Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, tomcug napisał:

Na Alderze pamięć ustawiona na ~6400-6600 MHz to i tak jest wydajnościowa topka, Hynixy z kosmicznymi zegarami na płytach za 4k to pomijalne zyski.

Informacyjnie, przy 4800 MHz na RAM da się spokojnie zejść z opóźnieniem do ~63 ns (auto ustawienia to ponad 70 ns). Przy 6000 MHz spokojnie poniżej 60 ns.

Zawsze można kupić MSI Z690I Unify za dwa klocki ;) https://www.ceneo.pl/123264279

No i zonk :D posrało ich kompletnie.. WTF z tą ceną.. 1900-2100 chyba z dwa tygodnie temu było. A dobra link prowadzi do dużej Unify ;) to gdzie te małe.. na amazon.de ostatni niedobitek https://www.amazon.de/-/pl/dp/B09HK77J9P/

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność R5 jest ok, ale wzrost poboru prądu, temperatury i ceny zestawu

 

nicholas-cage-laughing.gif

 

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy ilu osobom po tej premierze przybędzie do sygny 5800x3D patrząc na ogólny stan rzeczy czyli ceny samych cpu, ich wydajnosc, gorąco + trzeba dokupic płyte/ram :] ten kto kupił od phoenixa x3d poniżej 2k w dodatku fajną chłodną sztukę to wygrał los na loterii ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

Facet opowiada bajki, więc nie musisz przypominać ile dolar kosztował. 

Na premierę 5600X kosztował 1399 zł w Proshop, a w reszcie polskich sklepów 1499 zł. 

Za 1199 nie było go nigdzie w dniu premiery. 

Dobrze że sprostowałeś bo się zacząłem zastanawiać jak przeczytałem jego post o co chodzi :D ja po pół roku od premiery wylicytowałem za 1250 i wszystko poniżej 1.3k było dobrą ceną :E fakt że kasztan jakich malo sie trafił xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Ogider napisał:

ONRw3LW.jpg

 

Ostatnio troche przyspałem z nowościami, czy mi się wydaje czy głównym problemem DDR5 obecnie nie są timingi tylko to że działa to asynchronicznie i na amd i na intelu i dopiero potencjał rozwinie się jak platforma zacznie ogarniać 1:1 :> ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Jestem ciekawy ilu osobom po tej premierze przybędzie do sygny 5800x3D patrząc na ogólny stan rzeczy czyli ceny samych cpu, ich wydajnosc, gorąco + trzeba dokupic płyte/ram :] ten kto kupił od phoenixa x3d poniżej 2k w dodatku fajną chłodną sztukę to wygrał los na loterii ;) 

Kto miał kupić to kupił już dawno a ci co czekali niewiadomo na co i na jakieś obniżki to raczej będą dalej czekać bo obniżek póki co nie widać. 

2 godziny temu, Send1N napisał:

Ostatnio troche przyspałem z nowościami, czy mi się wydaje czy głównym problemem DDR5 obecnie nie są timingi tylko to że działa to asynchronicznie i na amd i na intelu i dopiero potencjał rozwinie się jak platforma zacznie ogarniać 1:1 :> ?

Nigdy to nie będzie działać synchronicznie ale to nie jest zaden problem, problemem są jedynie kontrolery w cpu ograniczające ram oraz możliwości płyt. Na intelu robią się już przyjemne opóźnienia z potężnymi transferami w stosunki do DDR4 ;) A AMD to będzie limit IF plus schodzenie nisko z timingami a pewnie kolejne gen podniosą poprzeczkę ze sweet spot ram.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienia Oktaby dotyczące rozbieżności w wynikach testów PcPure w porównaniu z innymi portalami 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-7700x-vs-intel-core-i7-12700k-ktory-jest-wydajniejszy-porownanie-w-grach-i-programach?page=0,57#comment-1058792

Cytat

Gamer Nexus w teście Ryzen 9 7950X ma raptem 5 gier, gdzie wszystkie są powszechnie znane z dobrego skalowania z AMD. Niestety, na 99% używają Benchmarków jeśli robią w Shadow of The Tomb Raider po 260 fps, zatem trudno mi się do nich odnieść, bo mam po prostu inny pakiet pomiarowy.

youtube.com/watch?v=nRaJXZMOMPU

Jayz2cents z gier testował Ryzen 9 7970X tylko w Forza Horizon 5 czy ja coś przegapiłem? No to nie bardzo jest się do czego ustosunkowywać.

youtube.com/watch?v=qQHPE3Z4kmA

Hardware Unboxed dowiozło sporo testów, co prawda tylko Ryzen 5 7600X, ale ilość rdzeni w większości przypadków nie ma znaczenia. Pozwól że porównam to pi razy drzwi z grami jakie się nam pokrywają, doprawiając kilkoma innymi przykładami, że Ryzen 700 nie zawsze dobrze się w grach spisuje:

Watch Dogs: Legion (wbudowany Benchmark) – u nich Intel wygrywa z dużą przewagą. U mnie też wygrywa, ale z mniejszą przewagą.

Hitman 3 – (inna lokacja niż moja) u nich AMD wygrywa z nieprawdopodobną przewagą, gniecie nawet Core i9-12900K z DDR4-6400 MHz. U mnie jest na poziomie Core i5-12600K.

Shadow of the Tomb Raider - mamy prawie identyczne wyniki wyniki, bo i lokacja ta sama, tylko nieco inny rejon miasta.

Cyberpunk 2077 – Intel wygrywa z ogromną przewagą, podobnie jak u mnie. Lokacja inna, ale też zaludniona część miasta, więc charakterystyka podobna.

Asetto Corsa – AMD wygrywa, co jest dość nietypowe w tej grze, bo wszędzie indziej wygrywa Intel (ze względu na jednak mocniejszy rdzeń). Zgadza się jednak to, że Ryzen 7 5800X3D zamiata wszystko inne :)

Spider Man – Intel wygrywa ze sporą przewagą.

Riftbraker – Intel wygrywa, zwłaszcza jak spojrzysz na minimalny FPS.

Reasumując – podobnie jak u mnie czy HU, jeśli masz duży pakiet gier ~10 tytułów, a nie 1 czy 5, to łatwo dostrzec nierówną wydajność Zen4. Zawsze możesz dobrać gry tak, aby pokazywały tylko jedną stronę medalu. Pytanie: po co?

youtube.com/watch?v=_WubXd2tXOA&t=745s

Czyli w sumie według Oktaby bardziej wiarygodne testy procków niż GN są na HU, chociaż oczywiście nie są one również tak wiarygodne jak jedyne słuszne testy PcPure :E

A pamiętam jak kiedyś tomcug przy okazji innych testów procków wskazywał, że najbardziej zbliżone wyniki do jego testów ma GN :P

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie, poedpiecie takiego ryzena pod duza chlodnice, np 2x 480MM powinno zwiekszyc temp w pomieszczeniu calkiem przyjemnie? 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, addept napisał:

Wyjaśnienia Oktaby dotyczące rozbieżności w wynikach testów PcPure w porównaniu z innymi portalami 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-7700x-vs-intel-core-i7-12700k-ktory-jest-wydajniejszy-porownanie-w-grach-i-programach?page=0,57#comment-1058792

Czyli w sumie według Oktaby bardziej wiarygodne testy procków niż GN są na HU, chociaż oczywiście nie są one również tak wiarygodne jak jedyne słuszne testy PcPure :E

A pamiętam jak kiedyś tomcug przy okazji innych testów procków wskazywał, że najbardziej zbliżone wyniki do jego testów ma GN :P

Komentarze ciekawe, np ten: „

Tu nie chodzi o 7600X konkretnie, ale o wszystkie nowe Ryzeny.

Gamers Nexus, Jayz2cents, Linus, Hardware Unboxed. U wszystkich tych recenzentów (którzy są na tyle silni że często idą na kosy z producentami sprzętu), do tego mają o wiele potężniejsze zaplecze (inżynierów, wyposażenie stricte laboratoryjne do pomiarów itp.), nowe Ryzeny w grach idą łeb w łeb z CPU Intela.

Z tej perspektywy Twoje wyniki wydają się dziwne. Może jednak problem jest w tym co poruszyłem w artykule z testem 7950X : w specyfikacji platformy testowej wymieniłeś Win 10 20H2 z najnowszymi poprawkami, na moje pytanie o to dlaczego nie 21H2 odpowiedziałeś że to błąd w szablonie do tworzenia artykułu bo skoro ma najnowsze poprawki to musi być 21H2.

Otóż nie! Jeśli chcąc zachować stabilność systemu Instalowałeś tylko poprawki dla tej kompilacji systemu, a nie instalowałeś update-ów do nowszych wersji, to wciąż masz 20H2 z najnowszymi poprawkami (które nadal są do niego dostarczane), ale nie masz najnowszej kompilacji która wnosi sporo zmian w funkcjach ( wraz z nowymi) i sporo poprawek m.in dla nowszych Ryzenów. Te zmiany są dostępne tylko dla kompilacji 21H2 oraz 22H2.

Ponadto tylko dla tych kompilacji poprzez kanał Insider jest dostępna beta poprawka dla shedulera która powinna poprawić jego współpracę z nowymi Ryzenami.

Podsumowując: przy tego typu testach lepiej się 10 razy upewnić że wszystkie biosy/UEFI, sterowniki, system, oprogramowanie diagnostyczne ionitorujące, a także programy i gry użyte w testach są zaktualizowane do najnowszych wersji, jeśli to możliwe wspierających nowy sprzęt.”

40 minut temu, joloxx9 napisał:

Zastanawiam sie, poedpiecie takiego ryzena pod duza chlodnice, np 2x 480MM powinno zwiekszyc temp w pomieszczeniu calkiem przyjemnie? 

Jak schodzisz poniżej 50st to wtedy ryzen poleci 5.85Ghz, tak mówią ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jak schodzisz poniżej 50st to wtedy ryzen poleci 5.85Ghz, tak mówią ?

Czyli proc w IDLE bedzie trzymac 5.85? :E

 

BTW to jak to w koncu jest, dogonily te proce 12 generacje w grach czy nie bardzo? Na czystym portalu proce w grach niemalze leza w porownaniu z moim 12600k...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, joloxx9 napisał:

Zastanawiam sie, poedpiecie takiego ryzena pod duza chlodnice, np 2x 480MM powinno zwiekszyc temp w pomieszczeniu calkiem przyjemnie? 

Ja bym poszedł dalej i polecam otworzyć elektro-cieplownie. Wpiąć go w instalację miejska i ogrzać całe osiedla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Ja bym poszedł dalej i polecam otworzyć elektro-cieplownie. Wpiąć go w instalację miejska i ogrzać całe osiedla.

Na jednym procu nie ma szans, musialbym cala farme miec  :E 

Swoja droga o ilepamiec mnie nie myli to wlasnie odprowadzanie ciepla z ktoregos superkomputera ogrzewa cos tam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, joloxx9 napisał:

Na jednym procu nie ma szans, musialbym cala farme miec  :E 

Swoja droga o ilepamiec mnie nie myli to wlasnie odprowadzanie ciepla z ktoregos superkomputera ogrzewa cos tam :)

Ale ten proc nawet podpięty do ogrzewania miejskiego będzie trzymał blisko 100°. Skoro więcej chłodnic ogrzeje Ci pokój, to w ciepłowni miałbyś ich jeszcze więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, joloxx9 napisał:

Czyli proc w IDLE bedzie trzymac 5.85? :E

 

BTW to jak to w koncu jest, dogonily te proce 12 generacje w grach czy nie bardzo? Na czystym portalu proce w grach niemalze leza w porownaniu z moim 12600k...

To jest trudne pytanie, ale na czystym na testy bym nie spoglądał bo tam jest coś ewidentnie nie tak. Patrząc na ogrom testów od wczoraj zen4 jest czasem poniżej 12h , czasem równo lub  ciut wyżej. 
Czekam na testy Tomcuga, które myśle będą jedne z najlepiej zrobionych bo od strony przygotowania sprzętu będą napewno miały lepsze przygotowanie gdzie nawet ten sam cpu może dać różne wyniki kiedy to ktoś wrzuci profil xmp bo dwie różne plyty ustawia sobie inne timingi wiec nawet inne mobo może zakrzywiać wynik testu.

Nie wspominając o całej masie innych czynników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 5000 nie miały tak ostatnio, że tydzień po premierowych testach wszystko się zdeaktualizowalo bo poszła nowa AGESA? Czy to na Intelu jakimś było?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie, by coś takiego miało miejsce :E W sumie tylko Ryzeny 1000 się zdezaktualizowały jakiś czas po premierze, gdy wyszła AGESA 1.0.0.6, która wreszcie pozwalała ustawiać timingi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pulse_ napisał:

30sekund na post

Przy AMD to duży sukces. Już ludzie zapomnieli co było przy Zen2/Zen3 na wczesnych biosach (nie pamiętam który)? 30 restartów żeby uruchomić PC.

@Send1N co nie? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@galakty

Głównie na MSI ?

Asus z b550 walczył 1.5 roku z biosem, zanim naprawił problem z startem po odłączeniu z gniazdka pcta :E . Trzeba było resetować bios żeby wstał , qcode wskazywał na problem z wykryciem ramu 0d .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście ogarnęli to "w końcu", ale ja już się wyleczyłem z kupowania nowinek. Niech sobie entuzjaści testują xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, galakty napisał:

Przy AMD to duży sukces. Już ludzie zapomnieli co było przy Zen2/Zen3 na wczesnych biosach (nie pamiętam który)? 30 restartów żeby uruchomić PC.

@Send1N co nie? :P 

MSI - tak. Asus - nie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, galakty napisał:

Przy AMD to duży sukces. Już ludzie zapomnieli co było przy Zen2/Zen3 na wczesnych biosach (nie pamiętam który)? 30 restartów żeby uruchomić PC.

@Send1N co nie? :P 

Ale przepraszam bardzo - @Send1N miał tego pecha, że posiadał płytę MSI nie MAX z kastrowanym BIOSem w tym czasie. Na płytach w wersji MAX nie było takich problemów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, caleb59 napisał:

Ale przepraszam bardzo - @Send1N miał tego pecha, że posiadał płytę MSI nie MAX z kastrowanym BIOSem w tym czasie. Na płytach w wersji MAX nie było takich problemów.

MAX to niezły przekręt tej branży i powinno się pluć na nich, a nie bronić. 

Ale spoko, przecież taka sytuacja się nie powtórzy, jasne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się powtórzy, jak to przy nowym sprzęcie. Wczoraj czytałem, że PS5 dostanie nowy CPU i ogólnie przełoży się to pozytywnie na mniejsze temperatury i to jest dopiero plucie w twarz bo płytę w PC to sobie możesz sprzedać, wymienić a w PS5 nic nie zaingerujesz.

Wracając do tematu - przeleciałem na mojej B450 WSZYSTKIE wersje BIOS od 1.0 w górę jeszcze jak miałem Ryzena 5 3600 i na szczęście ominęły mnie dziwne niespodzianki zagrażające normalnemu działaniu kompa.

Edytowane przez caleb59
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, galakty napisał:

Niech sobie entuzjaści testują xD 

Ej ej ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, galakty napisał:

@Send1N co nie? :P 

No tak pierwsze 3 tygodnie odpalałem kompa losowo raz za 15 raz za 50 razem w końcu sam doszedłem do tego że działa usypianie i nie ma z tym problemu i dałem info w sieci, kilka osób z tego skorzystało na przeczekanie nawet :E? po 3 miesiącach od wsadzenia r5 3600 wyszedl bios w którym to ogarneli.

3 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Nigdy to nie będzie działać synchronicznie ale to nie jest zaden problem

Właśnie zastanawia mnie dlaczego, ciekawe jakby wyglądała synchroniczna praca tego z ramem 6000+ DDR4 było 8 lat i też w zbiegiem czasu robił się postęp w potencjale oc, ddr5 pewnie zostanie na minimum 5 lat zapewne cholera wie co się wydarzy w sumie :E może za jakiś czas nowe procki będą działać synchroniczie z pamięciami ddr5 za nim wejdą ddr6 :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale bez problemu sobie podróżujesz po UE. No i jakoś te miliony nielegalnych imigrantów też sobie są i podróżują po całej UE. Nikt ich specjalnie nie sprawdza i nie zatrzymuje. Na pewno są lub będą fundacje które w tym pomogą.
    • Witam. Komputer z obudową BQ 500DX w której siedzi na stock ustawieniach Ryzen 5700X na którym zamontowane jest chłodzenie Noctua UH-14S z 2 wentylatorami w push-pull Arctic P12 PWM PST. Temperatury są bardzo spoko jednak przy każdym grzebaniu w budzie, czyszczeniu czy też wymianie pasty raz na 6-12msc to już mnie krew zalewa od tych zapinek i demontażu tejże wieży. Buda dość mała więc AIO na górę to można zapomnieć o ALF'ie, a z przodu by nie pasowało estetycznie... Zresztą to komp żony więc "trochę" to utrudnia (wizualnie musi się podobać, a AIO jej się nie podoba...). 1. W oko wpadł mi ostatnio Arctic 36 ARGB - montaż wentylatorów wydaje się znacznie bardziej komfortowy niż te zapinki, wieża niższa, wydajność na papierze wydaje się OK. Jedyne czego się obawiam to 4 heatpipow i czy ram Corsair Vengeance  LPX wejdzie/zmieści się pod spód (obecnie 2 używane kanały pamięci są pod Noctua/jej wentylatorem). Co sądzicie o tym? 2. Coś innego sensownego jeszcze znajdę gdy stawiamy na komfort montażu/demontażu/czyszczenia, cisza, chłód i wincyj światełek jak na choince...?
    • Ale jak wyjedziesz dalej  jak nie masz  aktualnych dokumentów  ? W jaki sposób znajdziesz prace ,mieszkanie  , jak się zarejestrujesz  jako uchodźca   wojenny  ,  jak  zawnioskujesz  o bonusy   socjalne .... Zwykłe zatrzymanie /konrola przez policję   i nie masz aktualnych papierów i już jesteś zatrzymany . A   na pewno   w najbliższym  czasie będzie   jeszcze wiekszy focus służb na  UA  i kontroli będzie więcej  na ulicach  .      
    • Dzięki za odp. Najnowszy Office w wersji Home & Student. Opcja z RTX 4080 Super na pokładzie bardziej mi odpowiada. Pozwoliłem sobie wczytać koszyk z morele z zeszłego roku: https://www.morele.net/inventory/info/e12f63f5/ Rzuć proszę okiem na powyższy config. Jako CPU wybrałem wówczas Procesor Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K), teraz zaproponowałeś Procesor AMD Ryzen 7 7700 AM5 OEM. Na co postawić? Co do mnie, chyba mam większą słabość do Intela, ale odłóżmy sentymenty na bok ; -). Przy wyborze nie kierujmy się też ceną (+/- 300-400zł różnicy mogę przełknąć), ale wydajnością oraz który z tych CPU lepiej będzie współpracować z Nvidią. Inne propozycje także mile widziane. Oczywiście zmiana CPU domagać się będzie zmiany MOBO. Rok temu pod Intela wybrałem: Płyta główna Gigabyte Z790 UD AX Przypomnę, że monitor, który GPU musi obsłużyć to niniejsza bestia: https://mi-home.pl/products/mi-curved-gaming-monitor-34 Dalej, potrzebuję SSD minimum 2T, zasilacz (czy 750W wystarczy, by udźwignąć kompa z peryferiami?), Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (KF560C32RSK2-32) vs Pamięć Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 LD5BU016G-R6000GDLA, Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 140mm (SPC306) vs Chłodzenie procesora Arctic Freezer 36 Black, pozostaje kwestia dobrej obudowy i chłodzenia.
    • jakaś nowa technologia. Niszczyciel oledów. https://ithardware.pl/aktualnosci/technologia_qdel_jest_coraz_blizej_moze_zwiastowac_zmierzch_oledow-32722.html
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...