Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich dniach sporo plotek pojawiło się o socket AM5,to nie zaszkodzi założyć oficjalny wątek o AM5 (przy okazji również o Zen 4 :D).

Co ciekawe AM5 ma być gniazdem typu LGA,odchodząc od PGA,jak w zwyczaju stosowało AMD w konsumenckich platformach.

Cytat

We've known since last week that AMD's upcoming desktop processor socket, AM5, will be a land-grid array (LGA), much like Intel's desktop sockets; and today we have a first-look at what the land-grid will look like, courtesy of ExecutableFix, who first broke news of AM5 being an LGA of 1,718 pins. Below is a render of the AM5 contact pad (the underside of the processor). The 1,718 contacts span across the fiberglass substrate, with no socket island in the middle for ancillaries. All electrical ancillaries are located on the obverse side of the substrate, surrounding the die(s). The substrate area will remain 40 mm x 40 mm, so the processor package will be roughly of the same size as AM4.

 

Proszę o kulturalną oraz zgodną z tematem dyskusję jak i również o podpięcie tematu przez moderatora - będzie to oficjalny wątek zbiorczy :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już widać kto stawia na wydajność: LGA1718 > LGA1700 :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej definitywnie zakończy to wyrywanie CPU z "zamkniętego" socketu ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się piszę na early adoptera, AM4 przesiedziałem na jednym mobasku B350, w przypadku AM5 plan mam taki sam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak,wyrywanie CPU z socketu się skończy,ale pojawi się pogięcie pinów przy nieumiejętnym montażu CPU 8:E

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dla mnie montaż CPU zarówno w AMD jak i Intelu to patologia ale Intel mimo wszystko wydawał się gorszy. W AMD można łatwo pogiąć te nóżki a zdejmowanie chłodzenia to męka. W Intelu łatwo pogiąć piny w sockecie i zdarza się to nawet najdokładniejszym, znam gościa co robi w serwisie i setki razy montował CPU a z 5 razy zdarzyło mu się pogiąć piny mimo zrobienia teoretycznie wszystkiego dobrze i idealnie. Powinno być to jakoś inaczej rozwiązane aby nie było tak łatwo tego popsuć. Sam 4 razy składałem kompa na Intelu i powiem szczerze, że choć do tej pory nie popsułem nigdy socketu to samo wkładanie CPU to dla mnie najbardziej stresująca czynność przy składaniu PC.

Edytowane przez Mark1991
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Mark1991 napisał:

Dla mnie montaż CPU zarówno w AMD jak i Intelu to patologia ale Intel mimo wszystko wydawał się gorszy. W AMD można łatwo pogiąć te nóżki a zdejmowanie chłodzenia to męka. W Intelu łatwo pogiąć piny w sockecie i zdarza się to nawet najdokładniejszym, znam gościa co robi w serwisie i setki razy montował CPU a czasami zdarzyło mu się pogiąć piny mimo zrobienia teoretycznie wszystkiego dobrze i idealnie. Powinno być to jakoś inaczej rozwiązane aby nie było tak łatwo tego popsuć. Sam 4 razy składałem kompa na Intelu i powiem szczerze, że choć do tej pory nie popsułem nigdy socketu to samo wkładanie CPU to dla mnie najbardziej stresująca czynność przy składaniu PC. 

To chyba masz 2 lewe rece ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

To chyba masz 2 lewe rece ;)

Coś dużo ludzi ma te lewe ręce patrząc na zwłaszcza zdejmowanie chłodzenia wraz z prockiem. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, Mark1991 napisał:

Coś dużo ludzi ma te lewe ręce patrząc na zwłaszcza zdejmowanie chłodzenia wraz z prockiem. ;) 

Jak ktos bezmyslnie szarpie chlodzenie to ja sie nie dziwie, ze wyciaga z socketu procesor razem z chlodzeniem. Mozna to zrobic w inny sposob ;) Sorry ale zeby wyciagnac zapiety cpu to naprawde trzeba "sporej " sily uzyc wiec to nie moja wina , ze ktos nie mysli.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

zastanowiłbym się najpierw czy aby na pewno jest to AM5 a nie np. LGA 1718 

32 rdzenie w domowych zastosowaniach  to dziś mrzonka

poza tym porzucenie DDR4 jest finansowym strzałem w stopę

 

Edytowane przez Auberon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nazwa to semantyka. Większości nie robi różnicy AM5 i LGA1718.

Co do rdzeni to racja.

Intel niby nie porzuca DDR4 ale czy to coś zmieni? Jak DRR4 wchodziło to też procki Intela były kompatybilne z DDR3 ale co z tego jak wszystkie dostępne u nas płyty obsługiwały tylko DDR4? Pewnie teraz będzie podobnie, nawet jak Alder będzie obsługiwał DDR4 to wszystkie płyty dostępne do kupienia będą pod 5.

Edytowane przez Mark1991
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mark1991 napisał:

Nazwa to semantyka. Większości nie robi różnicy AM5 i LGA1718.

Co do rdzeni to racja.

Intel niby nie porzuca DDR4 ale czy to coś zmieni? Jak DRR4 wchodziło to też procki Intela były kompatybilne z DDR3 ale co z tego jak wszystkie dostępne u nas płyty obsługiwały tylko DDR4? Pewnie teraz będzie podobnie, nawet jak Alder będzie obsługiwał DDR4 to wszystkie płyty dostępne do kupienia będą pod 5.

to nie musi być następca AM4

przepraszam bardzo ale chińskie płyty pod LGA 2011 v3 z DDR3 (właściwie Haswell-EX je obsługujące to wariant LGA 2011 v1) pojawiły się dopiero lata po debiucie Haswell-E i DDR4 
DDR4 pojawiły się  2 gen wczesnej niż Skylake

A wole nie wspominać ich cen premierowych.

A płyty LGA1151 z DDR3 wcale nie były tak nie dostępne w Polsce https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h110m-h-ddr3-h110-ddr3-sata3-usb-3-0-matx-ga-h110m-h-ddr3-834523/

problem to był z płytami H310 z DDR3 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/h310m_ds2v_ddr3#kf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się robi wszystko spokojnie i metodycznie to nie wyobrażam sobie jak można uszkodzić piny na sockecie czy procesorze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, Auberon napisał:

to nie musi być następca AM4

przepraszam bardzo ale chińskie płyty pod LGA 2011 v3 z DDR3 (właściwie Haswell-EX je obsługujące to wariant LGA 2011 v1) pojawiły się dopiero lata po debiucie Haswell-E i DDR4 
DDR4 pojawiły się  2 gen wczesnej niż Skylake

A wole nie wspominać ich cen premierowych.

A płyty LGA1151 z DDR3 wcale nie były tak nie dostępne w Polsce https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h110m-h-ddr3-h110-ddr3-sata3-usb-3-0-matx-ga-h110m-h-ddr3-834523/

problem to był z płytami H310 z DDR3 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/h310m_ds2v_ddr3#kf

Owszem to nie musi być następcą am4 w nazewnictwie samego AMD ale komu to zrobi różnice? Każdy i tak uzna to za następcę am4 skoro nic nowszego na to nie wyjdzie tylko będzie 1718. 

Przecież to biurowy lowend. Na h310 i h110. Jakoś na wyższych chipsetach nic nie szło kupić. Myślę że h610* z DDR4 też niewielu zadowoli h670/b660* i z690* będą na samym ddr5 i tym samym kompatybilność wsteczna będzie mrzonką. Bo jakoś nie widzę żeby ktoś chciał używać i7/i9 Alder lake z lowendowym h610 z zablokowanym OC DDR4 może do 2933mhz. ;)

Lga 2011 to praktycznie egzotyka także to inna historia i większości różnicy nie robiła. 

*nazwy stworzone na podstawie poprzednich produktów Intela. :)

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, severall napisał:

Jak się robi wszystko spokojnie i metodycznie to nie wyobrażam sobie jak można uszkodzić piny na sockecie czy procesorze..

Ja też a jednak. Choćby tutaj: 

Bylo tego wtedy tyle że nawet starzy forumowi wyżeracze spekulowali o wadliwych socketach. Oczywiście wszystko nie do udowodnienia. :)

Złożyłeś kompa i nie wystartował? Po sprawdzeniu okazały się pogięte piny mimo starannego wkładania cpu? Twój pech nie udowodnisz nic, naprawiaj płytę albo kupuj nową.

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mark1991 napisał:

Owszem to nie musi być następcą am4 w nazewnictwie samego AMD ale komu to zrobi różnice? Każdy i tak uzna to za następcę am4 skoro nic nowszego na to nie wyjdzie tylko będzie 1718. 

skąd w ogolę pewność ze te 32 rdzenie i LGA1718 jest kierowane na rynek komputerów domowych wiec gier i multimediów?
jak by się oparł  to równie dobrze można uznać trx40 jako następce AM4 ...

Gigabyte GA-Z170-HD3 DDR3 to chyba nie "biurowy lowend"

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170-hd3-ddr3-z170-dualddr3-1600-satae-sata3-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z170-hd3-ddr3-skylake-765617/

te płyty raczej były mało popularne niż ciężko dostępne (no chyba że na rynku wtórnym ...)

6 minut temu, Mark1991 napisał:

Lga 2011 to praktycznie egzotyka także to inna historia i większości różnicy nie robiła. 

Intelowi jak widać udało się ukryć DDR4 jakiś czas (czego nie można powiedzieć o DDR3) przed masowym odbiorca a teraz planuje wprowadzenie DDR5 od razu do mainstreamu (wiec tak samo jak z DDR3),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Auberon napisał:

skąd w ogolę pewność ze te 32 rdzenie i LGA1718 jest kierowane na rynek komputerów domowych wiec gier i multimediów?

 

Nie bedzie zadnych 32rdzeni w mainstream.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Auberon napisał:

skąd w ogolę pewność ze te 32 rdzenie i LGA1718 jest kierowane na rynek komputerów domowych wiec gier i multimediów?
jak by się oparł  to równie dobrze można uznać trx40 jako następce AM4 ...

Gigabyte GA-Z170-HD3 DDR3 to chyba nie "biurowy lowend"

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170-hd3-ddr3-z170-dualddr3-1600-satae-sata3-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z170-hd3-ddr3-skylake-765617/

te płyty raczej były mało popularne niż ciężko dostępne (no chyba że na rynku wtórnym ...)

Intelowi jak widać udało się ukryć DDR4 jakiś czas (czego nie można powiedzieć o DDR3) przed masowym odbiorca a teraz planuje wprowadzenie DDR5 od razu do mainstreamu (wiec tak samo jak z DDR3),

Przecież na 1718 mają być ogólnie procki Raphael a więc wszystkie a nie tylko 32 rdzenie. 

Ta z170 to już jest jakiś konkret choć płyta niedostępna u nas w sklepach i ogólnie jedna z gorszych na tym chipsecie to miło jakby choćby najgorsza płyta na z690 miała DDR4. 

W ogóle dla mnie to by wystarczyły dwa banki DDR4 na Adlerze i Raptorze a później niech na ddr5 w pełni przejdą. Chyba co wątpliwe że ddr5 będzie w racjonalnych cenach to można pożegnac dd4 już teraz. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Phoenixsuple napisał:

Nie bedzie zadnych 32rdzeni w mainstream.

ale "32rdzeni w mainstream" czy na LGA1718?

to jest nie bedzie 32 rdzeni? na LGA1718 czy LGA1718 mainstreamowe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Auberon napisał:

ale "32rdzeni w mainstream" czy na LGA1718?

to jest nie bedzie 32 rdzeni? na LGA1718 czy LGA1718 mainstreamowe ?

A w jakim temacie jestesmy?? Zen4/AM5 Mainstream. Cos niewyraznie jest napisane??

Sorka, AMD nazwya to desktop ;)

https://videocardz.com/newz/a-mockup-of-amd-zen4-raphael-am5-lga1718-package-has-been-leaked

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mark1991 napisał:

Przecież na 1718 mają być ogólnie procki Raphael a więc wszystkie a nie tylko 32 rdzenie. 

Ta z170 to już jest jakiś konkret choć płyta niedostępna u nas w sklepach i ogólnie jedna z gorszych na tym chipsecie to miło jakby choćby najgorsza płyta na z690 miała DDR4. 

W ogóle dla mnie to by wystarczyły dwa banki DDR4 na Adlerze i Raptorze a później niech na ddr5 będą typowo. Chyba co wątpliwe że ddr5 będzie w racjonalnych cenach to można pożegnac dd4 już teraz. 

z tym że nie potrzebuje nowej podstawki zęby mieć mniej rdzeni a bez 32 się obędę :D

lipa będzie jeśli te 32 rdzenie będą wraz z 2 kanałowym ramem

tych płyt było na pęczki ale tylko w serii 100

3 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

A w jakim temacie jestesmy?? Zen4/AM5 Mainstream

chwila moment a Zen4 to nie tylko desktop. Co z serwerami i stacjami roboczymi?

pije do tego ze wszyscy bez żadnej refleksji okrzyknęli ten socket następcą AM4

AMD od lat stosuje LGA w serwerach od czasów Phenom'ów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Auberon napisał:

z tym że nie potrzebuje nowej podstawki zęby mieć mniej rdzeni a bez 32 się obędę :D

lipa będzie jeśli te 32 rdzenie będą wraz z 2 kanałowym ramem

tych płyt było na pęczki ale tylko w serii 100

chwila moment a Zen4 to nie tylko desktop. Co z serwerami i stacjami roboczymi?

pije do tego ze wszyscy bez żadnej refleksji okrzyknęli ten socket następcą AM4

AMD od lat stosuje LGA w serwerach od czasów Phenom'ów

Ale ja nie gadam o serwerach czy stacjach roboczych w temacie Zen4 dla Desktopow gdzie jeszcze nawet nie zapowiedzieli nowego TR dla HEDT na obecna podstawke.  Wiec nie bede pisal o czyms czego nie ma.

Raczej po AM4 bedzie AM5 to chyba logiczne a to czy bedzie mialo piny czy nie to mi zwiasa i powiewa  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gniazdo jak sam zauważyłeś to tylko to szczegół

Xeon'y Scalable drugiej generacji mają od 4 do  56 rdzeni a nie uda mi się nikogo przekonać że 4/6/8 rdzeniowe procki na  LGA3647 są "Mainstream'em"

https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/series/192283/2nd-generation-intel-xeon-scalable-processors.html

w wypadku 3 gen. Xeon® Scalable oferta zaczyna się od 8 rdzeni ...

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/series/204098/3rd-generation-intel-xeon-scalable-processors.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Spl97 napisał:

No tak,wyrywanie CPU z socketu się skończy,ale pojawi się pogięcie pinów przy nieumiejętnym montażu CPU 8:E

Powiem tak, kiedyś sam wyrwałem phenoma z chłodzeniem a wszystkie piny były prościutkie :E teraz dostałem z allegro 5600x z pogiętymi 7-8 pinami w rogach i musiałem prostować przed montażem, nie wiem jak ludzie to wyginają przecież na płytce procka jest oznaczenie w którą stronę ma być ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie albo ktoś wcześniej się skądś dowiedział / ktoś go ostrzegł że na socketach AMD jest takie ryzyko, albo... sam wyrwał CPU. To wada użytkowa takiej konstrukcji, bo to nie są odosobnione przypadki.

 

13 godzin temu, Auberon napisał:

poza tym porzucenie DDR4 jest finansowym strzałem w stopę

Do czasu gdy AMD wyda nowy socket DDR5 będzie dzięki platformie Intela spopularyzowane na tyle, że nie będzie to robić różnicy większości konsumentów.
Tak jak z 1151 - osoby budujące zestaw na DDR3 to był margines.

11 godzin temu, Auberon napisał:

pije do tego ze wszyscy bez żadnej refleksji okrzyknęli ten socket następcą AM4

A czy istnieje cokolwiek co by wskazywało, że może być czymś innym? Ilość pinów jasno sugeruje I/O mainstreamowe. A, że producenci platform nie utrzymują jednocześnie kilku socketów na jeden i ten sam segment, to jakie inne rzeczy zostają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...