Skocz do zawartości
assire

Upgrade proca na następne 2-3 lata

Rekomendowane odpowiedzi

Zasilacz Corsair 550w

RTX3070 

Ryż 3600 i mocno mi hamuje tą 3070.

Budżet 1500.

Opcje jakie rozważam są trzy:

1) Ryzen 3800XT - bo mam płytę na X370 i nie wsadze serii 5xxx, z resztą ceny tam są poryte + maks mozliwe PBO + OC ramu w opór - teoretycznie jestem w stanie wykrzesać 3766 albo 3800 ze średnimi timingami. 

2) I5 10600kf + z490 + OC ramu jw

3) i7 10700 + jakies totalnie gówniane b460 więc i ram na gównianych ustawieniach. 

Chcę na tym grać i skłaniam się ku opcji 2 bo najlepszy stosunek kosztów do feature. 1 ma o tyle plus że z szybkim ramem a co za tym idzie, szybkim IF ryśki dostają niezłego kopa no i jednak 8/16. Opcja 3 jest w moich oczach najmniej atrakcyjna ze względu na gównianą płytę, a mam parę dysków i trochę rgbt którym trzeba by sterować. 

Jaka wasza opinia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2560x1080 z planem upa do 3440x1440 

Generalnie problemów jakichś dużych nie ma, ale CP2077 fps w mieście dropi, w Metro Exodus RTX też potrafiło chrupnąć ze strony CPU. 

Chciałbym po prostu skorzystać z wysokich cen ryzenów i stosunkowo niskich cen Inteli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

... i jakiego wzrostu oczekujesz? Ryzen 5600X jest tylko 1,28x szybszy od Ryzen 3600, czyli nie ma jakiejś przepaści. Skoro "proc mocno hamuje" to pewnie grasz w 1920x1080 lub niżej, bo w 2560x1440 to raczej nie bardzo. JAk chcesz coś znacznie szybszego, to nie specjalnie widzę by istniał CPU z pojedynczym rdzeniem np. 1,5x szybszym od tego co masz obecnie. Może przy założeniu że będzie gra efektywnie wykorzystująca 16 wątków, to można by wówczas myśleć nad przesiadką na Ryzen 5800X.

5 minut temu, assire napisał:

2560x1080 z planem upa do 3440x1440 

Generalnie problemów jakichś dużych nie ma, ale CP2077 fps w mieście dropi, w Metro Exodus RTX też potrafiło chrupnąć ze strony CPU.

Dziwne nieco. Choć w 3440x1440 to już totalnie wątpię by to CPU był problemem.

ps. wrzuć może wykres obciążenia GPU z menedżer zadań, przy najwolniejszym odświeżaniu, po kilkunasto-minutowej grze - jak faktycznie jest daleko od 100% obciążenia, to by wskazywało na CPU bottleneck

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4) 5xxx + tania B550 (na morelkach w promocji mają teraz gigaszrota B550M S2H za 250zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki FPS celujesz w grach? Rozdzielczość tu nie ma najmniejszego znaczenia.

3600 rzeczywiście czasem potrafi zdropić poniżej 60 FPS ale na 3800X nie będzie dużo lepiej na pewno nie tyle lepiej by to uzasadniało koszt przesiadki. W zasadzie każda opcja z punktu widzenia cena/zysk jest niezbyt opłacalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bleidd napisał:

W jaki FPS celujesz w grach? Rozdzielczość tu nie ma najmniejszego znaczenia.

Jak ustawi wyższą, to szybciej GPU będzie wąskim gardłem, więc rozdzielczość ma  znaczenie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielczości 1440p to karta graficzna ogranicza procesor a nie odwrotnie.

Sam osobiście testowałem Ryzena 5 5600x i zysk względem 3600 jest marginalny. Większość gier, które wychodzą siedzą na GPU.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz 3 opcje: 

1 - przepłacony Ryzen 5600x jeżeli masz płytę go obsługującą, 

2 - przejście na Intela i5-11400F plus tania płyta na b560, żeby RAM ustawić jak najwyżej, 

3 - i7-11700f 8/16 plus b560, po sprzedaniu płyty i cpu zejdziesz do 1500zł. 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MitycznyJeż napisał:

4) 5xxx + tania B550 (na morelkach w promocji mają teraz gigaszrota B550M S2H za 250zł)

gówniana płyta + koszta wyższe jak intel 8/16

 

12 minut temu, bleidd napisał:

W jaki FPS celujesz w grach? Rozdzielczość tu nie ma najmniejszego znaczenia.

60-75 na tą chwilę. 

No właśnie tak się też zastanawiam czy jednak nie lepiej dozbierać i kupić jakieś fajne 34 3440x1440 albo 32 4k zamiast właśnie wydawać w sumie spory hajs na 15-20% wydajności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grasz w shootery i celujesz w wysoki FPS to odczujesz znaczący skok komfortu gry przy zmianie 3600 na 5600x lub wyżej (na 3800xt bez sensu). Jeśli grasz w gry single player to moim zdaniem nie ma to specjalnie sensu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, xtn napisał:

2 - przejście na Intela i5-11400F plus tania płyta na b560, żeby RAM ustawić jak najwyżej, 

a to nie lepiej dorzucić już stówkę do Z490? Najtańsza płyta która ma wszystko co mnie interesuje to Asrock Pro4

pozostałe 2 opcje odpadają, za drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, severall napisał:

Jeśli grasz w shootery i celujesz w wysoki FPS to odczujesz znaczący skok komfortu gry przy zmianie 3600 na 5600x

... dokładnie w Cyberpunk 2077 wzrost "komfortu" o 22% (zakładając, że GPU się nie zatka):

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-11400f-vs-amd-ryzen-5-3600-vs-intel-core-i5-10400f-najtanszy-rocket-lake-kontra-reszta-swiata?page=0,26

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
52 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Jak ustawi wyższą, to szybciej GPU będzie wąskim gardłem, więc rozdzielczość ma  znaczenie.

A jeśli celuje np. w 120 FPS i obniża detale żeby uzyskać taką płynność to też rozdzielczość ma znaczenie czy jednak docelowy FPS? A może i grać w 30 FPS ale maksować ustawienia w 1440p. Rozdzielczość ta sama a dwa różne światy, więc jakim cudem rozdzielczość jest jakimś decydującym czynnikiem?

Edytowane przez bleidd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

11 minut temu, bleidd napisał:

A jeśli celuje np. w 120 FPS i obniża detale żeby uzyskać taką płynność to też rozdzielczość ma znaczenie czy jednak docelowy FPS?

Tak rozdzielczość ma znaczenie, bo obniżenie detali do zera czasem nie wystarcza i większy przeskok daje zmiana rozdzielczości.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w co gra, np fpsy multi i w ile klatek celuje, dla mnie w 3440x1440@120 cpu i ram to podstawa do komfortu w multi ;) Zresztą nie tylko multi, wolę obniżyć jakieś opcje niż obserwować dropy

@assire jedynie ryzen 3800XT to kompletna bzdura, pozostałe opcje (ryzen 5600x, intel 10/11gen) co nie kupisz to i tak będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, assire napisał:

2560x1080 z planem upa do 3440x1440 

Generalnie problemów jakichś dużych nie ma, ale CP2077 fps w mieście dropi, w Metro Exodus RTX też potrafiło chrupnąć ze strony CPU. 

Chciałbym po prostu skorzystać z wysokich cen ryzenów i stosunkowo niskich cen Inteli ;)

Ile Hz masz monitor? Też mam R5 3600, ale w połączeniu z 3060Ti więc sytuacja podobna, a może u mnie nawet gorsza bo 1080p. Jak dobrze ogarniesz ram to prawie wszędzie masz 100+ fps. Jak pisałeś, że celujesz w 60-75 Hz to nie widzę problemu. Może po prostu zablokuj klatki na docelowym poziomie to nie będziesz mieć skoków przykładowo 75-100 fps i nie będzie czuć tak dropów.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, assire napisał:

a to nie lepiej dorzucić już stówkę do Z490? Najtańsza płyta która ma wszystko co mnie interesuje to Asrock Pro4

pozostałe 2 opcje odpadają, za drogo.

To już kwestia co potrzebujesz i musisz sam zdecydować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Saren7 napisał:

Może po prostu zablokuj klatki na docelowym poziomie to nie będziesz mieć skoków przykładowo 75-100 fps i nie będzie czuć tak dropów

Klatki mam zablokowane na te 75, ale razi mnie jak spada poniżej 60 i to jest ewidentnie kwestia proca lub ramu. Spróbuję na nowo ogarnąć OC RAMu i ogólnie posprawdzam czy wszystko jest ok, bo jak piszecie, że dziwna sprawa że dropi poniżej 60fps (no poza CP77 tam to chyba normalne), to może mam coś nakopane w konfigu.

Edytowane przez assire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jeszcze masz te dropy? CP77 będzie dropił bo to bubel technologiczny, u mnie na 3700X też potrafi zjechać do 45 FPS. W innych grach nie widziałem aby cokolwiek mi dropnęło poniżej 60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, bleidd napisał:

Gdzie jeszcze masz te dropy?

Jeszcze w Metro Exodus Enhanced Edition w Wołdze. 

Tak poza tym to bangla, więc może serio szukam dziury w całym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, assire napisał:

a to nie lepiej dorzucić już stówkę do Z490? Najtańsza płyta która ma wszystko co mnie interesuje to Asrock Pro4

 

Ta płyta nie ma wsparcia dla 11 generacji Inteli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź proszę czy GPU Ci nie zwalnia od zbyt wysokiej temperatury!?

Moim zdaniem zbyt słaby zasilacz. 

Polecam Seasonic 750W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 26.05.2021 o 13:12, kibolkks napisał:

W rozdzielczości 1440p to karta graficzna ogranicza procesor a nie odwrotnie.

Sam osobiście testowałem Ryzena 5 5600x i zysk względem 3600 jest marginalny. Większość gier, które wychodzą siedzą na GPU.

To ciekawe bo sam gram w 1440p a zysk czuję nawet bez OSD względem poprzedniego 3700x :E bierzesz pod uwagę samą wartość fps czy ogólny komfort rozgrywki? bo w wielu grach 5600x radzi sobie znacznie lepiej i nie mowie tu tylko o kosmicznych wartościach fps ale o graniu w przedziale np 50 - 75fps przykład crysis remaster.

Ostatnio tu jeden gość pisał że nie będzie różnicy względem r5 2600x na 5600x bo 5700XT zrobi bottlenecka w 1440p ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sieci jest masa testów i różnice między 3600 a 5600x zamykają się w granicy kilku fpsów przy rozdzielczości 1440p. Tak czy inaczej do takiej rozdzielczość RTX3070 jest za słaby - optymalnie byłoby mieć 3080. 

Zależy kto w co gra - jest kilka gier, które można wyliczyć na palcach jednej dłoni gdzie procesor jest mocniej dociskany. Sam testowałem w Warzone i różnica była największa bo około 10-15 FPS więcej i zamiast 130 miałem w granicy 140-145. Nie wpływało to w żaden sposób na komfort mojej gry a już na pewno dopłata ponad 2 krotna nie jest tego warta. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...