Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mniejsze ceny powoduje zmniejszenie marży dla producenta. Nie zawsze się to zdarza,lecz jak nie da się zejść przykładowo z kosztów produkcji,gdzie dany produkt zaoferować taniej,to siłą rzeczy kończy się mniejszą marżą. Korporacje jak AMD, NV zmniejszenie marży,w efekcie także zysków jest ostatnią rzeczą jaką chcą zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Phoenix. napisał:

Wydaje mi sie ze amd moze zrobic innaczej i dac 8-3D+4 w chiplecie ale kto go tam wie.

Jest to mało prawdopodobne. W takim układzie trzeba by było dawać wyłącznie w pełni sprawne jądra krzemowe z kaszą 3D, zamiast możliwości wrzucenia takich, które mają pewne niedoskonałości ;)

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, tomcug napisał:

Jest to mało prawdopodobne. W takim układzie trzeba by było dawać wyłącznie w pełni sprawne jądra krzemowe z kaszą 3D, zamiast możliwości wrzucenia takich, które mają pewne niedoskonałości ;)

To ciekawi mnie jak to amd rozwiaze bo w pewnym momencie cpu bedzie dzialac jakby mial 6 rdzeni tylko ?? kiedy to scheduler wykryje potencjal na cache?? Ten caly podzial to absurd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Phoenix. napisał:

kiedy to scheduler wykryje potencjal na cache??

Kiedy uzna to za stosowne :E

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Boru napisał:

+ dostawa jak nie masz MAXa

9.90, 15zl drożej niż w mało znanym sklepie, bym wolał dopłacić te parę zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2023 o 14:42, DavidPRG napisał:

I jak Tobie to chodzi kolego, bo widzę że przesiadłeś się (chyba) z i7 12700k. jak tam kultura pracy, pobór prądu itp itd. Z góry dzięki za odp, bo sam rozważam tego 7900 bez x.

Ogólnie wszystko na plus w tym procku. Testowałem go w połączeniu z Navis F280 i po ręcznym ustawieniu wszystkiego temperatury w dół -10*C i wynik multi +2%. Bardzo fajny procek, na promce w RTV AGD wyszedł 2k zł + gierka w gratisie. Wypada lepiej w grach niż moja i7-12700K na DDR4. W R23 pobór moc -65W, a zysk +18%.

Obecne ceny Zen4 oraz mobasów B650 są bardzo kuszące, do tego kilka lat wsparcia chipsetu. Ja testowałem na Aorus B650 Elite AX, problematyczny był zainstalowany fabrycznie bios z sierpnia 2022 (wtf?), ale po wgraniu najnowszego wszystko śmiga jak należy.

Także reasumując całość to wydajność w górę, pobór mocy w dół, do tego żadnych bsodów. Lecz polecam zdecydowanie zwrócić uwagę na to jaki jest wgrany bios, przed przystąpieniem do zabawy.

Edytowane przez Pablorone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Pablorone napisał:

Ogólnie wszystko na plus w tym procku. Testowałem go w połączeniu z Navis F280 i po ręcznym ustawieniu wszystkiego temperatury w dół -10*C i wynik multi +2%. Bardzo fajny procek, na promce w RTV AGD wyszedł 2k zł + gierka w gratisie. Wypada lepiej w grach niż moja i7-12700K na DDR4. W R23 pobór moc -65W, a zysk +18%.

Obecne ceny Zen4 oraz mobasów B650 są bardzo kuszące, do tego kilka lat wsparcia chipsetu. Ja testowałem na Aorus B650 Elite AX, problematyczny był zainstalowany fabrycznie bios z sierpnia 2022 (wtf?), ale po wgraniu najnowszego wszystko śmiga jak należy.

Także reasumując całość to wydajność w górę, pobór mocy w dół, do tego żadnych bsodów. Lecz polecam zdecydowanie zwrócić uwagę na to jaki jest wgrany bios, przed przystąpieniem do zabawy.

Dzięki za info


Ja czekam aż będzie lepszy i konkretniejszy wybór płyt głównych pod ddr5 & rtx4080 będą oscylować ok ~5k i chyba robię wjazd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, novi napisał:

9.90, 15zl drożej niż w mało znanym sklepie, bym wolał dopłacić te parę zł :)

A ja bym zaryzykował i kupił mało znanym sklepie :)

Opinie są OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak sklep się zawinie , a ram padnie. By trzeba było się dowiedzieć czy jest w razie w szansa wysłać bezpośrednio na rma. Dla 15zl przy inwestycji ponad 700zl nie wiem czy jest sens, ja chyba nawet bym odpuścił, mimo że staram się kupować rzeczy w okazyjnych cenach :). 

Edytowane przez novi
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, novi napisał:

Gorzej jak sklep się zawinie , a ram padnie. By trzeba było się dowiedzieć czy jest w razie w szansa wysłać bezpośrednio na rma. Dla 15zl przy inwestycji ponad 700zl nie wiem czy jest sens, ja chyba nawet bym odpuścił, mimo że staram się kupować rzeczy w okazyjnych cenach :). 

Nie no, techlord już swoje na rynku jest, przetrwał ostatnie 2 lata, to się od tak nie zwinie. Poziom krsystem.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to luzik, nigdy o nim nie słyszałem. Ale mimo wszystko przy takiej różnicy w cenie bym wziął z pewniejszego sklepu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, novi napisał:

Skoro tak to luzik, nigdy o nim nie słyszałem. Ale mimo wszystko przy takiej różnicy w cenie bym wziął z pewniejszego sklepu :)

No tak, ale powiem Ci że ja jak jest okazja to wspieram tych małych przedsiębiorców. Kupowałem też GPU gdy krypto szalało i właśnie mały sklep lokalny mi kartę załatwił. Wiadomo, cena rynkowa jak na tamten czas, ale była, nie znikała jak w dużych sklepach w 1 minutę ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, novi napisał:

Był kiedyś taki mały, extreme czy jakoś tak, też ludzie wspierali, a potem zostali z kartami/innymi gratami bez gwarki... 

Tu fajny ram w tej cenie, tylko 50zl drożej..

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-s5-ddr5-32-gb-6000mhz-cl32-f5-6000j3238f16gx2-rs5k-10371938/

nie tylko ;)

A w tym extreeme czy jakoś tak brałem chyba ryszarda 3600. I też dowiedziałem się że zdechli dopiero jak sprzedawałem XD

 

https://antyweb.pl/zamkniecie-kuzniewski-pl

https://antyweb.pl/znakpl-oglosil-upadlosc-kolejny-sklep-z-elektronika-zamkniety

https://syndykaukcje.pl/ogloszenia/likidacja-sklepu-komputerowego-syndyk-sprzeda/

https://wykop.pl/link/3812583/kupiles-droga-karte-graficzna-sklep-zbankrutowal-wlasnie-straciles-gwarancje/

 

 

51 minut temu, Krzkra napisał:

No tak, ale powiem Ci że ja jak jest okazja to wspieram tych małych przedsiębiorców. Kupowałem też GPU gdy krypto szalało i właśnie mały sklep lokalny mi kartę załatwił. Wiadomo, cena rynkowa jak na tamten czas, ale była, nie znikała jak w dużych sklepach w 1 minutę ;)

odgrzebałem, taką stronkę mieli: XTREEM.pl

Teraz tam coś innego siedzi w tej domenie.

 

Akurat w temacie ideolo XD 

I taka ciekawostka, nie nie poinformowali że znikają z rynku LOL

XTREEM.pl
WITAJ ,
DZIĘKUJEMY ZA ZAKUPY NA STRONIE XTREEM.PL!

SZCZEGÓŁY ZAMÓWIENIA

Zamówienie: VIGEQZQRJ Złożone w 09-07-2019 16:53:32

Płatność: Przelew na konto
 
Indeks Produkt Cena jednostkowa Ilość Cena końcowa
  
  100-100000031BOX  
  AMD RYZEN 5 3600 3.6 - 4.2GHz  
  879 zł  
  1  
  879 zł  
  
  RABAT 2% - WYŁĄCZNIE przy przelewie na konto bankowe (bez PayU, gotówki i pobrania)  
  -18 zł  
  KOMPONENTY -6%  
  -53 zł  
  Produkty  
  879 zł  
  Rabaty  
  70 zł  
  Pakowanie prezentowe  
  0 zł  
  Wysyłka  
  7 zł  
  Całkowity zapłacony podatek  
  166 zł  
  Zapłacono w sumie  
  816 zł  
 

WYSYŁKA

Przewoźnik: Dostawa - Paczkomaty InPost

Płatność: Przelew na konto
Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pierwszy raz w tym wątku ale troszkę popytam - powoli czekam na ryśki 3D.

Wstępnie planowałem x670e + 7950x + 6000 expo, ale dość szybko poszły plotki o wersjach 3D i czekam na koniec lutego.

Przymiarkę mam do takich części:

- płyta x670e - asus strix E lub aorus master (rozkład slotów, ilość usb i m.2 itp - te płyty mi odpowiadają)

- procek - 7950x3d

- pamięci - 2x16 fury beast cl36 expo lub 2x16 gskill trident cl30 expo (obie bez RGB)

- blok wodny na AM5 już zamówiony - heatkiller iv pro (mam go aktualnie teraz na intelu, ale wolałem zamówić drugi blok pod amd zamiast rozbierać stary i kupować zestaw mocowań)

 

Pytanie mam w zasadzie jedno - o pamięci.

Kiedyś miałem pamięci Fury i miały one super opcje - pomiar temperatury widziany w programach typu HWmonitor lub innych pomiarowych - ciekawe jestem czy fury beast też mają odczyty - dodatkowo dobra cena - ok 750-800zł.

Zastanawiam się także nad gskill, bo są aktualnie najszybsze na rynku - CL30, ale są już sporo droższe - ok 1100-1200zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie samsung.

Podobno w gskill z5 z taktem 6200-6400 z cl3x pakują hynixa adie 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w G.Skill Trident Z5 Neo, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5N) siedzą SK hynix M

G.Skill Trident Z5 Neo, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5N) - Pamięć - Morele.net

3bcf6f3148466479m.jpg

Na stronie MSI w liście kompatybilnych pamięci z moją płytą główną jest lista pamięci z podanym producentem samych kości. Także jak ktoś poszukuje informacji to sporo można tam znaleźć.

MPG X670E CARBON WIFI (msi.com)

Edytowane przez skalak23
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze usłyszałem, ale ktoś kiedyś mi powiedział że 6000 CL36 bez problemu robi 6000 CL32 np Kingston Fury, jeśli to prawda niech ktoś potwierdzi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6000cl40 powinno zrobić te cl32 , hynixy mdie.  5600cl36 kingstony z 44tyg 22r mam na hynixach leżeć, na 99% mdie , adie raczej niemożliwe w nich. 

f57ff43c119dabcf.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, TheMr. napisał:

Nie wiem czy dobrze usłyszałem, ale ktoś kiedyś mi powiedział że 6000 CL36 bez problemu robi 6000 CL32 np Kingston Fury, jeśli to prawda niech ktoś potwierdzi. 

 

Bez znaczenia bo roznica w wydajnosci bedzie rowna bledowi pomiarowemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband  kiedyś pisał,że lepiej walczyć o niższe tRCD i tRP :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Boru napisał:

@sideband  kiedyś pisał,że lepiej walczyć o niższe tRCD i tRP :)

Skalowanie ramu na AMD jest jeszcze bardziej marne niz na intelu wiec dla sportu mozna walczyc ;) 

Bardzo mnie ciekawi jak AMD zalatwi sprawe z mozliwoscia wyzszego IF bo intel juz ladnie im z taktami odlecial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Phoenix. napisał:

Skalowanie ramu na AMD jest jeszcze bardziej marne niz na intelu wiec dla sportu mozna walczyc ;) 

Bardzo mnie ciekawi jak AMD zalatwi sprawe z mozliwoscia wyzszego IF bo intel juz ladnie im z taktami odlecial.

A walczenie z timingami 2 i 3 rzędu coś daje na AMD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...