Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to nie wiem jaki ułom czy to w Intelu, AMD czy Nvidii wpadł na pomysł żeby walić do pieca maks ile się da byle było 5pkt./5 fps więcej :E

1 minutę temu, Wu70 napisał:

Bo wymagania fabrycznej stabilności są znacznie wyższe niż to co ludziom wydaje się stabilne, bo jest rozrzut między sztukami który trzeba pokryć, na pewno nie robią tego zeby uprzykrzyć nam życie ;)

Możesz to rozwinąć? :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wu70 napisał:

Bo wymagania fabrycznej stabilności są znacznie wyższe niż to co ludziom wydaje się stabilne, bo jest rozrzut między sztukami który trzeba pokryć, na pewno nie robią tego zeby uprzykrzyć nam życie ;)

Jasne, ale na pewno nie aż tak że można zyskać 30 stopni!

Z drugiej strony - skoro jest taka różnica między TYM SAMYM CPU to może kontrola jakości ssie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest niemozliwe aby był taki rozrzut jakości ;)

Tutaj po prostu ewidentnie widać brut force aby było jak najszybciej. :D

Ciekawy jestem jak będzie z żywotnością tych wszystkich nowych zabawek :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przyglądałem się tutaj, taki 12600k miał potężny rozrzut jakości, większość to kasztany i część perełek z rdzeniami jakości i9.

Samo to że tutaj to przekłada się na jeszcze większą różnicę w temp to też przez to że mamy jeszcze lepszy proces, w TSMC N3 lepiej nie będzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, kadajo napisał:

SPC marka premium ? 

Teraz to już nie SPC... tylko Endorfy :E

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kadajo napisał:

Bo to jest niemozliwe aby był taki rozrzut jakości ;)

Tutaj po prostu ewidentnie widać brut force aby było jak najszybciej. :D

Ciekawy jestem jak będzie z żywotnością tych wszystkich nowych zabawek :E

Nawet moje najstarsze procesory mimo krecenia i 25 lat na karku - wciaz pracuja bez najmniejszych problemow. Naprawde trzeba sie postarac, zeby ubic CPU :E 

BTW. Gdzie benchmarki nowych Zen4 w memory latency w AIDA? Nikt nic nie wrzuca? :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, tomcug napisał:

Teraz to już nie SPC... tylko Endorfy :E

Ktoś na pewno miał niezły ich wystrzał jak to zatwierdzał :E

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, amsztel napisał:

BTW. Gdzie benchmarki nowych Zen4 w memory latency w AIDA? Nikt nic nie wrzuca? :( 

Tu masz mój na 7900X:

s5zca9.png

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, tomcug napisał:

Tu masz mój na 7900X:

s5zca9.png

Thanks! Swoja droga dzieki za porzadny metodologicznie test na ITH. Czytalo sie milo ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 60 ns to przy dociśniętych timingach. Bez tego na 6000 MHz między 60 a 70 ns wynosi latency. A na stock,4800 czy 5200 MHz to już w ogóle jest powyżej 80 ns.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Spl97 napisał:

Poniżej 60 ns to przy dociśniętych timingach. Bez tego na 6000 MHz między 60 a 70 ns wynosi latency. A na stock,4800 czy 5200 MHz to już w ogóle jest powyżej 80 ns.

Raczej nie ma co kupowac nowego sprzetu, zeby miec 70ns+. :E Przy ~58ns to zaczyna miec juz sens.

12th gen potrafi zejsc do ~47ns przy dobrych b-die. Oczywiscie z momencie wypuszczenia Zen4 z 3D cache problemy z latencja pamieci spadaja na drugi plan :) 

Edytowane przez amsztel
literowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, amsztel napisał:

Thanks! Swoja droga dzieki za porzadny metodologicznie test na ITH. Czytalo sie milo ;) 

Test na ITH lepszy niż na PPC.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Spl97 napisał:

Poniżej 60 ns to przy dociśniętych timingach. Bez tego na 6000 MHz między 60 a 70 ns wynosi latency. A na stock,4800 czy 5200 MHz to już w ogóle jest powyżej 80 ns.

Ja dodam od siebie ze zalezy tez latencja od zegara w tescie, u mnie na sztywno 53 mnoznik wypluwa trakie cos, te samy nastawy co u Tomcuga z tym , ze u mnie IF2100 a u niego IF2200 i zegar 57 mnoznik. Zegar obniza latencje, wieksze IF rowniez.

Brak opisu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

Bo wymagania fabrycznej stabilności są znacznie wyższe niż to co ludziom wydaje się stabilne, bo jest rozrzut między sztukami który trzeba pokryć, na pewno nie robią tego zeby uprzykrzyć nam życie ;)

Dokładnie, nawet do końca nie ufam tym testom z yt. nie mam pewności że stabilność po UV jest należycie przetestowana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając o tym, że te procesory mają też działać bezbłędnie na dużo tańszych płytach gdzie stabilność zasilania też może być gorsza (ale nadal w limitach ustalonych przez producenta). Płyty główne to nie tylko Strix Gaming Godlike RGB Ace z zasilaniem po dwadzieścia faz. 

 

Płyta serwerowa AM5 do pracy 24/7:

1hcCTR0Ng6y4MkQS.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwery/stacje robocze  pracują 24h i pewnie dłużej niż komputer przeciętnego użytkownika przez jego całe życie i sprzęt działa ;) 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kadajo napisał:

Ciekawy jestem jak będzie z żywotnością tych wszystkich nowych zabawek :E

Mam deja vu. Te same wątpliwości widziałem przy Zen2 i Zen3. Aj, 85 stopni, żywotność spadnie, degradacja krzemu. I co? 99% userów jedzie na stocku, z boksowymi chłodzeniami, procki biją temperaturą w limit i żyją. Prędzej kondensatory na płytach spuchną od tego żaru, niż procesor padnie.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ciekawy jest ten offset hotspota i te asymetryczne montowanie podstawki chłodzenia... to chyba tylko do AIO sie nada :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, kadajo napisał:

Ale ciekawy jest ten offset hotspota i te asymetryczne montowanie podstawki chłodzenia... to chyba tylko do AIO sie nada :E

Nie jestem pewien, ale chyba Der8auer handlował jakąś uniwersalną przejściówką z regulowanym offsetem.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak po obejrzeniu filmu stwierdzam, że wbrew słowom techlipton to nie jest chłodzenie tanie i na każdą kieszeń ale i tak najtańsze z tych dobrych i wydajnych. Przekonał mnie do endorfy f280 chyba w to zainwestuję.

Edytowane przez benq19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od premiery Zen4 już trochę czasu minęło, a płyt głównych w sklepach jak nie było, tak dalej nie ma, tylko jakieś pojedyncze sztuki.. Ale bieda.. Ktoś wie kiedy to się może zmienić? I kiedy tańsze B650 trafią do sklepów?

Mam jeszcze jedno pytanie, bo podobno wszystkie płyty z dopiskiem E, zarówno X670 jak i B650 oferują PCiE 5.0 zarówno dla GPU jak i SSD. A jak jest z tymi bez E? Bo słyszałem różne wersje:

1. 5.0 bezwzględnie tylko dla SSD 

2. 5.0 tylko dla jednego z wybranych, albo dla GPU albo dla SSD 

3. brak 5.0, wszystko 4.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B650 ogólnie premierę mają mieć podobno w poniedziałek 10 października.

A dlaczego praktycznie w sklepach nie ma dostępnych płyt X670/X670E,tego nie odpowiem,bo szczerze nie wiem. To pytanie bardziej do sklepów i dystrybutorów należy zadać.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W proshopie maja Asusy na X670E, chyba wszystkie modele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...