Skocz do zawartości
Roman85

Przesiadka z Ryzen 2600 na 5600x

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Doamdor napisał:

Bez problemu wyżyłujesz swój procesor.

Najpierw kup, wtedy się dowiesz jakie możliwości OC będzie miał twój procesor.

No zdaje sobie sprawę, że każda sztuka kręci się inaczej.

1 minutę temu, Auberon napisał:

nie bardziej opłacalny jest CTR?

CTR? tzn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Roman85 napisał:

No zdaje sobie sprawę, że każda sztuka kręci się inaczej.

CTR? tzn?

 

Sam skorzystałem, u mnie proc chodzi na 4.2GHz na 1175mv przy ~50*C w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na marginesie to gdybym teraz sprzedał R5 1600 to musiałbym wydać 3-4 razy tyle na 5600x ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2070S i różnica na 5600x jest nawet względem 3700x :E i nie chodzi tylko o gry w przedziale +100fps a o sam komfort rozgrywki, np taki crysis remaster czy hunt showdown chodzą zauważalnie lepiej niż na ZEN2, wiedziałem że tak będzie ale chciałem mieć 200% pewność jak sam to przetestuje. Dochodzi jeszcze frametime i ewentualne szarpnięcia,dropy czego wykresiki nie pokazują, tym bardziej ty to zauważysz bo 1600 to słaby procesor do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Send1N napisał:

Mam 2070S i różnica na 5600x jest nawet względem 3700x :E i nie chodzi tylko o gry w przedziale +100fps a o sam komfort rozgrywki, np taki crysis remaster czy hunt showdown chodzą zauważalnie lepiej niż na ZEN2, wiedziałem że tak będzie ale chciałem mieć 200% pewność jak sam to przetestuje. Dochodzi jeszcze frametime i ewentualne szarpnięcia,dropy czego wykresiki nie pokazują, tym bardziej ty to zauważysz bo 1600 to słaby procesor do grania.

Ale do GTX1660 Ti i podobnych nada się dla niedzielnego gracza w  75FPS :)

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak ale ja podałem przykład gier które w przedziale 50-70 potrafią działać lepiej ? np w crysis remaster gram w 55-75fps a działa zauważalnie lepiej niż na 3700x i nie trzeba włączać osd bo po prostu nie ma takich dropów ani szarpnięć, są tytuły gdzie nawet na r5 3600 jest lipa chodzi o stare gry ? siedzące na 1-2 wątkach, moj kolega gra w cs go mając 1660ti i ciągle mi płacze że ma spadki do 130fps na r5 2600 przy 32 graczach a w tej grze do płynnej rozgrywki trzeba mieć 200 taki silnik fatalny ;) także zależy jakie kto ma wymogi co do procka, ale jak ktoś pisze że między 1600 a 5600x nie będzie praktycznie różnicy przez zbyt słabe gpu to jest w błędzie ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przesiadlem się z 2600 na 3600 i w grach 1440p zwlaszczcza tych wykorzystujach jeden watek roznica jest ogromna, w sc2 roznica w fps skoczyla z poczatkowe 300 na poczatkowe 500, tam gdzie na 2600 gra zaczela klatkowac na 3600 nadal bylo powyzej 60 fps. A 5600 jest jeszcze wydajniejszy, wiec…

w 4k az takich roznic nie zobaczysz, ale w 1080 i 1440p procesor ma duze znaczenie. 

Edytowane przez kowallosu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
35 minut temu, kowallosu napisał:

w 4k az takich roznic nie zobaczysz, ale w 1080 i 1440p procesor ma duze znaczenie. 

W 4k zoabczy jak beda gpu tak mocne i beda lykac 4k jak dzis 1080p/1440p ale to poki co piesn przyszlosci :D

 

53 minuty temu, Send1N napisał:

także zależy jakie kto ma wymogi co do procka, ale jak ktoś pisze że między 1600 a 5600x nie będzie praktycznie różnicy przez zbyt słabe gpu to jest w błędzie ;) 

Glupoty trzeba prostowac, ale tak to jest jak sie sprzet na YT  testuje ;)

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Send1N napisał:

Mam 2070S i różnica na 5600x jest nawet względem 3700x :E i nie chodzi tylko o gry w przedziale +100fps a o sam komfort rozgrywki, np taki crysis remaster czy hunt showdown chodzą zauważalnie lepiej niż na ZEN2, wiedziałem że tak będzie ale chciałem mieć 200% pewność jak sam to przetestuje. Dochodzi jeszcze frametime i ewentualne szarpnięcia,dropy czego wykresiki nie pokazują, tym bardziej ty to zauważysz bo 1600 to słaby procesor do grania.

Jakies problemy z zen 3 na b450? Na nowej wersji biosu i nowym procku ustawienia timingow ramow ruszyly bez zajakniecia, czy musiales od nowa stroic? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Roman85 napisał:

Witam. Mam Obecnie cpu Ryzen 2600 i RTX 2080 Super i gram w 1440p. Mam zamiar przesiąść się na Ryzena 5600x.

Moje pytanie brzmi czy odczuje duży wzrost wydajności z przesiadki jeśli chodzi o rozdziałke 1440p? Oglądałem kilka filmików na YT i w kilku grach wzrost był ledwo do 2-3 fps-ów

Drugie pytanie jak z temperaturami na r 5600x? Mam chłodzenie navis 240 i czy da radę go z chłodzić? Czy szukać coś lepszego?

Pozdrawiam

5600x jest dużo szybszym procesorem. W grach o niskich wymaganiach co do grafiki (głównie gry sieciowe, e-sportowe) różnica będzie duża. W grach mocno siadających na kartę graficzną przy wysokich detalach i 1440p juz taka duża nie będzie. Generalnie na AM4 jeśli nie jesteś krazusem nic ponad 5600x nie ma sensu wkładać. Do tego procesora możesz kupić nawet najlepszą kartę graficzną na rynku i będzie dobrze. Zwłaszcza że lubisz grać w wysokiej rozdzielczości w wysokich detalach. W takim scenariuszu często nawet procesor ze średniej półki dobrze współgra z kartą z wysokiej półki.

Zastanów się w jakie gry chcesz grać. Sprawdź ich wydajność na necie z twoją konfiguracja i konfiguracją po upgradzie i wtedy podejmij decyzję. Procesory AMD są teraz nienaturalnie drogie w stosunku do ich konkurencji. Możliwe że warto poczekać.

 

 

Edytowane przez Suchy211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@kowallosu

Ruszylo wszystko bez problemu to co miałem, a nawet mogłem zmniejszyć vddg iod i nieco SOC voltage ale ram jak była sciana powyżej 3733mhz tak zostało :) próbowałem wszystkiego nawet mega luznych timingów do windowsa wchodzi nawet na 3966mhz ale o stabilności nie ma mowy nawet na 3800 CL18 :) 

Grzebię od soboty bo sztuka mojego cepa trafiła sie dosyć kiepska i allcore mnie nie zadowoliło szlifuję autoOC/boosty w dodatku proc przyszedł z kilkoma krzywymi pinami ? (licytacja)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok. Po waszych komentarzach zadecydowałem się kupić ryzen 5600x. 

A tak waszym zdaniem za ile mogę sprzedać ryzena 2600. Gwarancji już nie posiadam. Wiem też jaki ma potencjał OC. Bo kiedyś sprawdzałem. Max co mi się udało to 4.15 GHz przy napięciu 1.35v. Pozniej przy wyższych napięciach była tylko ściana.

A obecnie i przez większość czasu chodzi na 3.9 GHz i napięciu 1.15v

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, Roman85 napisał:

No ok. Po waszych komentarzach zadecydowałem się kupić ryzen 5600x. 

A tak waszym zdaniem za ile mogę sprzedać ryzena 2600. Gwarancji już nie posiadam. Wiem też jaki ma potencjał OC. Bo kiedyś sprawdzałem. Max co mi się udało to 4.15 GHz przy napięciu 1.35v. Pozniej przy wyższych napięciach była tylko ściana.

A obecnie i przez większość czasu chodzi na 3.9 GHz i napięciu 1.15v

 

Teraz spojrzalem w twoja stopke, masz B350, ta plyta nie obsluguje Zen3 a ost bios wydany byl 2020-07-09 AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6.

 

Wystw plte z procesorem i kup cos nowego, ost bylo duzo promek i plyt za 250-350zl.

https://www.pepper.pl/grupa/plyty-glowne

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Teraz spojrzalem w twoja stopke, masz B350, ta plyta nie obsluguje Zen3 a ost bios wydany byl 2020-07-09 AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6.

 

Wystw plte z procesorem i kup cos nowego, ost bylo duzo promek i plyt za 250-350zl.

https://www.pepper.pl/grupa/plyty-glowne

Opis jest nie aktualny. Obecnie posiadam MSI B450 Tomahawk Max II i już z aktualizowalem bios pod ryż 5xxx

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, podzielę się swoim zdaniem bo miałem dokładnie taką samą sytuacje. Tydzień temu przesiadłem się z 2600 na 5600x, karta 5700xt i monitor 1440p 144hz (mobo b450).

Jestem mega zadowolony i moim zdaniem nie ma co się zastanawiać, żałuje że czekałem z tym od jesieni dla oszczędności ledwo kilku stow. 
Gram głównie w sieciowe fps i tak w warzone notuje około 40% przyrost fps, ogólna stabilność frametime też na plus :D 

Jedyne co to po auto OC w ryzen master temperatury dochodzą do 80st na Fortis 3 przy dosyć głośnym wentylatorze, powoli zaczynam się rozglądać za AiO- ctr nazwał moj egzemplarz golden sample także napewno popróbuje mocniejszego oc. 

Starego ryzena puściłem w dzień za 430zl, ale myślę że da się drożej :)

także krótko- kupuj 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Piter110 napisał:

Cześć, podzielę się swoim zdaniem bo miałem dokładnie taką samą sytuacje. Tydzień temu przesiadłem się z 2600 na 5600x, karta 5700xt i monitor 1440p 144hz (mobo b450).

Jestem mega zadowolony i moim zdaniem nie ma co się zastanawiać, żałuje że czekałem z tym od jesieni dla oszczędności ledwo kilku stow. 
Gram głównie w sieciowe fps i tak w warzone notuje około 40% przyrost fps, ogólna stabilność frametime też na plus :D 

Jedyne co to po auto OC w ryzen master temperatury dochodzą do 80st na Fortis 3 przy dosyć głośnym wentylatorze, powoli zaczynam się rozglądać za AiO- ctr nazwał moj egzemplarz golden sample także napewno popróbuje mocniejszego oc. 

Starego ryzena puściłem w dzień za 430zl, ale myślę że da się drożej :)

także krótko- kupuj 

Jakie OC na sztywno robi Twoja sztuka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Saren7 napisał:

Jakie OC na sztywno robi Twoja sztuka?

Nie wiem, nie bawiłem się jeszcze w ręczne oc :D oct proponuje 4750 allcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 25.05.2021 o 22:52, Send1N napisał:

kolega gra w cs go mając 1660ti i ciągle mi płacze że ma spadki do 130fps na r5 2600 przy 32 graczach a w tej grze do płynnej rozgrywki trzeba mieć 200 taki silnik fatalny ;) 

Zawsze mnie smieszą ci ultra "pro" gracze 250fps +. Gdyby rozumial jak działa ludzki mózg, zrozumialby ze nie ilosc  fps jest kluczem do sukcesu ale stabilność i przewidywalnosc zachowania sie calego interfejsu. Jesli ma spadki do 130fps, powinien grac na stale zablokowanymi na 120 fpsach z pelnym synchro na matrycy z g-sync bez spadków. Będzie miał lepsze rezultaty w grze niż gdyby miał ciągle dropy o 100fps góra dół - góra doł (lub cogorsza nieustanna utrata synchronizacji obrazu i tearing). Wiec zanim zmieni procka, niech zmieni podejście do kwestii technicznych. 

Edytowane przez lukas108
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukas108 napisał:

Zawsze mnie smieszą ci ultra "pro" gracze 250fps +. Gdyby rozumial jak działa ludzki mózg, zrozumialby ze nie ilosc  fps jest kluczem do sukcesu ale stabilność i przewidywalnosc zachowania sie calego interfejsu. Jesli ma spadki do 130fps, powinien grac na stale zablokowanymi na 120 fpsach z pelnym synchro na matrycy z g-sync bez spadków. Będzie miał lepsze rezultaty w grze niż gdyby miał ciągle dropy o 100fps góra dół - góra doł (lub cogorsza nieustanna utrata synchronizacji obrazu i tearing). Wiec zanim zmieni procka, niech zmieni podejście do kwestii technicznych. 

Bo to jest patrzenie na problem przez miarę, którą człowiek rozumie. Po prawdzie gracz nie powinien patrzeć na klatki tylko na opóźnienie/czas między klatkami, ale to dziwnie wygląda i mało kto intuicyjnie ogarnia czy to co widzi jest ok czy nie jest ok. I tak jak piszesz nie sama minimalna/maksymalna wartość wskaźnika tylko jego zmienność. Tylko jak się do dyskusji biorą ludzie, którzy nie łapią podstaw to później masz wnioski "ta gra potrzebuje minimum 500fps" a prawda jest taka, że dopiero przy średnim 500fps można założyć (ale tylko założyć) że odchylenia/dropy będą w granicach, które ciągle pozwalają na właściwy czas reakcji. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji chciałbym was się spytać na ile mogę teraz podkręcić ramy przy tym ryzen 5600x i płycie b450. Ramy mam Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance RGB Pro i na ryzenie 2600 max co mogłem uzyskać to 3200mhz. Jedynie co mogłem to poluzować timingi. Ramy są na kościach Samsunga to mogę teraz uzyskać coś więcej niż te 3200mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, Roman85 napisał:

A przy okazji chciałbym was się spytać na ile mogę teraz podkręcić ramy przy tym ryzen 5600x i płycie b450. Ramy mam Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance RGB Pro i na ryzenie 2600 max co mogłem uzyskać to 3200mhz. Jedynie co mogłem to poluzować timingi. Ramy są na kościach Samsunga to mogę teraz uzyskać coś więcej niż te 3200mhz?

Ja mam HyperX Predator 3200Mhz, które działały na poprzednim Ryzenie 1700 z 3200Mhz. I to był max. Natomiast te same kości spokojnie teraz działają u mnie na 3733Mhz na 5900X w trybie OC. Timingi pobrałem ze strony producenta. Czyli z kości HyperX Predator 3600Mhz (które to spokojnie działały rónież z 3733Mhz).  Róznica w wydajności jest dla mnie pomijalna bo nie robię komputerowi stres testów grami :) ... więc tak defacto działam dalej na 3200. Kupowanie w każdym razie nowych kości to wywalanie kasy. 

Edytowane przez lukas108

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Roman85 napisał:

A przy okazji chciałbym was się spytać na ile mogę teraz podkręcić ramy przy tym ryzen 5600x i płycie b450. Ramy mam Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance RGB Pro i na ryzenie 2600 max co mogłem uzyskać to 3200mhz. Jedynie co mogłem to poluzować timingi. Ramy są na kościach Samsunga to mogę teraz uzyskać coś więcej niż te 3200mhz?

Nie ma 3200cl16 na kosciach samsunga. Chyba, ze g.skill 16gb DR.

Te ramy to zwykle pazdziochy do xmp.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Nie ma 3200cl16 na kosciach samsunga. Chyba, ze g.skill 16gb DR.

Te ramy to zwykle pazdziochy do xmp.

 

Na taki mam profil xmp. A według Thaiphoon Burner te ramy są na kościach Samsung

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Roman85 napisał:

Na taki mam profil xmp. A według Thaiphoon Burner te ramy są na kościach Samsung

Wdg tego moje PCB ram to A1 a faktycznie jest A2 ;) Bdie nie ma takich marnych timingow. Min 300cl15 i to rowne a nie tylko pierwszy timing. Poza wyjatkiem, ktory podalem wyzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
    • Morawiecki jedyne co robi, to nadal kłamie jak z nut . Hipokryzja w jego wykonaniu nadal jest u niego mocną stroną. A poza tym pisałeś do pisowca, który jedzie na jednej tej samej płycie co inni obecni tu pisowcy, kilku ich tu jest.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...