Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rozwiniesz menu masz trzy temperatury (70, 80 i 90 stopni), dla wybranej temperatury zaznaczasz poziom boosta (L1 do L5). Jak to działa? Nie wiem, jeszcze tego nie dotykałem. A, Gigabyte ma jeszcze jedną fajną opcję - zapisanie krzywych wentylatorów na pena, żeby po upgradzie biosu można było wczytać.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tej opcji limitu temp. do bosta jakiegoś zakresu mhz temu gdyż jestem prawie pewny że gdzieś wcześniej widziałem pod którymś filmikiem zagranicznym w komentarzach  że ktoś o tym pisał  i na pewno nie była to płyta gigabyte więc by wychodziło że możliwe coś zaczynają działać z biosami żeby dodawać takie opcje ażeby ograniczyć te chore temp. tych nowych ryśków nawet kosztem mniejszej wydajności ,bynajmniej tak to odbieram ,mogę się mylić ale po wynikach sprzedaży widać że seria 7xxx nie idzie po ich myśli :E  bo dla świadomych ludzi nie bardzo raczej pasują temp. rzędu 95-100c  i w idluu po 40-50c  ;)

Edytowane przez unadarek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, unadarek napisał:

Pisałem o tej opcji limitu temp. do bosta jakiegoś zakresu mhz temu gdyż jestem prawie pewny że gdzieś wcześniej widziałem pod którymś filmikiem zagranicznym w komentarzach  że ktoś o tym pisał  i na pewno nie była to płyta gigabyte więc by wychodziło że możliwe coś zaczynają działać z biosami żeby dodawać takie opcje ażeby ograniczyć te chore temp. tych nowych ryśków nawet kosztem mniejszej wydajności ,bynajmniej tak to odbieram ,mogę się mylić ale po wynikach sprzedaży widać że seria 7xxx nie idzie po ich myśli :E  bo dla świadomych ludzi nie bardzo raczej pasują temp. rzędu 95-100c  i w idluu po 40-50c  ;)

W idle to normalka od poprzedniej generacji (z 5900X miałem 37 stopni ze skokami do 46), podnieśli górny limit z chyba 85 stopni do 95, wyżej nie widziałem. Ale te 95 stopni jak się kompilacją "dodusi" to trzyma stabilnie ;) 

 

BTW. Czas od wciśnięcia Power do pojawienia się ekranu POST spadł z 30 do 15 sekund.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w opcjach pbo ustawić limit na 85st i od razu zegary lepsze ;) Ja mam manualna 5.2Ghz przy 1.2v i jest zacnie. W grach pobór nie przekracza 50W. 

Było ale wrzucę jeszcze raz ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by nie powiedzieć to w amd dobre jest przynajmniej to  że można poustawiać wszystko nawet na niższych w hierarchii  chipsetach  jak i prockach i wtedy zapewne będą i ręce i nogi  :E  bydluki niebieskie blokują wszystko  :E  w moim przypadku zestaw 2 ze stopki leży jeszcze nie złożony ;) temu zbieram wszelakie dobre inf. jak obniżyć mu te piękne temp. :P

Tak do wglądu nawet ciekawy materiał

https://www.youtube.com/watch?v=JHWxAdKK4Xg

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z tego filmiku jest taki, że jeśli ktoś większość czasu siedzi na pulpicie, czy w mało obciążających CPU zadaniach, to Intel jest lepszy. I docelowo AMD chyba będzie musiał wprowadzić małe edzenie, albo bardziej agresywnie zbijać pobór w idle. Hmm, muszę zobaczyć ile mój cep w idle ciągnie i czy opcjami w biosie lub zmianą "cpufreq governor" w lunuksie da się coś ugrać. W moim przypadku to i tak czysto akademickie rozważania, bo po pierwsze - liczy się czas wykonania zadania przy pełnym obciążeniu, po drugie - mam 80% zniżki na prąd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jenot napisał:

Wniosek z tego filmiku jest taki, że jeśli ktoś większość czasu siedzi na pulpicie, czy w mało obciążających CPU zadaniach, to Intel jest lepszy. I docelowo AMD chyba będzie musiał wprowadzić małe edzenie, albo bardziej agresywnie zbijać pobór w idle. Hmm, muszę zobaczyć ile mój cep w idle ciągnie i czy opcjami w biosie lub zmianą "cpufreq governor" w lunuksie da się coś ugrać. W moim przypadku to i tak czysto akademickie rozważania, bo po pierwsze - liczy się czas wykonania zadania przy pełnym obciążeniu, po drugie - mam 80% zniżki na prąd ?

Ten filmik dotyka problemu z którym ja się cały czas nie umiem rozprawić, komputer mi ciągnie 80 W w idle. Jako, że mam w trayu HWinfo, a usypiam kompa zamiast wyłączać, to mam próbkę z 65h zupełnie losowego używania PC. Minimum dla CPU to 30 W, uważam że to bardzo dużo. Avg 48, Max 97. W tych 30 W minimum, CPU Core wynosi tylko 3,2 W, ale już CPU SoC 13.

Dodam tu, że GPU Power też minimum 18 W. To wszystko mi się wydaje dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze przeglądając ten nowy bios - zmieniło się ustawianie VDDR, brak oddzielnej zakładki, wszystko jest w głównej zakładce "Tweak", brak możliwości ustawienia "per slot".

U mnie RAM sypie się przy XMP 6000cl36, i chyba wiem dlaczego.

Gigabyte ma agresywny training, i ustawia ciasno timingi drugiego, trzeciego rzędu. Przy napięciu z profilu XMP 1.25V niestety nie jest stabilnie - generalnie wszystko działa - wysypują się zasyfione javascriptem zakładki w przeglądarkach, nic więcej. Po podniesieniu napięcia do 1.35V jest "rock stable". Tu więcej na temat:

https://youtu.be/UN2gkbMQ2fs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej ogarniętych ode mnie - używa ktoś 7700 bez X na box coolerze? Zwykle, codzienne działanie i gry w 1440p/4K. Jak temperatury i hałas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma boxowych coolerów z nowymi Ryzenami. W pudełku dostajesz tylko CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Jenot napisał:

Nie ma boxowych coolerów z nowymi Ryzenami. W pudełku dostajesz tylko CPU.

Nie ma box coolera przy 7700? Wiem, ze nie ma przy 7700X ale na oficjalnej stronie amd jest info, ze 7700 ma cooler i tak samo jest napisane na proline.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, faktycznie. Zafiksowałem się na X-ach i myślałem, że wszystkie są "saute". Ale, jeśli dobierają te wentylatory tak jak w poprzednich generacjach, to lepiej od razu kupić coś mocniejszego. Miałem 2700X z boksowym Wraith Spire i niby dawał radę, ale pod obciążeniem niestety już gwizdał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem ciekaw… wiadomo, ze można kupić jakiegoś air coolera za 200zl, można pójść tez w aio 360 za 525zl. Tylko czy nie będzie to overkillem?

Zastanawiam się tez jakie możliwości „podkręcania/undervoltingu/pbo” ma ten ryzen bez X :) co można z nim zrobić.

I jeśli wystarczy zmienić kilka rzeczy delikatnie, żeby było stabilnie i „chłodno” na box coolerze, to nie wiem czy bym się pchał w dodatkowe rzeczy.

Dodam, ze interesuje mnie obudowa Lian Li 216 lub lancool3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bartwal napisał:

Pytanie do bardziej ogarniętych ode mnie - używa ktoś 7700 bez X na box coolerze? Zwykle, codzienne działanie i gry w 1440p/4K. Jak temperatury i hałas?

7700 to niezła grzałka, skoro rozgrzewa się do 68stopni podczas zwykłego grania na Noctua NH-U14S zapewne przy maksymalnych RPM:

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-7700-non-x/23.html

- pewnie klasyczny problem z odprowadzaniem ciepła z małej powierzchni, czyli transfer ciepła z rdzenia na IHS utrudniony.

... to znaczy mam na myśli to, że BOX to bym sobie darował przy takim CPU. Niby przy BOX ma ~80 stopni, ale jak z kulturą pracy? - pewnie jak to na BOX.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 68st na NH-U14S.

Do 78st na boxie.

Ale czy ryzeny nie powinny spokojnie pracować do 93/96 stopni?

Zdaje sobie sprawę, ze dobry air lub 360tka schłodzą lepiej niż box, tylko jak to realnie wpłynie na użytkowanie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Bartwal napisał:

Ale czy ryzeny nie powinny spokojnie pracować do 93/96 stopni?

Zapewne producent dobrze przewidział jakie max temperatury może osiągnąć, by na gw. nie padł. ... tylko ciekawe co po okresie gw. No chyba, że nie zamierzasz go dłużej używać.

ps. kupujesz CPU za ~1750zł i żałujesz na chłodzenie za ~200zł? - dla mnie niepojęte :)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie chodzi o to czy żałuje czy nie :) to oczywiście nie jest duży wydatek przy takich kwotach już, tylko dopytuje o realne użytkowanie. 
Bo wszędzie jest mówione o tym, żeby kupować inny cooler, bo lepszy… i z tym bym się w 120% zgodził w przypadku ryzenow z X w nazwie, bo tam wymagany jest dobry cooler (pomijając, ze X jest bez box coolera, ale nawet jakby był z box coolerem, to nie dałby rady).

Tak samo do 13gen Intela się bierze dobre coolery i robi UV.

 

aleeee… jeśli masz 15-20 stopni zapasu, to czy jest to konieczne?

W przypadku 7600 bez X boxowy cooler nie jest wystarczająco wydajny, wiec tam jest się skazanym na coś innego. I zamiast płacić te 1300zl i dodatkowe 250 na cooler pomyślałem po prostu o 7700 bez X z boxem za 1750zl. Cenowo dużo dokładać nie trzeba, a jest boost wydajności wszędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Bartwal napisał:

aleeee… jeśli masz 15-20 stopni zapasu, to czy jest to konieczne?

... przy jakiej kulturze pracy? Bo takie w pełni fair porównanie temperatur, to powinno być przy identycznym poziomie hałasu. Przy tym samym hałasie, to może być kilkadziesiąt stopni C różnicy między porządnym coolerem a BOX'owym.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Bartwal napisał:

Właśnie jestem ciekaw… wiadomo, ze można kupić jakiegoś air coolera za 200zl, można pójść tez w aio 360 za 525zl. Tylko czy nie będzie to overkillem?

Zastanawiam się tez jakie możliwości „podkręcania/undervoltingu/pbo” ma ten ryzen bez X :) co można z nim zrobić.

I jeśli wystarczy zmienić kilka rzeczy delikatnie, żeby było stabilnie i „chłodno” na box coolerze, to nie wiem czy bym się pchał w dodatkowe rzeczy.

Dodam, ze interesuje mnie obudowa Lian Li 216 lub lancool3.

Miałem 5900x na boxowym coolerku tym z heatpipe i RGB. 

Ma przyzwoita wydajność ale z RPM wentyla. Nie tak jak normalne towery. Na jakimś badziewiu niski RPM ogarnia CPU. A ten boxowy musi dymać minimum 1800rpm. Najlepiej 2200rpm+. A łożysko jest zdecydowanie nie fajne. 

Jak na boxa to jest spoko. Ale jakiś cooler w dzisiejszych czasach to dno. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kyle_PL napisał:

... przy jakiej kulturze pracy? Bo takie w pełni fair porównanie temperatur, to powinno być przy identycznym poziomie hałasu. Przy tym samym hałasie, to może być kilkadziesiąt stopni C różnicy między porządnym coolerem a BOX'owym.

Właśnie takie było tez moje pytanie o pierwszym wpisie jaki tutaj dałem - jak temperatury i hałas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobierzesz taktowanie w okolice do 1V to powinien sobie radzić ten box :)

Edytowane przez Boru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej się rozchodzi bardziej o to jak ustawisz ten cpu :P niż jakie chłodzenie zastosujesz  to chyba tak jak było z serią 3xxx ryzenów czy chłodzenie za 200pln czy za tysiaka jeden ch... różnice temp. bardzo małe ,nie zmienia to faktu że box dorzucony do tych bez x 65W to chyba tylko żeby ładnie wyglądał  cały komplet :E zabieg marketingowy :E no patrzaj 65W z układem chłodzenia  a i tak puszczony z automatu hajcuje te 95c. ++  :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy Zen ustawiony na auto paluje kosmiczne napiecia i grzeje cpu, taka charakterystyka kazdego zenka. Ustawic manualnie i po sprawie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jak już będę miał sprzęt i złoże całość, to porobie testy i wrzucę na forum :) a jak mi nie będzie pasowała temperatura czy kultura pracy, to domowienie aio nie jest problemem :) 

Jestem tez ciekaw jak lancool3 poradzi sobie z wspomaganiem tego box coolera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...