Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Łee, a już się nastawiałem na upgrade w lutym. Przynajmniej w kwietniu będzie można do tego podejść na spokojnie.

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny nowych CPU będą do przełknięcia,niewiele wyższe od tych z jakimi startowały 7700X,7900X i 7950X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7800X3D w tej samej cenie co 5800X3D to piękna sprawa ogólnie. Będzie ciężka sprawa za rok/dwa lata kiedy trzeba będzie się przesiadać i do wyboru będzie 7800X3D w cenie ~1.6k zł vs 8xxx który podobno ma być w technologii big.little :E 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

449USD za 7800X3D... hmm nie tak źle.. realnie w sklepach za 2300-2400 zł. Dobrze, że w kwietniu dopiero, nie będzie mnie kusiło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce 5800X3D miał cenę startową 2299 zł,dolar w tym czasie był na poziomie około 4,30 zł. 7800X3D wyceniony tak samo jak 5800X3D w zasadzie u nas będzie miał podobną cenę jak nie taką samą,dolar na ten moment jest po 4,32 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Spl97 napisał:

W Polsce 5800X3D miał cenę startową 2299 zł,dolar w tym czasie był na poziomie około 4,30 zł. 

A nie przypadkiem 2399 zł ?

https://cenowarka.pl/amd-ryzen-7-5800x3d-100-100000651wof-a2660252.html

449 x 4,3 x 1,23 = 2374PLN

Więc jeśli dolar drastycznie nie spadnie to typuje 2399 albo 2499.

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x-kom miał w dniu premiery po 2299 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, severall napisał:

449USD za 7800X3D... hmm nie tak źle.. realnie w sklepach za 2300-2400 zł. Dobrze, że w kwietniu dopiero, nie będzie mnie kusiło ;)

Pierwsze wyniki z gier i lecisz w styczniu po dwa chiplety ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, robbo2k napisał:

28 luty  7900X3D/7950X3D

6 kwietnia 7800X3D

Cóż, AMD należy się karny qt** za wprowadzanie ludzi w błąd:

05_amd_ryzen_9_7950x3d_ryzen_9_7900x3d_r

"Available February 2023" widniało pod całą serią X3D, tymczasem na prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany model (7800X3D) przyjdzie nam poczekać ponad 2 miesiące dłużej... 

Według mnie to celowe i z punktu widzenia korpo w 100% zrozumiałe zagranie, ale jak się już coś zadeklaruje to nie zmienia się potem decyzji na ostatniej prostej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tbh i tak chyba 7900 to będzie lepszy wybór niż 7800, 600 mhz więcej i pewnie będzie chłodniejszy niż 7800. 12 rdzeni to idealnie w punkt między grami a produktywnością. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, TheMr. napisał:

Tbh i tak chyba 7900 to będzie lepszy wybór niż 7800, 600 mhz więcej i pewnie będzie chłodniejszy niż 7800. 12 rdzeni to idealnie w punkt między grami a produktywnością. 
 

Te +600Mhz będzie tylko na drugim CCD. Chiplet z Vcash będzie identycznie taktowany jak 7800X3D lub ciut szybciej bo ma tylko 6 rdzeni  w 7900x3D

Wszystko będzie zależało jak AMD ogarnie sprawę schedulera w Windowsie. Prawdopodobnie  największe zyski w grach będą na 7800X3D oczywiście poza kilkoma tytułami gdzie liczy się tylko zegar ale jak wspomniałem wszystko zależy jak będzie radził sobie scheduler

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, TheMr. napisał:

Tbh i tak chyba 7900 to będzie lepszy wybór niż 7800, 600 mhz więcej i pewnie będzie chłodniejszy niż 7800. 12 rdzeni to idealnie w punkt między grami a produktywnością. 
 

Zeby tu ktos jeszcze sie zajmowal czyms poza grami i wykorzystal ta produktywnos :E

15 minut temu, koniu22 napisał:

Te +600Mhz będzie tylko na drugim CCD. Chiplet z Vcash będzie identycznie taktowany jak 7800X3D lub ciut szybciej bo ma tylko 6 rdzeni  w 7900x3D

Wszystko będzie zależało jak AMD ogarnie sprawę schedulera w Windowsie. Prawdopodobnie  największe zyski w grach będą na 7800X3D oczywiście poza kilkoma tytułami gdzie liczy się tylko zegar ale jak wspomniałem wszystko zależy jak będzie radził sobie scheduler

Scheduler bedzie ogarniety bo MS juz sie tym zajal, jednak bedzie chyba tylko na Win11co z automatu zmusi niektorych do przesiadki. Jak dla mnie jeden chiplet to bedzie najlespza opcja do gier oraz brak wymogu przesiadki na win 11.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, TheMr. napisał:

Tbh i tak chyba 7900 to będzie lepszy wybór niż 7800, 600 mhz więcej i pewnie będzie chłodniejszy niż 7800. 12 rdzeni to idealnie w punkt między grami a produktywnością. 
 

Do gier najgorsza opcja, chyba, że AMD mocno podgoni mu zegary jednocześnie blokując je w 7800X3D.

7900X3D będzie miał tylko 6 rdzeni z ekstra cache zamiast 8, a do tego standardowe problemy z chipletową architekturą i zależność od jakości schedulera w Windows. Niektóre starsze gry mi świrowały na 5900X.

Do tego wyższy pobór energii. Ale za to będzie droższy :E

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, someI napisał:

Do gier najgorsza opcja, chyba, że AMD mocno podgoni mu zegary jednocześnie blokując je w 7800X3D.

7900X3D będzie miał tylko 6 rdzeni z ekstra cache zamiast 8, a do tego standardowe problemy z chipletową architekturą i zależność od jakości schedulera w Windows. Niektóre starsze gry mi świrowały na 5900X.

Do tego wyższy pobór energii. Ale za to będzie droższy :E

Wydaje mi sie ze amd moze zrobic innaczej i dac 8-3D+4 w chiplecie ale kto go tam wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Stefan999 napisał:

Niech podbijaja, sprzedaż jest tragiczna i myślą, że ograniczenie dostaw ją poprawi xd? Przy dzisiejszych cenach i tak wolę wziąć 13600k niż 7600, lub 13700k zamiast 7700. Jak jeszcze podbija ceny to krzyżyk na drogę. 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Stefan999 napisał:

Nie jest tam nigdzie napisane, zeby podbic ceny tylko utrzymac, a przy slabym popycie wszyscy obnizaja produkcje i dostawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, novi napisał:

Niech podbijaja, sprzedaż jest tragiczna i myślą, że ograniczenie dostaw ją poprawi xd? Przy dzisiejszych cenach i tak wolę wziąć 13600k niż 7600, lub 13700k zamiast 7700. Jak jeszcze podbija ceny to krzyżyk na drogę. 

CPU to jedno, ale płyty główne to porażka. Jak sobie pomyślę że B450 Tomahawka kupiłem za 350 zł i miałem na nim 2600, 3600X, 5600X i teraz 5800X3D to aż się skręcam ze śmiechu :E

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny pamięci i procesorów od premiery AM5  pospadały i są lepsze jak było na premierę ale za to ceny płyt głównych to porażka która blokuje sprzedaż całej platformy. 

Co do procesorów X3D mając 7700X wymienię go dopiero na jakiś procesor z ostatniej linii wydanej na podstawkę AM5 czyli pewnie jeszcze będzie to za  2-3 generacje a może 4 wcześniej pewnie będzie to kosmetyczna zmiana z generacji na generację  średnio 5 %

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Stefan999 napisał:

AMD obniża dostawy procesorów, aby podbić ceny. 

To się nazywa utrzymanie marży,żeby później nadal zadowolić akcjonariuszy. NV ze swoimi konsumenckimi GPU wcześniej pokazała jak to należy robić. AMD i Intel nie będą chcieli być pod tym względem gorsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ dostawa jak nie masz MAXa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że wzrost kapitału i wpływu firmy osiąga się zwiększając sprzedaż, a nie utrzymując na tym samym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Thimedes napisał:

Myślałem, że wzrost kapitału i wpływu firmy osiąga się zwiększając sprzedaż, a nie utrzymując na tym samym poziomie.

Trzeba to dobrze zbilansować... zwiększysz podaż to zmniejszysz cenę.. Na pewno umieją tam liczyć w AMD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...