce. Od strony "biznesowej" może być zakończony LC do światłowodu, RJ45 dla zwykłego kabla miedzianego, a możesz też kupić gotowy "patch cord"  zakończony z obu stron modułami SFP, czyli potocznie DAC (Direct Attached Cable).
Do końcówek lepiej położyć miedź, bo to większa kompatybilność (nie musisz kupować do każdego komputera dodatkowej sieciówki, podłączysz kablem laptopy bez dodatkowych konwerterów itp.), między switchami/serwerami itp to już co chcesz. Światłowody podobno mają większe opóźnienia w takich wypadkach, bo dochodzi dodatkowa konwersja światła na impulsy elektryczne, oraz same moduły się bardziej grzeją i więcej prądu pobierają niż ich odpowiedniki pod RJ45.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, wiem więcej :)

Na razie odbijam się od problemu z adapterem Thunderbolt na 10gbe. Jest kilka modeli (OWC, CalDigit, QNAP, Sonnet), ale jak się wczytam w opinie każdego z nich to są opinie, że przy dużym obciążeniu, po kilku-kulkunastu minutach przegrzewają się i mocno zwalniają. Mogę testować jakieś nowości z 2023 w stacjach dokujących z 10gbe, ale mam czasu być testerem (choć byłbym z przyjemnością ;) ).

Do czasu wymiany Macbooka na coś z wbudowanym portem 10gbe zdecyduję się na próbę zrobienia sieci na 2.5gbe. 

W PC 2.5gbe mam już na płycie,
do Macbooka podłączę coś takiego ASUS usb c2500.
Switch TP-Link 5p TL-SG105-M2  
W obecnym NAS spróbuję dodać też dongla na usb - wolałbym pozostać przy Synology, a tam seryjnie albo wyższy model + dodatkowa karta pcie 10gbe, albo wbudowane 1gbe

Wyszło, jak w kilku innych wątkach, które też i tutaj znalazłem ?
Pierwszy post - hurra, robimy sieć 10gbe
Po zgłębieniu tematu przychodzi refleksja
Finalnie albo pozostajemy z tym co jest, albo "niewielki" upgrade (do 2.5gbe). :)

Dziękuję Wam, że racjonalnie poddajecie w wątpliwość wstępne założenia takich przybyszy (jak ja) i chce się wam wyjaśnić podstawy (dzięki @narmiak), a nie napisać "załóż Google" ?

Pozdro 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak oglądałem testy zewnętrznych sieciowej, to same śmieci były. 2.5gbit to sensowny maks. Powyżej throtlig albo układy tak słabe że i tak nic nie kręcą z tego co niby mają. 

Są DAS i NAS w jednym. Może takie coś warto przemyśleć? 10gbit od ręki możesz lecieć po USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z DAS nie popracują jednocześnie dwie osoby/dwa kompy. Chyba. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem recke jakiegoś DASa co miał dwa USBki 10gbit bodaj albo thunderbolta to wtedy x4 plus jakiś Lan. Ale nie pamiętam co to było. Na pewno działa to znacznie lepiej z małymi plikami. Po lanie zamulaja małe pliki. Tylko liniowo ciśnie szybko.

Z rok minął jak oglądałem to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, gregre123 napisał:

Tylko z DAS nie popracują jednocześnie dwie osoby/dwa kompy. Chyba. 

 

Tutaj masz jakiś trop :)

Ja serio nie pamiętam co i gdzie oglądałem dokładnie, ale może to był jakiś podobny do tego NAS. 

Chociaż typek mówi, że właściwie przez ten TB3 tworzone jest połączenie LAN. Może ja coś pomieszałem, ale jestem pewien że oglądałem jakiś materiał, jak dwa PC leciały po kablu USB. Albo Thunderbolt.. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...